Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Jedan članak me inspirisao da otvorim ovu temu.

Interesuje me šta mislite o razvodu?

U braku, ma kakav je, "dok nas smrt ne rastavi" ili razvod?

Zajedno zbog dece?

Kada je dosta?

Imate li iskustva?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dobar razvod je 100 puta bolji od loseg braka u kome trep svi...i supruznici i pogotovo deca.

Kad kazem "dobar razvod" mislim pre svega na bracne supruznike koji UMEJU da sve svoje svadje i nesporazume, osvete i povredjenosti, sujete, ostave postrani zarad jedne i jedine bitne u momentu razvoda...a to su njihova deca.

Sve sto su upropastili, zas@ali, unistili...sami su krivi, ali njihova deca nisu kriva ni za sta!

Nisam protiv razvoda ako je brak, ljubav, razumevanje, postovanje umrlo.

I ono sto mi nikada nece biti jasno je kada kod razvoda, najcesce muskarac, ostavi zenu i decu bez krova nad glavom i otera ih u podstanare.

Da sam kojim slucajem dosao u tu situaciju uvek bih zeni i deci ostavio stan a ja otisao u podstanare...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U braku, ma kakav je, "dok nas smrt ne rastavi" ili razvod?

Razvod.

Kada vidiš, osetiš da ne fercera, pokušaš nešto da promeniš i opet ne fercera... jednostavno pustiš, da vreme odradi svoje pod izgovorom ''krize, kao prolazne faze'' i u njoj se zaglibiš godinama... (sve je to individualno od osobe, do osobe)

Poslednjih godina sam nemi svedok, velikog broja razvoda. Ljudi su iz mog okruženja.

Ono, što sam primetila je, da su se mnogo lakše, ukoliko postoji ''lakše'', za varijantu razvoda odlučile žene, koje su ekonomski samostalne.

Zajedno zbog dece?

Ne. Deca su samo još jedan u nizu izgovora za ostanak u lošem braku.

Ukoliko nestane sve ono, što je grešni nabrojao, o čemu onda pričamo?

O čemu imamo, i, ili možemo da pričamo?

Ae zdravo, život ide dalje :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Još jedan glas za razvod. :)

Ako već nema onog svetog trojstva (ljubavi, poštovanja, razumevanja), nema nijednog razloga da ostanu zajedno. Deca su, kao što Goga reče, samo izgovor. Za decu je mnogo bolje da odrastaju s jednim roditeljem koji im pruža svu ljubav koja im je potrebna, nego s dva idiota koja nisu u stanju ni svoj život organizovati kako treba.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moja sestra se "sretno" razvela pre nekih ( sada već 20 godina) od svog muža. Došla kući sa dvoje dečice, jer je u BG živela sa mužem kao podstanar. Prepucavali se, nešto pametovali... nekih 10-tako godina, i onda se unormalili. Moj bivši zet je, moram da priznam sve to lepo i hrabro podnosio. Decu je redovno viđao, ali je moja sekana bila jako princpijelna. Decu mu da na vratima, sa koferom. Kaže kad mora da ih vrati, i to je tako funkcionisalo. Pre dve godine, vidim ja, ona nešto hoće da mi kaže, ali ne zna kako....

Zovem je na kafu, a ona kaže-"Imam sad goste..."

-"Pa dođite i ti i D. zajedno."

Tajac...

On je lepo nju pozvao, pitao da li htela da mu malo posveti vremena, da popriča nešto sa njom. Da skratim priču...

Sve ove godine ni on ni ona nisu sebi našli nikog da započnu novi zajednički život. On je shvatio da je pogrešio, i došao sa ponudom da se pomire, i da nastave da žive zajedno ( nakon 18 godina). Sekana sela "sabrala i oduzela" i pristala, ali ovog puta bez venčanja. Rekla mu "Nema problema. Živimo zajedno dok bude bilo ok, ako ne bude štimalo, ja opet mojoj kućici."

Ljubav cveta, veća nego u početku.

Njih dvoje srećni, deca još srećnija, a ja najsrećnije jer je ona srećna.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Dobar razvod je 100 puta bolji od loseg braka u kome trep svi...i supruznici i pogotovo deca.

Kako si siguran da razvod može biti dobar ako brak nije bio? I koliko dugo brak nije bio dobar? Od početka do kraja, samo na početku dok se nisu navikli, ili na kraju?

Kad kazem "dobar razvod" mislim pre svega na bracne supruznike koji UMEJU da sve svoje svadje i nesporazume, osvete i povredjenosti, sujete, ostave postrani zarad jedne i jedine bitne u momentu razvoda...a to su njihova deca.

Ako su već takvi, neće se ni razvoditi i to baš zbog dece.

