Idi na sadržaj

Preporučene poruke

elem

hranim i gajim dvanaestogodisnjaka

nisam jedna od onih majki koje opsedaju skolu,svadjaju se zbog ocene,moljakaju,preganjaju,traze veze

iskren i regularan odnos imam sa razrednim staresinom,priznajuci i poznavajuci mane i vrline svog deteta

ipak

ne mogu a da ne vidim kako se zmureci prelazi preko talenata i kapaciteta dece,kako nedostaje volje i licnog angazovanja u odrastanju i sazrevanju te dece,kako nedostaje malo licnog odnosa,kako nema istinskog autoriteta

mimo lekcije kao da nastavnike nista drugo ne interesuje

a ja jos,recimo,pamtim svoje casove srpskog...i znam da je ta divna gospodja Draga paunovic zasluzna sto sam detinjstvo potrosila citajuci knjige,zapisujuci svoja zapazanja,primecujuci slike oko sebe,koristeci ih potom

zbornice su mesto traceraja i jeftinog nadmetanja u oblacenju mladih nastavnica i uciteljica

moj sin kaze :" Ne moram da zurim na muzicko,ionako uvek kasni i dodje pijan"

i onda,malo o strajku

slazem se ja da nicija plata ne pokriva stvarne troskove

ali ja stvar ,da izvinete,primam licno

meni je vikend ODMOR

subotom razgaceni hodamo po stanu do podneva,onda ja idem na pice s prijateljicom a potomak igra wow dok ne padne u nesvest

pa gledamo porodicne komedije,pa jedemo dzank fud,pa disemo punim plucima

i sto ja sad da budem kaznjena i da u petak moram da ucim za subotu?

i sto mi ne mozemo da odemo na pesacenje s planinarima kad je vikend?

i sto ja da budem besna ceo dan?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • Odgovori 88
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

Ja sam baš na tu solidarnost i aludirao, zato sam napisao da je stav 'ne podržavam' pogrešan, jer mi redom ne podržavamo ni jedan štrajk koji izbija zadnjih nekoliko godina. Bilo da se radi o onim rud

Nije šija, nego vrat. Pare. Samo pare su ono što se traži. I to je ono što mi ide na živac. Niko nije postavio zahtev za neko sistemsko sređivanje školstva. Usklađivanja gradiva, koje je u nekim pre

Razumem decu i roditelje, koji strepe. Ne razumem roditelje, koji su zbog nekih svojih nezadovoljstava u stanju da otvoreno prete prosvetarima, prebijanjem recimo... Ne razumem osobe, koje će p

Ne valja svakako,ali prosvetari nisu jeDina ugrožena vrsta u ovoj Srbiji.

Ima ugroženijih,samo nemaju načina i koga da ucenjuju.

Nisu bitni nikome,osim sami sebi i svojoj deci.

Nemaju staž.

Nemaju putovanja i godišnje odmore.

Nemaju plaćene seminare.

Nemaju pravo na bolovanje.

Nemaju zimske,letnje i prolećne raspuste.

Nemaju praznike.

Nemaju nadu.

Nemaju budućnost...a gube i veru...u prosvetu.

PS Ništa lično.

Sve sto si napisala si u pravu.

Ja se vec vise puta ogradih da nisam pristalica OVAKVOG strajka kao oblika borbe.

Samo bih zeleo da razbijem jos jednu predrasudu o raspustima prosvetara. Kao i svaki covek koji radi za drzavu prosvetari imaju godisnje odmore po zakonu. Kada se deca raspuste slede poslovi oko administracije, planiranja sledece skolske godine i svaki radnik je obavezan da tih dana dodje na posao. Samo od direktora do direktora zavisi koliko je sposoban da te poslove obavi sa svojim ljudima u predvidjenom roku.

Administracija oko onoga sto je uradjeno ili sto se planira je ogormna i potpuno bespotrebna u eri kompjutera, ali i tu kaskamo decenijama za modernim vremenom...

Inkluzija je poseban haos. Drzava je preuzela obavezu jos pre 7-8 godina da je uvede u obrazovni sistem. Mislim da je inkluzija dobra stvar....ali samo pod uslovom da postoji valjana podrska drzave u obliku strucnjaka koji ce pomagati nastavnicima (kojih nema), novca koji se daje skolama da opreme skolu za potrebe dece sa posebni mpotrebama (koji se ne dobija), sustinskim usavrsavanjem ljudi za rad sa takvom decom (koje se ne sprovodi).....

I sta imamo na kraju...navratnanos uvodjenje inkluzije pod "moranjem" jer istice rok preuzete obaveze (a pare dobijene), koska uvaljena skolama i nastavnicima (trpe oni trpe ostala deca) strucnih saradnika u nastavi koji treba da budu uz dete koje ima posebne potrebe na casu, na odmoru, nigde! A gomila papirologije se vec podrazumeva...jer forma pokriva sustinu!

