Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Strasno...ja se samo pitam odkud toliko agresije u djeci...i kako mi se cini da djeca nemaju u sebi ljudskog srama i stida...sve su generacije bile zivahne na svoj nacin i svi su nekada bili na granici normlnog ponasanja...ali i to je mladsot i to i treba tako biti...

u mojoj a i u svim starijim generacijama je bilo mangupa... oni sto su bili malo iznad ustaljenih normi ponasanja...ali to je ipak bilo vrijeme nekakvog vitestva...i niko od njih ne bi potegnuo noz na staricu...niko ne bi nasrnuo na citavu porodicu sa djecom...pa usput napadao sve koji bi im nesto rekli ili stali u zastitu tih nesrecnika...kakav je ovde bio slucaj prije mejsec dana..kada su tri mladica... skolarca...bez ikakvih razloga... kao divlji psi... sa nozevima poceli napadati sve koji bi im isli u susret...:blink:

ili kao sto je bio slucaj kod moje vomenice u razredu...da ustane dijete i namjerno prne pred svima i krevelji se...:blink:

najvecoem mangupu... u moje doba... koji se pobio sa petoricom milicionera... da se to desilo...slucajno...a ne namjerno...ubio bi se ko siroce od stida...

I ipak mi se cini da djeca tu agresivnost i nedostatak morala vecinom vuku iz kuce...na zalost...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sad im se više ne može stati na put. Napravili smo generaciju duhovno osiromašenih i na svaki drugi način zapuštenih, koje umesto civilizacijskih vrednosti pokreću primitivni nagoni. Pritom im se sa svih strana sugeriše da će, da bi bilo šta napravili u životu, morati da se bore, lažu, kradu i "podmazuju", pa zašto uopšte da se muče? Lakše je prebiti nekoga ko liči na žrtvu kako bi se uspostavio majmunski status alfa mužjaka nego se potruditi da se istakneš znanjem ili talentom. Kad jednom počneš da se ponašaš kao životinja, nema te institucije ili pojedinca koji te mogu pripitomiti. Krajnje rešenje za svaku pobesnelu životinju je kavez ili uspavljivanje.

Šta treba uraditi? Mnogo toga, ali sad nemam volje da nabrajam gomilu stvari koje niko ne želi uraditi. Porodica je svakako stub koji nas održava, tako da treba najpre nju dići na noge.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

skoro sam imala problem s tim..

potomka na fejsu naplasio klinac koji je tri godine stariji

razlog:politicka pripadnost

:blink:

moj potomak je liberal (vodolijica,sta drugio mozed da bude?!) a klinac koji preti je obozavalac Urosa Misica,Mladica,Seselja

tom klincu je svaki Hrvat ustasa i treba ga ubiti,svaki Pazarac balija i treba ga zaklati,svaki FK osim lokalnog je sranje,tata mu ima malu platu jer Boris Tadic nosi skupo odelo,i tako....

zaprepascena sam bila kolicinom mrznje i agresije

i sad

sta uraditi?

poslati Ziku,(Miku,Peru,Lazu) da prebije klinca da on ne bi prebio moje dete (preti sve u sesnaest a ovaj,siroma,ziv nije od straha)?

oticu u SUP pa porazgovarati s inspektorom?

da li ce posle batina neko moje dete da izbode nozem u mraku?

mislim.....:wacko:

kako covek uopste da se postavi?

ne mozes da ucis svoje dete da bude nemilosrdan sljam a ne mozes da ga ucis ni da se sklanja ovnu i govnu...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prijaviti MUP-u ako bude problema. Ako je identitet poznat neće biti nikakav problem da policija završi posao, ako ne tu je odelenje za visokotehnološki kriminal. Vrlo je verovatno da će stvari da legnu na tim pretnjama, ali svakako je bolje da mu policija zavrće uši nego da to radi neko tvoj pa da posle odgovara zbog magarca. U svakom slučaju ti savetujem da razgovaraš sa ljudima iz MUP pre nego da radiš išta na svoju ruku.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sad im se više ne može stati na put.

