Idi na sadržaj

Crna Reka 2 - ubio štićenika šipkom


Preporučene poruke

“Pop sa lopatom” iz Crne Reke šipkom ubio štićenika zbog droge!

U dvorištu Centra za odvikavanje od droge, sveštenik Branislav Peranović udario štićenika Nebojšu Zarupca šipkom u glavu misleći da sa sobom nosi drogu i usmrtio ga na licu mesta

Večeras oko 22:20 u Jadranskoj Lešnici, opština Loznica, u dvorištu centra za odvikavanje od droge, posumnjavši da je štićenik Nebojša Zarubac (39) uneo drogu, sveštenik Branislav Peranović (55) mu je zadao udarac šipkom u predelu glave i usmrtio ga na licu mesta.

- Branislav Peranović je lišen slobode i uviđaj je u toku – izjavio je premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

Otac Branislav je javnosti postao poznat pre tri godine, kad se pojavio snimak iz rehabilitacionog centra “Crna reka”, gde je bio upravnik. Na snimku se videlo da on i njegov saradnik tuku štićenike lopatama i pesnicama. Jedan deo javnosti bio je zgrožen, dok je drugi podržavao ovakve metode lečenja narkomana.

Branislav Peranović je mesto upravnika rehabilitacionog centra “Crna reka” napustio samoinicijativno pre tri godine, a 2010. godine došao je u Jadransku Lešnicu, gde je postao upravnik centra za odvikavanje od bolesti zavisnosti “Sretenje”.

Pogledajte metode lečenja narkomanije u “Crnoj reci”.

Izvor: Telegraf

Ima tu više pitanja. Zašto su kazne za Crnu Reku bile tako blage (2.5 i godinu dana za silovanje i premlaćivanje)? Ko je dozvolio svešteniku da se ponovo bavi "lečenjem" narkomanije? Reguliše li i kontroliše li ko rad ovih "centara za lečenje"? Mogli bismo unedogled...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja nikad nisam bila za batine .:jok:

Covek koji nema drugih metoda zna samo batinom da vaspitava.

Covek koji je nemocan jer ne ume da iznadje drugi nacin.

E sad ko tom coveku dade sve potrebne papire i dozvole za rad.....mora da postoji neki pisan trag.

A opet ima nesto sto ne razumem:jok: batinanje narkomana od strane svestenika je izaslo u javnost jos pre 3 godine,zasto cak ni crkva nije reagovala do sad?

Zar crkva odobrava ovakav nacin odvikavanja?

Imam tako puno pitanja ,a odgovora nigde.

Moram samo da jos ovo kazem....Jako mi zao sto je jedan mlad covek izgubio zivot na ovako brutalan,jeziv nacin i to u trenutku kad je resio da ostavi drogu i krene u zivot.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja kako sam razumeo ovo se desilo u centru koji ne radi pod okriljem Crkve, Peranović je izgleda nakon odlaska iz Crne Reke oformio neki svoj privatni centar za odvikavanje. Pod čijim okriljem je radio i ko ih je kontrolisao je veliko pitanje. Crkva se ogradila i objasnila je da ovo nema veze sa radom centara koji rade pod okriljem Crkve a na Peranovićev račun je bilo dosta teških reči, očigledno sa razlogom. Šteta je što se ovim cela priča oko tih centara iskompromitovala delovanjem jednog čoveka. Jednostavno treba da odgovara za ono što je uradio i ćao. Prema rečima bačkog episkopa ove ostale centre je još kako nadzirala država i postoji kontrola i saradnja, kako je ovde nastao zajeb i kako je radio ovaj centar pokazaće istraga.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čekajte, za ovog sveštenika se znalo pre par godina a on i dalje radi isti posao?!?

Gde su tu zakoni, pravna država i sve ostalo?!?

Gde je tu crkva da reaguje i ukloni ovog čoveka sa te pozicije?!?

I ko to još odobrava ovakve metode lečenja?

I onda, kada se desi ovakva tragedija, sad svi na sva zvona peru ruke od tog događaja?!?

Svašta!

A ovo je najveći paradoks!!!

''Centar za odvikavanje od droge u Jadranskoj Lešnici kod Loznice ne nalazi se u registru izdatih saglasnosti za obavljanje zdravstvene delatnosti Ministarstva zdravlja, rekli su u tom ministarstvu.''

