Idi na sadržaj

Preporučene poruke

  • Odgovori 516
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=04&dd=30&nav_category=12&nav_id=1387573 Budala u devet uveče sekirom seče drvo usred glavnog grada, proslavlja momčina prvi maj ur

Moram još malo da pišem...odavno sam pisala kako sam pristalica smrtne kazne...i dan danas ostajem pri tom mišljenju. Kada sam o tome pisala pre par godina svi su bili protiv mene..kritikovali me..a j

Here we go again.... Novo rešenje za problem sa maloletnim prestupnicima u Srbiji - policijski čas. Maloletnici bi, prema predlogu, u vreme kad im vreme nije, mogli da budu napolju samo uz odobrenje

Zakačene slike

Izvini Apolodore, ali odakle izvlačiš te zaključke u moje ime, posebno onaj za mesara iz Zemuna? Na osnovu čega?

Ja ni jednom nisam rekao da je SPC kriva za stavove sveštenika Joila, ali zar ne misliš da snosi takozvanu komandnu odgovornost? Koga sveštenik Joilo predstavlja? Sebe? Ne mogu da se složim sa takvim pogledom.

Što se tiče dotičnih i njihovog odlaska po mišljenje u Ćirilovac, ja bih se pre toga, sa istom argumentacijom, zapitao što uopšte iko ima potrebu da ide u crkvu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma, to bi lepo bilo, kada bi postojala ta komandna odgovornost kao što se misli da bi trebala biti i koja je karakterstika brojnih organizacija pa i crkava (recimo rimokatoličke crkve), jer ona u SPC ne postoji, kao, uostalom, ni u jednoj jedinoj kanonskoj pravoslavnoj crkvi, bar ne  na način kako ti misliš da postoji. Ako ne znaš, SPC je organizovana eparhijski (episkopalno), tako da je episkop (vladika u kolokvijalnom govoru) vrh u svojoj episkopiji i praktično apsolutni vladar u svojoj eparhiji.

 

E, te eparhije se ujedinuju u Hristu i one čine organizaciju SPC. Sinod i patrijarh imaju pravo preporuke činjenja episkopima, dok je svom sveštenstvu eparhije bog bogova - vladika. Naravno, patrijarh i Sinod imaju teoretski pravo i mogućnost da utiču na neke pojave u eparhijama koje nisu kanonske i mimo postojećeg eparha, ali to se zaista retko koristi u praksi jer takvi postupci po pravilu mogu da izazovu nemerljivu štetu SPC. Setimo se samo Artemija, ili onoga iz Crne Gore koji je sada vladika nekaknonske crnogorske pravoslavne crkve....

 

Ali, ni to nije važno. Po meni ovaj problem ima neka dva nivoa. Prvi je svakako duhovnik koji je "zabranio" da se doniraju organi. Ko god iole zna nešto o pravoslavlju zna da u njemu nema zabrana. Dakle, lično mislim da je Joilo pre izneo svoj stav o tom problemu nego što je zabranio tako nešto. Ali, svakako je pri tome trebao da upozna ljude o stavu SPC o doniranju organa. Njegova odgovornost je svakako realna iz naše pesperktive i nju niko ne spori.

 

Drugi neki nivo problema su rođaci preminulog donatora. Zapitajmo se otkud kod njih uopšte potreba da traže neko mišljenje o tome, kada je pokojnik za života lepo reka svoje namere i želje. I to od koga, od mistika koji godinama već u Ćirilovcu radi nešto što je u najmanju ruko kontraverzno. Meni se čini da je konsultovan otac Joilo jer se od njega dobilo mišljenje kakvo se već želelo od strane rodbine. Dakle, ako znamo da je Ćirilovac u Crnoj Gori, a pokojnik iz Srbije nije teško zaključiti da stvari tu nisu čiste.

