Idi na sadržaj

Batina izašla iz raja?


Preporučene poruke

  • 6 meseci kasnije...

Da dodamo još nešto u ovu priču. Izgleda da će fizičko kažnjavanje dece biti zakonom zabranjeno, bar prema ovom tekstu iz Blica:

Kažnjavanje dece šamarima i batinama uskoro će biti zabranjeno zakonima u Srbiji. Urađen je nacrt zakona o pravima deteta, kao i izmene porodičnog zakona, u kojima će izričito stajati da je zabranjena upotreba fizičke sile kao metode vaspitanja.

Mislim da je zakonska odredba ovog tipa potpuno nepotrebna, i da bi se socijalne službe trebale obavezati na striktniju kontrolu onoga što se događa. Zakon ne može biti dovoljno jasan u pogledu toga šta je zlostavljanje, a šta ne.

Što se tiče same teme... Protiv sam fizičkog kažnjavanja dece u globalu, ali sam svestan da ponekad roditeljima ponestaje opcija kad su određena deca u pitanju te da moraju pribeći fizičkoj kazni. Ponekad batina zaista jeste kao iz raja izašla. Sad, ponašanje dece koje je dovelo do tako stroge kazne je opet posledica lošeg vaspitanja od strane roditelja, ali to nije tema... Moramo napraviti razliku između kazne i prebijanja deteta. Jedno je prihvatljivo i korisno ako se ne preteruje, drugo bih najstrože kaznio.

Da, deca koja dobijaju mnogo batina često i sama postaju agresivna. Deca nesvesno idealizuju roditelje i njihove postupke, pa im i fizička sila kao vid kažnjavanja postaje sasvim prihvatljiva.

Moji roditelji nisu znali za batine kao oblik kazne. Samo jednom sam dobio batine, a te sam itekako zaslužio. Bio je to dobar pristup, ubeđen sam. Pristup uvažavanja deteta kao ličnosti, pristup objašnjavanja zašto nešto ne sme da se uradi i kakva će kazna uslediti za to, pristup poverenja i razumevanja. Ali, ja sam bio dete koje je omogućavalo takav pristup, s mnogom drugom decom to bi bio duboko pogrešan put.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne volim batine i ne upraznjavam ih na deci..samo na odraslima..:cica:

Mislim, omakla mi se ruka par puta, nije da nije, ali to ne mogu nazvati batinama jer se to omaChinjanje moze nabrojati na prste jedne ruke..razgovor, uvazavanje, postovanje, ljubav, beskrajno mazenje, posvecenost, igra i jos mnogo tih lepih stvari, su mnogo su delotvorniji od batina..:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Batina iz raja izasla,pa onda nastao pakao :kez: . Deca su kao prazan papir u njih upisujete sve. Bitno je kada i kako upisujete,ako pukne olovka ostace mrlja. No da izadjem iz metafore,kako ne bih zbunila sebe i okolinu. Kod vaspitavanje dece, bitno je pronaci pravi trenutak kada cete reagovati i kako. Mnogo se treba baviti njima,uporedite to sa psom. Vas pas moze biti obican,ako mu date jako puno paznje moze znati cak i neke trikove. Tako i deca,ona mogu biti bez karaktera,ali ako im usadite karakter mogli bi svasta postici. E sad,deca ponekad jer su mala ne mogu da razumeju,ma koliko se trudili da im objasnite da to sto rade niju uredu. Mozete razgovarati,to je odlicno,ako vam to uspeva. Ako ne uvek dobro dodje malo po guzici,cisto da oseti da gresi. Svako preterivanje,nerad sa decom,neprepoznavanje pravog trenutka moze da ostavi trajne posledice,ceo zivot! Dakle,treba batinjati ali samo ako je neophodno. Ne mozete pustiti dete da stalno gresi,neslusa vas,nepostuje,ako je to nacin da zavedete red,onda moze. Samo polako,sa merom. Na mene su moji polomili dve tri varljace,samo zato sto nisam slusala i sto sam non-stop govorila da nesto necu,lagala i tako :) ,al eto sad studiram filozofiju(posledica onih varljaca) :smeh: .