KAko je moguće da Ministarstvo nema pojma o postojanju ovog centra?!?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa moguće je da nema pojma, postoji bezbroj stvari za koje država nema pojma. Rad na crno je bar ovde uobičajena pojava. Najveća fora je što ga je Crkva i uklonila sa te pozicije a ovo je izgleda bio privatni posao. Mediji navode da je centar faktički njegova privatna kuća koju je kupila njegova žena i koju su adaptirali za takav rad. Inače, metode lečenja batniama nisu strane ni državnim ustanovama gde se leče zavisnici i duševni bolesnici samo što se za to malo manje zna.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni nije jasno, da takva institucija postoji i da radi na crno?!?

Zaista mi nije jasno...

I ko bi to svojevoljno došao na takvo mesto i obratio se za pomoć...

pitanje je i da li roditelji proveravaju rad takvih centara pre nego što uvedu svoju decu u taj program...

ima tu više nejasnoća, a pitanje je hoće li se sa ovim događajem klupko početi odmotavati... :hmm:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zar crkva odobrava ovakav nacin odvikavanja?

Naravno. Biblija i bradonja su prilično nepopustljivi kad su u pitanju crne ovce.

Čekajte, za ovog sveštenika se znalo pre par godina a on i dalje radi isti posao?!?

P'da, to je isti onaj što je lopatom vaspitavao štićenike u Crnoj Reci.

Gde je tu crkva da reaguje i ukloni ovog čoveka sa te pozicije?!?

Reagovala je sad. Zeznuo ih, ubio čoveka pa ne može da se zataška.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Grozno je to što treba da se ugasi jedan život i to na ovakav način, pa da e podigne ovakva prašina...

Sad, pitanje je hoće li se ta prašina sleći, pa je vuk pojeo magarca i to je to... ili će se neke stvari ipak razmotati...

@Turk - ja sam još uvek naivna i verujem da se ovakve stvari retko dešavaju i da smo mi ipak neka pravna država, regulisana zakonima koji se poštuju ( malo sutra, aaa? ) Verujem da su roditelji očajnici, sticajem okolnosti poznajem jednu očajnu majku koja je sve uradila i radi za svoje dete, samo mi nije jasno da u takvom stanju i sa takvim problemom ne proveravaju papire dotične institucije...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A ovo je najveći paradoks!!!

''Centar za odvikavanje od droge u Jadranskoj Lešnici kod Loznice ne nalazi se u registru izdatih saglasnosti za obavljanje zdravstvene delatnosti Ministarstva zdravlja, rekli su u tom ministarstvu.''

KAko je moguće da Ministarstvo nema pojma o postojanju ovog centra?!?

E da vidis kako bi inspekcija mi odmah sutradan zakucala na vrata da otvorim butik,prodaju cigareta,ili voca..... na crno.

Odmah bi odgovarala i prekrsajno i platila deeebelu globu,da me nauce redu i zakonu.

Ovaj svestenik obrtao hiljde evrica i nikom porez placao nije.

A da ne govorim o ugrozavanju sticenika,jer on ipak nije medicinski radnik pa da zna nesto o odvikavanju droge.

Zapravo imao je samo toljagu:uglavu::uglavu: kao lek.

jednu očajnu majku koja je sve uradila i radi za svoje dete, samo mi nije jasno da u takvom stanju i sa takvim problemom ne proveravaju papire dotične institucije...

Zaista ne razumem koliko su te majke ocajne da bi tom batinasu poslale dete ....jer se drogira:blink:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ima tu više pitanja. Zašto su kazne za Crnu Reku bile tako blage (2.5 i godinu dana za silovanje i premlaćivanje)? Ko je dozvolio svešteniku da se ponovo bavi "lečenjem" narkomanije? Reguliše li i kontroliše li ko rad ovih "centara za lečenje"? Mogli bismo unedogled...

Kazne su bile u skladu sa zakonom i sud(ij)skim rasudjivanjem.

Ko uopste moze da zabrani bilo sta sveceniku? - ako se drzava postavi ``jako`` prema crkvama, narod negoduje, sada se desilo nesto nemilo, narod opet negoduje.

Ne znam ko regulise rad centara, medjutim da je drzava kojim slucajem zabranila rad, podigla bi se nevidjena hajka protiv drzave. Pretpostavljam da pri izdavanju dozvola je jedino merodavno ispunjenje tehnickih uslova (dovoljna kvadratura, sanitarije,...) a kada bi se zahteva postavljanje nekoliko medicinsko strucnih lica, pa niko se ne bi bavio lecenjem tih bolesnika, zar ne? (cini mi se da te organizacije sada finansijski dobro posluju).

