Idi na sadržaj

Lose pamtite lica?


Preporučene poruke

Da li vam se nekada desilo da ste se postideli kada ste se nekome predstavili a on vam potom napomenuo da se vi već poznajete? Nemojte se osećati previše loše zbog toga: Vаša napredna sposobnost čitаnjа može biti odgovorna za to, nаvodi se u novoj studiji,istrаživаči pokаzаli ispitanicima slike licа, područje za vizualizaciju reči bilo je mnogo manje aktivno kod onih koji su mogli da čitaju nego kod onih koji nisu. Dаkle, istrаživаči pretpostavljaju dа se sposobnost čitanja na neki način takmiči sа sposobnošću prepoznаvаnja licа i da oni izgleda zauzimaju iste resurse u mozgu.

Da li vi imate ovaj problem?

Pamtite li lica?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Lica pamtim jako dobro, čak i okolnosti upoznavanja, ono s čime imam problem je povezivanje tih lica i okolnosti s imenima. Kad nekoga tek upoznam, uopšte se ne brinem za to da li ću tu osobu prepoznati kad je naredni put vidim, brinem se što joj nisam upamtio ime. Imam i naprednu sposobnost čitanja, tako da bih tim stručnjacima prilično lako oborio istraživanje. :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Odlično pamtim lica... Naročito ona izražajna, ne bleda, bezvoljna... Njih ostavljam sa strane, jer nisam u fazi da imam vremena za ista... Loše pamtim imena, posebno kada je veći skup ljudi u pitanju...

Imam običaj, ne znam kako drugačije da ga nazovem, da ljude u svojoj glavi dokrštavam i prekrštavam...

Ne znam po kom sistemu, ali... blamovi su žešći... :lol:

Sada sam u klubu mama đaka prvaka... i kada recimo memorišem broj telefona u imeniku, obavezno dodam...''Anjina mama''... ''Matejina mama''...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Evo jos jedne koja pamti lica :kez: Da se samocitiram:

Nikad ne zaboravljam lica. To ne znaci da znam bukvalno svakog coveka na planeti, ali lica koja zapazim, upoznam, vidim na slici prijatelja, nebitno, ne zaboravim nikad. Imena ne mogu da se setim uglavnom :kez:

Dakle, dovoljno mi je da jednom vidim lice, ja cu ga upamtiti. Kad kazem vidim, mislim na to da obratim paznju na isto. Ako studija kaze da mi se centar preplice sa citanjem, grdno se zajeb'o. Mada, ne znam na sta se misli kad se kaze "napredno citanje". Sve u svemu, zacin C.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pamtim lica, a po licu i sve ostalo vezano za tu osobu..

Ime ne smatram vaznim, pa se i ne trudim da ga upamtim..

Na poslu se kolege cudom cude sto kada udje pacijent koji redovno dolazi, znam tacno sta je radjeno, koji lek je stavljen, koliko puta, u kom zubu..pamtim cak kompletan razgovor koji smo s pacijentom vodili, tegobe, smetnje, sve..tako da nam karton ni ne treba..jos kad mi kaze pacijent za nesto sto je zaboravio, da mu nismo rekli, ja mu ponovim sve od reci do reci sta je on rekao, sta smo mi rekli, cak mu kazem i sta je imao obuceno..:lol:

Bezveze je to, trosim vijuge na bespotrebne stvari, ali sta da radim..:beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Blago tebi.

Ja ni lica ni imena.

Ispadoh smesna jer se upoznajem sa pojedinim ljudima po 5 puta.

Skleroza je divna bolest. Em ne boli, em svaki dan upoznajes nove ljude! :lol:

Pamtim lica....ali se toliko "lica" nakupilo tokom ovih godina i raznoraznih poslova gde su mene lakse pamtili nego ja njih, da se nekada sit ispricam sa osobom (sve u neodredjenim pitanjima sa moje strane :kez: ) da mi tek posle rastanka i 15-ak minuta sine odakle se znamo! Onda se sistemom asocijacija setim i imena i jos ponekog detalja!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam licima nemam problem... znam ih, prepoznajem... ali odakle?!? nemam pojma... imena su mi tek španska sela :dry:

Od svakog deteta na poslu treba da zapamtim mamu, tatu, braću, sestre, bake i deke, ujake i stine i komšije i dadilje.... jbg, mnogo imena... i onda znam lik i prepoznajem i znam dete, ali imena se teško setim...

Srećom, sve te podatke imam negde upisane pa se lako vratim u razgovor...

