Idi na sadržaj

Preporučene poruke

..., a price o jadnoj deci u praznim i hladnim ucionicama zbog zlih profesora su mi najblaze receno pateticne.

Izvini, ali zaista na ovim stranama nisam pročitao ni jedan post u kojem se govori da su učionice prazne i hladne zbog zlih profesora. Voleo bi kad bi mi razjasnila ovu tvoju primedbu.

Radim u prosveti, i jako dobro znam kako radim, šta radim i kako se snalazim. Ono što mene najviše boli je to, što nam "kapu kroji" neko ko apsolutno nema veze sa ralnim radom u praski. To je ono što treba promeniti. Tek tada može da se krene u bilo kakve promene, jer samo tako će ljudi koji sede u ministarstvima imati sluha za sve probleme koji muče prosvetu.

Pa o tome mnogi na ovim stranama i govore. To bi trebao da bude osnovni, prvi ili kako već zahtev štrajkača. A pare? Pa sa onim u koga imate poverenja i kojeg postavite u ministarstvo, lako ćete se dogovoriti i o toj temi.

Svojevremeno, kad je moja kuma otišla da živi u CA, smejali smo se papirima koji su stizali na potpis njoj i suprugu, kao roditeljeljima, da su i dete, a i oni kao roditelji upoznati sa obavezama deteta tokom boravka u školi. Međutim, sada sve više i više podržavam takav način komnukacije. Napismeno se lepo upozori i dete i roditelj da dete mora na času da se vlada tako i tako, i da je to potpisao. Ukoliko prekrši pravilo škole snosi sankcije.

Primer: Čitava stranica o tome kako je grudva opasno oružje, kako može povrediti neko drugo dete...bla..bla...I kumić, ko kumić, napravi grudvu i baci je u baru!! Tap-POZIV iz škole, oba roditelja i sankcije." Vaše dete je prekrišilo pravila ponašanja, a znao je da to ne sme da uradi!"

Ili...: Na klupi pre početka časa mora stajati-sveska, olovka sa leve strana, to i to sa desne strane. Na kraju časa stolica se mora podići na klupu, papirići ispod klupe baciti u smeće...bla..bla...Na času dok profesor priča dete mora ćutati, a ako želi nešto da pita, mora da se javi i čeka da dobije reč....

Opet POZIV iz škole-"Vaše dete ne poštuje pravila!!" Kazna-pljas. Zna se broj i oblik kazni a potom sledi ispis iz škole.

Eeeeeee, kad bi tako bilo, onda bi se možda i moglo raditi na časovima, bez priče, bez upadica i možda bi sve bilo drugačije.

Priznajem da deluje totalno bez veze, ali sada mi se to sve više i više sviđa.

Svuda samo priča o pravima deteta, pravima roditelja, a gde su obaveze dece? Gde su obaveze roditelja?

Ček da pitam nešto. A ko bi trebalo da sastavi takve pravilnike? Neki mašinbravar il' prosvetari?

Sastavite ga i ja sam prvi koji će ga potpisati i braniti njegovo sprovođenje.

Ali ni to nije predmet štrajka.

Nikada se prosveta nije ujedinila da se zaštiti od nasilnih i nadobudnih roditelja! Nikada niko nije zaključao školu jer je neko dete pretuklo profesora, nastavnika, jer je ljut roditelj pretio učitelju ...?! Preko toga se prelazi, a toga je sva više i više.

I onda dođemo u ovu fazu, da se pod izgovorom malih plata ustvari provlači svo nezadovoljstvo radom u prosveti, a ima ga.......ne pitatajte!

I tako kod nas svi imaju neka prava, ( deca, roditelji, i svi su uvek u pravu-i kad nisu-jesu) a ja se sve ćešće zapitam: Izvinite, imam li i ja neka prava?

Hajde povedite nas u proteste ili, više bi voleo, neki mirniji način da se zaštite vaša prava. Jer nemaš poima šta bi sve radio roditeljima dece koja su fizički nasrnuli na profesore. A bogme na netu ima i snimaka mentalnog maltretiranja zbog kojeg koje bi tako "pedagoški" prevaspitavao roditelje!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • Odgovori 88
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

Ja sam baš na tu solidarnost i aludirao, zato sam napisao da je stav 'ne podržavam' pogrešan, jer mi redom ne podržavamo ni jedan štrajk koji izbija zadnjih nekoliko godina. Bilo da se radi o onim rud

Nije šija, nego vrat. Pare. Samo pare su ono što se traži. I to je ono što mi ide na živac. Niko nije postavio zahtev za neko sistemsko sređivanje školstva. Usklađivanja gradiva, koje je u nekim pre

Razumem decu i roditelje, koji strepe. Ne razumem roditelje, koji su zbog nekih svojih nezadovoljstava u stanju da otvoreno prete prosvetarima, prebijanjem recimo... Ne razumem osobe, koje će p

Ček da pitam nešto. A ko bi trebalo da sastavi takve pravilnike? Neki mašinbravar il' prosvetari?

Sastavite ga i ja sam prvi koji će ga potpisati i braniti njegovo sprovođenje.

Ali ni to nije predmet štrajka.