Za ubistvo ce se po zakonu odgovarati...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa ne bi se postavljalo pitanje ko mu je dozvolio da nije u pitanju osoba "od ranije poznata policiji", i to ni manje ni više, nego po premlaćivanju štićenika prethodnog centra lopatom i silovanju. Ne znam kako to može da promakne ministarstvu. A o crkvi dovoljno govori to što ga nije ekskomunicirala već nakon prethodnog slučaja. Ne samo da ga nije ekskomunicirala tada, već ni sada. Samo mu je "privremeno zabranjeno sveštenodejstvo". :celepenka:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Upravnik Centra za odvikavanje od narkomanije u Jadarskoj Lešnici kod Loznice, sveštenik Branislav Peranović (54), izjasnio se da nije kriv za ubistvo štićenika Nebojše Zarupca (39), priznajući da mu je naneo samo lake telesne povrede, izjavio je Tanjugu branilac osumnjičenog Ilija Radulović.

Peranović je na saslušanju kod istražnog sudije priznao da je sa Zarupcem 6.avgusta uveče proveo u istoj prostoriji oko 45 minuta u nastojanju da ga odvrati od namere da napusti Centar i uveri da bi to za njega značilo sigurnu smrt, pri čemu nije negirao da je koristio i batine, naveo je Radulović.

"On se branio krajnje iskreno. Nije negirao da je Zarupcu naneo brojne lake telesne povrede", rekao je branilac. :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja ne da mislim već sam sigurna da je SPC znala za to pa ajte molim vas toliku kuću je napravio,uzimao zna se već koliko Eura za "lečenje",bio već kažnjen i da ga niko nije nadgledao.Sve se kod nas zna samo što niko nema petlju da dok je vreme kaže i rekne koju javno.I ljudi koji su trebali da kažu i mogli sigurno su imali koristi od dotičnog(gadi mi se i ime da mu spomenem)

Tako gnusno pretući jedno bolesno čeljade ,neverovatno.Bogami ja bi mu znala kako da presudim.Sramota.I mi sada treba da imamo neku veru u naše sveštenstvo.Naravno u svakom žitu ima kukolja al ovo je previše.

I još reći ne oseća se krivim.Majko moja udarati motkom čoveka:( Bezdušnik.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Što bi Crkva morala da zna šta Peranović radi privatno, sve i da je raščinjen i isključen iz Crkve to ga ne bi sprečilo da radi ovo što je radio ili da se desi ovo što se desilo. Vladika Artemije je odavno raščinjen pa on i dalje vodi neku frakciju i deluje mimo SPC, može se reći da ima svoju sektu. Ovo pre ide na dušu državi nego Crkvi koja funkcioniše u skladu sa svojim kanonom, pa sad kako već taj njihov sud presuđuje. Da li je Peranović trebao biti isključen iz Crkve ili ne je već na samoj Crkvi da donese odluku a izgleda da ni tu nema nekog jedinstvenog stava.

Drugo, vi svi ovde izgleda ne kapirate koja je muka za roditelje imati dete narkomana i šta im to bolesno čeljade sve priredi. Premlaćivanje roditelja jer ne žele da im daju novac za drogu je dobar dan, pokušaji ubistva roditelja pa i ubistva koja obično uslede nakon nekoliko pokušaja jer se roditelji nadaju da se tako nešto ipak neće ponoviti. Roditelji ovog jadnika su njegovu smrt doživeli kao olakšanje a nisu jedini za koje sam čuo tako nešto. I onda možeš misliti dali su ga nekom tamo batinašu. Prvo odatle su mnogi izašli izlečeni, što je roditeljima uglavnom dovoljno da ga tamo pošalju umesto da mu birkaju da li da se leči ovamo ili onamo dok im on krizira po kući, krade, dok sede noćima u strahu da li će se probuditi ujutru ili će prestati da diše. Ma idi bre. A u državnim ustanovama još kako vošte štićenike, što ovako, što pomagalima.

Za kraj, baš ovaj slučaj: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.291.html:391867-Majka-ubijenog-sticenika-Necu-da-mu-odem-ni-na-sahranu

:trtmilojka:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Razumem ja muku roditelja, zato o tome ništa nisam ni napisao. Majka je čak rekla da neće ići na sahranu, pričala je o tome šta je sve sin uradio tokom godina, i da nema više nikakav majčinski osećaj. Slažem se da je to vrsta olakšanja. Ali to nema nikakve veze sa slučajem. To što je on bio takav kakav je bio nije opravdanje da ga neko umlati šipkom.

A što se crkve tiče, zaista ne mogu naći reči opravdanja. Naravno da ne mogu ja, niti bilo ko van nje, da kažem crkvi kako da postupa sa svojim pastirskim članstvom, ali da način postupanja prema tom članstvu govori o karakteru crkve - govori. Ako ta crkva ostavi u aktivnom članstvu nekoga ko lopatom prebije drugog čoveka i bude osuđen za tako nešto od svetovnih vlasti, mislim da je sasvim logično da takvo (ne)postupanje naiđe na osudu i gađenje. Na stranu to što sama "funkcija" te osobe u crkvi govori o tome da je to poštena, smerna, skromna osoba koja druge poučava reči božjoj i mirnom, pravdoljubivom životu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ali to nema nikakve veze sa slučajem.