Sve sto su upropastili, zas@ali, unistili...sami su krivi, ali njihova deca nisu kriva ni za sta!

Šta su upropastili? Mnogi na temi o prvoj i drugoj ljubavi govore sa puno pozitivnih emocija. Zašto se isto to ne bi moglo i kada je brak u pitanju, a što bi značilo da se ne može poništiti emocija čak i kada je prošla.

I ono sto mi nikada nece biti jasno je kada kod razvoda, najcesce muskarac, ostavi zenu i decu bez krova nad glavom i otera ih u podstanare.

Da sam kojim slucajem dosao u tu situaciju uvek bih zeni i deci ostavio stan a ja otisao u podstanare...

Lepo je što tako razmišljaš. Međutum, zakon štiti ženu čak i kada je došla u kuću/stan koji je on stekao pre braka. Ovo naročito ako imaju potomstvo.

Ne. Deca su samo još jedan u nizu izgovora za ostanak u lošem braku.

Jedan ali najvažniji izgovor i s puno opravdanja. Deca su željena i rođena iz ljubavi, makar bi tako trebalo biti. Zar je mali razlog zbog njih ostati u braku kada se roditeljstvo stavlja iznad svega? Koliko je slučajeva razvoda a da niko nije osudio i rekao - ostali su u braku zbog svega materijalnog što su stekli, i to bi bio izgovor. To i jeste loš motiv a niko ga ne osuđuje jer ga niko i ne pominje. Tu je nemoral i čista bračna prostitucija.

Deca su primarna i zbog njih svako mora, što je moguće više, ugušiti svoju povređenu sujetu, odgovornost na prvo mesto, deca nisu igračke da bi trpela posledice zbog prestanka ljubavi. Naravno, ne mora se tako doveka, deca će stasati i onog momenta kada će razvod na decu ostavi neznatne posledice, brak se može razvesti. Tako rade ljudi svesni, savesni i odgovorni pre svega prema deci, konačno i prema sebi.

Ako već nema onog svetog trojstva (ljubavi, poštovanja, razumevanja), nema nijednog razloga da ostanu zajedno.

Ima, deca. Ako se ne poštuju međusobno, moraju poštovati decu. Majka ne sme mrzeti oca svoje dece jer deca vole oca; otac ne sme mrzeti majku svoje dece jer deca vole majku! Kako je uopšte moguće mrzeti nekoga ko voli onoga koga ti voliš najviše na svetu? Ko ne voli moju decu neće voleti ni mene, voleće samo sebe.

Deca su, kao što Goga reče, samo izgovor.

Šta još može biti izgovor za ostanak u braku, po tebi? Neka ti ne bude mrsko da navedeš. :)

Za decu je mnogo bolje da odrastaju s jednim roditeljem koji im pruža svu ljubav koja im je potrebna, nego s dva idiota koja nisu u stanju ni svoj život organizovati kako treba.

Po ovome ispada da jedan roditelj obavezno ne pruža ljubav a to nije tako. Dva idiota kada se raziđu i dalje ostanu dva idiota. Po tebi, deca će svakako pripasti jednom idiotu.

Interesuje me šta mislite o razvodu?

Razvod opravdavam u slučajevima kada jedan ili oba partnera sve podrede sebi; kada netrpeljivost pređe u agresiju. To je skoro patologija.

Zajedno zbog dece?

Apsolutno i pod uslovom koji sam gore navela.

Uvek mi je bilo čudno da se brak posmatra kao idealna zajednica ili suprotno, kao haos gde sevaju noževi, čuju se psovke, totalni nesklad itd. itd. Niko ne pominje da postoji i sredina. I niko ne pominje da dvoje u braku čine zajednicu koju održava ljubav, poštovanje, razumevanje i iznad svega roditeljstvo. Nema tog opravdanja da se deca liše svakodnevnog prisustva oba roditelja osim u haotičnim brakovima.

Kada je dosta?

Kada deca "odrede".

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Koliko vidim iz ove tvoje "salate" od posta :kez: ti zastupaš mišljenje da dvoje treba da ostanu zajedno u braku zbog dece sve dok deca na napune 25-26?

Čak iako je taj brak mrtav?

Iako se supružnici ne mogu smisliti?

Iako tu više nema ni "P" od porodice?

Da ne redjam dalje...ali meni takva situacija i takav izbor liči ni priličan horor upravo za decu.

Misliš da dvoje mogu tako da žive u kobajagi porodici? Meni je to najteža varijanta za sve! Ne tvrdim, sigurno da ima takvih parova...

I sam sam dete razvedenih roditelja i taj razvod je bio grozan koliko i njihov brak, ali znam da mi je momenat njihovog razlaza bio olakšanje, a imao sam samo 7 godina.

