Idi na sadržaj

Slučaj Ljajić i nacionalne manjine u Srbiji


Preporučene poruke

Znam da se i na temi o reprezentaciji govorilo o ovome ali tema polako ali sigurno izlazi iz okvira sporta. Prvo, apsolutno podržavam potez Siniše Mihajlovića i mislim da je sasvim na mestu da se uvede red u reprezentaciju pa i na ovaj način. Adem Ljajić je profesionalac koji treba da ispoštuje ugovor i ono što selektor traži od svih igrača. Sam je izabrao da igra za reprezentaciju Srbije i niko ga nije terao da obuče taj dres, pa kada ga je već obukao mora da ima i poštovanja prema njemu i prema zastavi pod kojom igra. Ako pevanje himne Srbije za njega znači da ne poštuje sebe ne znam zaista šta traži u reprezentaciji čiju himnu ne želi da peva? Da stvar bude još gora, Aida Ćorović danas na tv-u staje u odbranu Ljajića sa osvrtom na ustav gde je Srbija država Srba i svih građana koji u njoj žive sa komentarom da (parafraziram) Srbija treba da preispita svoj odnos prema nacionalnim manjinama. Zaista nemam ništa protiv nacionalnih manjina, niti bilo koje etničke zajednice u Srbiji ali mi više nije jasno, šta još to Srbija treba da obezbedi nacionalnim manjinama da bi Srbiju smatrale svojom domovinom i da bi se osećali dobro u njoj? I šta još Srbija nije uradila za nacionalne manjine da bi se vratilo minimumom poštovanja da se peva državna himna kada se za nju igra? Nije mi jasan ni Savo Milošević koji traži opravdanje za Ljajićev gest u rečima himne i koji sad priča o tome kako se sve moglo rešiti mirnije, da ne gubimo igrače, trte mrte kao da je Miha napravio sranje a ne mladi fudbaler. Miha je profesionalac i mislim da je njegov gest bio itekako profesionalan i ispravan i u potpunosti ga podržavam. A što se položaja nacionalnih manjina tiče i odnosa Srbije prema njima, ne postoji ni jedna država koja daje toliko prava svojim nacionalnim manjimama koliko ih daje Srbija. Može nekome da se ne sviđa što je Srbija ustanovljena kao nacionalna država, ali to apsolutno ne znači da su građani Srbije koji nisu srpske nacionalnosti građani drugog reda. Čak su i u povlašćenom položaju zbog manjinskih prava koja uživaju u odnosu na većinski narod i sve izraženije pozitivne diskriminacije. Dakle, šta još to Srbija treba da pruži da bi je njeni građani nesrpske nacionalnosti poštovali i doživljavali kao svoju?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Potpuno sam na liniji toga što ti govoriš. Čak sam ovih dana bio neuobičajeno aktivan na B92 pokušavajući uterati malo smisla (onakvog kakvog ga ja vidim) u raspravu na vestima o Ljajiću. Ima tu više momenata, pokušaću biti kratak.

Jednu grupu ljudi čine oni koji su priču odmah preselili u nacionalne vode i našli se uvređenim jer Ljajić, eto, ne voli njihovu himnu. Takvi odmah kreću s prikrivenim uvredama na račun drugih nacija, u ovom slučaju Ljajićeve. U drugoj grupi su oni "građani i građanke" koji me sve više nerviraju. Takvi su odmah napali Ustav i himnu jer se u njima pominje većinski narod, kralj, crkva i ko zna šta još. Pitam se kakvu bismo himnu imali kad bi je oni stvarali.

Ja mislim da su i jedni i drugi promašili temu, i da ovakve isključivosti u razmatranju teme mogu samo dovesti do velikih problema. Ponekad mi deluje kao da se ovakve priče namerno plasiraju kako bi dolile ulje na vatru, a to na Balkanu nije naročito teško. Ljajić je potpisao ugovor, istovetan onome koji su potpisali svi ostali reprezentativci pre nekoliko dana. Kada neko prekrši ugovor, jedina normalna posledica je raskid ugovora na njegovu štetu. Duboko sam ubeđen da je to jedini normalan način da se ova tema razmatra. Nije on izbačen iz tima jer poštuje sebe, jer je musliman, Bošnjak ili šta god, već jer je prekršio datu reč. Po meni je u celoj priči potpuno nebitno ko je i šta je Adem Ljajić.