To se odnosilo na pitanje ko bi dao svoje dete nekome ko leči lopatom, u ovakvim okolnostima svako, pa neka ga lopata ako će ga to izlečiti. Ne možeš ti ni tako lako suditi o karakteru Crkve, slučaj Crna Reka se još uvek razvlači po sudovima ako sam ja dobro informisan, a pre izrečene presude nije baš da možeš nekoga izopštiti pa sve i da je ovako očigleda krivica za lemanje lopatom. U školi kada na'vataju nastavnika pedofila suspenduju ga do izricanja presude pa tek onda može otkaz, e jedino što je možda moglo je da taj crkveni sud brže reši slučaj pa na osnovu te presude donese takvu neku odluku. Da je sve bajno sjajno u SPC svi znamo da nije, ali da možeš kriviti Crkvu za ubistvo i nije da možeš. Kriv je jedan čovek.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Crkva je sigurno znala šta radi Peranović,makar neko iz crkve.Uostalom kakvoa je to SPC koja sa svim svojim velikodostojnicima nije imala ni jednog čoveka koji je znao za Peranovića.Nije nego.Ćutali i mislili ako se otkrije dobro,ako ne idemo dalje.Sramota.

A što se tiče roditelja vrlo dobro znam njihovu patnju jer sam dok sam radila imala prilike da vidim odnos roditelj dete narkoman.U početku ne žele ni da se suoče sa problemom deteta,udovoljavaju mu u svemu sve dok i sami nevide ili neprimete da se u porodici nešto čudno događa.A to je najčešće nestajanje vrednih stvari koje naravno njihovo dete kada nedobije ono što želi uzme i proda.Tako prolaze godine i dogodi se bolest kkoju oni ,roditelji nazivaju;DR,sa mojim detetom nešto nije u redu".

Tada je već kasno.Sveštenik koji je "dobročinitelj" i nudi spas njihovom detetu je najsigurniji jer nema više gde da se obrate.Zato je Perunović i koristio svoje štićenike jer je znao da su roditelji digli ruke od njega,i radio to što je radio.

Ali to je van svake pameti,neljudski,nehumano.Nicaće još više takvih domova gde će sveštenici lečiti obolele od narkomanije.

Dok drugi roditelji oplakuju svoje dete koje izgubi život zbog droge ova majka je srećna.Nemogu da verujem,jer je roditelj uvek kriv zato što mu je dete postalo narkoman.A razlog je nedovoljna briga dok dete odrasta,pa sa detetom se mora razgovarati,i ako se razgovara mora se primetiti da se nešto događa.Nesluži na čast ova izjava majci ubijenog mladića.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ama odakle to da je Crkva morala da zna, pa nije Crkva obaveštajna služba da prati svakog od svojih sveštenika šta privatno radi? Njegov privatni centar u njegovoj privatnoj kući, mogao je i marihuanu da uzgaja pa da se svi ovde zgražavamo jer niko iz Crkve nije znao ili preduzeo nešto povodom toga. Uostalom, posao države je da sprovodi zakone a ne Crkve.

Što se roditelja tiče sve ste lepo opisali osim onog dela kada roditelje njihovo čedo krene da vošti od batina i da ih vija nožem ili motikom po kući. Da je moj mislim da bih ga lično ubio. Nema to veze sa krivicom roditelja, jednostavno bilo je narkomana kojima su roditelji celoga života poklanjali svu pažnju ovoga sveta pa džabe. Neko će da plače za mrtvim detetom, ali slušajući roditeljske ispovesti izgleda da većina nakon pakla koji prožive smrt deteta dočekaju kao olakšanje, kraj mučenju koliko god to morbidno zvučalo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kako stvari stoje (a stoje izopačeno).. kriva je šipka.

Ona je ubila Nebojšu, peezdalijojmaterina.

Samo ona.. i niko drugi!!!

mslm..

Kakve muke, kakvi bakrači.

Tolike su joj (mami) muke bile da je poslala sina kod ovog umobolnog nazovi popa-degenerika

kako bi joj sinčeka izLečio i vratio na pravi put.

Što nije uzela pištolj i ubila skota.

A onda i sebe, jer je skota rodila.

Pazi foru....

odvratni raspojasani i neposlušni sin ju je tukao, maltretirao, davio, čupao joj nokte, sve joj lomio.. sve joj uništio i sve joj prodao.

