Idi na sadržaj

"Sve je NEKAD bilo bolje nego SAD"


Preporučene poruke

Cesto cujem tu recenicu, propracenu setnim uzdahom, prikrivenim ili ne, opravdanim ili ne, Qkanjem. Decenije koje smo ostavili iza nas obojene su bezbriznoscu, i normalna je doza nostalgije za tim vremenima. Razmisljala sam gde da postavim temu, jer se uklapa u Opste drustvene teme, ako je posmatramo kao secanje na nekadasnje drustveno uredjenje, ekonomiju, itd. ali je, ipak, sira, i moze da se i udene i u Medije, Muziku, ili Psihologiju ako se NEKAD kao osecaj utkao u nase bice, i pomalo saplice da se prepustimo u SAD ... Vi je posmatrajte kako zelite, a pitanje je jasno: da li je 'nekad' bolje nego 'sad'? :uzdise:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nekad mi je bilo lepše nego sad.. :music:

Sve češće čujem izjave takvog tipa.

Moje skromno mišljenje :andjeo: je da svako vreme ima svoje,

da svako od nas ponaosob nosi svoj križ...

Da je vreme, samo vreme.. a da smo mi ti, koji plivamo... ili ne..

Ne bih volela da buduće vreme, može da bude gore u odnosu na upravo ovo, u kome sad živimo.

Sve će to narod... :smoke:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Jako me nervira to setno "nekad" kad god ga čujem. To nekad meni pokazuje osobu sa psihološkim problemom, rekao bih ozbiljnim mada verovatno nije tako klasifikovan. To je osoba koja pamti period kad je njoj bilo lepo, kad je bila ušuškana i osećala se zaštićenom i ispunjenom, i ne može prihvatiti da je to vreme prošlo, da se svet promenio i da život ponekad mora biti i težak. To je nešto što bi većina ljudi trebala shvatiti u periodu adolescencije, ako ne i pre. Neki nikad ne shvate.

Lepo je i normalno sećati se perioda kad nam je po subjektivnom osećaju bilo najlepše, ali moramo shvatiti da je taj period prošao i da su sećanja samo sećanja. Nekad nije ni bolje ni gore nego sad, ono je samo drugačije. Nekima lepše, nekima ne, to već zavisi od čoveka i njegovih iskustava. Mesto za "nekad" je u arhivi u zabačenoj ćeliji u mozgu, ne u svakodnevici. Prošlost je prošlost, u sadašnjosti se živi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

da svako od nas ponaosob nosi svoj križ...

e, kvragu

nekad sam dimila po paklO, a sad čurim i po tri.

Nije to do vremena.. znam.. nije ono jadno krivo.. ono ide svojim putem

i ne interesuje ga što ja sve više švajsAm... nema ono siroto ništa s'tim,

To je samo moja odluka, samo moj ozBiljni psihološki problem, neklasifikovan kao takav (by MorPh).. nije me ono ns to teralo, sve ja to znam

ipak...

nekad je paklo bilo 60 dindži, a sad je 180 :smoke:... patividi kad sabereš, oduzmeš, podeliš i pomnožiš :( kol'ki mi je križ bio nekad

a kol'ki mi je sad :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

"Nekad" jeste bilo bolje samo zato sto smo bili mladji! :kez:

Za mene je "nekad" uvek bilo dobro. Samo zato sto umem da uzivam u "sad" i onda to sad postaje dobro "nekad".

Zivot je SAD i OVDE. Proslost su samo uspomene. Buducnost "ne volim" jer nemam pojma sta mi nosi. Ali ako mi i buducnost bude SAD i OVDE...onda nema zime!

Eto...ni meni nije bas najjasnije...ali tako nekako! :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

naravno da MI JE nekad BILO BOLJE

AKO NISTA DRUGO, BILA SAM MLADJA :kez:

i nisam ni za sta morala da brinem ...

e kad sam porasla i krocila u zivot ...druga prica...

sve je lakse kad si mlad

svako odelo ti lepo stoji

i svaka rana manje boli

.....

i ajd' da ne kukam

zal za mladost:lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 6 meseci kasnije...

Kako si glup!Ti mora da si neki tatin sincic kad ti je danas tako lepo.A kome danas moze da bude lepo?Samo lopuzama!!!

Prvo:

-pre 40 godina svi su imali neki posao,fabrike su radile.Nije radio samo onaj koji nije hteo!