 

I, na kraju, nešto o odgovornosti SPC. SPC je svakako odgovorna za sve što se događa u njenom krilu pa i zbog ovakvih stvari i ljudi kao što je otac Joilo. Toga je u pravoslavnim crkvama oduvek postojalo u nekom stepenu i Sinod se bori protiv takvih pojava na način kako mu to uslovi i kanoni omogućavaju, ali to nije niti lako niti se u SPC radi bilo šta preko kolena. 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 

Drugi neki nivo problema su rođaci preminulog donatora. Zapitajmo se otkud kod njih uopšte potreba da traže neko mišljenje o tome, kada je pokojnik za života lepo reka svoje namere i želje.

 

 

I meni nije jasno, otkud ideja rođacima da se upliću u odluku koju je čovek ostavio za života?!?

mislim da je sasvim pošteno ispoštovati odluku koju je pokojnik doneo, a ne ići i tražiti savet, mišljenje, šta god...

Ne razumem postupak tih ljudi...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I meni nije jasno, otkud ideja rođacima da se upliću u odluku koju je čovek ostavio za života?!?

mislim da je sasvim pošteno ispoštovati odluku koju je pokojnik doneo, a ne ići i tražiti savet, mišljenje, šta god...

Ne razumem postupak tih ljudi...

 

 

Ne znam gde ste pročitali da se pokojnik još za života izjasnio o doniranju?! Da je tako, a na žalost nije, lekari rodbinu ne bi ni pitali za mišljenje. No, kad već ovo komentarišem, ja ne znam na osnovu kojeg načela se traži pozitivan stav o donatorstvu? Ja bih zakonom propisao da smo SVI donatori, sem onih koji se lično, eksplicitno odreknu privilegije da nekome produže život.

I još jedna reč o SPC, po meni je sramota da se niko, bio to sinod, vladika, patrijah, episkop, bilo ko, nije javno ogradio od izjava, a u ovom slučaju i dela sveštenika Joila.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma daj Adrijane, zakonom propisati da smo svi donatori je po meni neozbiljno. Recimo, ja se spalim i šta onda? Da moji potomci plate još kaznu što sam uništio posustalo srce, potrošenu jetru i bubrege pune kamenja? I mislim da takvo razmišljanje da sada treba neko da se ograđuje je takođe cepidlačćenje, jer kada bi to analogno primenili, katolički poglavar bi se po čitav dan izvinjavao i ograđaivao zbog pedofila, lezbejki, nedozvoljenih abortusa među svojim redovnicama... itd, itd.... Naravno i nažalost ni druge konfesije nisu imune od toga, pa ni SPC.

 

A, što se tiče rodbine i pokojnika, ja zaista nisam shvatio da se tražio upravo njegov organ i da umrli nije bio darodavac. Po meni tada stvar je (ipak) još jednostavnija. Nije bio donor i molim lepo. Rodbina nije dozvolila i bilo koji razlog da je za to, uopšte nije suštinski važno. Nije možda moralno, ali nije nezakonito i ljudi su sledeći svoja uverenja postupili kako misle da je najbolje...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Što napisa Morf, zašto uopšte kriviti sveštenika. Porodica je ta koja je donela odluku (dobro ne izjednačavamo ovo sa ubistvom nekoga ali oni su doneli odluku da nema doniranja organa).

Zvanični stav SPC je kako već napisah da je donorstvo ok stvar i čak su neki sveštenici učestvovali u kampanji tako što su zaveštali svoje organe. Da se SPC tu nešto ograđivala od ovog sveštenika, mislim da to ne bi promenilo ništa. 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Najveći uspeh srpske policije u potrazi za vozačem izuzetno retkog vozila povodom nesreće na Brankovom mostu dvadeset dana kasnije je hapšenje taksiste koji je prevezao prijatelje osumnjičenog nakon nesreće.  Za osumnjičenog ne znaju gde je, ali pretpostavljaju. Čas da je u zemlji, čas da nije, čas (opet) da je i dalje u zemlji, čas da je u Turskoj iz koje "srećom po njega" nema izručenja. :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...
  • 4 sedmica kasnije...

Crna knjiga za loše direktore.