A onda taj isti on.. takav kreten, ludak, manijak, snagator, siledžija, razbojnik i nepošptOvalac majčinskog lika i dela..... poput malog miša pristaje :wacko:

da (bez reči..mirno, poslušno i dragovoljno) ode tamo gde ga je mamica mučenica uputila,

u samo samcito središte pakla... u sred logora za odvikavanje.

Motkom, lopatom, pesnicom i kolenom.

+šipkom! :zakletva:

Silovanje je verovatno išlo gratis.

To maman nije morala da plati s.

I sad, kad ga je na smrt izlečila.. konačno je odahnula.

Pa je još ljuta.. pljuje po sinu.. blati ga.. odriče se

i neće ni na sahranu da mu ode.

Mrš kujo!

mRš i ti i ova nakaza.

6db9d0ab.jpg

yeboteon. :nadrndanko:

Svakom li je đubretu dozvolio Bog.. da bude pop

i da bude majka.

:pegla:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

IZVOR: POLITIKA

Beograd -- Vladika šabački Lavrentije odlikovao je nedavno Branislava Peranovića, osumnjičenog za ubistvo Nebojše Zarupca, zvanjem protojereja stavrofora.

"To je najviše zvanje koji oženjeno svešteno lice može dobiti u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i to da je on nagrađen jeste činjenica. Imamo i ce-de sa svečanosti kada ga je vladika Lavrentije odlikovao i održao hvalospevnu besedu u kojoj je rekao da se otac Branislav nagrađuje za dobra dela i izuzetne rezultate koje je postigao," kaže Ilija Radulović.

Odoh da umlatim nekoga bejzbol palicom, možda postanem svetac. :uzbud:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Branislav Peranović postao je poznat širokoj javnosti u maju 2009. godine kada je .. bla bla blaaaa... (te gadosti već svi znamo)

a09c02b6.jpg

... u oktobru 2009. Nemanja Radosavljević i Marijan Pavićević (batinaši sa prvog snimka koji je dospeo u javnost) osuđeni su na 29, odnosno 12 meseci zatvora. Neposredno posle emitovanja snimka, u maju 2009, jedan bivši štićenik Crne reke obratio se nadležnima tvrdeći da je u Crnoj reci bio ne samo premlaćen već i seksualno zlostavljan. Radosavljević i Pavićević su zato osuđeni za silovanje i nasilničko ponašanje – dela za koja je predviđena zatvorska kazna od tri do 15 godina,

ali...

Okružni sud u Novom Pazaru je odredio kazne koje su daleko ispod zakonskog minimuma. Protiv Branislava Peranovića pred Opštinskim sudom u Tutinu održano je suđenje za nasilništvo, ali presuda još nije doneta. Peranović i pomagači Radosavljević i Pavićević, čitavo vreme postupka branili su se sa slobode i nijednog trenutka nisu bili u pritvoru.

Tokom čitavog trajanja afere, Peranović se nije skrivao od javnosti. Naprotiv, činilo se da mu medijska pažnja veoma prija i da u njoj uživa, rado je davao izjave i gostovao u televizijskim emisijama, a svaki javni nastup koristio je za pravdanje i veličanje efikasnosti svoje "metode" lečenja bolesti zavisnosti. Tako je uspeo da stekne priličan broj pristalica, a mediji su dobili i pismo podrške Peranoviću, koje su potpisali roditelji 210 štićenika koji su se u tom trenutku nalazili u Crnoj reci.

84e68e65.jpg

Iako se povodom afere "Crna reka" oglasio Sinod Srpske pravoslavne crkve koji je pozvao tadašnjeg vladiku Eparhije raško-prizrenske Artemija da odmah raspusti nelegalni stacionar u okviru manastira Crna reka, to se nije dogodilo. Nadležni vladika Artemije razrešio je Peranovića i najavio da će biti pokrenut crkveno-sudski postupak zbog primene nedopustivih metoda kažnjavanja nad štićenicima Centra. "Ukoliko bi se i ubuduće, pored naše opomene, primenjivala sila i fizičko kažnjavanje štićenika, bićemo prinuđeni da zabranimo rad ovoga kampa", izjavio je tada vladika Artemije: "Donoseći ovakvu odluku, rukovodili smo se osećanjima i potrebom mnogih roditelja koji su nam upućivali molbe i pismeno i telefonom da Centar ne zatvaramo, jer im je to jedina nada da će njihova deca sa puta propasti biti vraćena na put normalnog života." Iako je smenjen sa mesta upravnika Duhovno-rehabilitacionog centra, Peranović je ostao u njemu kao "savetnik za duhovno-psihološko-terapeutska pitanja", kako je u to vreme stajalo na sajtu Centra.