Šta treba uraditi? . Porodica je svakako stub koji nas održava, tako da treba najpre nju dići na noge.

Ali na koji nacin dici porodicu?

Pazi neko rece milicija....OK.Al oni ne mogu sve.

A opet mislim da je koren sveg ponasanja u porodici.

Kako naterati porodicu?

Kaznama,zatvorom?

Price kod pedagoga,psihologa,grupne terapije ne vrede.

Poneki roditelji nasilni kao i njihova deca.

Zapravo deca kao roditelji.

Imala sam slucaj gde su mi maltretirali cerku.Sacekivali smo je svaki dan iz skole.Skola ne zeli da siri pricu,pa gurne pod tepih.

Situacija se smirila,ali....mene kopka sta ako se ponovi?

Ja sam rekla i pedagogu da cu slucaj prijaviti Ministarstvu,ako niko nista ne preduzme.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Danas je Svetski dan prevencije zlostavljanja i nasilja nad decom i tim povodom sam se u toku prethodne nedelje naslušala dovoljno predavanja na tu temu...

I tu nema puno pameti... na žalost...

Dete i kada ima dobru i stabilnu, celu i 'normalnu' porodicu i uslove za život, može da se preokrene zbog raznih okidača...

Slične stvari sam imala i još uvek imam sa jednim od mojih dečaka...

Možda sam im pogrešno postavila neke ideje i način komunikacije, ali sad ne mogu i ne želim to da menjam. Dečaci ne psuju. Nikada. Ni jedna ružna reč nije izletela ''ni slučajno'' iz njihovih usta. I srećna sam zbog toga. Međutim, većini njihovih drugova iz razreda psovke su sasvim normalan i svakodnevni vid komunikacije... još kada se u tome upakuju i reči mama ili tata... mog sinka to boli... rekli su mu da je ''mamina p.č...a'' jer se javlja mobilnim svaki dan kada izađe iz škole da znam da su krenuli kući... naravno, uz idu još neke psovke, ponekad i gurkanje, podmetanje noge da zapne i moje dete je bilo očajno... i plakao je, žalio se, odbijao da ide u školu... nije im uzvratio takvim rečima jer zna da to nije lepo i nije u redu... lepe reči su se odbijale od takve dece... na kraju sam reagovala... možda sam i pogrešila, ali nisam znala kako da se izborim na kraj sa takvom decom. Presrela sam ih kada su se vraćali iz škole i dečacima objasnila, ako ne žele lepo da se igraju, druže i razgovaraju sa mojojm decom, neka ih lepo zaobiđu. Drugarstvo je nešto sasvim drugo od toga što oni čine... nisam im pretila, svađala se niti bilo šta slično... gledali su u mene zapanjeno...i ćutali... od toga dana, moji dečaci su promenili ulicu kojom idu u školu i natrag, i stavili smo te drugare na ''ignore''.

Posle nekoliko dana, jedan od ''vođa''' te ekipe iz razreda je pozvao telefonom na fudbal moje dečake i od tada su ponovo drugari... ne govore im ružne reči, poštuju to što se oni javljaju telefonom gde su i što imaju vreme od kad do kada mogu da se igraju i sve ostalo...

Možda sam se uplela bzvz, možda nisam trebala tako naučiti decu, ali ne bih podnela da mi se ponašaju kao oni... da se rugaju devojčicama, guraju, šutnu u prolazu i nazivaju pogrdnim imenima... to bih doživela kao lični poraz...