Izvinjavam se ako odoh u of....ponelo me.... :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nije problem u štrajku, ako je pokrenut zbog stvarnih problema i sa realnim predlozima kako ih prevazići. Valjda bi cilj štrajka trebalo biti ukazivanje na probleme i pravce njihovog rešavanja? Uticaj na one koji donose odluke da ih donose u skladu s najboljim interesom društva u celini? Gde je ovde taj uticaj? Gde su ovde predlozi rešenja problema? Nema ih.

Ovde je jedini precizno definisan predlog - dajte nam više para! Na to ja kažem: e, ne može! Pokažite da zaslužujete više para. Vi ste društvena elita, koja treba da vodi računa o budućnosti ovog društva i ove države, da pokažete malo odgovornosti u teškim trenucima. Dajte neki predlog, projekat, način izlaska iz problema, pokažite da zaslužujete društveni status koji priželjkujete. U situaciji u kojoj se zemlja nalazi, imate sasvim dobre plate. (Da ne bude zabune, drugo lice množine koristim za celokupnost štrajkačkog tela u ovoj situaciji)

Zašto se u muzici kaže da je neko bio u klasi profesora tog i tog? Zato što to kod koga ste učili nešto znači, ima određenu težinu. Taj profesor se potrudio da vam prenese svo svoje znanje jer tako govori i o svojoj vrednosti kao umetnika i akademskog radnika.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

jesu oni tražili i pare, ali to nije jedini i osnovni razlog zbog koga se krenulo u štrajk, samo što niko u medijima nije propratio i naveo sve zahteve, a to verovatno zato što ovo nije država slobode medija i govora, već nam se zavodi nova diktatura i jednoumlje

po ovim našim političarima treba da prihvatimo NATO, Ameriku i EU kao nekoga ko nam misli dobro i ko nas jedva čeka da im dođemo u naručje

da ne idem u stranu...

prosvetari su prvenstveno tražili izmene zakona o školstvu, koji, između ostalog podržava to da deca biju nastavnike i da ne dolaze na časove kad god im to treba, jer po novom zakonu detetu koje ima 50 neopravdanih časova razredni starešina može da smanji ocenu iz vladanja na 4, a ta ocena ulazi u prosek (što nikada u srećna vremena nije bilo)

inkluzijom žele da jedan "običan" prosvetni radnik radi sa decom sa posebnim potrebama (ili zaostalim u razvoju), da njima posveti dovoljno vremena da bi shvatili gradivo, a u isto vreme da ostaloj deci ne bude dosadno, da ispune planove i programe propisane zakonom i pored postojanja takve dece u razredu, što je, priznaćete, nemoguće

onaj ko misli da je moguće, neka se onda ne buni što su u toku ovoga štrajka časovi bili skraćeni na trideset minuta, jer je i to previše vremena u odnosu na ono što će nastavnici imati na raspolaganju ako budu radili i sa inkluzivnom decom

a da ne pričam o tome kako se uništava ugled defektologa, koji su se školovali da bi radili sa takvom decom i kako se pod noge baca njihovih 5 godina školovanja

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sve si u pravu Moprhe...

Poznajem svoju bransu i cesto sam i sam razocaran ko "me predstavlja" pred drustvom, roditeljima na javnim nastupima.

Samo "vracam lopticu" opet na drzavu. Obrazovanje je drzavna briga. Podignite kriterijume prijema novim studentima, podignite ugled prosvetnih radnika u drustvu (zastitite ih...ne znam da li znate da svaki roditelj, opravdano i nepravdano moze da podnese prijavu inspekciji za "nesto" i kada se desi da je to samo hir ili izivljavanje roditelj ne snosi nikakve konsekvence, a konkretni nastavnik prozivi tezak stres za obican hir...i nikom nista...da ne govorim o fizickim napadima na nastavnike kada "bogati roditelj" zataska sve...da li znate da ne postoji kazna izbacivanje iz osnovne skole...samo "razmena sa slicnim problemom" izmedju skola i to samo ako se roditelj sa tim slozi...) napravite razliku izmedju radnika i neradnika i njihovih plata...napravite platne razrede...

Da li znate da sada ne postoji ni kazna za neopravdane izostanke sa smanjivanjem ocene iz vladanja nego se ucenik salje na tretmane kod psihologa?

Da li znate da jednog ucenika nisu mogli da kazne kada je doneo bombu u skolu jer ne postoji predvidjen slucaj u pravilniku?

Da li znate, da ako se dete povredi u skoli, pa makar uciteljica bila "na metar" od njega, roditelj moze da tuzi skolu i dobije veliku novcanu odstetu koju mora da plati sama skola, bez pomoci Ministarstva?

