Idi na sadržaj

Da li su internet forumi prevaziđeni vid online komunikacije?


Da li su internet forumi prevaziđen vid komunikacije?  

21 glasova

  1. 1. Da li su internet forumi prevaziđen vid komunikacije?

    • Da
      5
    • Ne
      15


Preporučene poruke

Posle više godina provedenih na internetu i na brojnim internet forumima, imam utisak da su internet forumi daleko manje popularan vid komunikacije nego što su bili do pre jedno 4-5 godina. Mnogi smatraju da je pojava Facebook-a u mnogome doprinela da se popularnost internet foruma smanji u Srbiji i da sve manje ljudi odlazi na stranice ove vrste. Dok uočavam sve manje pisanja na internet forumima, čini mi se da su sve popularnije rasprave na stranicama kao što je Facebook (iako nije predviđen za tako nešto) pa čak i na online izdanjima dnevnih novina prilikom ostavljanja komentara. U vreme dok je manje ljudi u Srbiji uopšte imalo internet i računar mnogo veći broj korisnika je bio aktivan na sajtovima ove vrste nego što je to danas, kada je broj domaćinstava sa pristupom internetu višestruko veći. Da li još neko deli moje mišljenje, da su internet forumi na našem jeziku u dobroj meri zamrli i šta bi mogao biti najveći uzročnik tome?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Jesu... zamrli su... donekle... ali... NSPortal, me demantuje :uredu:

Na koji god forum da bacim oko, svuda se uglavnom piše na pdfovima zabave.

Valjda tako, sebi odvlačimo pažnju sa, ili imamo izduvni ventil, kao i odmor od,

ne baš sjajne svakodnevice.

Po sistemu ''udri brigu na veselje''.

Polazim od sebe, malo je dana, kada imam želju... i mogućnost da sastavim nekoliko smislenih rečenica na ''ozbiljnim'' pdfovima.

Da... slažem se da postoji neka ''tajna veza'' sa fejsbukom.

Obično se odmah ujutro ulogujem, da vidim da li su mi stigle poruke, od meni bliskih osoba.

Razdvaja nas velika kilometraža.

Dešava se, da jedna od drugarica na fb, od običnog ''m?'' u statusu napravi čitavu priču... raspravu...

Malo lenjosti, malo pasive, malo solo blogovanja... i traženja mesta pod ''net Suncem'' :lol: u smislu samopromocije... a net je kao stvoren za to...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Razlika između FB i foruma je u broju ljudi sa kojim komuniciraš. Na svom profilu imaš isključivo poznate ljudi ( bar kod mene je tako), znaš njihov način šale, razumete se i bez reči ...jedna slika...jedna pesma i sve je jasno.

Forum je mesto na koje dolaze potpuno nepoznati ljudi. Da bi sa nekim mogao da komuniciraš, da se šališ, moraš prvo pratiti njegovo pisanje. Moraš otkriti da li se taj neko ljuti ili ume da prihvati šalu, a za to treba vremena...za razliku od FB.

Razlog zašto ljudi više pišu na pdfzabave je po meni samo odraz da su svi željni smeha i da je forum mesto na koje možeš doći i nasmejati se. Dosta mi je ozbiljnih tema na poslu, kukanja kako je "teško", kako bi hteli "ovo i ono" a nema se...dosta mi je politike ( od nje me boli glava...a onda sam mrgud) i uopšte smatram da je forum ustvari jedna virtualna kafanica u kojoj treba uživati kad si već navratio. Ako treba da idem u kafanu da bi se svađala, neću ni da ulazim.

Svaki pdf je meni "mesto u kafančetu", pa tako i biram gde ću "sesti".

Mene forum podseća ne jedan veiliki hotelski kompleks. Od "ponude" zavisi gde ću se najviše zadržati. Ja uživam u smehu, opuštenim temama i odatle ne izlazim. Još ako ima i erotike...:beyond:

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma, sve je to jednostavno, a i već na neki drugi način proživljeno.

U početku behu forumi. Nije bilo Fejsbuka, Tvitera, Majspejsa, nit' mogućnosti postovanja komentara na svakom ćošku. Sve me to podseća na, gle čuda, kafane i kafiće.

Onomad smo se svi družili po kafanama. Karirani stolnjaci, limene pepeljare, uglavnom poznata lica, domaća atmosfera... Jednostavno, drugog nije ni bilo.