Sad, ako je neka vrsta nasilja kod dece, u smislu zastrašivanja, pretnje ili nešto goreg, dobro je ako se dete na vreme požali i otvori... da što manje trpi... a ovo što si ti Beliver opisala je za prijavu bez ikakvog razmišljanja...:uredu:

Nisam učila decu da na nasilje odgovaraju nasiljem, čak se ne umeju ni između sebe posvađati... i koliko god to bilo dobro za njih, toliko ne valja kada naiđu na problem. Svesna sam i toga, ali ''ignore'' opcija takvog ponašanja je kod moje dece (bar na ovom uzrastu) donela pomak...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam učila decu da na nasilje odgovaraju nasiljem, čak se ne umeju ni između sebe posvađati... i koliko god to bilo dobro za njih, toliko ne valja kada naiđu na problem. Svesna sam i toga, ali ''ignore'' opcija takvog ponašanja je kod moje dece (bar na ovom uzrastu) donela pomak...

Nisam ni ja ucila decu nasilju.

Ali,ih ucim da se brane.

Nekad je neophodno da se kao roditelji umesamo jer nasa deca jednostavno ne umeju na pravi nacin da se odbrane,da ih ignorisu,da ih se ne plase....

Ja sam uvek bila za opciju ignorisanja nasilnika,koliko je moguce.

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam ih učila ni da se brane. Tu je greška, ali ne želim da na nasilje odgovaraju nasiljem... Meni je to strašno i kosi se sa svim mojim životnim principima i stavovima. Nikada im nisam rekla da vrate na udarac, samo da ignorišu, da dotičnom drugu kažu da to nije lepo, drugarski i da ne žele više da se igraju sa njim, ako se tako ponaša...

Sad, svesna sam da će biti problem kada nalete na neko dete koje ima stvarni problem u glavi i ko ne reaguje na reči i ne prihvata razgovor...možda to i jeste problem, ali ne želim da doživim dan kada će doći kući i reći da su se tukli :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Smuco,nisam ni ja zelela da moja deca odgovore nasiljem:jok:.

Nekad ih pogodi laz izgovorena,neki zajedljivi komentari,ismevanje,vredjanje.

I to je nasilje.Verbalno.

I sta nasmejati se i otici?

Ponekad pali ta taktika, a nekad 6 puta izgovorena laz postane ISTINA:blink:.

I onda....

Mrzim nasilje.

Bilo koje vrste.

Al pozeljno je da znaju odbranu da bi opstali.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moram da ti ispričam jednu situaciju od pre par nedelja.

Odvela sam dečake na jedan rođendan i majku slavljenice znam i od ranije i ona me dočekala sa rečima:

-Znaš da je moja K. rekla da bi volela da su svi dečaci u školi kao tvoj Stefan :uredu:

-?

-Jedino on se ne ruga devojčicama, ne izaziva ih, ne čupa i gura niti im govori ružne reči i smišlja nadimke. Voli svoju T. ali brani i ostale devojčice i svaki put skrene pažnju ostalim dečacima da to nije lepo i da to ne rade.

Tada sam shvatila da sav moj trud, govor i priča nije bačeno u vetar, da se to negde ipak primeti i ima pozitivnog odjeka.

Deca su, na žalost, surova u razgovorima. Često tresnu istinu i obeleže drugara sa nekim pogrdnim nazivom da mu to ostane za čitav život... kažem, na žalost... i nije to stvar kućnog vaspitanja samo :jok: stvar je i koliko to dete razmišlja svojom glavom, koliko je u stanju da daleko sagleda posledice svojih postupaka...

Verbalno nasilje je druga priča, a opet sa potpuno istim posledicama i korenima...

I opet ponavljam, ne znam kako ću reagovati i kako se ponašati kada budu došli kući prvi put i rekli da su se i oni tukli...:hmm:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A koliko dece danas razmislja svojom glavom?

Mislim da razmisljaju kao gomila .

Vazno je pripadati drustvu.

A takvo drustvo cesto podseca na copor hijena koje kidaju jednog i nemocnog.

Kad su sami,svaki ponaosob,samo su uplasena deca.