-firme su uplacivale doprinose za penziju,ti ljudi danas imaju penziju,mi koji smo kod privatnika danas,zivecemo od socijale.

-nekada si od preduzeca u kom radis neko vreme,mogao da dobijes stan.Koji to privatnik danas pravi stanove svojim radnicima?

-nekada si mogao da napravis kucu na kredit i da kamatu ne osetis.Nisu bile ovako vrtoglave ko danas!

-nekada nismo imali tajkune poput ovih danas.Nije postojao covek u SFRJ sa dve milijarde dolara,jer Tile nije dozvoljavao da se takvi mnoze u njegovo vreme

-nekada nisi smeo popreko da pogledas milicajca,danas pucaju na njih na svakom koraku.Bilo je nekog strahopostovanja.

-nekada je i osrednja klasa mogla sebi da priusti italijansku garderobu,sada smrdimo ko mufloni u kineskim plasticnim najlonima od odela,jer za bolje nemamo.

-nekada su dobra kola vozili mahom vredni ljudi,dugogodisnji gastarbajteri,koji su posteno i prolivanjem sopstvenog znoja kupovali ta skupa kola.To su uglavnom bili stariji ljudi.Danas,kriminalcici i tatini sincici naduvani od droge,koji jos nemaju ni 18,luduju sa dzipovima i gaze narod po ulici,a nikad ne odgovaraju za to.Cak ni uslovno.

NEKADA JE POSTOJAO NEKI SISTEM VREDNOSTI!!! DANAS TOGA NEMA!

Jos kazes da je lud ko tako misli,ko tako kaze kao ja.Ti treba da odes do psihijatra!Jer ti je,kao i vecini ISPRAN MOZAK da mislis i da si ubedjen da od ovog nema bolje.To je,zapravo,neko i hteo-da ubedi omladinu,da od ovog zivota ne postoji bolji.A zar ne moze bolje?Naravno da moze,ali njima to ne odgovara.Zasto bi mi ziveli lepo,kad mozemo lose.Vise od milion ljudi u Srbiji nema posao,EEEJJ BRE!!!Kad je to bilo pre 40 godina???Tad si mogao da se zaposlis svuda-predas molbu u 20 preduzeca,u svih 20 te zovu.Danas predaj u 100,niko te zvati nece,sem ako si njihov,ili ako imas novaca da im podmazes dzep.

Svet se jeste promenio,ali ne spontano i iz cista mira,vec sto je neko od svetskih tajkuna i glavesina tako hteo.Ovo je jedna VESTACKA situacija i ova kriza i sve ovo sto nam se desava.Neko jednostavno ne zeli da obicni ljudi,koji posteno zaradjuju hleb,pristojno zive.Kao da je sam djavo izasao iz zemlje...OTVORI MALO OCI.

Izmenjeno od strane člana Vlada
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ostaje pitanje kome se Vlada obraćao... nisam video da je iko od nas napisao da mu je danas lepo. :cesces: No, deluje mi kao da je pisano meni zbog onog "svet se jeste promenio". Nigde u svojoj poruci nisam napisao da je jedno od dva stanja bolje ili gore, poruka se odnosila na ljude koji žale za prošlošću i nisu u stanju da prihvate promenu situacije. Ako je iko na forumu pisao o tome koliko je "danas" loše - onda sam ja to radio. Danas je, verujem, daleko gore nego što je Vlada u stanju da zamisli, a kamoli opiše. Slažem se sa mnogim stvarima koje si naveo u poruci, čak bih neke mogao da dodam (obrazovanje, kultura, recimo), ali to ne znači da je prethodni sistem bio održiv na duže staze. Raspao bi se jednako kao što se ovaj raspada. Jer, i "juče" i "danas" najgori dospevaju na vrh piramide, samo iz različitih razloga ("juče" zbog političke podobnosti i poslušnosti, "danas" jer tako odgovara multinacionalnim korporacijama koje upravljaju svetom). Osnova moje poruke jeste - ne vredi plakati za prosutim mlekom, valja gledati kako izgraditi društvo bolje i od "juče" i od "danas". Nažalost, nisam optimista...

Jedna bitna stvar. Nema potrebe za oštrim tonovima, ovo je miran forum na kom je moguća opuštena rasprava o bilo čemu. Čak i ako se iz osnova ne slažemo, možemo voditi civilizovan razgovor. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 sedmica kasnije...