I ondaK izmisliše kafiće. Stajanje za pultovima, buka u ušima i stomaku, škiljenje u mraku, šaptanje (dranje) na uvo, nova i nova lica...

Mnogi više nisu zalazili u demode kafane, mnogi su "sedeli na dve stolice", ali ima ih koji nisu podlegli komfornizmu, kojima taj novi vid druženja ne leži. Oni su i dalje nastavili da idu u svoju kafanu, barem dok je gazda ne zatvori. Onda potraže drugu i tako.

Ipak, forum ima jednu prednost nad kafanom. Kafane u kojima je gazda najbolji gost nisu dugo trajale, popile su same sebe. No, većina ih se zatvarala jer nisu bile profitabilne. Ali za forume je poželjno da gazda bude što aktivniji, da je njemu lepo tu da boravi. A profit? Pa dokazali smo se da možemo da podelimo neophodne troškove za održavanje ovog mesta, tako da mi je drago što nema banera sa reklamama.

Ja ne očekujem da ovaj forum naraste, mnogo. Čak ne bi ni voleo da se pretvori u neki megalomanski forum sa hiljadama aktivnih članova i stotinama istovremeno onlajn. Jednostavno bi se izgubio. Ne bi mogao da ispratim sve što me interesuje, niti da isčeprkam kvalitet pod gomilom.

Ovde mi fali još nekoliko likova koje sam ovih godina upoznao i da s vremena na vreme prostruji nova krv i to je to.

Aj' živeli! :uzdravlje:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pored svega sto su napisali Goga, Veca (a posebno Veca, jer mi je misljenje identicno), i Adrijan, mogu da dodam jos nesto: forum je 'igraliste' za 'velike' a FB, MS, itd. za 'male'. Primetili ste da je mladje generacije manje po forumima, tek po neko ispod 25e, a oni iznad 35e preovladjuju. 'Igracke' umeju da dosade, pa se trazi nesto novo. Vrlo bitna stvar je i sto se 'internet selo' siri....od, u pocetku, par velikih foruma, razgranali su se dalje na mnostvo manjih...a pojavom 'free foruma' svako je dobio mogucnost da ima svoju 'igraonicu'- drustvo istomisljenika...jednostavno se o s i p a j u! Ne verujem da ce forumi da zamru ...zavisnostost se prilicno ukorenila (ko priznao, ko nepriznao) ...mozda neko ode - ali je otisao na neko drugo 'mesto' :strikeraj:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni nisu.

Tačnije meni nije, jer meni (patrijarhalnoj) je dovoljan jedan.

Ne rasipam se po foruMIMA, već se ulogorim na jednom.. i to je to.

Ako na to dodam još i mesndžer.. meni puna kapa.

Kako sam se u životu bezbolno selila levo desno (ne samo iz stana u stan.. ne iz dela grada u drugi deo grada, ne iz grada u grad, nego iz republike (sada države) u republiku (sada takođe državu).. )

tako mi ne pada teško da se preselim sa foruma na forum. Bude tu i malo suza*, ali se sve to ipak lepo spakuje u Arhivu i odloži u sef sa ostalim dragomilovažnim sitnicama ("koje život znače").

Forum mi predstavlja lepu, jaku..i čvrstu vezu sa dragim poznatim ljudima. Da nema njih, ja i forum se ne bi ni gledali.

I ako bi' rekla da sam ovisnik o forumu, rekla bi' istinu.. ali nepotpunu.

Potpuna istina je da sam ovisnik o ljudima.. o druženjima...

o negovanjima i čuvanjima prijateljstava.

Nemam iluzije (a ni značajna iskustva) po pitanju gubitaka prijatelja*, niti predrasude po pitanju proširenja glavnog CirkLa sticanjem novih poznanstava .. uz malo sreće i dobre volje - novih prijateljstava,

pa tako dolazim do iskustvenog zaključka, da "moje" forume (dead (ex) and live) jako jaaaako volim.

Prvenstveno zato što sam tu (svoja najdraža) ja.. a rame uz rame samnom i svi meni dragi.. i vrlo važni ljudi.

Živeo forum!! bf68344f.gif:srce:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ako forum ima kvalitetan kvorum :kez:

ako se na forumu osecam prijatno,

ako postoje ljudi koji me nasmeju, zamisle, obraduju...

ako o napisanom ili procitanom pomislim i kada nisam na forumu...

ako se smeskam dok kuckam...

...onda meni nije prevazidjen.

