Idi na sadržaj

Istina ili izazov!


Preporučene poruke

  • Odgovori 6,1k
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

...krenucu od tebe...posto cesto dolazim u tvoj grad, pozvao bih te na kafu...naravno,ti bi oberuchke prihvatila... ...dok bi sedeli u nekome kaficu...ti bi se smejala izvaljivanju mojih gluposti...o

Evo da ne bude posle kako neću da se igram   Mesto gde će biti Sneško.. http://nsportal.info/forum/uploads/monthly_02_2015/post-25-0-65985000-1423317593.jpg  Telo Sneška... http://nsportal.info/fo

Evo mene sa fotografijama... @Morpheus hvala na poverenju, nisam zaboravila zadatak... Prvo, kad stignem do teretane, obavezno je prezuvanje Potom, ponesem sa sobom ono što mi je potrebno: limunada,

Zakačene slike

  • 3 sedmica kasnije...

Jedva sam ga nasao...ovo je jedan od najobljih postova ikad...:uredu:

Onomad sam nekome već objašnjavao recepturu, pa će ovamo da kopipejstujem tekst koji sam tada napisao. Mislim da nećete zameriti.

 

 

 

____________________

 

 

 

Njegovo veličanstvo Riblji paprikaš

 

 

 

 

ojlg6h.jpg

 

 

 

Riblji paprikaš ima (na žalost ne zaštićeno) geografsko poreklo. Priprema se na obalama Dunava i to samo na potezu od Baje u Mađarskoj, do Bačke Palanke, kao i od ušća Drave uzvodno do Osijeka. U ovim krajevima svaki domaćin koji drži do sebe "zna" da skuva papras. I priprema ga često. Mene je moja hanuma naterala i ako nije iz navedenih krajeva, da ga spravljam jednom nedeljno. Znači navadila se. :)

 

I ovom prilikom moram da istaknem da se nikako ne sme mešati (Ne samo u tanjiru!) riblji paprikaš sa ribljom čorbom. To su dva potpuno različita jela. Bajdvej, riblja čorba se u ovim krajevima nigde i nikada ne kuva. Ako i imate priliku jesti paprikaš van navedenog koridora, garantujem da je kuvar iz ovih krajeva ili je bio na specijalizaciji ovde. :)

 

Zaboravite recepte u kojima pročitate "dodatak jelima" ili se preporučuje bilo kakava slična industrijska namirnica. Jedino slično što se sme koristiti je suvi mleveni luk kao zamena za sveži i to 18 do 20 grama na 1 kg ribe.

 

Recept za riblji paprikaš je veoma jednostavan. Neću (namerno) izostaviti ni jedan detalj, ali to ne znači da ćete pročitavši ovo odmah i postati eksperti za papras. Ni ja sebe ne nazivam ekspertom, nego volem i da ga kuvam, ali i da ga srčem. To vam je kao šah, da ne spominjem bridž. Skoro svi znamo kako se kreću figure po 64 polja, ali retko ko baš zna da ga igra.

 

No, idemo redom. Šta vam sve treba?

 

Osnovno je riba. I to koja? Verujte od svake rečne (znači zdravo masne) ribe se može skuvati dobar paprikaš. Ipak, za nas savremene homosapiense koji (najčešće) love u ribarnicama, najbolji izbor je šaran. Ljubazne čike u ribarnicama nam sada i očiste ribu, ali ja sečenje uvek odradim sam kod kuće. Uz put očistim krljušt do kraja i proverim da li su i škrge sve izvađene. Poželjno je, ali ne i neophodno imati i malo štuke. To može da bude glava i rep kakve predatorke, samo da da "onaj" šmek. A koliko nam ribe treba? Po glavi je neophodno pola kilograma ribe, žive vage.

 

Luk. Na pola kile ribe, odnosno jednu ješnu osobu, veća (ali baš veća) glavica luka. Može i dve srednje. I to sitno iseckati. Sitno! Po mogućstvu može se, da ne kažem poželjno je, propasirati ga u blenderu sa malo vode. Za tu količinu vode smanjiti kasnije istu.