Znam da to nije predmet štrajka. :lol: Hoću samo da kažem, da štrajk kao štrajk ima jačinu samo kad se priča o malim zaradama, a da toliko toga ne valja...da te onda ta tako mala plata još više boli.( mislim to je "pisac hteo da kaže" :lol: )

Naravno škola i pedagoško veće treba da napiše pravilnik. Onda bi se znalo kako se u kojoj školi mora ponašati. Ukoliko ti se to ne sviđa, ne upisuj dete u tu školu, ili ga poštuj dok ti dete ide u tu istu školu.

U nekim osnovnim školama postoji pravilnik o načinu oblačenja učenika:

-nema golog stokaka da se vidi pupak..

-zabranjene bretele...

Ovo naravno isto važi i za sam kadar škole.

Onda se pojavi neki roditelj, isto tako obučen i buni se i to mu se ne sviđa, jer on se tako oblači i želi da se i njegovo dete "slobodno i komotno oblači"...i? Progleda mu se kroz prste-jer je on "neko"!

Umesto da bude-"Žao nam je mili i dragi gospodine, upišite dete u drugu školu-OVDE TAKO NE MOŽE!"

Veruj mi i nas dve smo se smejale i zgražavale tome, ali malo po malo, vidim da je to sve bolja i bolja varijanta.

Ih...zapetljala sam se....neću više... :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi, ako se osvrnemo oko sebe, videćemo ogroman broj ljudi u proizvodnim delatnostima koji jedva sastavljaju kraj s krajem, ne mogu prehraniti porodice. Hajde da tim ljudima objasnimo da je njima dovoljno 15.000 ili 20.000 dinara da prežive, a nastavniku je malo 40.000 pa traži 60.000. Treba uzeti u obzir realnost situacije. Kad i ako država ojača i stabilizuje se, slažem se da nastavnici i profesori, kao i zaposleni u zdravstvu trebaju imati mnogo veće zarade od ostalih, zbog prirode posla. I treba da budu uvaženi članovi društva. Ali kako misle zaslužiti poštovanje ucenjujući državu i sprečavajući decu da nauče nešto korisno? :blink:

Upravo to.

Proizvodnja ima 15000 a oni bi 60000.Posteno.Nema sta.

:blabla: A znamo kako se puni budzet?

Koga vise da oporezujemo da ima vise para da bi ovakvi kao prosveta dobili po zasluzi i jubilarne,godisnje i novogodisnje nagrade?

Izmenjeno od strane člana Adrijan
Ispravka citata.
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Tražili ste (su) 20 i kusur milijardi, a sada bi se zadovoljili sa 7,5.

Šta je to? Pravo ili pijaca?

Meni čovek rekao jasno i glasno, idemo sa nemogućim zahtevom da bi se našli na sredini i bili zadovoljni. Država funkcioniše kao buvlja pijaca na kojoj se cenkaš, prosto.

Koga vise da oporezujemo da ima vise para da bi ovakvi kao prosveta dobili po zasluzi i jubilarne,godisnje i novogodisnje nagrade?

Što se poreza tiče, država bi mogla malo više da guli one što imaju, ali šipak niko ne grize ruku što ga hrani :) U normalnoj državi bi pola naših bizMismena odavno sviralo klavir.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Izvini, ali zaista na ovim stranama nisam pročitao ni jedan post u kojem se govori da su učionice prazne i hladne zbog zlih profesora. Voleo bi kad bi mi razjasnila ovu tvoju primedbu.

Pa evo ti predstavnici vlasti na svim vestima po ceo dan drve o tome kako ce se sve ovo prebiti preko nejakih decijih pleca. Ceo dan to ponavljaju ko mantru, niko nista o sustini problema.

To o hladnim i praznim ucionicama sam izmislila radi dramatike jer sto dramaticnije shvatimo poruku, bolje cemo, k vragu, m'rshnuti nezajazljive prosvetare.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa evo ti predstavnici vlasti na svim vestima po ceo dan drve o tome kako ce se sve ovo prebiti preko nejakih decijih pleca. Ceo dan to ponavljaju ko mantru, niko nista o sustini problema.

Ja ne gledam TV, ali uopste, gledam zivot i to uzivo..ali i meni su deca sustina problema..

Srecom, sin mi je danas iz skole dosao sa lepim vestima..pola nastavnika se interno dogovorilo, da bez obzira na desavanja, od ponedeljka deci casove drze 45 min..i to ona bitna polovina nastavnika..treba za koji mesec da polazu prijemni, a ne idu u skolu od pre Nove Godine..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Postignut dogovor vlade i sindikata

Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Vlada Srbije i sindikati prosvete postigli su dogovor vezan za materijalni položaj prosvetnih radnika i pozvali škole da od ponedeljka normalizuju rad.

Žarko Obradović

Sporazum vlade i sindikata neće izazvati rast inflacije, niti poremetiti makroekonomske tokove, rekao je ministar prosvete Žarko Obradović.

Generalni sekretar sindikata radnika u prosveti Srbije Hadži Zdravko Kovač rekao je da se došlo do kompromisnog rešenje koje je podrazumevalo "izvesna odricanja obe strane".

Predstavnici sindikata i ministar prosvete su pozvali zaposlene da od ponedeljka se vrate na posao.

Obradović je novinarima nakon sastanka rekao da očekuje da se dogovoru priključi i Unija sindikata prosvetnih radnika čiji predstavnici nisu bili na sastanku.

On je rekao da je dogovoreno da se zaposlenima isplate jubilarne nagrade i otpremnine, kao i da se na osnovu očekivanih povećanja prihoda budžeta povećaju zarade svih zaposlenih u javnom sektoru i penzionerima.

