Idi na sadržaj

Preporučene poruke

  • Odgovori 516
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=04&dd=30&nav_category=12&nav_id=1387573 Budala u devet uveče sekirom seče drvo usred glavnog grada, proslavlja momčina prvi maj ur

Moram još malo da pišem...odavno sam pisala kako sam pristalica smrtne kazne...i dan danas ostajem pri tom mišljenju. Kada sam o tome pisala pre par godina svi su bili protiv mene..kritikovali me..a j

Here we go again.... Novo rešenje za problem sa maloletnim prestupnicima u Srbiji - policijski čas. Maloletnici bi, prema predlogu, u vreme kad im vreme nije, mogli da budu napolju samo uz odobrenje

Zakačene slike

Svi ministri pod lupom i drma im se fotelja, osim Obradovića. :lol:

nije mi jasno šta još treba ovaj čovek

da zabrlja, da ne kažem nešto ružnije,

pa da ga smaknu iz fotelje... :dry:

Nego,

ovih dana su se opet podigli roditelji

teško bolesne dece kojima je neophodna novčana pomoć

da bi se deca lečila ili operisala

i tako nastavila život...

I niko... ama baš niko nema odgovor na njihov vapaj :dry:

Zar je zaista moguće da je ova država i

ceo sistem vrednosti otišao uuuu... Honduras?!? :ljutko:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Videla sam to za poštanske markice

i ne želim da to komentarišem,

jer u ovoj državi imamo raznih problema

i novca nema za mnoge bitne stvari...

Ali

za decu, njihovo lečenje i oporavak?!?

I da i dalje svi ćute i ne žele da se oglase,

po meni je bezobrazluk, čist bezobrazluk...

Dok se oni svađaju oko fotelja

ta deca gube dragoceno vreme

koje im je preostalo

ukoliko im se ne pomogne :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svi ministri pod lupom i drma im se fotelja, osim Obradovića.

ne drma se fotelja ni ostrašćenoj picoustoj huligančini

čak preti da postane premijer :lol:

a de facto je prvi čovek Srbije

kakva tuga jbt.. Šešeljev potrčko, ozloglašeni ministar informisanja u ratno doba, vatreni podržavaoc akcija tipa "muslimanske glave neka plivaju Drinom", "granica Karlovac-Karlobag-Virovitica", "bombardovaćemo Zagreb", "nayebaćemo se milosne majke nato paktu", "Zoran Đinđić je dobio šta je zaslužio" etc etc etc...

al' boli ga uvo... sa srpskom kratkom pameću i političkim promišljanjem može kako hoće

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

ne drma se fotelja ni ostrašćenoj picoustoj huligančini

čak preti da postane premijer :lol:

a de facto je prvi čovek Srbije

kakva tuga jbt.. Šešeljev potrčko, ozloglašeni ministar informisanja u ratno doba, vatreni podržavaoc akcija tipa "muslimanske glave neka plivaju Drinom", "granica Karlovac-Karlobag-Virovitica", "bombardovaćemo Zagreb", "nayebaćemo se milosne majke nato paktu", "Zoran Đinđić je dobio šta je zaslužio" etc etc etc...

al' boli ga uvo... sa srpskom kratkom pameću i političkim promišljanjem može kako hoće

Video (videli) da nema (dovoljno) 'leba u lokalnim kasama, a ni da pozicija večitog potrčka nije baš naročito unosna, pa odlučio da malo žari i pali. A kamo bolje prilike kad ti pred granicom stoji najveći vojno-politički projekat ikad viđen na planeti. Klimaš glavom i ne talasaš previše, pozicija ti zagarantovana jer u solidnom delu populacije već od ranije imaš imidž sveca zaštitnika obespravljenih. Psihologija mase dostojna jednog Frojda.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Psihologija mase dostojna jednog Frojda.

jao, ne spominji Frojda, garant se prevrće in the grave :lol:

pa zar stiropor, štrajk glađu zbog gluposti, a ranije gomiletina i gomiletina baljezgarija...

i pobede na izborima

a sad će razvaliti na sledećim

pa kakva je to psihologija

gde je tu Frojd

ne znam... možda sam subjektivan jer ljigave ljude organski ne podnosim..

mada sam srpskom glasačkom mašinom zgrožen od kad znam za sebe :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam šta je žalosnije, sama vest ili činjenica da me ovako nešto više uopšte ne iznenađuje:

Država je trudnu i gladnu ostavila da umre od raka!