Evidentiraće se rukovodioci koji su upropastili firme. Osnov za upis - blokada računa duža od 60 dana, stečaj, likvidacija... Zabrana osnivanja novih preduzeća.

 

NAMERNO uvođenje firme u stečaj, a potom prebacivanje posla na novoosnovano preduzeće uskoro neće biti lako ostvarivo u Srbiji. Čim zaživi zvanična evidencija, zasad nazvana registar diskvalifikovanih lica, u njoj će se nalaziti svi direktori čija su preduzeća u blokadi dužoj od 60 dana, ili su u stečaju, prinudnoj likvidaciji, ili pod sudskom kaznom. I dok god im se imena nalaze u ovom registru, biće im zabranjeno osnivanje novih preduzeća.

Radna grupa izradila je prvu verziju teksta novog propisa pod imenom Zakon o privremenim ograničenjima prava lica na sticanje i vršenje određenih prava u privrednim subjektima i obavljanje privredne delatnosti. U ovom mesecu se očekuje javna rasprava, potom usvajanje zakona do kraja ove i početak rada novog registra do sredine iduće godine.

Osim blokiranih računa, stečaja i likvidacije, „kandidati“ za upis u registar biće i oni sa raznim vrstama sudskih kazni.

- Reč je o izrečenim pravosnažnim ili izvršnim sudskim zabranama i merama bezbednosti u sudskom postupku, merama zabrane u upravnom postupku i drugim izrečenim merama u postupcima koje vode druga pravna lica kao vršioci javnih ovlašćenja, koje za pravnu posledicu imaju ograničenje sticanja ili vršenja prava lica u privrednom subjektu ili obavljanje privredne delatnosti - objašnjava za „Novosti“ Zvonko Obradović, direktor Agencije za privredne registre, inače član radne grupe za izradu zakona.

Ograničenje prava na osnivanje nove firme biće privremenog karaktera i trajaće dok se račun ne deblokira, dok se ne zaključi ili obustavi stečajni postupak ili prinudna likvidacija, odnosno do isteka sudske kazne. Tada se briše i zapis iz registra diskvalifikovanih lica.

SKORO 100.000 FIRMI U DUGOJ BLOKADI

PODACI Agencije za privredne registre pokazuju da je tokom 2013. godine u Srbiji bilo tačno 99.886 preduzeća i radnji koje su u blokadi bili duže od 180 dana. Imena njihovih direktora trebalo bi da se nađu na spisku onih kojima će biti zabranjeno osnivanje novih preduzeća. Trenutno u Srbiji u nadležnosti Agencije za licenciranje stečajnih upravnika ima aktivnih 1.425 stečajeva koje vodi 330 upravnika.

- Zakonom će biti propisano formiranje registra koji će voditi objedinjene elektronske podatke iz Narodne banke Srbije (o blokadama računa), APR, kaznenih evidencija MUP-a, Ministarstva pravde i sudova, drugih državnih organa koji izriču zabrane i kazne, na osnovu kojih će Agencija za privredne registre moći da izvrši brzu proveru podataka o građanima koji podnesu zahtev za osnivanje novog pravnog lica ili preduzetničke radnje - objašnjava Obradović. - Ukoliko su lica upisana u ovaj registar, odbiće se registracija osnivanja novog pravnog lica.

Čim nastupi razlog za upis u ovaj registar, ona će biti elektronski „proknjižena“ u roku od 24 sata.

U REGISTRU I SVI ORGANI UPRAVLjANjA

U REGISTAR diskvalifikovanih lica neće biti upisivani samo direktori, već svi organi upravljanja, odnosno oni koji imaju odlučujuću ulogu u donošenju poslovnih odluka, jedan je od predloga u nacrtu zakona koji treba da prođe proveru u javnoj raspravi.