Oboje su našli nove partnere i unormalili se, koliko-toliko.

Da me neko i danas pita, da li bih više voleo da su ostali zajedno, pod istim uslovima, uvek bih mu rekao ne!!!!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Koliko vidim iz ove tvoje "salate" od posta :kez: ti zastupaš mišljenje da dvoje treba da ostanu zajedno u braku zbog dece sve dok deca na napune 25-26?

Salata?! 003.gif

Zar sam navela godine dece? Sa 25 godina oba pola mogu postati roditelji, a sa 18 su punoletni. Još koju godinu manje dovoljno da razumeju puno toga. Odgovor pronađi sam. :)

Čak iako je taj brak mrtav?

Iako se supružnici ne mogu smisliti?

Iako tu više nema ni "P" od porodice?

Da ne redjam dalje...ali meni takva situacija i takav izbor liči ni priličan horor upravo za decu.

Zašto bi brak bio mrtav? Ideš u krajnost umesto da gledaš sredinu. Brak koji funkciniše i u kome se odvijaju sve aktivnosti osim što između supružnika nema strasti, zasićenost koju niko ne može objasniti čak ni oni sami sebi i sl.; brak koji i dalje gradi jer ima motiv . deca. U tom braku nema povike jer je nikada nije ni bilo; nema ružnih reči jer ih nikada nije ni bilo. Ima poštovanja i razumevanja.

Stvorio si lošu sliku takvog braka. Iz ličnog iskustva sam pisla i moj je bio upravo takav. Bolji od svakog "srećnog" koji i danas egzistira uz prisustvo haosa, preljubništva, uvreda, varanja u svakom smislu te reči, a za "gledaoce" sve izgleda savršeno, baš kako treba po narodu i definiciji. Laž je to, dragi moj, velika laž i samoobmana. Takav brak opstaje isključivo na materijalnom motivu. I ne zaboravi, deca odlično osete raspoloženje roditelja.

Misliš da dvoje mogu tako da žive u kobajagi porodici? Meni je to najteža varijanta za sve! Ne tvrdim, sigurno da ima takvih parova...

Mislim i tvrdim jer znam kao što znam da je takav brak po najmanje mora i težina. Naravno, kao preduslov oba supružnika moraju biti onakvi roditelji kako sam to gore pisala i pre svega prijatelji. Zašto bi se prijateljstvo narušilo a vezuju ga deca. Ima li veće spone?

I sam sam dete razvedenih roditelja i taj razvod je bio grozan koliko i njihov brak, ali znam da mi je momenat njihovog razlaza bio olakšanje, a imao sam samo 7 godina.

Oboje su našli nove partnere i unormalili se, koliko-toliko.

Da me neko i danas pita, da li bih više voleo da su ostali zajedno, pod istim uslovima, uvek bih mu rekao ne!!!!

To je tvoj primer i ja ga prihvatam kao takvog. Prihvati i ti da je moguće i drugačije, kao npr. kod mene. I ni jedan primer nije retkost, samo je moj ređi.

Znam da svakog trenutka mogu računati na bivšeg supruga kao i on na mene, za bilo koju nevolju ili volju, za našu decu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Znam da svakog trenutka mogu računati na bivšeg supruga kao i on na mene, za bilo koju nevolju ili volju, za našu decu.

I ti i ja pričamo o istoj stvari, samo sa različite polazne tačke.

Ja govorim o ljudima koji upravo suprotno rade od toga kako ste ti i tvoj bivši suprug to rešili. Smatram da ljudi koji se razvedu nemaju nikakvog razloga da mrze jedno drugo, zar se nisu nekad JAKO voleli? Na toj bivšoj ljubavi treba da temelje i svoj razlaz...

Moje iskustvo je loše, iskustvo većine je loše, a samo retki uspeju da učine to na ljudski način. To samo govori da je malo i kvalitetnih parova uopšte.

Lično, nikad ne bih pristao da mi brak bude zasnovan samo na poštovanju i razumevanju a bez strasti i ljubavi koaj je tu...prisutna i oseća se itekako.

Ja ženi svog života govorim da mi je ona važnija od dece. Naravno da bih za decu dao i život, ali ako ne gledam stvari tako fatalistički...oni će otići, naći svoj put i žene svog života sa kojim će imati decu...a mi ćemo OSTATI.

Možeš me ubediti samo u to da je bolje da deca budu sa oba roditelja koji su u prividnoj ljubavi nego da žive kao deca razvedenih roditelja...Mada...teško zamišljam situaciju u kojoj i taj "privid" deca neće osetiti.