Imala sam skoro problem ,zapravo moja cerka.

Umesala sam se ,al nikom pretila, vikala ...

Moram reci da sam ostala zapanjena i rastuzena,kad sam shvatila da je veliki broj dece spreman da se pridruzi gomili siledzija samo da ne prodje kao moja cerka.

Dotle je islo da je jedan klinac rekao da ce me isamarati zato sto cerku cekam ispred skole.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Smuco, zar se deca ne uce jos u zabavistu da u z v r a t e? Znam da moje dete jesu...upravo vaspitacice. Meni je to bilo cudno, jer sam ga, kao i ti svoje , ucila 'mirnim resenjima'. Lm, rece Djura Van Gog - 'Jedan deo vaspitanja je porodicno vaspitanje, a drugi deo je 'ulicno'...i onda su spremni za zivot'. To je to. Necu da mi stoji kao Gandi, dok ga neki stondirani kReten mlati i bode srafcigerom... Da izaziva i zapodeva nece (a ako i bude glumio frajera, msm, mogu sad ja da 'turam ruku u vatru' da nece, ali zivot je cudo).......ps. Ebemliga, dok god je bez oruzja , 'podnosljivo je'... Masnice cemo da saniramo, izvucemo neko 'naravoucenije'....ali od naoruzanih i u 'coporu okupljenih' nasilnika me boli glava.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@ Ela

:jok:

Ne ucimo takvim stvarima decu...bar ne ja, ni moje bliske koleginice.

Rekla sam, to je protivno mojim stavovima.

Ne bih volela da docekam dan kada moja deca dodju sa tako nekim problemom.

U pravu je i Stiklica, copor, njegova ideja i moc je velika, posebno na izgubljenu, ispustenu decu, onu koja lutaju trazeci svoj identitet.

Nadam se samo da postoje deca koja umeju reci ne coporu, njihovim idejama i mislima...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I mi smo imali problem s jednim decakom u vrticu koji je maltretirao sve zivo i divo, pa je dosao red i mom detetu. Cutala sam dok mi se jednog dana desilo da se dete izgubi od straha i panike, jer je u vrticu dobilo batine (imao je 4 godine)- taj decak i njegovi drugari uterali su ga u cos i udarali, psovali...a on krio od nas, do jednog trenutka kad vise nije mogao da nosi taj teret i poceo da panicno place i vristi kuci, da bi nam kasnije ispricao dogadjaj.

otisla sam u vrtic i pricala sa vaspitacicama koje su rekle da znaju jer se svi zale na njega, pa kako ce oni popricati opet sa njim i td... onda je jos jednom bio incident na sta je meni jedna od njih rekla da ga UCIMO da uzvrati!?!? :blink:

Oni su se branili kako ne mogu da stupe u kontakt sa roditeljima decaka (majka mu je radila od jutra do sutra, a otac malo, malo pa zavrsi u policiji zbog kockanja, prevare i sl, nikad se nije pojavljivao u vrtic), pa da njima objasne sto i kako i td...

Sem domaceg (ne) vaspitanja, ipak, smatram da je glavni problem (ovde, a i kod vas) to sto nema nikog ko je sposoban da preuzme stvari u svoje ruke, da povede racuna o takvoj deci. Da pozove strucna lica i roditelje zajedno na neko savetovanje, da se dogovore kako pomoci takvom detetu koje vec od malih nogu (3- 4 godine) pokazuje da nesto nije OK sa njim i da vec zastranjuje.