 

Hajde, kad već spomenuh, voda. Nje treba od 1,5 do 2 litre po jednom kilogramu ribe. Sad, tačna mera je stvar procene i iskustva u kuvanju sa raspoloživim kotlićem. Nisu svi kotlići istog oblika, tako da neki imaju veću, a neki manju površinu isparavanja.

 

Jebeš ribu bez vina. Rizling je za to majka Mara. Pa još ako je mlad. Ihaj. :) Kad očistim ribu i poslažem je u kotlić, vinom prelijem ribu. Ne puno, onako samo da je okupam. U ovom slučaju vino ne služi zbog ukusa, no da svojom kiselinom sačuva ribu u komadu, da se ne raspadne prilikom kuvanja.

 

So. Jedna ravna kašika na kilo ribe. U principu to je malo, ali so možemo (oprezno!) dodati i desetak minuta pred kraj kuvanja. Onomad, dok smo svi konzumirali samo tuzlansku so, nije bilo problema. Ali sada, sa otvorenim tržištem, malo, malo pa mi so neslana. :) Verujte, uvek je bolje, ako niste sigurni, jelo ostaviti malo neslano, nego ga slučajno presoliti. So je zahvalan začin koji se bez uticaja na ostale arome, kao i strukturu jela može dodati i prilikom konzumiranja.

 

I njeno veličanstvo paprika.

 

Papriku morate poznavati. Sastav, poreklo, boja... I to dobro. Domaćice će razumeti o čemu govorim kada im papriku uporedim sa sirom. Svaka (prava!?) domaćica ima svoju snajku na pijaci, u koju ima poverenje u higijenu i kvalitet. Isto tako je i sa alevom paprikom. Zbog tehnologije moguće su, a na žalost i dešavaju se i razne prevare. Čak i sa mlevenim crepom umešanim u papriku!!! Jebi ga, specifična težina puta cena... Ondak primese. Da li baš svaki proizvođač pre mlevenja očisti (i kako) sušenu papriku od nakupljene prašine?! Da li poskida peteljke? Da li izvadi manilu iz veze pre guranja u mlin?

 

Manila? Ne znate šta je manila? Ne, nije glavni grad Filipina. Kanap, špaga, uže... ;)

 

I tako, kvalitet paprike je veoma bitan, da ne kažem presudan za riblji paprikaš. A potrebne su nam tri vrste paprike. Da, tri! ;)

 

Ljute aleve paprike ja stavljam jednu ravnu kašiku na kilo ribe. Mene radi, stavio bi još malo, ali u glavnom retko imam priliku da kuvam samo za muško društvo, ljubitelje ljutog. Tako da i ta ravna kašika nenaviklim ustima pravi probleme. Ovde je bitno napomenuti i poznavanje materijala. Nije svaka ljuta paprika isto ljuta. A Boga mi, ni kašike nisu iste veličine.

 

U svakom slučaju, paprikaš mora da bude ljut toliko da kada ga jedemo čelo obavezno mora da se orosi grašcima znoja. To je ondak prava mera.

 

Slatke paprike staviti jednu uvr' kašiku na kilo ribe. Slatka paprika služi za aromu, boju (ljuta je uvek bleđa) i gustinu paprikaša.

 

Sušene feferone. Njih staviti po barem jednu za svaku osobu, odnosno dve na kilo ribe. I to zajedno sa peteljkama. Znači, nikako ih ne lomiti. Samo ih pustiti da se kuvaju u paprikašu, a onda svako za sebe može da je iscedi u tanjiru, ako mu papras nije dovoljno ljut.

 

Moram da kažem da nije isti ukus ljutine od isceđene feferone i ljute aleve paprike. Zato vi što "ne možete" ljuto imajte obzira. Paprikaš mora biti ljut! Ako vam baš toliko smeta, apstinirajte. Ipak, moje iskustvo govori drugačije. Najvolem likove, najčešće ženske, sa tekstom: "Ne volim ljuto.", "Jao što je ljuto.", "Uf, uf, uf...", "Haj' mi sipaj još.". Kako se ljuto zavoli, samo kada se opustiš. Svaka kašika traži sledeću. :)

 

Namirnice? Da, sve smo rekli. Nema više. Sada tehnologija.