Slazem se sa Elom da na forumima vise uzivaju stariji, jer ove mladje generacije vise vole formu sms izrazavanja (za sta im je FB idealan).

I slazem se sa Glisom da mi je kao i njoj "jedan u jednom momentu dovoljan" :lol:

I slazem se sa Vecom, Adrijanom i Valterom :kez:

Meni je iovaj forum kao kafic u kraju gde znam da cu na kraju dana da nadjem ekipu sa kojom uzivam u prici i internom zezanju (koje neko sa strane ne moze da razume...)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ala se raspisaste, jedva pročitah sve. :lol:

Gledajući generalno, forumi verovatno jesu "ispijeni". Naročito kod onih koji su već godinama korisnici interneta i na forumima nailazili na previše loših stvari i ljudi da bi to mogli dalje mirno podnositi. Dođe tu i do zasićenja, što je sasvim razumljivo. Novi forumi poput ovog su u malo nezavidnoj poziciji jer je sve već napisano. Da bi bilo zanimljivo potrebno je naći drugi način da se kaže ono što je na par mesta već rečeno. Pronaći svoj autentičan duh nije nimalo lako.

Suštinski je važno da se ljudi osećaju prijatno. Zato ni ja sam nisam lutao od foruma do foruma, gnezdio sam se tamo gde mi je bilo lepo, gde sam imao šta pročitati, nasmejati se, raspraviti na kulturan način... to želim od ovog mesta - da vam bude lepo.

Forumi su malo izgubili na popularnosti, ali daleko od toga da su prevaziđeni.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Razlika između FB i foruma je u broju ljudi sa kojim komuniciraš. Na svom profilu imaš isključivo poznate ljudi ( bar kod mene je tako), znaš njihov način šale, razumete se i bez reči ...jedna slika...jedna pesma i sve je jasno.

Forum je mesto na koje dolaze potpuno nepoznati ljudi. Da bi sa nekim mogao da komuniciraš, da se šališ, moraš prvo pratiti njegovo pisanje. Moraš otkriti da li se taj neko ljuti ili ume da prihvati šalu, a za to treba vremena...za razliku od FB.

Jedino se ovde ne slažem, Veco ima ljudi koji ne komuniciraju isključivo sa svojim poznanicima već se aktivno vode diskusije na wallovima nekih funpageova i grupa. Ljudi koji generalno ne poznaju jedni druge, neki potpisani imenom i prezimenom, neki ne vode prilično neke žučne rasprave na zadate teme (obično neki status ili shareovan link). Čak sam više puta imao prilike da čitam sočne psovke kojima jedni druge časte tamo i sve to ni blizu ne liči na rasprave na forumima i svede se na pisanje nekoliko redova i tako gomila komentara jedan ispod drugoga.

Za ostalo se generalno slažem. Mlađe persone su pretažno na facebooku i meni je malo žalosno što se velikom broju internet svodi na facebook+još nekoliko sajtova pretežno zabavnog karaktera.

Za mene su internet forumi i dalje najsavršeniji vid komunikacije ove vrste, što zbog raznih opcija koje se mogu koristiti prilikom diskusije i forme kako se sama diskusija vodi na njima, što zbog postojanja arbitraže i uređivanja od strane moderatora (naročito onih objektivnih i nepristrasnih), odsustva cenzure (naravno ne svuda), itd.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovo me je onomad bas nasmejalo a ima veze sa temom:

Ovako bih opisao moj doživljaj foruma b92:

Svaki put kada se vracam iz nekog izlaznog mesta, u kome se obicno smorim od ekipnog blejanja i opreza i lažnog ponosa, izadem iz busa i onda, kada krenem izmedu blokova, forum mi se ukaže kao fatamorgana u betonskoj pustinji, tacnije, kao farma pilica pored auto-puta Bg-NS, ogroman pilicarnik koji neprestano svetli u mraku...

Mogu da nacujem kako pucketaju ljuske, pilici se izležu, pijucu, tiskaju, kljucaju, perjaju, zaskacu, seru i jedu...

I onda kad stignem i bacim pogled unutra preplavi me i ozraci tolika zgusnutost životne energije, pa se i ja osetim življim nego što zapravo jesam, napajam se. Tako nekako"

Super je forum kad hoces da kupis npr foto aparat ili mobitel pa procitas raspravu o tom artiklu, razloge za bas taj model, razloge protiv tog modela pa sve to puta milijardu modela, artikala itd..