Sada, srecom sin ide u prvi razred i nema tog decaka, ali malo, malo pa mi spomene da ga je jedan drugi decak provocirao i hteo da ga udari...ne znam dokle ce i kako ce to....ne volem da ucim dete da uzvrati jer s jedne strane mu govorim kako nije lepo sto takva deca rade, a sa druge strane ucim njega na nesto sto nije lepo....a osim toga, moj sin je jedan od najvecih u razredu dok ovaj je mali kao mish i ako ga udari, bojim se da nece biti to tako naivno...:kez:

Bez zezanja, ipak meni ne izlaze iz glave reci jedne prijateljice profesorke u srednjoj skoli - "ne mozes uciti decu da uzvrate jer u takvom trenutku ne mogu kontrolisati svoj bes i ne razmisljaju o posledicama, pa ne znas kakvom ce jacinom udariti i kako ce se sve to zavrsiti..." :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

- "ne mozes uciti decu da uzvrate jer u takvom trenutku ne mogu kontrolisati svoj bes i ne razmisljaju o posledicama, pa ne znas kakvom ce jacinom udariti i kako ce se sve to zavrsiti..." :uredu:

:uredu:

Ovo je sasvim pravilan način razmišljanja.

Neka deca i kada im kažete da vrate, ona to ne umeju ili samo dotaknu onog ko ih je čačkao,

ali ima i dece koja nemaju mere i granice,

ne bitno da li su fizički jači ili ne,

ali ako znaju da neće snositi posledice za uzvraćeni udarac,

nego ih još neko podržava u tome... može da se javi veeeliki problem :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kad su deca mala, sve je to ok..ali kada deca malo porastu, mnoge stvari izgledaju sasvim drugacije..

Licno ne vidim nista lose u tome da dete zna da se odbrani..ako moze verbalno, super..ako ne moze, gard je sasvim ok..

Ni ja ne trpim da me neko maltretira, zasto bi moj sin trpeo..

Onomad je u petom razredu izmlatio nekog frajera koji je tad bio osmi, s razlogom naravno..do kraja osnovne skole ga nije niko vise ni popreko pogledao, a kamoli udario..

Ako dete zna da se brani, ne znaci da ce i samo postati agresivno..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kad su deca mala, sve je to ok..ali kada deca malo porastu, mnoge stvari izgledaju sasvim drugacije..

Licno ne vidim nista lose u tome da dete zna da se odbrani..ako moze verbalno, super..ako ne moze, gard je sasvim ok..

Ni ja ne trpim da me neko maltretira, zasto bi moj sin trpeo..

Ako dete zna da se brani, ne znaci da ce i samo postati agresivno..

Apsolutno se slažem sa Aiko. Umeti odbraniti se, nije isto što i biti agresivac. Uostalom zašto i dokle trpeti nečije maltretiranje?

Škole su nemoćne u suzbijanju agresije isključivo kod one dece čiji su roditelji neodgovorni ili ne prihvataju istinu. Znači roditelj može da ne sarađuje u vaspitanju svog deteta? Ne dođe na razgovor a kada dođe ne prihvati istinu već brani svog malog tiranina po principu "KO?!?! MOJE dete!! To je nemoguće!!". Ima još gorih momenata. Roditelji pred decom komenatrišu postupke nastavnika i uopšte prosvetnih radnika, naravno u korist svog deteta, ne sagledavajući drugu stranu-istinu i ralnost. Na glas izjavljuju da "zbog te sitnice...gluposti...ne žele da gube svoje "dragoceno" vreme" u razgovoru sa "nekim tamo"...Makar šta. Malo se potukli...uostalom i ja sam se tukao kada sam bio dete pa mi ništa ne fali.". Onda taj isti mali tiranin svestan svoje zaleđine gnjavi sve oko sebe zato "jer mu se može"??!!!

Ne jednom sam čula pritužbe roditelja čije dete je žrtva da kada su se direktno obratili "gnajvatorovim" roditeljima na kraju su oni bili optuženi da je njihovo dete "provociralo" njihovog dobrog i mirnog i finog sina/ćerku pa je i dobio to što je tražio (????!?!?).

Ono što mene zaista jako zabrinjava je sve više nasilja među devojčicama!!