"Pozivam sve zaposlene da se od ponedeljka vrate u škole", rekao je Obradović.

Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović rekao je da će, prema sporazumu sa Vladom, zaposlenima u javnom sektoru i penzionerima dodatno biti povećana primanja u zavisnosti od povećanja prihoda u budžetu Srbije.

Pored redovnog povećanja plata predviđenog zakonom u zavisnosti od rasta prihoda u republičkom budžetu dodatno će biti povećane zarade, rekao je Pavlović.

Pavlović je dodao da predstavnici Vlade očekuju da prihodi budžeta budu veći od dva do tri odsto od planiranih. Budžet Srbije za 2011. godinu je 724 milijarde dinara.

Sporazumom je predviđeno da Vlada prosvetarima isplati i jubilarne nagrade za 2009, 2010. i 2011. i otpremnine, rekao je Pavlović i dodao da se eventualno dodatno povećanje zarada neće odnositi na zaposlene u javnim preduzećima.

"Svaki štrajk mora u jednom momentu da se završi inače nema nikakvu svrhu", rekao je Pavlović.

Na kraju su pristali na šargarepu u zaključanom kavezu. :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hm, to kao kad roditelj kaže detetu: sram te bilo što tražiš čokoladu, kad deca u Etiopiji nemaju 'leba da jedu!

Da li je krivo dete koje ne voli da se upoređuje s gladnom decom, nego sa onom koja svakog dana mogu pojesti ono što žele? Da li je kriv roditelj koji nije u stanju to da mu obezbedi, pa krivicu svaljuje na onog iznad sebe?

I tako se taj lanac proširuje do svetske krize, koja je, naravno, šampionka u krivici.

Ne osuđujem prosvetne radnike što žele da žive bar kao njihove kolege u regionu. Tim ljudima i diploma dozvoljava pravo da imaju veće plate od nekvalifikovanih radnika, no diploma se na ovim prostorima odavno ne uvažava. Ugroženim radnicima u proizvodnji bi više trebalo da skreće pažnju novac koji je odlukama države došao u ruke nekolicine povlaštenih pojedinaca, nego ono što bi prosvetari dobili.

Država nam je razbucana tokom veselih devedesetih, ono što je ostalo, za sitan dinar su pokupovali tzv. tajkuni, a narodu je ostalo da se međusobno gloži oko crkavice koja je u opticaju.

Ja nemam duše da nekog od radnih ljudi optužim ukoliko se bori za svoja prava. Svejedno iz koje da su branše.

U štrajkovima trpe deca, ali većina roditelja je svojim glasačkim listićima tjekom proteklih 20 godinica pravila ovu državu baš ovakvom. Ili nepreduzimanjem. Prosvetari nešto preduzimaju...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Potpuna obustava nastave od 25. marta

PO%2814%29.gif

Sindikalni lideri na sastanku u Kragujevcu

Sindikati prosvetnih radnika zauzeli jedinstven stav i poručili da novih pregovora neće biti ukoliko Ministarstvo prosvete ne povuče odluku o isplati zarada po učinku.

Generalni štrajk prosvetnih radnika i potpuna obustava nastave u Srbiji počeće 25. marta, ukoliko Ministarstvo prosvete do tada ne povuče odluku o umanjenju plata. Stavljanje van snage odluke o isplati zarada po učinku istovremeno je i uslov za nove pregovore s Ministarstvom prosvete. Prosvetari neće obustaviti štrajk koji su započeli 28. januara, a časovi će i tokom naredne sedmice, do 25. marta, biti skraćeni na 30 minuta.

Ovo su juče u Kragujevcu saopštili predstavnici tri reprezentativna sindikata prosvete, a odluka je doneta posle višesatnog sastanka u Drugoj gimnaziji, kome su prisustvovali članovi Unije prosvetnih radnika Srbije, Granskog sindikata „Nezavisnost“ i Sindikata radnika u prosveti Srbije.

– Ako Ministarstvo prosvete tokom naredne sedmice ne povuče odluku o umanjenju plata, mi ćemo u potpunosti obustaviti nastavu. Odluka će biti saopštena 25. marta, na velikom zajedničkom mitingu u Beogradu, kada ćemo se pridružiti drugim sindikatima iz javnog sektora. Mi smo spremni za dogovor, ali novih pregovora s Ministarstvom prosvete uopšte i neće biti, ukoliko ono ne povuče odluku o isplati zarada po učinku – izjavio je za „Politiku“ predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Leonardo Erdelji.

Sindikati prosvetnih radnika saopštili su juče da ostaju pri ranijim zahtevima, a od Ministarstva prosvete traže donošenje novog zakona o obrazovanju, potpisivanje novog kolektivnog ugovora, povećanje zarada, kao i isplatu otpremnina i jubilarnih nagrada. Prema rečima predsednika „Nezavisnosti“ Tomislava Živanovića, sindikati su odbili poslednju ponudu Vlade Srbije, pošto, kako je rekao, ona nije donela ništa novo.

– Ne borimo se za ono što nam po zakonu pripada, mi hoćemo više. Problem je što već tri meseca, koliko traje štrajk, nema socijalnog dijaloga. Ministarstvo prosvete vodi samo socijalni monolog, a ako hoću da slušam monolog, ja obično idem u pozorište – rekao je Živanović, navodeći da „đaci neće ništa izgubiti, pod uslovom da su radili prethodne tri po godine“.

