Idi na sadržaj

Knjiga koju bi preporucili


Preporučene poruke

Nisam  sigurna ima li  ovakva  tema ,verujem da oni  koji  vole  knjigu  cesto  pozele da svoje  utiske  prenesu i drugima,svoje  odusevljenje,svoju  preporuku.Cesto   prelistam  slicne  teme  na  drugim  mestima,zapisem  zapazanja  o  knjizi,cesto i  uzmem  tu  knjigu  po  preporuci.Nadam  se  da ce neko  i  na  ovoj  temi  pronaci  neku za  koju  moze  kasnije  reci da  je  zaista vredelo  procitati je.

Trenutno  bih  preporucila Crno jagnje i sivi  soko,autorke Rebeke Vest.

Knjigu  je  napisala engleska  knjizevnica koja  je 1935.god.slucajno  posetila  Jugoslaviju.Opterecena  predrasudama ,pogresnim  informacijama,priihvatila je tu  posetu  kao  nuzno  zlo.I odusevila  se i  sokirala.Pozitivno.A onda  za godinu  dana procitala sve  sto  je  mogla  da  pronadje  o  nasoj  zemlji,Slovenima,toliko  pricala  prijateljima koji  su  je  s nevericom  slusali  i  podsmesljivo  gledali , i  sledece 1936,oko Uskrsa,krenula  s  muzem  da provede  odmor i  natenane upozna  sve  narode  koji su  ziveli u  Jugoslaviji.

Knjiga  je  romansirani  putopis,prepuna  nama  znanih  ,ali  i  neznanih   stvari,sitnica koje  o  sebi  ne  znamo,u  sebi  ne  prepoznajemo,ta  zena  nam ih  otkriva  i  cita  nas  sa  toliko  razumevanja ,tumaci  ih  nam na  takav  nacin,da  sam  nekad  imala  utisak  kako  je  upravo  to  ono  sto volim  kod  nas,naseg  naroda,a  ne  bih  to  znala  na  taj  nacin  da  objasnim.

Zanimljiv  je  i  istorijski  momenat,Hitler  na  vlasti  uNemackoj,nasa  zemlja  u  previranju(a  kad  pa  to  nije  bila) posle  ubistva  kralja  u  Marseju,politicka  nestrpeljivost u  republikama tadasnje SHS,ponasanje  velikih zemalja  prema  nama,Rebeka  Vest  nam  tako prezentuje jednostavno,objasnjavajuci  i  zaleci  ujedno ovaj narod ,a  i  diveci  mu se  istovremeno ,sto  uprkos  svemu istrajava i  nastavlja da  zivi po  nekim svojim pravilima .

Ma  koliko  davno  su  bila  ta  vremena,ako  procitate  knjigu,videcete da  razlike  u  odnosu  na  to  vreme gotovo  da  nema,samo  su  se  imena na  celu  velikih  igraca promenila.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zvuči vrlo interesantno, nisam čula za ovaj naslov.

Potrudiću se da je nađem.

Pitanjce jedno za @luminica - gde pronalaziš te knjige?

(pošto ovo nije prvi put da me zainteresuješ nazivom knjige i kratkim rezimeom :) )

I da, ne brini, slična tema postoji- Uh! Kakva knjiga! (ili tako neki naslov)

ali ovde si pisala o preporuci, a Grešni je tamo pričao o knjizi koja ga je oduševila....

tako da - imaću i ja ovde nešto dopisati :) 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U  mojoj  biblioteci..posto  me  znaju  duzi vremenski  period,cesto  provodim  dosta  vremena  tamo.Uglavnom  ti  bibliotekari  preporucuju  nove  naslove,najcitanije,ili  one  najbolje  reklamirane.A posto znaju  sta  volim,a  da  sam  i  dosta  citala,imam  slobodu  da  bazam  izmedju  polica.I tako,ponekad me  zainteresuje  rezime,omot ili  naslov,a takodje  i   preporuke  prijatelja,pogotovo  onih  koji  kao  i  ja imaju  slican  ukus..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Blago tebi.... :) 

ja sam tako imala prijem u apatinskoj biblioteci,

jer su me ti ljudi znali od rođenja i pratili su moja interesovanja

pa sam se provlačila uz tatu i imala potpunu slobodu muvanja po biblioteci... 

Ovde je malko drugačija atmosfera i menjaju se bibliotekari

pa se i drugačije ponašam...

Srećom, postoje e-books i to me spašava :sunce: 

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...