Na ovom forumu mi se svidja ta neka fleksibilnos i malo ko ce se ovde osetiti neprihvacen. To je dobro, valjda.

A ne svidja mi se to sto je ogromna produkcija reci, a malo kazatog. Mnogo je zvakanja na prazno. Pitam se sta je sa dobrim starim chutanjem kad se nema sta za rechi. Moram da prelistam sezdeset stranica uvek od istih ispisanih da bih navatala dva tri posta koja me interesuju.

Najdosadniji najmanje pauziraju, a mozda je meni vreme za pemziju..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisu upotpunosti i ne slazem se sa Glisom i Gresnim .Ima i mladih koji vole ovakav vid pisanja ,eto ja sam ovde jedini i zivi primer :smeh: (mozda nesto nije uredu sa mnom,al volem forum :srce: ) . Forumi sad sluze cisto da se dodje do nekih informacija,ali sve manje ljudi ga koristi. Mada mi to ne mozemo znati zasigurno,ali ocigledno je da je facebook oteo hrpu popularnosti. Steta...a tako je bzvz :) . Zar nije lepsi formu,dodjes diskutujesh oko nekih tema,radish neshto korisno...a vamo klikash :ok: I like it ili ne znam ni ja :) da ne odem off.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisu upotpunosti i ne slazem se sa Glisom i Gresnim .Ima i mladih..

Zašto se samnom ne slažeš :blink:

pa ja nisam ni pomenula mladunchad.. naročito ne u kontextu odvajanja od starih (čitaj od mene :kez:)

jesam ja odvajala

meni voljene od meni nevoljenih

meni žito od meni kukolja

meni drage od meni mrskih

meni erotičnih od meni izDr.kotina

meni zabavnih od meni smorovlja

... meni ovak'e od meni onak'ih

to pod zakletvom priznajem :zakletva:

:neznam: but mlade od stari(ji)h nisam! NevR!!! :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Za druge ne znam, ali ja forum volim..i ne bih volela da u buducnosti bude totalno prevazidjen, jer se u drugim vidovima komunikacije uopste ne pronalazim..niti uzivam..

Pitanje je samo da li clanovi prevazidju odredjeni forum, kao sto je bio slucaj sa mnom i VCF-om..da nije nastao ovaj forum, veliko je pitanje da li bih pronasla neki drugi..nije da nisam trazila, jesam..ali na ni jednom se nisam pronasla i uvek mi je nesto smetalo ili falilo da se ugnjezdim..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prednost dajem forumu naspram fb-a i sličnih mreža... uvek :uredu:

Ja volim forum, posebno ovaj :srce:

Tamo, na VC gde sam većinu ovih ljudi upoznala, smo imali jednu malu oazu koja nas je svakodnevno uveseljavala i gde smo delili neke priče i događaje... i bilo nam je lepo...

Kad je tamo zamrlo, tražila sam drugo mesto... ali ga nije bilo... bar ne za mene, mesto lepo i prijatno, da bi poželela da ostanem i raspakujem se :jok:

Ovaj naš forum, na čelu sa šefom (kojeg baš baš volem) je sad naša nova oaza, prijatna, mirna, lepa... svi smo manje više poznati, delimo neke priče i slike jedni sa drugima, družimo se... i meni je to lepo... Kako reče Grešni, poput nekog kafića gde svako svakog zna, nalazimo se svako veče, pa se siti izdivanimo...i teško da može neko da nas, gledajući sa strane, razume :jok:

Prija mi ovo mesto... ima svega... i lepih tema, i ozbiljnih, i veselih i opuštenih, tema gde možeš i da se raspravljaš, podeliš neki događaj sa virtuelnim prijateljima...

Jednostavno - volim ovo mesto, jer ovde žive ljudi koje volim...:srce:

Izmenjeno od strane člana Smucalica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Naletela sam na jedan "vaskrsao" forum ...ali nema žive duše. Nekada ih je bilo na stotine onlajn...sada njih pedesetak viri iz offa.

Zasicenost, ispričanost, zamor/smor se oseća na svakom mestu....

Mhm, da l' do mesta, da l' do vremena (kriznog ...ili kišnog, vrelog, smrznog, itd.), da l' do ljudi ... virtualni kafići se sve manje posecuju.

Podsećaju me na stare kafane u zabiti, gde svako sedi za svojim stolom ... sedi i cuti. :kafa:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisu.