Marija Kastratović (25) u sedmom mesecu trudnoće boluje od raka grlića materice, stara se o sinu (6) i bolesnim roditeljima i na sve to - ostala je bez posla i bilo kakve pomoći

Foto: Facebook / marija.kastratovic.35Foto: Facebook / marija.kastratovic.35

Marija Kastratović (25) u sedmom mesecu trudnoće boluje od raka grlića materice, stara se o sinu (6) i bolesnim roditeljima i na sve to – ostala je bez posla i bilo kakve pomoći.

Rak grlića materice Mariji je otkriven pre tri meseca. Međutim, kako piše dnevni list “Informer”, ona nije u mogućnosti da radi niti da se leči, jer nema novca čak ni da plati kartu od Opova, gde živi, do Beograda.

- Sumnjaju da se rak proširio i na limfne žlezde, zbog čega mi je dat uput za Beograd. Bukvalno nemam čime da odem, već sedim kod kuće i molim se bogu za svoje zdravlje – kaže Marija.

Ona sa sinom i bolesnim roditeljima živi skoro gladna, u kući bez struje, sa svega 7.000 dinara mesečno, koliko iznosi alimentacija koju za dete dobija. Otac bebe koju nosi ostavio ju je čim je saznao da je bolesna, a na poslu, gde je radila neprijavljena, dobila je otkaz.

Najneobičnije u ovoj priči jeste to što joj pojedine državne službe savetuju da bebu da u hraniteljsku porodicu!

- Tražila sam pomoć od Centra za socijalni rad u Opovu, gde mi je direktorka Gordana Nikolić Nestrovo rekla da nemam pravo ni na kakvu nadoknadu jer primam alimentaciju za prvo dete. Jedino što mi je ponudila jeste da po rođenju devojčice koju nosim dam dete u hraniteljsku porodicu – ispričala je ova žena.

Ona je odulučila da se svog deteta ne odrekne, čak i po cenu da ne dobije socijalnu pomoć. Dobra vest je da su joj lekari rekli da postoje šanse da se oporavi:

- Ginekolog u Opovu mi je rekao da bi moj oporavak, posle operacije, koja ne može da se uradi pre porođaja, trajao najviše šest meseci. Ali, ne znam sa kojim parama da preguram to vreme, niti da li ću i da preživim, kad nemam sa čim ni na kontrole da idem

Da nesreća bude veća, osim o sinu, Marija brine i o bolesnim roditeljima: majka joj je težak dijabetičar a otac je hospitalizovan.

- Otac mi je godinama radio, ali je u međuvremeni duševno oboleo i leži u bolnici u Kovinu. Država kaže da ni on nema pravo na invalidsku penziju, već mora da čeka da ispuni uslove za starosnu. A meni do tada šta Bog da – kaže Marija.

Svi koji žele da pomognu Mariji mogu to uraditi na račun u Banci Intesa, broj 160-5100100302805-28.

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa, to meni ima malo logike. Ako je ideja bila da se deci približe dijalekti srpskog jezika, i ako im se jasno naglasi da pesma nije gramatički korektna ali da se tako govori u nekim delovima zemlje, meni je sasvim ok da to bude prisutno u udžbeniku. Da se deca sutra ne smeju kad čuju nekoga iz Leskovca kad nešto govori.

E sad, to što je obbrazovni sistem takav da to deci verovatno nema ko da objasni, ni da ih nauči nečemu na osnovu pesme, to je drugi par opanaka.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

I opet KCNS!?!?!?!?! Zaista nema nikakve moje namere da ih spopadam i napadam, al' sami se guze i nameštaju na šutobulje. :sutoguz:

___________________________________

Ubrojčavanje srpska reč za digitalizaciju

Na nedavno završenom konkursu Kulturnog centra Novog Sada i JKP "Informatika" za novu reč za pojmove "digitalizacija" i "digitalno", pobedila je reč "ubrojčavanje".

kulturni_centar_KCNS.jpg

Konkurs je trajao od 26. septembra do 11. oktobra, a u ponedeljak je izabrano najbolje pristiglo rešenje.

Najzanimljiviji predlog nove reči, predložio je Jovan Čekić, elektrotehničar iz Novog Sada, navodi u saopštenju KCNS. Konkurs za nove reči pokrenut je povodom Evropskog dana jezika koji je obeležen ranije u septembru.

Novi pojam će u prvobitno biti korišćen u zagradi nakon postojećeg digitalizacija (ubrojčavanje), digitalizovano (ubrojčano), digitalno (brojčano), digitalizovati (ubrojčavati ili ubrojčati, u zavisnosti od glagolskog vida).