Prema odluci Ministarstva prosvete, plate nastavnika i profesora koji su obustavili nastavu biće manje za onoliko koliko nisu radili, a to, praktično, znači da će više od 50 odsto prosvetnih radnika u Srbiji u ponedeljak dobiti samo deo februarske zarade. Plate će biti manje za devet do čak 40 odsto.

– Plate profesora i nastavnika koji su u zakonitom štrajku ne mogu biti umanjene, ali je Ministarstvo, ipak, donelo takvu odluku. Saopšteno nam je da ćemo mi naša prava ostvariti na sudu, ali da to, sasvim sigurno, neće plaćati ova vlada Srbije. Naš osnovni zahtev se odnosi na veća ulaganja u obrazovanje. U Srbiji je dve trećine stanovništva nepismeno, a ulaganja u obrazovanje su najmanja u Evropi. Takođe, tražimo i izmenu Zakona o obrazovanju, jer po ovom zakonu ispada da je škola obavezna samo za nastavnike, ne i za učenike – naglasio je Erdelji.

Prema rečima predstavnika ovih sindikata, oko 80 odsto direktora u početku je odbilo da potpiše nova rešenja o isplati umanjenih zarada, ali su mnogi od njih, kako je navedeno tokom jučerašnjeg sastanka, bili prinuđeni da promene stav posle pritisaka načelnika školskih uprava.

B. Kartalović

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Šta su se dogovorili ministar i prosvetari

01. april 2011. 08:47 > 16:51

Posle više od dva meseca, nastava u školama u Srbiji danas je normalizovana i časovi traju 45 minuta, pošto su sva tri reprezentativana sindikata prosvete donela odluku o prekidu štrajka.

v201966p0.jpg

Plate prosvetnih radnika trebalo bi da budu povećane za prvi kvartal ove godine više od planiranih 2,95 odsto, a za celu godinu više od 7,2 odsto navodi se u danas potpisanom Sporazumu Vlade Srbije i tri reprezentativna sindikata.

Sporazumom je definisano je da će povećanje primanja zaposlenih u prosveti za prvi kvartal biti veće od planiranih 2,95 odsto, što će biti precizno definisano aneksom sporazuma, koji će biti potpisan od 20. do 30. aprila.

Predviđeno je i da plate prosvetnih radnika za 2011. godinu budu uvećane za više od 7,2 odsto koliko je planirano Zakonom o budžetu, a to će biti precizno definisano aneksom sporazuma, koji će biti potpisan od 20. do 31. oktobra 2011. godine.

Vlada Srbije prihvatila je Sporazumom da će zaposlenima u prosveti, koji prime umanjenu platu zbog manjeg broja ostvarenih časova usled štrajka i/ili nezakonite obustave rada, odmah to nadoknaditi kada direktori škola dostave školskim upravama izveštaje da su časovi nadoknađeni, što treba da bude realizovano najkasnije do 20. aprila.

U Sporazumu se navodi da će izmene i dopune Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika biti zaključene do 31. maja, a predlozi izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predati u skupštinsku proceduru do 31. avgusta ove godine.

Preostale otpremnine za zaposlene, koji su otišli u penziju prošle godine biće isplaćene do 30. septembra ove godine, a otpremnine za one koji su otišli u penziju 2011. biće isplaćene do kraja godine.

Kada je reč o jubilarnim nagradama, kako se navodi u sporazumu, za 2009. i 2010. godinu biće isplaćene do kraja septembra, a za 2011. do kraja godine.

Razgovori o korekciji koeficijenata za obračun plata zaposlenih u prosveti počeće 1. juna 2011. godine, a završiće se do 1. oktobra, kako bi primena izmenjenih, odnosno novih koeficijenata, počela od 1. januara 2012. godine.

U tekstu sporazuma dodaje se i da će potpisnici tog sporazuma formirati zajedničku Radnu grupu za praćenje njegovog sprovođenja.

Radnu grupu čine predstavnici ministarstava prosvete i nauke, finansija, i po jedan predstavnik iz reda potpisnika sporazuma, a radna grupa će se sastajati najmanje jednom mesečno.

Danom potpisivanja sporazuma nastava se odvija u punom obimu, što znači da od danas čcasovi u svim školama traju 45 minuta i da su normalizovani svi ostali oblici obrazovno vaspitnog rada.

U Sporazumu se navodi da njegovim potpisivanjem neće biti posledica za učesnike u štrajku.

Sporazum su potpisali predsednici Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Leonardo Erdelji, Sindikata radnika u prosveti Srbije Slobodan Brajković, Sindikata prosvete "Nezavisnost" Tomislav Živanović i ministar prosvete i nauke Žarko Obradović, a prethodno i premijer Srbije Mirko Cvetković

"Sporazumom su se stekli uslovi da se nastava nadoknadi, da se nadoknade umanjene zarade prosvetara kada se ispuni plan rada škola, ali i da od danas sve škole rade, tako da deca mogu da se posvete učenju", rekao je Obradović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije posle potpisivanja Sporazuma.

Obradović je ukazao da će resorno ministarstvo školama koje su bile u štrajku uputiti precizno uputstvo o nadoknadi časova, dodajući da bi časovi trebalo da budu nadoknađeni u najkraćem roku, ali da je odgovornost za to pre svega sada na direktorima škola.