Jedino što uglavnom smorovi pre ili kasnije rasteraju kul tipove i onda kad ostanu sami ukapiraju koliki su smorovi i onda krenu na neke druge forume, i tako u krug. Druga stvar, upoznavanje uživo razbija iluzije. Onaj ko se uživo drastično razlikuje od svog pisanja na forumu neizbežno će mi postati neinteresantan za čitanje, ne znam kako vama.

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@ako_odem

Ako odeš, vratićeš se! :mig2:

Činjenica je da su forumi manje aktivni zbog nekoliko stvari: pojava FB koja je odvela uglavnom mlađe forumaše što znači da se na forumu starosna granica povećala; mnogo je novih foruma, kakvi god da su, od 10 malih makar jedan zaživi; tu su i elektronske novine koje posećuju uglavnom oni koji su na forumu vodili diskusije na političkim temama. Zatim blogovi, nova elitistička internet forma koja neće u nekom značajnom procentu odvući forumaše ali nije zanemarljivo.

Po mom skromnom mišljenju, a imajući u vidu značenje reči forum, šansa da isti opstane i razvija se jeste ta da članovi diskutuju, to je ključna reč. Ne vidim svrhu da se moje forumašenje svodi samo na lepljenje sličica, ostavljanje muzike, poezije itd. itd. Može i to, ali hoću da pričam, hoću da suprotstavim svoj stav, hoću borbu reči. To je suština postojanja oruma na čemu bi trebalo insistirati. Naravno, podržavam sve teme ifnormativnog karaktera poput onih koje ostavlja turkmenbashi. Forumi su stara forma i nikada neće prestati postojati. Štaviše, verujem da će im se svi vratiti kada shvate koliko je besmislen i FB i sve slično njemu.

ako_odem piše:

Druga stvar, upoznavanje uživo razbija iluzije. Onaj ko se uživo drastično razlikuje od svog pisanja na forumu neizbežno će mi postati neinteresantan za čitanje, ne znam kako vama.

Čemu upoznavanje uživo? Ovo je osnovna greška s kojom mnogi forumaši dolaze na forum. Ako je cilj upoznavanje, što ne znači da se ne može i desiti, onda se ne čudim što dolazi do razočaranja i rešenosti da se forum napusti.

Koliko znam postoje razni sajtovi za upoznavanje pa eto prilike za te koji bi preko neta da se usreće. Ja tako nikada ne bih, ali razumem one koji tako rade. Bože moj, sve je u opticaju.

Živeli forumi! :pehar:

Jedina stvar koja je jako dobra u svemu, jeste - umerenost.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 7 meseci kasnije...

Cini mi se da jeste dosta manja posecenost foruma nego pre 4-5 godina, ali mislim da je jedan od razloga sto ima previse neaktivnih i bez veze napravljenih foruma (ja ih imam 4 :kez:). I onda kad trazis nesto, prvo naletis na stotine bezveznih tekstova na ozbiljne teme.

Neka istrazivanja kazu, da u proseku korisnik ako za 5 sekundi po ulasku na forum ne nadje sta mu treba, odmah izlazi i trazi dalje. Sto sam se i sam uverio.

Mislim da je najteze odrzavati forume kao sto je ovaj, jer je u pitanju ''svastara forum'', sa jedne strane je dobro jer obuhvata razne teme iz raznih oblasti, a sa druge strane je lose (za one koji ih odrzavaju) jer treba dosta truda da bi se sve oblasti obuhvatile u sto vise tema.(a jesam objasnio...)

na facebook se kachi sve vise ljudi, zbog toga je i reklamiranje vece, a moze isto tako da se diskutuje bas kao i na forumu...

Treba stalno nesto menjati, jer sta god da radis potpuno isto duze od dve godine, to mora da propada(po nekim zakonima).

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

na facebook se kachi sve vise ljudi, zbog toga je i reklamiranje vece, a moze isto tako da se diskutuje bas kao i na forumu...

A je l'? Nisam tu opciju videla valjda zato što nisam zainteresovana. Inače, moj stav po pitanju FB je negativan 90%.

Treba stalno nesto menjati, jer sta god da radis potpuno isto duze od dve godine, to mora da propada(po nekim zakonima).

Slažem se da su promene potrebne (interfejs i po neka nova opcija), ali smo svedoci da su nekada forumi opstajali dugi niz godina a da baš ništa nisu menjali.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...