Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Moram priznati da sam silio sebe da odgledam prvu epizodu dugo najavljivane (i pretpostavljam skupe) serije Ravna Gora. Ta moja odbojnost nije zbog problematike i istorijskog trenutka koje serija tretira (naprotiv), već prvenstveno zbog njenog tvorca, Radoša Bajića.

Elem, desilo se ono zbog čega sam i bio rezervisan prema seriji. Površan scenario, akcentiran na nevešto izabrane slike koje su trebale da nas uvedu u stanje u Kraljevini Jugaslaviji na dan 05./06. aprili 1941. godine.

Kao prvo, u seriji su skoro svi Srbi. Eto, igrom slučaja sve prvosrbijanci. Zatim, kraljevska vojska lumpuje po kafanama. Nego šta! Svima je tada bilo do pesme i pića. A, vlada? Videli smo, što i nije bilo tako nepoznato, da je gen. Simović, premijer, udavao ćerku. Jaka stvar. Kao da sam čitao Alo, ili neki drugi tabloid. Međutim, Simović je tek kao predsednik vlade, jer svi strepe kada uđe u kabinet Bora Mirković, general avijacije, koji je, za nekih desetak dana kasnije tako uspešno organizovao bekstvo kralja i još nekih 250 zvaničnika sa nikšićkog aerodroma u Grčku. Kolika je bila frka, kažu da su kod poletanja nekih aviona morali da izbace deo zlatnih poluga kako bi avioni dobili uzgon. Da, vešti Borivoje je tako lako prehebao engleskog diplomatu i saznao od njega tajnu da će nas Englezi ispaliti. Moš misliti...

I, najsvetliji trenutak prve epizode, naš junački i drčni maloletni kralj Petar II. Hibrid Konana i Miloša Obilića, rekao bih. Tako je žestoko isramao (kako kažu Lale) te zločeste Nemce da je bilo divota slušati...

I, možda i najniža tačka u svemu tome je bio onaj monolog mladog poručnika o topografiji i Struganiku, rodnom selu našeg proslavljenog vojvode Živojina Mišića. Jadno, da teško da jadnije može biti. Patetika od koje mi je pošlo kiselo na jednu stvar...

Samo da ne zaboravim, biće tu i o komunistima, jer video sam neku brošuru sa Lenjinovim likom, koja je stajala na polici, kao da je neki večiti kalendar, a ne predmet zbog kojeg se u tadašnjoj državi mogla lako izgubiti glava...

Dakle, početak ne obećava. Bar ja tako mislim. Nekako verujem da se Sekula trebao držati Morave i života našeg svakidašnjeg, jer je već serijom Selo gori, a baba se češlja, dobrano dokazao da su kapaciteti (filmske, producentske, scenarističke, glumačke...) porodice Bajić ipak puno skromniji nego što oni sami za sebe misle...

Izmenjeno od strane člana Apolodor
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nekako verujem da se Sekula trebao držati Morave i života našeg svakidašnjeg, jer je već serijom Selo gori, a baba se češlja, dobrano dokazao da su kapaciteti (filmske, producentske, scenarističke, glumačke...) porodice Bajić ipak puno skromniji nego što oni sami za sebe misle...

Slažem se u mnogome sa gore iznetim posebno sa delom koji je istaknut u citatu. Ipak bi bilo dobro je Radoš Bajić seo u jedan od onih aviona iz filma "Partizanska eskadrila" i ponosno branio Kralja i otadžbinu. Nemam neki čvrst sud o seriji mada imam o tom političkom trenutku i zadržaću ga sebe :). Mislim da naslov same serije upućuje na pomisao da će se ovde raditi o veličanju četničkog pokreta u Srbiji i Draže Mihajlovica u periodu od 41 do 44 godine prošlog veka. Zaista ne očekujem neko delo velike umetničke vrednosti kao što ne očekujem ni seriju koja će iskreno i verno dočarati splet dogadjaja u to zlo doba. Bio mi je malo bzv onaj deo kako mladi lenjinista trči i spasava ptičicu slomljenog krila, a koju čuva u kavezu. Ubedjen sam da to niko živ ne bi uradio dok mu bombe padaju za vrat. Mislim, ovo sam rekao iz ličnog iskustva :kez: ....

Gledamo, pijemo nes i grickamo po koji keksić...naravno ko ga ima.

Izmenjeno od strane člana Faramir
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja napisah jednom na temi o "Selo gori, a baba se češlja" šta mislim o Bajićevim stereotipima i patetici.

Za ovo prvo ne znam, ali patetiku očekujem u ogromnim količinama...mada ću kao i "Selu" seriji dati šansu nekoliko epizoda.

Mislim...ministri vlade su "zabrinuti kao majka nad bolesnim odojčetom", Hrvatski ministar je "gad", običan poručnik je "patriota", mladić je "ekološki svestan i čuva ptičicu u kavezu", a kralj je "idiot"...

Koliko ja znam iz priče onih koji su preživeli, a nisu učestvovali u borbama ni sa jedne strane, a bili pukom nesrećom seljaci...kada bi videli neku vojsku koja se približava selu, nisu pitali da li su četnici ili partizani..nego su žene i nejač sakrivali u prvu šumu, a oni ostajali na pragu kuće...da vide koji je belaj.