Može se raspravljati o tome zašto je Miha uveo pomenuto pravilo i da li je to dobro ili ne. Potpuno razumem zašto je pravilo uvedeno. Ja se lično stidim kad vidim da ne samo da ljudi ne znaju tekst himne, već uveliko maše ritam kojim bi trebali da je pevaju. Ako postoji želja da se nekakav nacionalni identitet i jedinstvo očuvaju, onda je najmanje što možemo učiniti u tom pravcu da naučimo prokletih pet strofa.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni su tako pomesani stavovi o ovome da zaista ne znam hocu li uspeti da (se) formulisem dobro.

Sa jedne strane, potpuno podrzavam Mihajlovica. Ne zato sto Ljajic nije pravoslavne veroispovesti, nego zato sto igra za reprezentaciju Srbije. Ako u ugovoru pise da se peva himna, onda se peva himna. Ako si ga potpisao, obavezao si se da ce je pevati. Niko te nije terao da igras, ai kad igras, postuj pravila. Mihajovicev potez podrzavam zato sto treba da gradi autoritet kao selektor.

Sa druge strane, koja budala ce staviti klauzulu u ugovoru da je obavezno pevati himnu? Ne znam ni za jednu drugu drzavu koja to ima. Ja himnu pevam zato sto sam zivim ovde, zato sto volim Srbiju i njen sam gradjanin, a ako ce pevati himnu zato sto moraju a ne zato sto je "osecaju", jebes ti to onda. I otkud Mihajllovicu pravo da zahteva neki autoritet kod drugih kad strogocu nije istrenirao kod sebe?

Kako god da krenes, tema ce biti politicka a ne fudbalska.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sa Morphom se skroz slažem, elem, Starsice klauzula za himnu je stavljena jer očigledno deo fudbalera su tolika goveda da nemaju tu kulturu da himnu pevaju dok im se to eksplicitno na naredi tj dok se na to ugovorom ne obavežu. Što se mene tiče, igraš za reprezentaciju, ima Mićo da pevaš himnu i da ceniš taj dres i zastavu ili široko ti polje pa igraj za koga ti volja. Miha kakav god da je, ima pravo a i obavezu da svojim igračima bude autoritet i da zavede red u reprezentaciji. To da li je on nekada davao loš primer je ovde skroz irelevantno, svako snosi posledice svojih postupaka pa tako i ovde.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ima puno nedoslednosti kod Ljajica, a nasuprot tome Mihajlovic je dosledan...shodno Sporazumu koju su igraci potpisali. Tako da Mihajlovicu nemam sta da zamerim...on je sef, on odredjuje pravila, on je profesionalac, a to bi trebali i igraci da budu.

Ako pogledamo Ljajica i njegov postupak on kaze da je iz licnih razloga "precutao" himnu, a kasnije njegov otac kaze da nije znao reci...sto je potpuno suprotan stav i potpuno bzvz. Da je zeleo mogao je nauciti reci ocas posla. I Subotic "nabada" srpski pa se covek potrudio.

Ako uzmemo da su himna, zastava i grb simboli jedne zemlje, kako mu onda ne smeta grb na grudima koji ima krst i 4 ocila? Isti takav grb je i na zastavi.

Ako se kao nacionalna manjina ne oseca "udobno" u Srbiji, kako mu je onda udobno da nosi grb na grudima?

Mislim da je mladic "zatrovan", da je pogubljen i da je na pogresan nacin pokusao da izrazi "stav". A ako se tome doda i poslednji sukob sa trenerom Fiorentine, gde su navijaci i FSJ stali na njegovu stranu (iako nije nevin u istom, ali je u svakom slucaju trener Fiorentine kao stariji i iskusniji vise pogresio) onda je jasno da momak ima problema sa kucnim vaspitanjem, pre svega.

- - - Updated - - -

Samo bih dodao jos ovo...Igranje za reprezentaciju nije samo pitanje patriotizma. Igraci imaju neposrednu i posrednu korist od toga. Neposredna jer i tu postoje premije za pobede, a kvalifikacija na velika takmicenja donosi bonus premiju. A neposredna je u tome sto igrac koji igra za reprezentaciju na trzistu vredi vise.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Cak i ja? Zbog cega takav ton na kraju?