Mnogo toga je baceno na ledja prosvetnim radnicima i mislim da je ovaj strajk samo bio ocajnicki i lose promisljeni potez ogorcenih ljudi...

Nista od ovoga se ne moze promeniti preko noci... i potrebna je akcija celog drustva...velika zelja i energija, pa onda akcija.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Jeste, imam utisak da mi je čitava familija u prosveti,

znam koliko se daju i troše, ali..

Čika Ozareni je uspeo da razjedini sindikate,

tako da dragi prosvetari neće ič postići.

Mogli bi malo i u privatan sektor, na nedeljak dana samo.

Mislim da bi prestali da kukaju.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja nisam pristalica štrajka kao oblika borbe prosvetara. Ustvari jesam, kako negde napisah, ali samo pod jednim uslovom: hajmo svi na ulicu i prosvetari i roditelji dece koja idu u školu i roditelji čija će deca tek ići u školu i studenti! Zar nam nije SVIMA BITNO šta će i kako će biti?!?!

Možda sam ja idealista, ali pod drugim uslovima ću biti protiv. Ne želim da roditelji imaju JOŠ jednu brigu u nizu. Gde i kako sa detetom dok škola ne radi zbog štrajka!!!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Naravno da mi je bitno,

zato sam se i oglasila na temi.

Ili jesi za štrajk, ili nisi.

Tu ne postoji ''možda''.

Nema femkanja.

Još jedna briga u nizu - moj naslednik je dovoljno samostalan,

ili osamostaljen, da bude kod kuće, vani, gde god,

dok prosvetari ipak gledaju samo svoja dupeta.

Polvina minimum od istih nije zainteresovana za rad sa decom.

Već za odrađivanje.

Na šta to liči?

Micek je imao ludu sreću da dobije dobru i strogu učiteljicu.

Rezultati njenog rada su vidljivi.

Da li se u nekoj stavci spominje da romi ne smeju da ponavljaju razred.

Ostala deca mogu. I ne moraju, u zavisnosti od uspeha.

O tome se ne priča.

Ta stavka prosvetarima nije trn u oku.

Nijedan posao nije lak, ni za potcenjivanje.

Realno.

Nerealno je očekivati od nesposobnih ljudi u sindikatima da reše problem.

Tačnije probleme.

Nerealno je očekivati od mnogih prosvetnih radnika da rade na sebi,

usavrašavanju - nadogradnji.

Realno je to, što će moje dete da, bez obzira što imam veoma lepo mišljenje o njegovoj učiteljici,

da kao izborni predmet odabere Narodnu tradiciju, jer je učiteljica tako rekla.

U opciji su bili i predmeti:

Čuvari prirode

Od igračke do računara.

Obrazloženje na moje zašto baš Narodna tradicija,

dobih odgovor: ''Znate, knjiga je skupa..''

A jes' za preostala dva predmeta udžbenici nisu skupi,

ili neko neće da se potrudi.

Opet se sve lomi na deci.

Lepe primere imaju pred sobom.

(ponosna supruga jednog prosvetara, ponosna sestra tri prosvetne radnice - sam ja)

Izmenjeno od strane člana Goga
e! :D
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

naravno da treba štrajkovati

ko god može da se organizuje, normalno je da traži svoje

posebno imajući u vidu da se gladna ex radikaska vojska masovno zbrinjava po javnim preduzećima, nepotizam cveta i kradu nas šakom i kapom..

argumenti protiv štrajka prosvetara mi otprilike liče na one Nolemrzitelje koji prde "a što on živi u Monte Karlu, što ne plaća porez ovde, derpe jedan"

jeste, baš će da gura lovu u džep Tomi diplomi, Vučiću, Dačiću i inim čobanima

prosvetari, samo oštro s bagrom :jeee:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pre nekoliko godina u Francuskoj je Ministarstvo prosvete donelo neku uredbu u kojoj su se menjali uslovi za upise u srednje škole i na fakultete.

Promena se nije dopala ni prosvetarima ni roditeljima. Zajednički su organizovali štrajk i protestne šetnje sa sve decom "za ruku".

Šta mislite, da li su uspeli u svojim zahtevima?

Naravno da i u prosveti ima nekvalitetnih, kao što postoje loši frizeri, automehaničari, vozači...

Problem je što država ne ulaže ni napor ni finansije da se to promeni. Stručna usavršavanja koja su kvalitetna moraš da platiš iz svog džepa, a besplatni seminari su uglavnom "mlaćenje prazne slame" koje naravno drže ljudi bliski Ministarstvu, ili zaposleni u njemu. Za isti posao naravno dobijaju honorar.

Tako da je "motka" potrebna na nivou cele države. Prosveta je samo jedan deo gde su štete katastrofalne i dugoročne.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...