4a509e0f.jpg

Godinu dana kasnije, Peranović je samoinicijativno napustio Crnu reku i prešao u jedan od nekoliko sličnih centara kojima je upravljao, onaj u Jadarskoj Lešnici kod Loznice. Taj dolazak, ispostavlja se ovih dana, biće koban za N. Z., koji se u ovom centru lečio gotovo godinu dana. Po prelasku u Jadarsku Lešnicu, Peranović je dao intervju za "Pečat", u kom je izrekao sledeće: "Ja sam satanizovan zbog nepopularne metode, ali pitao bih onda šta su to elektrošokovi, vezivanje pacijenta u ‘ludačku košulju’, kljukanje lekovima koji ih bukvalno umrtvljuju. Zar je to humano?!" Sledi rečenica koja danas, nakon smrti N. Z. zvuči zastrašujuće zlokobno: "Greške u radu se, nažalost, dešavaju u obdaništima, školama, bolnicama i u mnogo većim i jačim institucijama od našeg centra."

d23062eb.jpg

Pun naziv je Pravoslavni centar za bolesti zavisnosti "Sretenje". Na sajtu centrawww.sretenje.org stoji da je nastao izdvajanjem od Duhovno-rehabilitacionog centra Crna reka: "Svoju humanu delatnost obavlja pod nadležnošću Eparhije Šabačke i Srpske Pravoslavne Crkve, a vrata Centra otvorena su za svakoga, bez obzira na versku pripadnost i odnos prema Crkvi. Rad Centra sprovodi se pod upravom protojereja Branislava Peranovića. Programi po kojima se lečenje obavlja, formirani su na osnovu preko petnaest godina bogatog radnog iskustva, sa više od hiljadu zavisnika, kao i duševnih bolesnika.

4dab44da.jpg

Izumitelj nezapamćene metode lečenja zavisnosti i duševnih bolesti batinanjem, čija je "posvećenost", po svemu sudeći, rezultirala gubitkom jednog života, rođen je 1958. u Tesliću u Bosni i Hercegovini. U Beogradu je završio Poljoprivredni fakultet i jedno vreme predavao u srednjoj školi. Osim stočarstva, u to vreme, Peranovića su zanimale i borilačke veštine. Negde početkom devedesetih, počinje da se zanima za zdrav život, organsku hranu, život u komunama i mnemotehnike (strategije za ubrzano učenje i pamćenje). Upućeni kažu da Peranovićev prvobitni izbor nije bilo pravoslavlje, nego Adventistička crkva. Međutim, manastirski način života, posna ishrana i fizički rad, doveli su ga na ideju da napravi komunu. Navodno je tu ideju prvi put izneo polovinom devedesetih, posle jedne liturgije u manastiru Sopoćani. Sveštenicima i gostima manastira izložio je svoj projekat, sa brojnim pravilima, koja su uključivala i jedenje isključivo presne organski uzgojene hrane, a plan je bio toliko detaljno razrađen da je sadržao i raspored molitvi. Peranovićev projekat podrazumevao je i isključivanje iz svih sekularnih tokova, što će se kasnije manifestovati kroz dve stvari: njegovo petoro dece nikada nije pohađalo školu, a štićenicima u Crnoj reci bilo je zabranjeno uzimanje lekova. U to vreme napušta posao i sa suprugom se seli u manastir Radovšnica kod Šapca. Odatle, u novembru 1993. godine, sa suprugom i odlazi u Vranje, i obraća se vladiki Pahomiju sa željom da postane sveštenik. Pahomije ga je rukopoložio i dodelio mu parohiju u selu Mrtvice kod Vranja, gde ga pamte kao veštog govornika preke naravi. U februaru 1996. godine iz ličnih razloga tražio je kanonski otpust iz vranjske eparhije. Zbog čega, javnosti će postati poznato deset godina kasnije, kada se Branislav Peranović bude pojavio kao jedan od svedoka optužbe na suđenju vladiki Pahomiju za pedofiliju. Peranović je na sudu svedočio da mu je Pahomije još 1995. priznao da seksualno zlostavlja maloletnike. "Ja sam ga pogledao i rekao: ‘Znači, vladiko, sve je tačno?’ On mi je odgovorio: ‘Eto, dogodilo se.’ Pitao sam ga, kako je moguće da se dogodi. On je odgovorio: ‘Dok u grob ne legneš, ne možeš biti siguran šta će ti se dogoditi.’", ispričao je Peranović na sudu.