- Zakon će se najverovatnije odnositi na pravna i fizička lica, na sticanje i vršenje članskih prava, preduzetnike, upravljačka prava, prava nadzora, prava zastupanja i prava obavljanja privredne delatnosti, zatim akcionare koji poseduju više od 25 odsto udela u javnim akcionarskim društvima. Neće se odnositi na povezana lica, jer ne postoji državni organ koji vodi takvu vrstu evidencije - ističe Zvonko Obradović.

izvor

 

 

E, ako ovo zaživi, ali zaista zaživi..za jedno desetak godina možda i bude svetlo!!

Ovakav registar bi otvorila sa imenom našeg ex direktora!! 

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pored tri prstena policijskih snaga sa sve transporterima neko je uspeo postaviti drona sa sve zastavom na vrh crkve i daljinskim upravljačem ga sprovesti do stadiona, a da to niko ne primeti. Ministru unutrašnjih dela ne pada na pamet da zbog teškog propusta podnese ostavku, a od sopstvene nesposobnosti daleko mu je teža uvreda voljenom predsedniku vlade u sred prajm termina državne nazovitelevizije. Pripadnici službi bezbednosti amaterski hapse Brata tuđeg premijera (prethodno prebivši Brata svog premijera) da bi ga potom ekspresno pustile, što se dalo znati i bez ikakvog prethodnog bezbednosno-informativnog znanja. Predsednik države u naletu emocija susednu državu naziva nenormalnom, o čemu vest nestaje sa najvećeg sajta u zemlji brzinom babe u potrazi za mestom u autobusu. Isto tako brzo nestaju i video zapisi prethodnopomenute uvrede opštevoljenom premijeru. Voljeni premijer potom tvrdi da je tri sata pre incidenta upozorio EU da će doći do incidenta, ali biće da nije na vreme upozorio svog ministra koji bi događaj po sili funkcije trebao da spreči. Potpredsednik vlade izigrava klip u točku i po dobrom starom običaju govori sve ono što po sili svoje funkcije ne bi trebao. Dok sutra vojnom paradom obeležavamo dvadeseti oktobar privremeno pomeren na šesnaesti oktobar...

 

Jebote, gde mi živimo?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Ja bih zaista voleo da vidim kako teče konverzacija u kojoj se građaninu sugeriše da ne hrani životinje i koji je pravni osnov za tako nešto. Mogućnost širenja zaraze (jedino što vidim kao iole opravdano) ne postoji, mačke će pojesti hranu a mravi će razneti ako štogod ostane.

 

Hraniš gladnu životinju, dakle human si, želiš da pomogneš drugima. Ako hraniš životinje, sigurno si i ljudima spreman da pomogneš. Ako, na primer, ostaviš hleb u kesi na ivici kontejnera da nesrećnik ne mora da prekopava po smeću da bi ga našao, da li i time kršiš zakon? More... govnjiva motka je malo za proklete birokrate kojima bilo kakav ozbiljan problem ne pada na pamet da rešavaju, ali zato zajebavaju normalne građane gde god stignu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prvo sam čula na radiu u vestima, a sad evo članak i na netu...

 

Svako drugo dete u Srbiji zna gde da kupi drogu

 

Dve trećine mladih poznaje nekoga u svom neposrednom okruženju ko uzima narkotike, a više od polovine njih bilo je direktno ponuđeno nekom od droga, rezultati su istraživanja koje je sprovela Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti “Vita” iz Novog Sada, tokom oktobra 2014.

Činjenica da je 52 odsto mladih u Novom Sadu reklo da im je droga bila direktno ponuđena pokazuje da su oni danas u značajnoj meri izloženi drogama, što povećava rizik od njihove zloupotrebe.

 

Prema istraživanju, 63 odsto mladih narkomaniju dozivljava kao izlečivu bolest, u većini slučajeva imaju nerealna očekivanja po pitanju načina rešavanja problema, a njih 54 odsto veruje da je za izlečenje dovoljna “samo čvrsta volja pojedinca”, bez stručne pomoći.

 

Istraživanja koja sprovodi ova bolnica pokazuju da se broj mladih koji u svom neposrednom okruženju imaju nekog ko zloupotrebljava drogu, s godinama povećava.