Izmenjeno od strane člana gresan
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I ti i ja pričamo o istoj stvari, samo sa različite polazne tačke.

Ne pričamo o istoj stvari. Ti uzimaš za primer brak u kome vlada haos a ja ti kažem da tako ne mora biti. Polazna tačka je uvek ljubav. Poštovanje se vremenom stekne, a deca sve to učvrste. Tako bi valjalo, a znam da nije uvek tako, nažalost. Sujeta ubi čoveka.

Zar dvoje koji su se zabavljali nakon raskida moraju postati neprijatelji? Naravno da ne i tako uglavnom biva. Suština je u vezivanju sa zajedničkim dobrima, a jedino vredno zajedničko dobro u braku su deca.

Moje iskustvo je loše, iskustvo većine je loše, a samo retki uspeju da učine to na ljudski način. To samo govori da je malo i kvalitetnih parova uopšte.

O tome sam govorila a ti me napade kao da sam ispričala bajku.

Lično, nikad ne bih pristao da mi brak bude zasnovan samo na poštovanju i razumevanju a bez strasti i ljubavi koaj je tu...prisutna i oseća se itekako.

Zamisli par između koga vlada sve dobro ali, jednoga dana, jedan od partnera ne može da uzvrati strast iz objektivnih razloga. Treba li da bude napušten? Ili je sa nestankom strasti (seksa) nestalo poštovanje, ljubav, razumevanje?

Ja ženi svog života govorim da mi je ona važnija od dece. Naravno da bih za decu dao i život, ali ako ne gledam stvari tako fatalistički...oni će otići, naći svoj put i žene svog života sa kojim će imati decu...a mi ćemo OSTATI.

Ne zameri, ovo je posesivnost. Nema veće ljubavi od one prema deci pa neka nas deli sto kontinenata, sto mora, sto gora.

Možeš me ubediti samo u to da je bolje da deca budu sa oba roditelja koji su u prividnoj ljubavi nego da žive kao deca razvedenih roditelja...

Ma kakva prividna ljubav? Da li prijatelji seksualno opšte, zaboga? Mogu li imati prijatelja muškarca a da me seksualno ne privlači i da to prijateljstvo traje do kraja? Nema tu glumatanja jer intimnost između supružnika ostaje samo njihova stvar.

Razumevanje u situaciji kakvu sam opisala je najvažnija stvar kao uostalom u svakom odnosu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A šta bih radila na forumu do pričala, nekada ovako, nekada onako.

Neću više na ovakvim temama raspravljati sa tobom.

Iseckaš mi post i citiraš delove van konteksta a na moje tvrdnje uzvraćaš krajnostima koje meni zameraš.

Vraćam se na moju početnu tvrdnju da je bolji dobar razvod nego loš brak pa nek' tumači kako ko hoće.

Pa makar dobio opet etiketu da sam amputiran.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@gresan

Ok, ne moraš, poštujem. kakokazes.gif

To što ti "iseckam" post ne znači da vadim iz konteksta. Uostalom, zbog čega postoji opcija citat koja omogućava da tačno znaš šta mislim o pojedinim stavovima i to mi više liči na dijalog. Meni su citati dobro rešenje.

Oko "dobrog razvoda" (?!) i lošeg braka neću da se ponavaljam, a i dalje mislim kako sam gore pisala.

Ko ti je dodelio etiketu njemu se obrati a ne meni.

Eto, zbog nečije "amputacije" više ne voliš tvoju kommmmšinicu i drugaricu. Neka te neka. :(

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ponovo ću iz ličnog iskutva. Moja deca su stabilna i nikakve stresove nisu doživeli nakon razvoda. Istina da su već bili poodrasli pa su i shvatili. S druge strane, rasli su u toplom domu u svakom smislu te reči.

Ako je brak razveden ne znači da je bio loš pa čak ni pred kraj. Sve što se moralo odlučivati u vezi dece nakn razvoda, odlučivali smo otac i ja u dgoovru, i to deca znaju. Tako je i danas ako ima potrebe.

Kažete, deca osete kada se roditelji ne/vole i to jeste istina. Rekoh, ne mrzim njihovog oca, naprotiv. Ipak smo od mladih dana zajedno i povernje je i dalje obostrano.

Pitam, kako deca doživljavaju napetost u kući "srećnog braka" njihovih roditelja kada je njihov odnos poremećen u smislu laži, obmana, preljube... Mislite da deca to ne osećaju? Itekako i baš to može biti opasnije nego kada su roditelji razumni i u prvi plan stavljaju dom i međusobne odnose u porodici.

Kome je do mira taj će ga sačuvati, kome je do nemira, lako će ga stvoriti.

Izmenjeno od strane člana GlorijaTreca
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...