On je rekao da su sporazumom stvoreni i uslovi da đaci obrade svo gradivo koje je deo nastavnog programa kako bi se spremili za polaganje velike i male mature.

Ministar je dodao da će se voditi računa i o datumu zakazivanja prijemnih ispita i održavanja male mature, a da će, kada je reč o održavanju prijemnih ispita na fakultetima, razgovarati i sa rektorima univerziteta.

"Novac jeste bio važan, ali nije bio jedini motiv štrajka. Ovaj sporazum sadrži devet tacaka, koje su vezane za unapređenje obrazovanja, izmene i dopune zakona o osnovama sistema obravozanja i vaspitanja, a radićemo i na posebnom kolektivnom ugovoru", precizirao je ministar.

Predsednici sindikata prosvete napomenuli su da je u pitanju samo privremeni prekid štrajka u školama i da će biti formirana zajednička komisija koja će pratiti sprovođenje Sporazuma.

Komisija će se sastajati najmanje jednom mesečno, a prvi put verovatno već sledeće sedmice.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Leonardo Erdelji istakao je da će ta komisija raditi i na izmenama i dopunama Zakona o obrazovanju, kako bi se u novu školsku godinu ušlo sa novim zakonskim rešenjima.

"Kada je reč o platama prosvetara, u aprilu ćemo videti kako se puni budžet", dodao je Erdelji.

Predsednik Sindikata prosvete "Nezavisnost" Tomislav Živanović je napomenuo da je dogovor sa predstavnicima Vlade Srbije postignut posle oko 70 dana ističući da je budućnost obrazovanja u rukama resornog ministarstva, ali i prosvetnih radnika.

Predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije Slobodan Brajković istakao je da će se pratiti realizacija sporazuma i da će na osnovu toga biti dogovorene dalje aktivnosti sindikata.

Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović izjavio je danas da štrajk koji su nastavila tri reprezentativna sindikata u prosveti posle potpisivanja protokola nije bio potreban, i da se njime nije ništa postiglo.

Pavlović je na konferenciji za novinare rekao da je produženje štrajka izazvalo gnev javnosti, koja se okrenula protiv prosvete, kao i učenika koji su izgubil veliki broj časova i sada traže nastavu od 30 minuta.

Pavlović je kazao da je danas potpisani sporazum mnogo lošiji od protokola od pre dva meseca, prema kome bi plate, bez obzira na eventualno smanjnje budžeta, bile zagarantovane, jer se ne bi isplaćivala sredstva za investicije.

Prema njegovim rečima, predstavnici Unije prosvetnih radnika Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika "Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti Srbije štrajkovali su zbog dostojanstva, a niko u svetu ne štrajkuje zbog toga, već zbog para.

Navodeći da će povećanje plata biti između 3,5 i četiri odsto, on je naveo da je to posledica inflacije a ne rezultat štrajka.

"To se ranije nije dešavalo, a prvi put u školstvu se desilo da se država odlučila da nekome odbije od plate zbog učešća u štrajku. Ranije smo imali klauzulu da niko ne bude kažnjen zbog učešća u štrajku i pitanje je ko će ubuduće smeti da se odluči za takav protest ukoliko postoji opasnost da bude sankcionisan", rekao je Pavlović.

On je istakao da je protokol predviđao isplatu jubilarnih nagrada za 2009. i 2010. godinu u prvoj polovini ove godine, a za 2011. godinu do kraja godine, dok će se u sporazumu zaostale jubilarne nagrade isplatiti do kraja sptembra.

______________________________

Ipak su u pitanju SAMO pare!

Razredni moje starije, drugi razred gimnazije, je pre par nedelja sazvao roditeljski na kojem nas je udavio razlozima za štrajk. Te pare nisu najvažnije, nego uslovi rada, program, kadrovsko, ... Ali eto novinari su se udružili sa ministarstvom prosvete, pa samo ističu novčane zahteve, ne bi li okrenuli narod (roditelje) protiv prosvetara.

:blabla:

I od tada sam još pažljivije pratio sve vezano za problematiku štrajka. I nisam čuo ni od jednog predstavnika bilo koje sindikalne organizacije, koji je imao priliku, a imali su, u emisijama uživo, da iznese bilo koji problem osim para!

Namerno sam postovao ceo članak da bi se videlo da je od toliko reči, samo jedna rečenica posvećena "ostalim zahtevima"! I to kakva?! Nedefinisana, zamućena... Ima tamo nekih devet tačaka, pa će komisija da se sastaje, pa promena zakona...

Nadasve licimerno.

Mene kao roditelja najmanje interesuje koliko procenata će vama ministar obećati, a koliko stvarno dati. Mene interesuje da se poboljša ovo nakaradno obrazovanje! A o tome ni jednog detalja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mene kao roditelja najmanje interesuje koliko procenata će vama ministar obećati, a koliko stvarno dati. Mene interesuje da se poboljša ovo nakaradno obrazovanje!

Takođe :)

U kom smislu da se poboljša nakaradno obrazovanje?

Da li je u pitanju kvalitet nastave, nastavnog plana i programa, i/ ili nastavnog kadra?

Obrazovanje će biti sve nakaradnije.

Na žalost. Hteli mi to, ili ne.

Od inteligentne dece, koja su prepuna potencijala,

''pravi'' se na ovaj način jefitna radna snaga.