 

Prvo na dno kotlića stavim ribu isečenu na parčad jedno col (2,5 cm) debljine, pa je polijem vinom. Vino kažu, a ja im verujem, se stavlja da se riba ne bi raspala prilikom kuvanja. Ondak u blenderu ispasiram luk i prelijem ga preko ribe. Dolijem vodu, pa na vatru.

 

Kada provi pogledati na sat i zapamtiti vreme. Nakon par minuta, kada se spusti pena, koju NIKAKO ne skidati i bacati kašikom, staviti so i papriku. Tada u kotlić staviti i ikru i mleč, ako ih ima.

 

Kao što ste videli, ovo do sada i nije neka teška filozofija. Ali sada nastupa ne tako težak, ali ipak odgovoran rad. Loženje vatre. Znači, kotlić ide na vatru. Vatra mora UVEK da bude toliko jaka da (kada provri) paprikaš stalno brboće i pljuska po kotliću sa težnjom da istrči napolje. Za razliku od junećeg paprikaša i sličnih špecija, koje se krčkaju, riblji paprikaš zahteva konstantno jaku vatru! Ali baš jaku i konstantnu.

 

Od trenutka kada paprikaš provri potrebno je 35 do 40 minuta da se kuva (vri!). Neki to rade i kraće. Ja nisam pristalica. Verujte, ne može se reći tačno u minut, ali vidi se, barem iskusno oko to vidi, kada se bistrina vode u kotliću pretvori u kompaktnu čorbu. Manje od 35 minuta ne treba kuvati, a duže... Pa, što duže kuvate dobijate gušću čorbu, ali i manju količinu iste. Ipak, pošto ne pravimo perket, ne treba ni preterati sa ukuvavanjem. Sigurno ne treba kuvati duže od 45 minuta.

 

E da, da navedem i najčešće greške. To je zanemarivanje oblika i veličine kašike, pa se paprikaš presoli i slaba vatra, pa se ne dobije kompaktna čorba ili se riba raskuva.

 

Znači bitna je dobra vatra, tako da paprikaš stalno i jako vri. Iskustvo mi govori da paprikaž za dvoje, odnosno od kile ribe, može da se skuva u većem loncu na plinskoj ringli u kuhinji. Ali sve veće količine od toga iziskuju kuvanje napolju zbog neophodnog jakog plamena. Da, može se koristiti i dobar veliki brener. Nisu neophodna drva, kao što je za roštilj obavezan ćumur.

 

Dok glava familije vodi računo o vatri, zalivajući špricerom grlo, vredna domaćica ode do zadnjeg dvorišta, nakupi jaja, proseje brašno i zamesi testo žuto ko dukat.

 

Paprikaš se servira u kotilću u kojem se i kuvao, direkt’ sa vatre, vruć. A prilog su domaći, debeli rezanci i špricer.

 

 

 

____________________

 

 

 

 

 

 

 

Sledeći....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Njaoooooooo idemooooooooo...igramo se dalje...

Dobro, hajde da bude nešto lagano za početak...da te ne prepa'nemo na vratima... :kez:

 

istina, kažeš.....hm...

Reci ti nama, kada bi imala vremeplov (mašinu) i mogla da se vratiš u prošlost kako bi nešto promenila u svom životu, šta bi to bilo?

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na izgled lak zadatak, ali cvrc milojka. Oni koji me poznaju, znaju da takve stvari ne odrađujem, no pokušavam da budem temeljan. Čak je u početku postojala i mala nedoumica da li je zadatak postaviti po jednu pesmu za svaku žensku sa foruma, ili onako kako i piše, jednu pesmu za sve ženske. Pardon, piše dame, al' da ne ispravljam otkucano.  :kez: U startu sam ostio da je to mnogo teži zadatak, nego da biram pesme svakoj dami, prema mom viđenju ili našem odnosu. Ovako, trebalo je sve dame staviti pod jednu maramu. A to, priznaćete, nije lako.

