Idi na sadržaj

Noć veštica iliti Halloween


Preporučene poruke

Noć vešticа (engl. Halloween) je svetkovinа kojа se u pojedinim zemljаmа proslаvljа 31. oktobrа, noći uoči Svih Svetih.

Nаjčešće аktivnosti koje obeležаvаju ovаj prаznik su: kostimirаne zаbаve, prаvljenje lаmpe od tikve, gledаnje horor filmovа, čitаnje strаšnih pričа. Decа idu od vrаtа do vrаtа, trаže slаtkiše i uzvikuju „trick or treat“ („smicаlicа ili poslаsticа“, u slobodnom prevodu „dаjte nаm slаtkiše ili ćemo inаče biti primorаni dа urаdimo nešto nevаljаlo“). Irski imigrаnti su verziju ove trаdicije preneli u Severnu Ameriku u 19. veku. Noć vešticа se proslаvljа u SAD, Irskoj, Kаnаdi, Velikoj Britаniji, Švedskoj, Porto Riku, Jаpаnu, Novom Zelаndu i u nekim delovimа Austrаlije.

Istorijа

Poreklo ovog prаznikа dаtirа još od аntičke keltske svetkovine „Samhain“. Kelti, koji su živeli nа prostorimа dаnаšnje Irske, slаvili su svoju Novu godinu 1. novembrа. Noć pred Novu godinu slаvili su „Samhain“. Verovаli su dа se tаdа duhovi vrаćаju nа zemlju uzrokujući probleme i uništаvаjući useve. Keltski sveštenici grаdili su ogromne lomаče gde su se ljudi okupljаli kаko bi spаlili useve i životinje kаo žrtve keltskim božаnstvimа. U toku proslаve nosili su kostime, uglаvnom od životinjskih glаvа i kože.

Legendа o DŽek-o'-Lаnternu

Običаj dubljenjа bundevа zаsnivа se nа irskoj legendi o kovаču DŽeku, poznаtom po njegovoj domišljаtosti аli i škrtosti. Jednа od pričа govori kаko je prevаrio Đаvolа tаko što mu je ponudio dušu u zаmenu zа piće i nаkon što se Đаvo pretvorio u novčić kаko bi plаtio piće, DŽek gа je brzo stаvio u džep u kojem je bio krst, zbog kojeg se Đаvo više nije mogаo vrаtiti u svoj oblik. Tek nаkon što je DŽeku obećаo dа neće trаžiti njegovu dušu još deset godinа, DŽek gа je izvаdio iz džepа. Nаkon deset godinа opet je prevаrio Đаvolа tаko što gа je zаmolio dа mu dodа jаbuku sа stаblа, аli je nа kori stаblа brzo nаcrtаo krst, tаko dа gа Đаvo ponovno nije mogаo dohvаtiti. Kаdа je DŽek umro, nije bio primljen zbog svog grešnog životа u Rаj, а nа vrаtimа Pаklа dočekаo gа je Đаvo i poslаo nаtrаg u mrаk, а dа gа se reši dаo mu je komаd ugljа. DŽek je u džepu imаo repu, koju je izdubio i stаvio u nju ugаlj i od tаdа DŽek, koji nikаdа nije pronаšаo put kući lutа mrаkom noseći izdubljenu repu u ruci. Tаko je DŽek O'Lаntern (DŽek Fenjer) postаo simbol duše kojа je prokletа i kojа lutа između svetovа.

*****

Obeležavate li ovaj "praznik"? Vaša deca? Jeste li možda videli ili sami napravili neki lep/originalan kostim?

Ili ste se, kao ja, jedva setili kog dana se to čudo uopšte praznuje?

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Juče je bio Sveti Luka, a ovaj Halloween praznik ne spada u moje kulturno nasleđe tako da.... :beyond:mi se nešto baš jebe za Helloween

:srpko:

Napokon neko ko ima isto mišljenje poput mene....

Kakva Noć veštica?!?

Gde mi to živimo?!?

Juče sam imala divan sa decom, potrefilo se da su imali engleski i da je nastavnica pričala o toj Noći i svim običajima vezanim za nju... pri tome nijednom rečju nije napomenula, da to nema veze sa našom zemljom Srbijom, u kojoj su se ta deca rodila i odrasla...

Muka mi je od popularizacije i masovne histerije za Noć veštica i Dan zaljubljenih...

Juče je za mene bio Sveti Luka, krsna slava moje koleginice, kojoj sam ja čestitala od srca.

Sinoć sam videla decu i malu i malo veću, maskiranu, kako su išli ulicom. Mali su išli po slatkiše, a one devojke su verovatno na neku žurku povodom tog dana... Nikada neću razumeti ovaj narod da im je lepše i slađe tuđe, a neše ne znaju i nimalo ne cene :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja nemam neki unapred negativan stav o obeležavanju tog ...praznika na način na koji se obeležava. To je logičan sled događaja globalizacije, neminovno je da će neki praznici koji nemaju dodira sa većinom kultura na svetu, a zanimljivi su mladima, dobiti internacionalni karakter. Praktično i izgubiti svoje originalno značenje i razloge postojanja. Meni lično uopšte nije zanimljiv...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja imam prilično negativan stav povodom toga.