Šta je sa ukidanjem informatike, kao nastavnog predmeta u gimnazijama, po vraćanjem iste u nastavni plan i program.

Slična situacija je i sa latinskim jezikom.

''Malo'' nas #ebucka sistem.

BRE :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu a da se ne zapitam kako bi to Djindjic resio.

Onaj PISA test (ili kako se vec zove), dao bi im i vise nego sto traze ALI AKO dostignu rezultate.... pa kontrolni za nastavnike-profesore, ocene za tromesecje... pa na popravni...pa na Biro :)

Zasto glumci stalno spomiju u klasi Kojeg Profesora... tako bi trebalo i kompletno skolstvo da funkcionise (elementi trzisnog poslovanja)... da se zna sta je elitna gimnazija, visa, fakultet - a one ce davati vece plate boljim profesorima.

Ja sam na stanovistu razvoja takmicarskog duha nasuprot (da je nazovem) uranilovke .... Pa Da !

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Bez obzira koliko kvalitetno ili ne prosvetni radnik radio...svi imaju istu platu, tj. ista stručna sprema + godine staža.

Prosvetni radnik ne može da napreduje u službi, osim ako nema ambiciju da bude direktor škole (što mu i ne donosi mnogo veću platu, ali mu donosi mnogo više odgovornosti i problema) ili da konkuriše za posao u Ministarstvu (za šta moraš da budeš blizak nekim krugovima) ili da se "umuvava" opet u neka udruženja, zavode i sl.

Konkurisao sam za jedna seminar u Portugalu, preko Ministarstva prosvete. Nisam prošao jer nisam član Udruženja učitelja Srbije. Niko me nije pitao kakav sam radnik, koliko se "dajem" deci, kakvi su moji rezultati u radu sa njima itd...Ne...samo da li sam član nekog udruženja.

Godinama se priča o nekom vrednovanju rada, platnim razredima i ostalim stvarima...ali nema ništa od toga dok se ne uvede, kao što Valter reče, standardizovano testiranje znanja dece na teritoriji cele zemlje. Ali za TO ne postoji niti ko sposoban da sprovede iz Ministarstva, niti stvarne zainteresovanosti. Inspekciji je i dalje najvažnije da li su dnevnici popunjeni kako treba i da li su sabrani izostanci...

Ne bih više na ovoj temi....iako je možda i ovo OFF jer se samo nerviram...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovdeprisutni drug član me zamolio da se ne nerviram i da pišem "iz prve ruke"... :kez:

Iz prve ruke nemam šta...radim u privatnoj školi u kojoj nemamo sindikat (što je takodje nelogično), pa nismo ni štrajkovali niti me lično dotiču zahtevi štrajkača, osim što sam naravno na strani profesije i boljeg ugleda iste u društvu.

Lično sam protiv ovakvog štrajka. Tu "leba" nema, samo komplikujemo deci i roditeljima, a efekti nikakvi, plus navlačimo gnev roditelja...

Da je sreće u štrajk i proteste bi zajedno...deca, roditelji i nastavnici...da se jednom zaustavi propadanje obrazovanja, eksperimenti samozvanih ili diplomiranih pedagoga koji su se uvalili u Ministarstvo...pa da se ne vratimo u školske klupe dok se nešto ozbiljno ne preduzme.Ako treba neka propadne i cela godina....bolje nege da propadamo godinama...

Da ministar prosvete ne bude prolazna funkcija do mesta ambasadora...

Da u ministarstvu ne sede mahom nesposobni ljudi (čast izuzecima) koji samo smišljaju kako da "operu" pare koje im EU šalje za stručno usavršavanje nastavnika (a peru ih tako što samo izmišljaju rupe u saksijama, čitaj beskorisnim seminarima, koje naravno drže oni u najčešćem slučaju, čitaj raspodele na ravne časti...)

A da može bolje...može. Evo primer iz Slovenije. Škole organizuju sedmodnevna letovanja ili zimovanja ili škole plivanja. Roditelju škola sme da naplati samo 99 eura...ostalo mora sama da finansira. Naravno država im daje sredstva za to....i naravno direktor traži najpovoljniju ali i najbezbedniju varijantu da bi uštedeo neki dinar...i naravno da konkurencija čini svoje. Nema otimanja para od roditelja nego zdrava ponuda.

Kod nas školama račune za struju i komunalije plaća opština...a država je opet izvukla dupe i njeno učešće u troškovima škole jedva da pokriva potrebe higijenskog materijala, malo krede i......nema dalje.

Onda se direktori dovijaju preko izdavanja prostora...a u Ministarstvu kažu da današnji direktor mora da bude menadžer škole....jer im tako baš odgovara da bude...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Danas, bre, svako moze da strajkuje. Svi bi da bude "lezi 'lebe da te jedem", a para da bude kao da ih neko sere. Umesto da se za okruglim stolom dogovori i popravi svaka rupa koja prokisnjava, oni jos ispod tog stola i namlacuju pare. Dva meseca strajkovanja, a to sto deca nisu isla u skolu? Sta sa onom deckom koja su sad u zavrsnim razredima i polazu prijemne ispite? Bice drz' ne daj, snalazi se kako znas i umes. A voooooli drzava da nam se busa u sise junacke kako imamo pametnu decu. Jeeeeeeste, pametnu koja jedva ceka da pobegne iz drzave gde nema buducnost sa toliko pameti.