"Nakon toga, težićemo ravnopravnoj upotrebi dva pojma. Nažalost, nije se pojavio zadovoljavajući predlog za naziv platforme tako da će ime projekta biti "Digitalna baština Novog Sada" odnosno "Brojčana baština Novog Sada". Prepustićemo vremenu da pokaže da li će novi pojam biti prihvaćen u upotrebi, ali stvaranje reči nećemo prepustiti drugima, jer i naš jezik treba da se razvija, i to je naša odgovornost", navodi KCNS dodajući da u tom smislu ne postoje "mali" i "veliki" jezici.

U saopštenju se kaže i da je stručna javnost imala podeljene reakcije na ovu inicijativu. Neki su izrazili zabrinutost zbog izumiranja tvorbe reči i podržali naše pionirske napore da je oživimo. Drugi, sasvim suprotno, smatraju da izumiranje nije problem, ali ovakvo oživljavanje jeste.

"Kulturni centar će nastaviti da pokreće slične projekte i raspravu u stručnoj javnosti, sa ciljem usklađivanja sa svetskim standardima u tvorbi reči, narocito u oblasti informacionih tehnologija. Svim predlagačima se zahvaljujemo na učešću i trudu, a javnost pozivamo da novim rečima prilazi bez predrasuda, imajući u vidu da su i računar i železnica i pismo nekada bile nove reči", kažu u KCNS.

Na čelnim pozicijama u KCNS i JKP "Informatika" nalaze se ljudi koje je predložila politička organizacija Treća Srbija.

___________________________________

Pre svega odakle im ideja da prave konkurs za nove reči?!? Pa do pre nekog vremena su se podrugljivo smejali braći 'Rvatima na zrakomlatu, udnoj tuljici, glavobranu, tvrdniku, spolniku... Doduše, kod komšija su uglavom neki "stručnjaci" propisivali nova pravila, a ovi to rade demokratski, konkursom. :wacko:

A drugo, pa najprostijom logikom nagrađeni predlog je glupost. Digit ne označava broj nego cifru, tako da bi logičnije bilo da su izabrali pojmove ucifravanje, ucifrano, cifrano i cifrati. Zar ne?! :flower:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mož' ucifrati svima :kez:

Prevod reči digit na srpski je i cifra i broj, sa tim da je cifra prvi izbor. Sve u svemu, ne vidim zašto bismo to sad menjali kad je digitalizacija odavno u upotrebi u srpskom jeziku, samo ne znam da li standarnizovana kao anglicizam (a verovatno nije, čim je prevode). Mislim, govorimo ofis i filing kad već imamo reči u našem jeziku za to a ovo menjaju, iako se reč "digitalization" kod nas transkribovala u reč podobnu za upotrebu u našem jeziku (i ne samo kod nas, širom sveta je to slučaj za ovu reč jer označava globalnu pojavu).

Drugi, sasvim suprotno, smatraju da izumiranje nije problem, ali ovakvo oživljavanje jeste.

Smatram da je ovo nasilna reanimacija a to nikad nije dobro.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kad vidim ovako neko igranje pevođenjem neprevedivih reči uvek se setim svog prvog iskustva sa Linuksom i otvaranja programa za praćenje sistema - histeričnog smeha koji je pratio poruku ispisanu na ekranu:

"Ubijanje procesa. Molimo sačekajte."

Ako zaista uvedu ovu reč na neki račun ili slično, prestaću se smejati 'rvatima iz odma'.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mož' ucifrati svima :kez:

Prevod reči digit na srpski je i cifra i broj, sa tim da je cifra prvi izbor. Sve u svemu, ne vidim zašto bismo to sad menjali kad je digitalizacija odavno u upotrebi u srpskom jeziku, samo ne znam da li standarnizovana kao anglicizam (a verovatno nije, čim je prevode). Mislim, govorimo ofis i filing kad već imamo reči u našem jeziku za to a ovo menjaju, iako se reč "digitalization" kod nas transkribovala u reč podobnu za upotrebu u našem jeziku (i ne samo kod nas, širom sveta je to slučaj za ovu reč jer označava globalnu pojavu).

Smatram da je ovo nasilna reanimacija a to nikad nije dobro.

"Strastveni" sam protivnik upotrebe tuđica, gde im mesto nije. Ofis, filing, bekstejdž i slične nebuloze ću izgovoriti samo kada je jasno da se zajebavam ili da nekog kretena citiram. I nikada ih neću napisati onako kako se pišu na engleskom, no uvek i samo po Vuku.

Ali digitalizacija spada u onu grupu pojmova koja se ne prevodi. Zašto?