Čovek sam intuicije, zažmirio sam, u glavi okrenuo bubanj sa prigodnim pesmama, i izvukao srećnog dobitnika, odnosno dobitnicu, pesmu. No isto tako, kao što sam i čovek intuicije, veoma sam i analitičan, valjda je za to kriva dupla vaga u horoskopu, pa ne odigravam odmah, na prvu loptu, ali se prvoj lopti često vraćam. Tako je bilo i ovog puta. Od sinoć sam pa do danas popodne vagao, merkao i odlučivao za i protiv i odlučio da je, koliko god kontraverzan bio, prvi izbor i pravi izbor.

Sledeći korak je bio pronaći odgovarajući tubić. Ih, ništa lakše, izmisliše ljudi Jutjub i natovariše ga snimcima. kad ono... Jadac. Desila se čistka i gomile albuma koje sam (čije sam linkove) arhivirao, ne postoje više!!! I nije mi žao. Zaštita autorskih prava. Postoje ti albumi i pesme, ali na kanalima autora, odnosno vlasnika licence. Dodušenije nije sve više tako lako dostupno i šareno, ali bolje je ovako. Posle višečasovnog traganja uspeo sam da pronađem i snimak tražene pesme. Jeste da je verzija veoma neobična, nije kao "original" koji se meni više sviđa, ali autor je ovu veriju izabrao za deljenje.

Sad o samom izboru pesme. Već ga nazvah kontraverznim. Zašto? Pa možda će neke da se pogrešno prepoznaju u stihovima, možda će neke da pogreše strofu, možda se neke i neće prepoznati, ali ovo je moj izbor. Ne, sigurno ne najbolji i ne pokriva baš sve dame foruma, u svim prilikama, ali  eto ispunjava osnove zadatka.

P.S. 
Ne znam kako da izdvojim samo jednu pesmu iz albuma. Znam da postavim na početak tražene pesme, ali ne znam kako da postavim kraj, tako da po volji poslušajte i nastavak.  :kez:

 

 

 

 

Sledećiiiii.....  :boca: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hm...lepo pitanje..

Da li sam ja rekla da sam treće dete u porodici? 
Da li sam rekla da sam bila tatina mezimica,tatino sve??!!!

E sad, kad si treći a pre tebe brat koji vazda pravi sranja...a pre njega sestra koja baš nije bila cvećka...onda ti na njihovim greškama naučiš jakoooooo puno!

Naravno, i ja sam tako skidala "rešenja" za svoje nestašluke...i sve što kao dete radila bilo je sitnica spram njihovih "dela". 
Eto, tako nikada nisam dozvolla sebi da dobijem batine koje ću pamtiti.  Po koja ćuška...onako tek reda radi..da bude mira u kući...da ne bude da su samo njih dvoje zgrešili se  ne računa...dok su oni podobijali svoju porciju za mene mama više nije imala snage. :hhh:     
Tata koji je bio vojno lice ( i uglavnom odsutan)  bio je na mojoj strani....i kada je bilo za dobre batine (ooooo ...kako sam samo vešto tempirala vreme za nestašluke... :fijuk:  ) bio je moj zaštitinik. 

Bila sam mudrica, što bi rekli.. :fijuk:  

 

Sledeći....?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

1. Uredjena zemlja do detalja. Primer: svaka zgrada ima svoj parking za automobile. A pored i parking za goste. Nema šanse da neki domaći parkira tu...

2. Kultura multikulture. Iako "ispod žita" postoji mala ili veća netrpeljivost...na javnom nivou su svi kulturni. ljubazni i nasmejani.

3. Veliki kafić sa klupskom muzikom, subota oko 23h. Pun ljudi pomešanog uzrasta. Od mladih do sredovečnih. I svi se sjajno provode...djuskaju i uživaju.

4. Irski pab...subota 3 posle podne. Svira uživo orkestar neki dobar sving. Pab pun ljudi koji djuskaju i uživaju u po bela dana!

 

Sledeći...

Izmenjeno od strane člana gresan
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...