Čak i decu posle 17 godina rada prepoznajem u gradu, na ulici, znam im lik i gde sam ih viđala... samo su mi imena problem :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ime zaboravim cim ga cujem, al lica pamtim. Sto i nije tako kul jer zapamtim lica bitnih i nebitnih osoba, tj. vecine osoba koje sam srela vise od jednom.. i onda zna se desit izadjem negdje.. odem na rucak.. odem u trgovinu i vidim neku taku osobu i onda ubi se od razmisljanja kako se zove i odakle mi poznata.. i naravno, to traje sve dok se ne sjetim, ako se sjetim.. :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na stranu ono što volim, želim, hoću.. ili baš moraM da zapamtim :)

but.. u sistemu za pamćenje ima neka kvaka... koja i mene samu, često izNenadi.

Vezano pamćenje je CooL.

Uz nekog neZanimljivog i neBitnog, umem da zapamtim trenutak, prostor, nekog zanimljivog prolaznika, događaj, recimo muziku iz okoline, miris..

ili jednostavno zapamtim sebe (uvek zanimljivu i izuzetno bitnu :lol:).

Sve to (često) u nekom kasnijem kontakt susretu, uspe da me "dovede" do "dešifrovanja" lika, pa čak i do njegovog imena..

koje nisam 'tela, a nisam ni znala da sam uPamtila.

I vizuelno pamćenje je lepa stvar.. mimo svesne kontrole

na blic popamtiš fragmente... boju oka, oblik nosa, cipele, komad odeće, neku pametnu/glupu reč..

metodom asocijacije dodeliš mu prepoznatljivo asocijativno "ime"

i to je to.

Čim ga/je vidiš.. ne mo'š da se ne setiš

svoje asocijacije.

To mi je lako..

lepo sama takvim ljudima odredim nadimke.. i tako ih zovem.

MaShta je čudo..

Ko da pamti sva (nebitna) imena. ;) svih nebitnih likova.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Lica pamtim ko slon stazu kojom nije nikada prosao...:)

Ali...citajuci ove vase postove...vidim da poneko :roll: kaze da se zamara i da ne treba da pamti nebitna imena nebitnih ljudi sa kojima se upoznaje...i sad ja ne mogu a da sebi ne postavim jedan dva tri kvescensa...

...da li ja to zivim u najlon kesi pa se cesto ne upoznajem sa takvim ljudima...cca jedan na pola godine...

...koji su to bitni likovi...msm ako se tek upoznajete kako ga provalite na oko da je nebitan... (ne nepotreban)

...i ono najvaznije kako da je bitan... (niposto potreban)...:lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Lica pamtim da je to cudo jedno...

e kad se potrefi bas sinoc...na tv neki glumac... lokalni odavde iz BL...i prica kako je dobio novu ulogu i bla bla...ja rekoh svojoj vomenici...ej...cek cek...ove oci...pa to je nas Deda Mraz...a ona ko iz topa nije...:lol:

A svake godine isti Deda Mraz pravi program dodjele paketica za djecu iz nase firme i sve petoro djece mi je paradiralo i igralo oko njega...:) I sve mu vec pjesme znam naizust...:lol:

I ko zna koliko bi trajalo to ubjedjivanje sa osobnom...( mozda kao i sa dodicnom forumsicom...i koja svjesno ide u spam...ali ja necem...i koju nisam nista pitao...vec licno sam sebe...:)) da se jedno od djece...pametno i razborito na muskog roditelja...nije umjesalo i dalo neoborive argumente...istini...:lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Evo, ja bih malo u spam, ako ne zamerate, mada je na neki nacin vezano za temu. Meni su crtaci foto robota prava misterija - ali nista manja misterija su i ljudi koji daju opis nekoga, koga su letimicno videli. Razmisljam da ne bih umela da opisem ni najpoznatije lice (sem boje kose i ociju). Ono, punoca, mekoca, kriv, prav, kose, oble, spicaste i statijaznam crte lica, nema sanse. :uzdise: ... A sad na temu: dobro pamtim lica, obzirom da sam ih upoznavala iz dva grada. Doduse, desi se koji memorijski kurslus, ukoliko lice iz jednog grada - sretnem u drugom gradu. Tada se malko pogubim u 'smestanju u pravo vreme i prostor'. :smor: ... Pre par godina, kada sam radila sa 'licima, i njihovim fotkama', ne da sam im pamtila imena, nego i brojeve dos. Ali to je vec bila profesionalna deformacija. :strikeraj:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...