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kažnjavanje dece šamarima i batinama uskoro će biti zabranjeno zakonima u Srbiji. Urađen je nacrt zakona o pravima deteta, kao i izmene porodičnog zakona, u kojima će izričito stajati da je zabranjena upotreba fizičke sile kao metode vaspitanja.

Postoje batine i "batine"...

Objasnjavati detetu od dve godine da je vruca pegla opasna je uzaludan posao. Ili ce te ga pustiti da se opece da nauci ili ce te ga isprasiti po guzi da zapamti i asocijacijom poveze "pokret rukice ka pegli i bol na guzi i u dusi".

Deca su (kako to i Lenjka uspesno uporedjuje sa kucama) kao zivotinjice. Zadovoljavanje njihove potrebe je primarno. Kad reci ne deluju "prasenje po guzi" je sasvim prihvatljivo.

Ako detetu dozvolimo da njegove potrebe budu iznad moralnih normi i sklada u porodici dobijamo malog tiranina kome sve postaje podredjeno.

Roditelj koji do 3. godine "postavi hijerarhiju" porodicnih odnosa na pravi nacin posle i nema potrebe da "prasi guzu". Pri tom uopste ne mislim da dete postaje zaplaseno i traumirano...

U suprotnom dobijamo roditelja koji za sedmogodisnje dete kaze... : "Ja mu ne mogu nista" (pa ko moze majku mu, ako ti NE MOZES!?)

Namerno potenciram "prasenje po guzi" jer je to jedini oblik "batina" koje priznajem. I guza i bol u dusi tu prolaze najbrze.

Ne kazem da ponekad, malo kasnije, tamo negde do 7. godine vise ne treba "prasiti po guzi" jos koji put, ali to su vanredne situacije i vanredne opasnosti kojih dete nije svesno.

Mladji sin je imao 5 godina kada se zaigrao na snegu sa drugarima, a samo je trebalo da ode da kupi hleb. Trazili smo ga draga i ja sat vremena po mraku i hladnoci dok ga nismo nasli. Dobio je po dupetu na licu mesta i jos malo (tj. malo vise :kez: kod kuce).

Danas ima 18 godina i za svih ovih 13 redovno se javlja i gde je i kad ce doci....pa makar me sms probudio u 3 sata posle ponoci :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sta mislite o batinama? U kojoj meri su "dobre" za decu i u kom uzrastu?

Ne volim batine i nikada nisam udarila svoju decu i nemam nameru da to i učinim... ne mislim da valjaju i protiv toga sam :uredu:

Da li deca koja dobijaju mnogo batina i sama postaju agresivna?

Nije pravilo da takva deca postaju agresivna ali da imaju jedan model ponašanja i ophođenja je sasvim evidentno drugačiji u odnosu na decu koja nisu dobijala batine. Moj sin, Biserko, je jedan veeeliki emotivac i svaki put kada njegov komšija, mali drugar potrči da udari, on prokomentariše ''To što tebe mama tuče nije lepo, ali ne moraš zato ti mene da tučeš, ja ti nisam ništa kriv!'' I da... deca koja dobijaju batine obično su i deca koja se tuku i na ulici i u školi, jer oni poznaju takav način rešavanja problema i dogovaranja...

Kakvi su bili vasi roditelji u kombinaciji "batine i vi" ? Da li je taj njihov pristup bio dobar ili ne?

Nisam dobijala mnogo puta batine od mpojih roditelja, ali kada sam ih dobila, bilo je sa razlogom, tako da ih pamtim :uredu: Ne razmišljam o tome da li je to dobro bilo ili ne, da li bi bilo bolje da su seli i drobili satima kao ja... to je bio njihov stil, a ja imam svoj... i u tome je čar roditeljstva, svako vaspitava decu onako kako najbolje zna i ume i niko nema prava da osuđuje druge :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Bolje da ih ja tucem, nego posle zivot...