Zato sto je tvoj komentar jedini malo odudarao od ostalih...u fazonu nemojte pjevati preko one stvari cak i ako ste potpisali...i inace nema nikakvog tona ovo je cista cistokrvna sala...i mislio sam da cu te malo nasmjesiti a ne zabrinuti...:) evo da se iskupim jedan :kiss:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U redu je to sto svi imate/mo isto misljenje o odluci Sinise da sankcionise Ljajica, em zbog krsenja ugovora, em zbog 'nepatriotskog ponasanja', ali zarad teme ... jer, Turk je ovu temu prosirio 'pitanjem nacionalnih manjina' (ili se samo meni cini da je Ljajic bio slagvort za otvaranje teme, a da je akcenat na 'nepatriotizmu nacionalnih manjina'? :hmm: ). Elem, pitam se, kolika je razlika u nepatriotizmu i nepostovanju drzave u kojoj zive, izmedju manjina i vecinskog stanovnistva? Meni se cini, mala. Da izvinete, setim se da sam manjina (da 'upadam u taj kos') vrlo retko u svakodnevnici, ali, statisticki, jesam. Ono sto vidim oko sebe je nepostovanje drzave bez obzira na nacionalnu pripadnost - pljuvanje na sopstvenu zemlju je podjednako i kod manjina, i kod Srba (s tom razlikom, da se za isto izreceno, vise zamera manjinama). Ok, normalno je da mi po sebi mozemo da pljujemo, ali da to ne sme 'niko sa strane'. Poenta - patriotizam je na niskim granama u zemlji Srbiji, a krivci su politicari. ... :jebiga:

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Patriotizam jeste na niskim granama, i Mihajlovićev potez u tom smislu ide u pravom smeru. Nije tu poenta u samom pevanju himne, značaj je daleko veći. Radi se o stvaranju nekog duha zajedništva, okupljanja oko boja nacionalne zastave, grba, himne. Nije mala razlika kad ceo stadion grmi u istom ritmu i kad svako peva neku svoju verziju nekim svojim ritmom, sve deluje kao loša šala. Čak i ja koji u opšteprihvaćenom smislu nisam patriota (iako je taj smisao žestoko problematičan) moram da se naježim kad god se to zajedništvo ispolji. Recimo utakmica protiv Austrije pre nekog vremena. Bude mi toplo oko srca.

Dabome da ne mogu svi, naročito kad je reč o manjinama, imati isti osećaj i istu privrženost kad je država u pitanju, ali neko osnovno poštovanje prema nacionalnim simbolima bi trebalo da se podrazumeva. Opet kažem, Ljajićev postupak i Mihinu reakciju uopšte ne gledam u tom svetlu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

ELA, Ljajić je odbio da peva himnu jer parafraziram 'na prvom mestu poštuje sebe', pa onda državu za koju nastupa te i himnu te države. Posle se izašlo sa saopštenjem da nije znao reči himne? E sad, pitanje, zašto njegovo samopoštovanje isključuje pevanje himne države za koju nastupa? Apsolutno se sa tobom slažem što se patriotizma i odnosa prema državi tiče i apsolutno prihvatam to da neko može da bude kivan na državno rukovodstvo i institucije ali ne prihvatam skrnavljenje zastave, himne, grba, istorije, kulture itd. Bilo da su u pitanju Srbi ili pripadnici nekog drugog naroda, tu nemam nameru da pravim nikakvu razliku. Međutim, neki minimum pristojnosti u odnosu prema onome što je Srbija mora da postoji kod svakog građanina koji ima državljanstvo ove države, pogotovo kada ta država vodi posebno računa o građanima koji imaju status nacionalne manjine. Ako Srbija tom istom građaninu daje pravo na službenu upotrebu maternjeg jezika, školovanje na maternjem jeziku, očuvanje kulturnog i nacionalnog identiteta i još mnogo toga da ne nabrajam dalje mislim da je minimum pristojnosti u odnosu prema državi i njenim simbolima nešto što bi trebalo da se podrazumeva. Ko god je mrdnuo malo van Srbije zna kako razvijene zemlje tretiraju strance i one koji od stranaca potiču i kolko se drugačijim aršinima mere gestovi stranaca i domaćih, Srbija je po pitanju manjinskih prava i ravnopravnosti u tom segmentu daleko ispred nekih razvijenijih država sveta.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Poenta - patriotizam je na niskim granama u zemlji Srbiji, a krivci su politicari. ... :jebiga:

Totalno pogrešna poenta.

Ispada da su političari krivi zato što klinca zabole danekažemšta za himnu zemlje u kojoj je rođen i u kojoj je do onomad živeo. Kreten.