Nisam za ova dva meseca videla da se ista pricalo o reformi skolstva. Zaista ne mogu da shvatim da se sve to toliko zashushureno radi, na grbaci roditelja i dece, a sve "zbog dobrobiti dece". Pa kakva crna dobrobit kad se u skolu nije islo dva meseca? Jednu geografiju i jednu sociologiju su hteli da izbace iz nastavnog programa :krsti: Istina je da se kod nas uci mnogo vise stvari nego sto se uci u nekim drugim zemljama, ali se to resi onda na drugi nacin. Reforma skolstva jeste nesto sto je preko potrebno nasoj drzavi, ali se ovde sindikati lome samo oko vecih plata. Pa, sine, i moja keva koja radi kao knjigovodja moze da digne ustanak sa ostalim knjigovodjama kojima se ne placa. Pekari, mlinari, vozaci, svi kojima se nadigne, mogu da strajkuju.

I sta onda?

Ode drzava u tri lepe.

A zasto?

Zato sto para vrti gde burgija nece. Zato sto je tako oduvek bilo, veliak riba jede malu ribu. Jebeno je sto su male ribe uvek istei uvek najebu.

Prosvetari strajkuju jednom godisnje. Umesto da se nateze toliko oko svega toga (citaj: novca), lepo smisliti plan rada, restauraciju skolstva i nastavnog plana i programa, izvrsiti analize i procene profesora (pod tim posebno mislim na strucnost) i nemas zime.

Ali, to mozda u nekoj normalnoj drzavi, u kojoj nije 90% drzavne administracije korumpirano.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Razumem decu i roditelje, koji strepe.

Ne razumem roditelje, koji su zbog nekih svojih nezadovoljstava u stanju da

otvoreno prete prosvetarima, prebijanjem recimo...

Ne razumem osobe, koje će prosvetare da nazovu sodomom i gomorom... dnom - dna... našeg tak' krasnog društva.

Nemoj da slučajno neko zatalasa, dobiće po njonji, nemoj da slučajno neko digne glas - udariće ga grom - gromovi udaraju vrhove.

Da, jesam subjektivna, da, podržavam štrajk, da, sindikati nisu bili složni, što je Turkmen napisao čini mi se u prvom postu na ovoj temi.

Da, zaslužni ministar prosvete je dobio gratis... sada je ministar prosvete i nauke...

Marioneta... i to dobra i poslušna... a ko mu drži i povlači konce, ne znam i nebitno mi je.

Kada je počela reforma školstva?

Gde i kada je stala, ili zastala - zašto?

Neka me koriguju drugari, prosvetari, ali zar reformu školstva ne treba kao prvo da teorijski obrade, urade, dorade, kako god, upravo gospoda iz ministarstva prosvete... i nauke - dakako...

Nismo ni znali kao izgleda g-din Ž. O. , dok se nije zatalasalo.

Čovek, koji je redovan profesor na još jednom vajnom privatnom fakultetu, baš tom, koji poziva decu da ''pale''.

Što se tiče analiza i procena profesora, zašto da ne?

Ne zbog stručnosti, jer su oni, koje poznajem, pozavršavali državne fakultete,

koji su na mnogo većoj ceni, po mom, skromnom mišljenju.

Jesam za kompletnu procenu psiho-fizičkih, a i stručnih sposobnosti nastavnog kadra.

Lako je sada.

Šta će da bude za 10-ak godina, kada u školu dođe klinac, koji je vaspitačici u vrtiću rekao: ''Zašto si nam pustila te crtaće, daj nam porniće, to moj tata gleda, kada ne može da mu se digne!''

Prošle godine, su predškolci fizički napali vaspitačicu u toaletu.

Deca nisu kriva...

Šta očekivati od generacija, kojima je usađen sindrom ''ja sam guzonjin sin, ja mogu sve, jer imam nike patike, najnoviji model mobilnog telefona (koji ću da izgubim prvom prilikom, ali nema veze, mama i tata će da kupe novi)... kojima nije usađen sistem vrednosti... a najveća vrednost je znanje...

I vrtimo se tako u krug, ali ne dozvoljavam, da iko dirne u prosvetare... jer su to moji prijatelji, rođaci, kumovi, drugari sa neta, supruga sam jednog, gle čuda - prosvetara.

Dabome, štrajkovali su zato što im se može, zato što su sodoma i gomora, onda bih preispitala sebe, da li ću dete da dam u privatnu školu, za koju znam da će da mu pruži najadekvatnije obrazovanje :uredu:

Mislite i o tome... roditelji... i budući roditelji...

Nezadovoljni ste svojim poslom, platama?

Imate mogućnost izbora...štrajkujte,

dajte, ili podelite otkaze... samo tiho...

da se ne zatalasa... da se ne čuje,

Uostalom dobro se zna, čije ''govno lepše smrdi''

Stavljam potpis na ceo grešnikov post... posebno na deo:

Da je sreće u štrajk i proteste bi zajedno...deca, roditelji i nastavnici...da se jednom zaustavi propadanje obrazovanja, eksperimenti samozvanih ili diplomiranih pedagoga koji su se uvalili u Ministarstvo...pa da se ne vratimo u školske klupe dok se nešto ozbiljno ne preduzme.Ako treba neka propadne i cela godina....bolje nege da propadamo godinama...