Princip je isti od malih nogu:

Par puta upozorenje, pa na kraju dodje na red i batina.

Ne veliko, ne dugo, ali kazna je kazna.

Vec sam dosta toga napisao o tome da ne verujem u vaspitanje lepim recima. Vaspitanje bez batine prelazi u emocionalno kaznjavanje, a toga kod mene nema.

Batine ima, ali te uvek volim i nikada necu odbiti komunikaciju, zagrljaj i slicne izlive priadnosti...

Za divno cudo, stvar izuzetno dobro funkcionise, nije bilo ni tako puno batina tokom zadnje decenije... :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nikada nisam batinala decu :andjeo: niti ću.

Zgrozim se kad vidim.. a često vidim, da neko tuče dete 8).. pa mi dođe tog nekog tako da opaučim po labrnji

da mu izuzetno_spretno a la Aikido savijem ruku, dok se ne iščaši u ramenu, ne kvrcne u laktu i ne pukne u zglobu

da vidi na ličnom primeru, kako je to vaspitno

i korisno ofHors. :smoke:

:hahaha:

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sta mislite o batinama? U kojoj meri su "dobre" za decu i u kom uzrastu?

Da li deca koja dobijaju mnogo batina i sama postaju agresivna?

Kakvi su bili vasi roditelji u kombinaciji "batine i vi" ? Da li je taj njihov pristup bio dobar ili ne?

Kakav ce biti vas odnos,ili kakav imate prema svojoj deci?

"Batine" sam dobio par puta u životu. Uvijek zasluženo. Zbog toga nisam postao agresivan,a još manje smatram da je nasilje način rješavanja problema. Da li su moji roditelji imali dobar pristup vaspitanju? Definitivno da. I ja i sestre smo izrasli u zdrave osobe,sa usađenim pravilima poštenja i kulture. Milion puta su nam pokazali da nas vole i koliko im značimo. Batine naravno treba da budu posljednje rješenje. Uvijelk će biti djece koja su po prirodi mirnija i kod kojih neće biti potrebe za batinama ( ili vrlo rijetko ) i one kod kojih će one biti neophodne. Da li ću ja primjenjivati batine na svojoj djeci? Da ako zasluže. Po meni je mnogo veći emotivni i psihički stres za djece zatvaranje u sobu,nego li par udaraca po guzi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vaspitanje bez batine prelazi u emocionalno kaznjavanje, a toga kod mene nema.

Ne kažnjavam decu nikada :jok: batinama nikada, a emocionalno, bar ovako kako si ti opisao, nikada... Uskraćivanje zagrljaja, poljubaca i ljubavi su vrlo opasna stvar i gora od batina. Tu si u pravu. Ali, ako si bez batina-emocionalno kažnjavaš decu :jok: ta tvrdnja ne pije vode...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Sta mislite o batinama? U kojoj meri su "dobre" za decu i u kom uzrastu?

Da li deca koja dobijaju mnogo batina i sama postaju agresivna?

Kakvi su bili vasi roditelji u kombinaciji "batine i vi" ? Da li je taj njihov pristup bio dobar ili ne?

Kakav ce biti vas odnos,ili kakav imate prema svojoj deci?

Nista dobro ne mozemo misliti o ovakvom nacinu resavanja ili bolje receno''zatrpavanja sosptvenih emocioanlnih problema ''. agresivnim ponasanjem...posebno, prema sopstvenoj porodici,narocito deci ,gde mi onda demonstriramo svu nasu nemoc ...

A,sa druge strane deca koja odrastaju u takvim porodicama (u kojima su batinana ,mozda i mucena..)kasnije tokom zivota i sama traze nacine da zadovoljavaju svoje sadisticke tendencije...i jos koje sta..

Licno ''batina'' nije nacin za resavanje problema...ona se koristi kao i novac.da se konflikti rese na brzinu..

Deca se ne smeju tuci..decom se treba baviti.....Lako je istuci..tesko vaspitavati...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...