Podrška Siniši, s tim što ga ja više ne bih pozivao. Nek' igra za Tursku. :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Igranjem u reprezentaciji ne predstavlja samo sebe vec drzavu pod cijom zastavom i dresom igra.

Tako da ne vidim razlog sto ne bi znao i pevao himnu?:blabla:

Kad bude predstavljao samo sebe moze da cuti ili samo otvara usta.

Ako sam dobro razumela on je jos pre utakmice znao da u ugovoru pise da je potrebno da zna himnu.

E sad meni se cini da on ne zeli da je nauci.

Iz kojih razloga?

Ne znam.:jok:

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Patriotizam jeste na niskim granama, i Mihajlovićev potez u tom smislu ide u pravom smeru. Nije tu poenta u samom pevanju himne, značaj je daleko veći. Radi se o stvaranju nekog duha zajedništva, okupljanja oko boja nacionalne zastave, grba, himne. Nije mala razlika kad ceo stadion grmi u istom ritmu ....

Potpuno podržavam Mihajlovića i smatram da je to sasvim u redu...ako si potpisao i pristao da igraš za svoju zemlju, ma ko bio i kako se zvao, onda moraš to da poštuješ i vrednuješ. kada odem na neku utakmicu i kada ceo stadion peva himnu, mene trnci prođu od ushićenja, jer kada se samo setim onog silnog zviždanja na ''Hej Sloveni'' dođe mi da plačem... nikada nisam razumela ni tu publiku ni te igrače koji je nisu poštovali koliko god ona bila stara i izgubila svoju vrednost i značaj... uvek se setim Vanje Grbića ( :treptrep: ) i njegovog pevanja i himne na svim utakmicama... tako se pokazuje ljubav i poštovanje prema svojoj državi :uredu: Ali... malo je danas takvih igrača, koji igraju srcem za svoju zemlju :dry: pa nije na odmet ove mlade tome i naučiti...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Na silu ne mozes uterati patriotizam, slazem se ...ali ga mozes 'siriti' i negovati (i sad bih stavila na stranu politicke prilike, jer se podrazumeva da jesu bitne) ... i podsetila nas na 'sitnicu' zvana p e s m a. Himna i rodoljubive pesme su uvek imale to blagotvorno dejstvo na osecanje zajednistva, ponosa i ljubavi prema domovini. Setite se i onih propagandnih pesama koje su se vrtele na tv-u za vreme bombardovanja, i onih spevanih u ranijim ratovima, jer su napravljene s ciljem. (pesma nas je odrzala...). Himna i takve pesme se uce u skoli, tamo pocinje 'ciljno negovanje' patriotizma (ako ga u porodici nema), i buduce generacije nece biti zbunjene sa 'Hej Sloveni ili Boze pravde', naucice svoju Himnu da pevaju bez sumnji ili stida. Mozda se patriotizam ne moze uterati na silu, ali se da o njemu uciti (bar mlade narastaje, ako je za matore ozlojedjene drtine kasno) :uzdise:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne zelim da me pogresno shvatite, ja Ljajica ne branim. Samo mi je debilna klauzula u ugovoru da himnu MORAS da pevas. Kao sto rekoh, njega niko nije terao da igra za repku i samim potpisivanjem ugovora se na pevanje obavezao i nikakvi izgovori ne piju vodu jer ugovor nije potpisao sat vremena pre utakmice pa da nije imao vremena da nabifla dve strofe.

Ja nemam problem sa tim da neko himnu ne peva. Bolje i da ne peva nego da otvara usta i to u pogresnom ritmu npr. ili da tapse i zvizdi. Vece postovanje himne ces izraziti ako stojis mirno i cutis, ako vec cepidlacimo. Nisi ti veci patriota zato sto znas reci himne. Da se razumemo, i meni je toplo oko srca i zaista osetim to zajednistvo kad vidim kako sportisti pevaju nasu himnu, ali isto tako, od mene, bez toga pevanja moze da prodje. Jesam li ja time manji patriota od onoga koji peva himnu?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ajd da malo skrenemo pricu sa Ljajica na nacionalne manjine.

Mozda ja nisam dovoljno informisan, ali ne razumem prituzbe nekih manjina koje kazu da su im prava u Srbiji ugrozena. Koliko znam sve imaju pravo na skolovanje svoje dece na maternjem jeziku, imaju stampu, tv emisije, ne znam da je neko diskriminisan na poslu.

Unapred sam se ogradio pa bih voleo da mi neko objasni da li su STVARNO ugrozene?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...