E pa ne može im se...Kada već njegov roditelj neće, ne može, ne ume da mu objasni neke stvari, neka to uradi vršnjak-na žalost...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Direktor Osnovne škole "Kralj Aleksandar Prvi" u Požarevcu je pokrenuo vaspitno-disciplinski postupak protiv učenika koji je izvršio nasilje, dok je roditelj zlostavljanog učenika upućen da slučaj prijavi policiji jer se desio van prostorija škole, izjavio je načelnik Republičke prosvetne inspekcije Velimira Tmušić.

On je u izjavi dostavljenoj Tanjugu naveo da je prosvetna inspekcija izvršila nadzor u toj školi povodom incidenta koji se dogodio 19. januara.

Beogradski mediji preneli su juče da je učenik te škole 19. januara silovao svog druga iz odeljenja, za vreme odmora, izvan dvorišta škole. Za to se saznalo tek 26. januara, pošto se napadnuti dečak žalio svojim drugovima, a potom i roditeljima, prenose mediji.

Ovo poprima tragične razmere...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Vršnjačko nasilje: Malog Anđela ponovo prebili u školi

Dečaka je najpre učenik iz razreda napao kaišem u svlačionici, a zatim ga je drugi tako pretukao u školskom dvorištu da ima modrice po licu i celom telu.

Anđelo V. (13) iz OŠ „France Prešern" na Miljakovcu, o kome je Pres u martu pisao, početkom nove školske godine ponovo je postao žrtva vršnjačkog nasilja. Njega je pre dve nedelje u svlačionici kaišem napao drug iz razreda, a juče ga je drugi učenik u školskom dvorištu toliko udarao pesnicama da po celom telu i licu ima hematome.

Anđelova majka je ranije za Pres ispričala da je njen sin mesecima trpeo nasilje od vršnjaka iz razreda, zbog čega se dečak na kraju prebacio u drugo odeljenje. Međutim, ni to nije pomoglo, pa je mališan ponovo na meti nasilnika.

Anđelova majka Lidija Ilić kaže da je juče odvela sina kod lekara, koji je utvrdio da ima masnice po licu i telu, čvorugu na glavi, posekotinu na usni i da mu je raskrvaren nokat na nozi.

"Lekar ga je uputio na razgovor kod psihologa u dom zdravlja, jer on ne želi da ide u školu. Rekao mi je da ne može više da izdrži. Iste večeri sam otišla i u SUP Rakovica kod inspektora za maloletničku delinkvenciju. Rekao mi je da će pozvati roditelje tog dečaka na razgovor, kao i javnog tužioca od koga zavisi da li će pokrenuti postupak. Pozvala sam i SOS liniju, gde su mi rekli da je inspektor obavešten i da napišem dopis sekretaru škole", priča Lidija, i dodaje da je školski psiholog juče pozvao Anđela na razgovor.

Direktorka škole Slavenka Mirkov tvrdi za Pres da Anđelo nije žrtva, već nasilnik. Ona kaže da je on inicirao sukob tako što je prvi udario druga iz razreda, a sutradan i napisao uvredljivu pesmu na račun njegove majke.

"On je na času upućivao niz uvreda školi, direktoru, pedagoško-psihološkoj službi, nastavnicima i ostalim učenicima, Dakle, na osnovu svega jasno je da učenik Anđelo u školi ne trpi nasilje, već je inicijator sukoba u kojima aktivno učestvuje", rekla je za Pres direktorka Mirkov, i dodala da je sa timom za borbu protiv nasilja sačinila plan aktivnosti za rešavanje ovog slučaja.

***

Ovakvim naslovima i pričama nema kraja... :dry:

Dok oni prave planove i programe šta da rade, bave se time ko je kriv i ko je počeo, vreme prolazi...

Muka mi je više od ovakvih naslova...

usput da napomenem:

u toku je dečija nedelja pod nazivom ''Rastimo kao jedno - bolji smo zajedno'' :hmm:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...