Ne želim da ova deca praznuju, svetkuju i obeležavaju takve praznike, a da zaborave svoje...

Imamo i mi naše Vertepaše u danima Božića i za mene je to prava stvar - objasniti deci, napraviti paralelu i reći: ok, Englezi imaju veštice, a mi Vertepaše... ja sam moju decu vodila u selo kod brata da vide kako to izgleda, šta rade njihova braća, kako se oblače, koje stihove govore i zašto se sve to tako obeležava... a Noć veštica - ne volem :ljutko:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 11 meseci kasnije...

Besan je kod mene relativan pojam. U ovom slučaju znači da me nervira što je neko zabranio nešto što predstavlja isključivo vid zabave za decu i nema nikakvu versku, pagansku niti bilo kakvu sličnu konotaciju, a uz obrazloženje da "nije deo programa verske nastave, kao i da se ne nalazi na spisku verskih praznika". Znači, radi se o još jednoj u nizu zabrana kojom se zabranjuje nešto što u mozgovima novopečenih verskih fanatika na bilo kakav način ugrožava moralnu čistoću čestitih bogznakako pravoslavno vaspitanih građana. Moš misliti. :roll:

Prazniku se nameće smisao koji on nema (da, znam priču, i znam za pominjanje đavola, ali da li je neko za trenutak pomislio da on deci znači baš to?), a zatim se zabranjuje s ciljem zaštite nečega što nije ugroženo.

Nadam se da sam te dobro nasmejao. :)

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam sta bih rekla po pitanju obelezavanja Noci vestica u Srbiji al' vam mogu reci da se na zapadu toj noci bas bas posveti paznja.. u svakom pogledu... sto je i normalno.

Dolaskom tamo.. daleko, kako smo zadrzali nase praznike tako smo "prihvatili" i one koji se nama svidjaju :lol: hteli mi to ili ne. Koliko sam se ja radovala da vidim kako to oni obelezavaju toliko se i moje cedo radovalo maskiranju, svim tim slatkisima koje je nakupio obilazeci kuce.

Izabrali smo, logicno, bogatiji kraj za tu setnju. Ulice tj. svaka kuca je bila sa toliko ljubavi dekorisana... neverovatno je izgledalo. Cak su se i vlasniici kuca kostimirali, sakom i kapom delili deci slatkise a neki su isli dotle i da nas isprepadaju. :lol:

Ako nista, bar je jedan dan u godini drugaciji, po necemu neobican a deci nadasve zabavan.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Evilka je sve rekla. Dodaću samo još jedan komentar sa B92:

Pozdrav sa istoka Kanade...

Dve cerke su mi se maskirale, jedna je pcela, druga je zaba...

Dovezao ih do skole, u dvoristu, dece u raznoraznim kostimima trckaraju, uciteljice isto sa sesirima, perikama.. Kad ih budem pokupio, vodicu ih u kraj da kupimo bobmone sa ostalom komsijskom decom...

Dirljivo je to masa malisana trckara, raduju se, svi maskirani...Doci cemo kuci, prosuce svoje kantice, bice nam sto prepun slatkisa...Grickacemo ih godinu dana do sledeceg 31-0g... Veceras ce leci u krevet, osmeh ce im biti od lica do lica, detinjstvo...

Zabava. Tačka. Ne zabranjivati deci da se zabave. Usput ih možeš nešto i naučiti o poreklu i značenju praznika i spojiš lepo i korisno. Pravom poreklu, keltskom, ali sumnjam da potpisnik dokumenta zna išta o tome.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I da znaš da si me nasmejao. Objašnjenje ti je više nego smešno. Još smešnije je da škole uzimaju na sebe uloge zabavljača i propagatora ko zna sve kakvih i čijih običaja. To što se tebi slučajno sviđa zapadni sistem vrednosti i običaji vera koje nisu u najvećoj meri deo tradicije ovih prostora je tvoja privatna stvar i ne vidim razloga da se takve i slične proslave onda i ne obeležavaju u privatnoj režiji pa ko kako hoće. I tu se završava priča. Zašto bi naša država sponzorisala zabavu koja nije deo tradicija ljudi koji žive na ovim prostorima? Zato što je tebi svejedno šta je, jer je samo važno da se deca zabave (sic!). Prosvetni radnici treba da decu uče i vaspitavaju, pre svega. Osim toga ko ima pravo da tek tako menja neke planove i programe, a sve radi zabave.... :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U prethodnom postu sam objasnio kako se praznik može iskoristiti, a ranije u temi sam objasnio da lično praznik smatram besmislenim. Ni u jednom trenutku nisam izneo vrednosni sud o zapadnim običajima. A uglavnom je negativan.

Drago mi je što sam te nasmejao, dan je protraćen ako nekome ne izmamiš osmeh. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Apsolutno sam antiprotivna.

Micek sinoć nije izrazio želju da ide sa klincima, uniformisan..

Što ne znači da sledeće godine neće.

Kako god bude želeo, neće mu biti zabranjeno.

Što se škola tiče, ionako su toliko obespravljene,

unižene kao institucije, tako da mi je ovaj potez ok,

ali.. na žalost utopistički.

U pojedinim školama je naŽalost Halloween prisutan svakodnevno.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...