Pre svega zato što ne označava nikakvo "ucifravanje" ili nedo bog "ubrojčvanje", nego pretvaranje u binarni sistem zapisa, nečega što je bilo zapisano analogno. S tim u vezi, zanimljivo je kako nikome nije palo na pamet da prevede suproni pojam digitalnom, a to je analogno! Baš me zanima kako bi se mogla prevesti. Ima li ko predlog?

A druga razlog je što se ne prevodi nešto što se samo, vremenom, kroz praksu ugradilo u jezik. Iz istog razloga ne prevodimo Veliku Jabuku kao Novi Jork, nego ga zovemo Njujork.

Muka mi je od zatucanih kretena na položajima. :cekic:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ti pojmovi se ne prevode jer ih nije moguće prevesti. Jezici se ne razlikuju samo po rečima, već i po načinu razmišljanja na kom se te reči i njihov raspored zasnivaju. Nećemo sačuvati jezik time što ćemo ga učiniti neupotrebljivim. Analogno znači "kontinuiranom promenom vrednosti" i apsolutno svaki pokušaj prevođenja tog pojma bi značio ili gubljenje dela značenja pojma ili njegovu potpunu neupotrebljivost u svakodnevnom govoru. Već i samo "kontinuiranom promenom vrednosti" ne kazuje ništa o tome na šta se u konkretnom slučaju reči odnose. Isti slučaj kao sa digitalnim.

Slažem se da reči koje je moguće prevesti bez gubljenja značenja uz zadržavanje upotrebljivosti treba prevesti (računar, recimo), ali ostale treba jednostavno ostaviti na miru. Ko se od vas, ako koristite sistem na srpskom, navikao na to da reč "tab" znači "kartica"?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Oko 750 bolesnika Kliničkog centra u Kragujevcu, kojima je neophodna ugradnja veštačkog kuka, na intervenciju moraju da čekaju u proseku oko deset godina. Jednom od njih operacija je zakazana za 29. april 2022 godine. Ništa bolja situacija u ovom kliničkom centru nije ni na listi čekanja za ugradnju veštačkog kolena – operacije se zakazuju za kraj decembra 2022. godine, piše Politika.

:hahaha::krsti::hahaha:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čačak: Policajac tužio sam sebe

Nekadašnji saobraćajac Dejan Tadić, koji je pod suspenzijom, podneo krivičnu prijavu protiv sebe, kolega i vrha policije.

policija.jpg

Tadić se na to odlučio nakon što je saznao da će protiv njega tužilaštvo podići optužnicu, jer je nedavno pustio vozača sa 0,31 promilom alkohola u krvi ne pišući mu prijavu.

Kako tvrdi, ovakvih situacija je bilo mnogo za 20 godina njegovog rada, pa čak i na insistiranje čelnika čačanske policije. Zbog ovog slučaja Tadić je i dalje pod suspenzijom.

"Kao dokaz, tužiocu sam priložio mnoštvo naloga za izvršenje službenih zadataka gde sam takođe samo opominjao vozače. I to ne samo ja, već i sve moje kolege saobraćajci", rekao je Tadić za "Novosti".

"Tužilac je predmet držao tri meseca i potom ga prosledio unutrašnjoj kontroli koja je ustanovila mnogobrojne nepravilnosti u radu saobraćajne policije. Međutim, za tužilaštvo to nije bilo dovoljno i moja krivična prijava je bila odbačena", navodi on.

Tadić je objasnio da je tužilaštvu potom podneo dopunu krivične prijave koja se odnosi na „krivična dela koja su počinili čelni ljudi čačanske policije prikrivajući krivična dela svih službenika saobraćajne policije".

"Oni su me više puta primorali da napišem mnogo lažnih izveštaja za vrednosti na alkometru koja su očitana iznad 0,30 promila. Po tužiocu to, međutim, nije krivično delo, a jeste krivično delo kada pustim vozača sa 0,31 promilom samo uz opomenu", kaže Tadić, koji je više puta nagrađivan kao savestan i odgovoran policajac.

U dopuni prijave, Tadić je naveo da postoje dokazi da je barem 50 izveštaja o alkotestiranju falsifikovano tokom 2011. godine u vreme trajanja Sabora trubača i Kupusijade u Mrčajevcima.

"I protiv sebe sam podigao prijavu, jer sam načinio hiljade ovakvih prekršaja. Od toga pedesetak sigurno mogu da dokažem uz pomoć patrolnih listova, gde se vidi kada je i koji vozač opomenut", zaključio je Tadić.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...