O masti, brašnu i ostalim namirnicama da ne govorim...koje su unapred bile dobro sakrivene negde, a samo manja količina tu pri ruci.

Zaključak...samo mi nije jasno KAKO dobi pare za tu seriju...Ako izumemo što je putovao po svetu (Australija i Amerika) i kamčio pare od emigracije....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sad sam pogledao epizodu povučen vašim komentarima. Ne znam... to je serija, teško je očekivati da bude istorijski korektna, naročito u našim okolnostima kad je ni školovani istoričari ne znaju u dovoljnoj meri. Da obiluje "dramskim" elementima - obiluje. I Rambo bi se postideo kad bi video Grin Pis Tarabića u akciji. :lol:

Mislim da ću odgledati ovu seriju do kraja, ne iz želje za istinom, već da bih video kako je režiser i ekipa koja je dala pare interpretiraju.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam gledala prvu epizodu, mada sam se namestila ispred tv-a,

ali sam se pomela i zaboravila...

i nisam ni pomislila da je potražim u repriznom terminu da je odgledam

jer, kako reče Goga, imam blagi otpor prema Radošu Bajiću,

za mene će on ostati u domenu Sekule,

taman snimio epski spektakl sa neznamtinija kakvim glumcima... :beyond:

A u utorak, prvi radni dan, prilazi mi Miki i sav ozbiljan kaže:

- Znaš S., ja sam na televiziji gledao sa mojim tatom opasan film! :wtf:

- Kako to misliš opasan film?

- Pa onaj, u kojem ima puno četinara!!!

:uzbud:

Posle par pitanja došli smo do termina četnici, umesto četinara,

ali da ste videli njegov ozbiljan izraz lica sa onim krupnim očima.... wooow... genijalno...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sinoć sam odgledao i drugu epizodu. Nažalost, moja predviđanja su se obistinila, samo što je bilo još gore nego što sam mislio. Dakle, nečuven diletatizam scenariste i režisera Radoša Bajića. Ne mogu da verujem da se u njegovom timu nije naša neko bar malo pametan da mu ukaže na neke momente koji jednostavno ne piju vodu...

Više nego otužno su mi delovale neke scene. Recimo, kada Hrvati napuštaju borbene položaje i kada major (Jezdić) naređuje da se ne puca u njih jer "srpski vojnici ne pucaju u leđa". Verujem da je bilo i takvih primera, ali sam siguran da se to nije odvijalo na tako bedno patetičan način. Slično je i sa slušanjem Radija Moskve. Komuniste možemo voleti ili ne, ali sigurno je da nisu bili budale u elementarnom smislu reči i da drže radio stanicu u hali,a posebno ne da staju mirno na zvuke Internacionale. Zatim, sednoca vlade u "podzemnom gradu" kod Zvornika. Smejurija. A najsmešniji je kralj Petar II. Sreća što je čovek već mrtav pa ne može da vidi Radoševo predstavu o njemu jer bi odmah (opet) umro od stida....

I tako. Bilo je još tu gluposti kao što je Milisavljevo (Sin Dragan) odsustvovanje sa službenim autom Bore Mirkovića (Lazar Ristovski) i opet jedna triper simbolika Radoše Bajića sa onom usamljenom devojčicom...

Sve u svemu, jadus i bedus... Čekamo treću epizodu...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Niti sam gledala, niti ću gledati.

Uopšte me ne privlače filmovi sa ratnom tematikom nevezano o kojem ratu se radi.

Odmah mi krene neka muka iz stomaka prema grlu...setim se onih "malih" bombi koje su mi letele oko glave, tanjira, pod prozorom...setim se delova mosta koji su leteli ka mojoj zgradi..i nikako nemam stomak da sednem i gledam bilo šta na temu rata.

Može da me kritikuje ko god hoće, ali to nije vrsta filma koji će me privući da sednem pred TV. Ionako ga malo gledam ali na to sigurno neću trošiti svoje dragoceno vreme.

Može da bude neznam kakav umetnički film..može da dobije tonu Oskara....moje oči ga neće gledati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 sedmica kasnije...

8ppw.jpg

:ggg:

Jedan sam od retkih u mojoj okolini, a i šire, koji je sa zadovoljstvom gledao "Selo gori...". No nisam fan Radoševog lika i dela, pa i nisam sa nestrpljenjem očekivao novu njegovu seriju, tako da se nisam ni razočarao odgledavši prvu epizodu. Jednostavno, nije me se dojmilo. U trenutcima previše patetično i površno izrežirano. Ta površnost se odgleda u neskladu detalja i celine. Kadrovi su predugački i detaljni za nešto što treba da opiše vreme, a ne junaka.

Žao mi je što nisam video Glogovca kao Dražu. Siguran sam da je i on, kao i većina glumačke ekipe odlično odradio svoj posao. Možda jendared i odgledam koju epizodu, kada budu reprizirali seriju rekordne gledanosti.

:nistapito:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...