 

***

 

ovo je deo članka iz današnjeg Blica,

čitam i nije mi dobro...

zaista smo otišli u propast

i samo gledam i razmišljam šta se sve dešava dok moja deca odrastaju... :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne kupujte limun dok vlada ne kaže 

Da li treba i da ne dišem dok vlada ne kaže? Samo kaž'te, odma' zatvaram usta i nos. :celepenka:
Beograd -- Potrošači bi trebalo da se uzdrže od kupovine limuna dok Ministarstvo poljoprivrede ne objavi da li je to voće koje se nalazi u prometu ispravno.

To je izjavio predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbija (NOPS) Goran Papović, koji je agenciji Beta kazao da postoji osnovana sumnja da nešto nije u redu s limunom koji je u prometu, jer nije moguće da to voće više nego upola pojeftini.

 

Prema rečima Papovića, tržišno je bilo nelogično kada je, pre mesec dana, cena limuna "drastično skočila".

 

Mediji prenose da se u Srbiji prodaje jeftiniji limun uvezen iz Turske na čijoj deklaraciji piše da se ne koristi kora i da je voće tretirano imazalilom, fungicidom koji prodire kroz ceo plod i koji je kancerogen, toksičan, iritira kožu i izaziva suzenje očiju.

 

Krajem avgusta cena limuna je bila i 400 dinara za kilogram, a obrazloženje trgovaca je bilo da je cena tako visoka jer još nije stigao limun iz Turske i Grčke. Kako su tada navodili, kada se to dogodi, cene bi trebalo da znatno padnu. Cena limuna je početkom jeseni pala ispod 200 dinara za kilogram, a u oktobru se limun u nekim prodavnicama prodavao po akcijskim cenama od oko 130 dinara za kilogram.

 

"Da li je uvoznički lobi odgovoran za te stvari, ili je u pitanju nešto drugo, to država treba da ispita", naglasio je Papović.

 

On je dodao i da je građanima "dosta više paranoje oko toga da li su namirnice koje su u prometu ispravne i da zbog toga Ministarstvo poljoprivrede treba da izađe s jasnim stavom".

 

Znači, ispravnost namirnice ne zavisi od njene ispravnosti, nego od stava Ministarstva? Sad mi je lakše.

 

Na pitanje kakvim podacima o kvalitetu hrane u Srbiji to udruženje raspolaže, Papović je kazao da su oni "šaroliki i da politika ima veliki uticaj".

 

Politika ima veliki uticaj na podatke u kvalitetu hrane? Jeste čuli vi za hiljadudevetstoosamdesetčetvrtu? Fantastična knjiga!

 

On je naveo da je NOPS nedavno uputio dopis Ministarstvu poljoprivrede da su neki proizvodi povučeni sa tržišta Evropske unije, ne precizirajući o kojima je reč, kao i da je sada dopis poslat i za limun, ali da još nisu dobili povratnu informaciju.

 

"Osnovni problem u Srbiji je što zakonodavac ne poštuje zakonsku proceduru", naveo je Papović,

 

Država ispunjava principe društvenog ugovora. Društveni ugovor je podrazumevani ugovor između svakog pojedinca i države. Otac ovog izraza je Žan Žak Ruso. Društveni ugovor se zasniva na tome da država treba da zaštiti prirodna prava svake osobe. Prirodna prava su pravo na život, pravo na slobodu i pravo na imovinu. U zamenu za ovu zaštitu, svaka osoba mora da ispunjava određene dužnosti prema državi, kao što su plaćanje poreza. Ovakva udeja uloge države u društvenom ugovoru je prihvaćena u svim zapadnim demokratijama.

 

Ako država ne poštuje principe društvenog ugovora, da li bi prihvatila da građani jednostrano raskinu ugovor i rasformiraju državu?

 

dodavši da u Srbiji još nije formiran savet za bezbednost hrane, iako je to zakonska obaveza od pre pet godina.

"U Srbiji jedna grupa odlučuje o bezbednosti hrane, a to je veliki problem", upozorio je predsednik NOPS-a.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...