Dobila sam na mail objašnjenje zašto je nekad bolje nego sad, pa da podelim sa vama... :)

'Svakog jutra, prosečan Srbin, u demode kineskoj garderobi, ispija brazilsku kafu, seda u italijanski auto, kupi za doručak francusko pecivo, vozi ulicama asfaltiranim nemačkim parama i stigne na posao u austrijsku firmu.

Odmah uključuje japanski mini-kompjuter i na engleskom jeziku počne da obavlja radne obaveze..

A kad se vrati sa posla negde u kasnim vcernjim casovima, opere ruke turskim sapunom, otvori slovenački frižider, izvadi iz njega konzerviranu američku hranu, nalije čašu portugalskog vina, upali južnokorejski televizor i uživa u latinoameričkim sapunicama, dok ga greje ruski gas.

Eto zato volim Srbiju i sve domaće! "

Medjutim to gore mi se nije dopalo.

Tako je u bilo kojoj koloniji, od Afrike do Zanzibara.

Robovi su svugde isti, samo se gazde razlikuju.

Medjutim nije uvek bilo tako u Srbiji, a i sire.

U stara Dobra Vremena bilo je ovako:

"Svakog jutra, prosečan Srbin, u modernoj garderobi (koju su proizvodli Beko, Kluz i ostali, a koja se izvozila po celome svetu), ispija cuvenu Centropromovu kafu, seda u domaci auto koji se proizvodio i u Kragujevcu i u svakoj republici bivse Jugoslavije , kupi za doručak PKB pecivo i jogurt, vozi ulicama asfaltiranim nemačkom ratnom odstetom ili parama koje su nemacki turisti ostavili na Jadranskoj obali ili od nekog Titovog bespovratnog kredita kojim nas je svet u to vreme obasipao. I posle par minuta stigne na posao u Drzavnu firmu gde je bio bog i batina , odnosno Radnik Samoupravljac.

Odmah se uhvati za Iskrin Telefon i na SRPSKOM jeziku počne da obavlja radne obaveze, bez obzira da li zove Ljubljanu, Zagreb, Skoplje, Sarajevo ili Pristinu. Ne treba mu nista osim Srpskog jezika da bi ga ceo svet razumeo?

A kad se vrati sa posla najkasnije u 2 popodne , opere ruke Merima sapunom iz Krusevca, otvori Domaci frižider, izvadi iz njega ne konzerviranu hranu kao ovi robovi danas, vec Njeguski prsut, Homoljski sirac i domace Cvarke ,nalije čašu dobrog Vrsackog vina, upali EI Nis televizor i uživa u Domacim TV Programima , dok ga greje Spokojnost i Bezbriznost. "

Eto zato volim Stara Dobra vremena !

:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...
  • 1 godinu kasnije...

Naravno  da nije  sve  bilo  bolje,problem  je  u  tome  sto  SAD  treba  da  bude  bolje,nego  pre.A  srozali  smo se! I  kako  da  ne  kazem   da  je  bilo  bolje?Ako   je  u  rafu  bilo  tri   vrste  praska ,sa  razlicitim cenama,kvalitet  je  odgovarao  tim  vrstama.Kako  da  kazem  da  je  sad  bolje,ima  ih  deset,veci  izbor,kvalitet  nikakav!Cak  i  oni  koji   sa  svojim  zvucnim  imenom treba  da  predstavljaju  klasu,pravljeni  su za  nas'istocno  trziste,smetliste  Evrope',visokom  cenom  a  osrednjim  kvalitetom.Banalan  primer,ali  me   to  tera  da  izgovorim   onu  recenicu  s  pocetka.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I deca su  pre bila mnogooooo bolja nego sad! :hhh: 

Manje je bilo razmažene dece... nije bilo dece koja su sa pune 3 godine  nosila ceo dan pelene! Koja još uvek ne umeju da piju vodu iz čaše nego piju vodu na flašicu (sa cuclom!!) ...Koja su znala šta znači reč-  daj drugu/drugarici...podeli....igraj se zajedno...ne može...ne otimaj.... nije sve samo  tvoje...itd..itd...

Nekada su deca znala da su oni deo ovog sveta, danas  deca smatraju da ceo mora da se vrti samo oko njih! 

Što reče luminica sve ovo me vraća na prvu rečenicu... :( 

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...