a7d21802.jpg

Po odlasku iz Vranja, Peranovića uzima u zaštitu tadašnji vladika raško-prizrenski Artemije, pod čijim okriljem ostaje sve do napuštanja Crne reke. Artemije ga je rasporedio kao paroha u Istoku na Kosovu, gde je boravio do bombardovanja 1999. Među tadašnje svešteničke dužnosti Branislava Peranovića, spadalo je i ispovedanje zatvorenika u zatvoru u Istoku. Nakon početka bombardovanja, prelazi u manastir Crna reka, gde na jednoj livadi osniva Duhovno-rehabilitacioni centar. Ubrzo ih osniva još nekoliko u okolini Loznice, među kojima su i "Cikote", "Sretenje" kod Jadarske Lešnice, "Dvorska" u opštini Krupanj i jedan centar na Ceru. Za taj projekat 2005. godine Ministarstvo vera odobrilo mu je pomoć od trista hiljada dinara. Svi centri radili su po istom principu: nalaze se na poljoprivrednim dobrima, gde štićenici sami uzgajaju hranu, a prostor čuvaju bivši štićenici i pitbulovi i dobermani. Pri dolasku u centre, štićenici potpisuju pisanu izjavu da pristaju na kontroverznu metodu lečenja za koju se navodi da uključuje "blaže i umerene batine". Navodno, osim u Crnoj reci, za koju postoje dokazi u vidu snimljenih materijala, ni u jednom drugom centru nije bilo teškog batinanja, u šta je teško poverovati s obzirom na Peranovićevo više puta izraženo uverenje u efikasnost metode. Prvi incident u kom je sveštenik do tada poznat samo kao svedok na suđenju Pahomiju, povezan sa upotrebom nasilja, dogodio se u aprilu 2006. godine. Željko Vasić, austrijski državljanin, tada je izašao u javnost sa tvrdnjama da ga je brutalno pretukao upravnik Centra, protojerej Branislav Peranović, kada je došao po svog sina koji se tu lečio. Vasić je tada ispričao da je došao po sina koji je u Crnoj reci bio tučen i maltretiran, "a da ga je pretukao Peranović sa štićenicima, zato što je tražio priznanicu ‘da je njegov sin tu boravio dve nedelje i da se vrati 200 evra, jer je za mesec dana boravka platio 400 evra". "Izgubio je svaku kontrolu, počeo je da bije moju suprugu, mene i sina. Rekao je da će nas pobiti i opsovao majku cigansku. Priskočili su svi ostali, udarali su nas rukama, nogama i čime su stigli", ispričao je tada Vasić. Zbog ovog incidenta, Peranović je 2006. godine osuđen uslovno na godinu dana.

otac_tata_prota_pop_sveštenik_terapeut_ODMETNIK NA HARLIJU:

http://www.youtube.com/watch?v=PpVUZKmEEmY&feature=related

Stil odmetnika od civilizacije Peranović je pokazivao i tako što nijedno od njegovo petoro dece nije nikada upisano ni u osnovnu školu. Za razliku od nasilništva nad štićenicima Crne reke, za ovo nikada nije odgovarao. Odluku da decu ne upisuje u školu obrazlagao je time da je radio kao prosvetni radnik i da nema poverenja u obrazovni sistem. Međutim, Peranovićev prezir prema modernom društvu i njegovim tekovinama ima jednu slabu tačku: motorcikle i džipove. U krajevima u kojima je živeo i radio, poznat je kao ponosni vlasnik motora "Harli Dejvidson", kojim je imao običaj da jezdi po parohijama u svojoj nadležnosti. U septembru 2009, svega četiri meseca nakon otkrića premlaćivanja ovisnika, u organizaciji Moto-asocijacije Srbije održana je vožnja podrške Duhovno-rehabilitacionom centru Crna reka, a domaćin je bio tek osnovani Moto-klub Crna reka (vidi "Vreme" br. 977). Pažnju reportera "Vremena" tada je privukao grb novoosnovanog kluba: beli dvoglavi orao na crnoj pozadini, sa štitom i ocilima na grudima, koji u kandžama drži ašov i lopatu, inače, alat korišćen za prebijanje štićenika Centra. Na pitanje novinara "Vremena" zašto je baš to odabrao za grb kluba, Peranović je odgovorio: "Iz inata." Pre smrti N. Z. ime Branislava Peranovića poslednji put je u javnosti pominjano u aprilu ove godine, u vezi sa neakreditovanim Univerzitetom prirodne medicine, gde je predavao o bolestima zavisnosti. Osnivač i rektor Univerziteta prirodne medicine je Miroljub Petrović, zagriženi prokreacionista i protivnik abortusa i teorije evolucije, koji je početkom maja pritvoren zbog pretnji iznetih preko svog Jutjub kanala da će granatirati holandske brane, ako svi srpski državljani ne budu pušteni iz pritvora Haškog tribunala.