:ok:

Veco :naklon:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da je sreće u štrajk i proteste bi zajedno...deca, roditelji i nastavnici...da se jednom zaustavi propadanje obrazovanja, eksperimenti samozvanih ili diplomiranih pedagoga koji su se uvalili u Ministarstvo...pa da se ne vratimo u školske klupe dok se nešto ozbiljno ne preduzme.Ako treba neka propadne i cela godina....bolje nege da propadamo godinama...

Da, da..ovo super zvuci i tako bi zaista trebalo da bude..ali je ovo bajka, a zivot je nesto sasvim drugo..na zalost..

Ja se eto vise ne sekiram oko strajka prosvetara..kao i sve drzavne probleme i ovaj sam resila na najsebicniji moguci nacin..

Moj sin zavrsava, tj "zavrsava" osmi razred i treba da polaze prijemni..posto nema ko da ga nauci sta treba, ucim ga licno ja (fiziku, hemiju drzim u malom prstu), a ono sto ne znam najbolje, platila sam ljude koji znaju..

I tako, upisace sta bude zeleo i polozice prijemni bez teskoca..ja sam svoj problem resila, a za ostale me eto nije briga..:kez:

Zato majka radi dva poslica, a taja 25 h dnevno, osam dana u nedelji..a ko radi, ne boji se gladi..:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja se eto vise ne sekiram oko strajka prosvetara..kao i sve drzavne probleme i ovaj sam resila na najsebicniji moguci nacin..

Moj sin zavrsava, tj "zavrsava" osmi razred i treba da polaze prijemni..posto nema ko da ga nauci sta treba, ucim ga licno ja (fiziku, hemiju drzim u malom prstu), a ono sto ne znam najbolje, platila sam ljude koji znaju..

Sve znam po tom pitanju...prijemni,privatni časovi,nemarnost dotičnih u odnosu na posledice u vezi sa tom temom...

Namerno zaobilazim ovu temu već neko vreme...

Ja se ipak sekiram,neka se gospoda obračunavaju sa državom na neki drugi način,a ne preko mog ili tvog deteta.

Za prijemni neka im je dragi Bog u pomoći,ionako su prepušteni sami sebi...šta sa ljudima koji ne mogu da priušte privatne časove?Ima ljudi koji rade po 2 posla jer se svakako jedva sastavljaju,pa i tada ne znaju kud udaraju...začarani krug,da...Deca trpe generalno.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne bih da repliciram nikom posebno...ali ima tu jedna druga "caka".

Tacno je da deca gube tokom strajka. Ne toliko u gradivu koje treba preci, nego u ritmu rada u konstantnosti i redovnosti...

Ali ni ovako ne valja. Nezadovoljan covek ne moze da se izbori sa svim problemima...obimno gradivo, suvoparne cinjenice koje treba usvojiti...i gomila toga da ne nabrajam...a u isto vreme se brine kako da sastavi kraj sa krajem, poplaca racune i sve ostalo sa cime se bori vecina populacije.

Ja sam se izjasnio da nisam za strajk ovog tipa kao oblik borbe, vec za siroku akciju svih koji su "zainteresovane strane" da obrazovanje jednom dobije mesto kakvo mu pripada u drustvu koje zeli napred. Jer ono dobro ili lose sto uradimo danas u nekoj reformi dace rezultate tek za 15-ak godina...

Kada materijalno pitanje prosvetnih radnika bude reseno, tada ce i konkurencija za upis na fakultete za tu profesiju biti veca, samim tim kvalitetniji ljudi ce ih upisivati i nastavnicki kadar biti bolji.

Ne znam da li znate, ali na studijama za profesora predmetne nastave jako malo ima predmeta iz pedagogije i psihologije, a prakticnih casova, ako se ne varam samo jedan... tako da profesori dolaze spremni za strucni deo predmeta, ali iz pedagosko-psiholoske teorije i prakse skoro da nisu obuceni...i onda im ostaje samo da slede svoj talenat ili da se usavrsavaju sami...a najcesce im to niko ne placa ili su seminari potpuni promasaj...i tako se vrtimo u krug....

Zakljucak je....drzavu godinama unazad, a mozda i par decenija...zabole uvo za obrazovanje....

PS. Kod poslednje reforme osnovnoskolskog obrazovanja, pre 7-8 godina (koja je inace propala) glavnu rec su vodili profesori univerziteta (kapa dole za strucnost predmeta koji na istom predaju), a ne ljudi iz prakse,,,sa "terena" koji poznaju problem u dusu...pa se desilo da ti profesori insistiraju da, na primer, u gradivo prvog razreda udje nastavna jedinica o agregatnim stanjima vode....jer zaboga to je sustina bez koje oni ne mogu...(oni...mislim na male i mucene prvake, koji ne znaju pertle da vezu, a treba da znaju o agregatnim stanjima vode....)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne valja svakako,ali prosvetari nisu jeDina ugrožena vrsta u ovoj Srbiji.

Ima ugroženijih,samo nemaju načina i koga da ucenjuju.

Nisu bitni nikome,osim sami sebi i svojoj deci.

Nemaju staž.

Nemaju putovanja i godišnje odmore.

Nemaju plaćene seminare.

Nemaju pravo na bolovanje.

Nemaju zimske,letnje i prolećne raspuste.

Nemaju praznike.

Nemaju nadu.

Nemaju budućnost...a gube i veru...u prosvetu.

PS Ništa lično.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...