Branislav Peranović je trenutno u pritvoru i treba da bude izveden pred istražnog sudiju. U trenutku pisanja ovog teksta (utorak uveče), on ima status osumnjičenog za ubistvo N. Z. Šta god istraga pokazala, teško je poverovati da ovo nije kraj Peranovićeve živopisne karijere. Kako javljaju agencije, u toku je evakuacija svih 50 štićenika Centra u Lešnici, po koje dolaze rođaci i prijatelji. Kamp, koji je u utorak čitavog dana bio pod nadzorom policije, napustila je i Peranovićeva supruga sa decom. Eparhija šabačka, u čijem je vlasništvu imanje na kom se nalazi Centar, oglasila se saopštenjem u kom je izrazila žaljenje zbog smrti N. Z. "Organi Eparhije, sa velikim poverenjem, budno prate korake o preduzimanju mera istrage koju vrše nadležni organi Republike Srbije i čim dođe do relevantnih podataka i činjenica Crkveni sud Eparhije šabačke će preduzeti mere u svojoj nadležnosti", navodi se u saopštenju Eparhije.

Osim Šabačke eparhije, oglasio se i episkop bački Irinej, koji je za B92 izjavio da je, posredno, i Srpska pravoslavna crkva odgovorna za smrt N. Z. "Ja smatram da, posredno, svi mi snosimo odgovornost i to moram da kažem pošteno, zato što nismo ozbiljno shvatili šta jedan neuravnotežen čovek može da uradi", kaže Irinej bački.

NEURAVNOTEŽENI NASILNIK: Upitan za komentar na to što je Sinod SPC-a 2009. godine preporučio Raško-prizrenskoj eparhiji da pokrene crkveno-sudski postupak protiv njega, ali je tadašnji episkop Artemije to odbio da učini, a nakon što je Artemije raščinjen, to nije učinila ni Šabačka eparhija, Irinej je rekao da Sinod nema vlast nad mesnim episkopima: "Videlo se da je ovaj čovek neuravnotežen i nasilnik, ali, nažalost, ni crkveni postupak nije pokrenut." O Peranovićevoj neuravnoteženosti svedoči i Aleksandar Jevremović, direktor Organizacije za borbu protiv narkomanije Izlazak, koji je sa njim svojevremeno gostovao na Radio-televiziji Srbije: "Zamalo me nisu linčovali jer se nekako namestilo da je u publici bilo 95 odsto štićenika i roditelja koji njega podržavaju. Pokušavao sam da objasnim da batine ne mogu ništa da izleče, da ta njegova komuna nema nikakav program, da je 300 evra mesečno, koliko je naplaćivao, ogroman novac... Ovo za mene uopšte nije iznenađenje. Znao sam da će kad-tad nešto da se desi jer je nekontrolisan, ima neki ego trip."

bdeece03.jpg

Ono što najviše iznenađuje, upravo je odsustvo iznenađenja javnosti nad činjenicom da je u kampu za lečenje od bolesti zavisnosti došlo do nečije smrti. Kako i pod kojim okolnostima, biće poznato po završetku istrage. Međutim, posrednu odgovornost o kojoj govori Irinej bački, osim SPC-a, moraće na sebe da preuzmu i država koja je dopustila ovakve diskutabilne metode lečenja (u martu ove godine, ministar policije Ivica Dačić i patrijarh Irinej potpisali su protokol o saradnji na suzbijanju bolesti zavisnosti) i pravosuđe koje je propustilo da adekvatno reaguje u slučaju Crne reke, ali i zdravstveni sistem, zbog čije neefikasnosti u lečenju zavisnosti, građani iz očaja prihvataju metode poput Peranovićevih. Na kraju krajeva, odgovorno je i društvo u kom je moguće da lečenje batinanjem bude društveno prihvatljivo i koje u takvo lečenje ima poverenja.

e8d519e2.jpg

Odsustvo društvene svesti i znanja o tome da batine mogu da budu fatalne za organizam iscrpljen višegodišnjom upotrebom narkotika, ukazuje na dubok, gotovo sistemski primitivizam, a to je već nešto što ni presude ni kazne za odgovorne ne mogu da promene.

Vreme.rs

Sve skupa moj komentar je: yeeee bemlite državo, u vrh ministarstva zdravlja i suda

crkvo, u vrh zvonika kampova ozdravljenja i pročišćenja

i tebe Peranoviću siso, u vrh deBele guzice.

SmradE umobolni!

i Stoko.

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...