Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Prilikom upoznavanja, i pored nekih opštih kriterijuma u proceni do tada nepoznate osobe, svi mi imamo i neke svoje, lične, metode i (kao psihološke) tehnike. Meni je, recimo, važno kako se ta osoba rukuje, da li joj je stisak ruke čvrst, ili blag, zatim pogled pa onda način komuniciranja, gestikulacija itd, itd...

Na šta vi obraćate pažnju kada upoznajete nekog i koliko vam je prvi utisak o nekoj osobi bitan u formiranju mišljenja o njoj?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prvi utisak formiram na osnovu totalnog 'iracionalnog osecaja' ...to je kada zaboravis i ime te osobe, i nemas pojma kako ti je stegnuo ruku prilikom rukovanja, da li su mu cipele uglancane ili glibave, ali osetis da konverzaciju vodis spontano i neusiljeno, i da ti ta osoba 'prija' - tada se retko prevaris u proceni. Zavisi i sta je to, na sta ti obracas paznju? Mislim da nemamo svi ista ocekivanja, ili merila vrednovanja, da bi ocenili isto neku osobu. ........... Ja to radim instiktivno, pa kad se zeznem, ko mi kriv. :vez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mnogo mi je vazan prvi utisak, a takodje i utice na moje dalje komuniciranje s tom nekom osobom. Ne mogu bas da izdvojim na sta obracam paznju, nekako kompletna slika osobe ima uticaja na to kakav ce utisak ostaviti. Malo je onih koji nisu ostavili dobar prvi utisak, tj, nisu mi se dopali na prvi pogled ili prvih par recenica...i nikad nisam pogresila, uvek se ispostavilo da sam bila u pravu i da ta osoba ne zasluzuje moju paznju u bilo kom smislu.

Znaci, osoba mi se dopadne ili ne i to je to.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vrlo mi je bitan nacin na koji govori,jako obracam paznju na promene boje glasa i na ono sta govori. Pogotovo kako se odnosi sa predmetima,npr dal paklu cigare spusta lagano i pazljivo ili je baci. Nekako nemam neku "tehniku",ali obicno sve spontano dodje. Najvise volim da posmatram ,kada nekog novog upoznajem sta mu odrvaca paznju, a sta ne. To dosta govori o osobi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nije mi bitan taj prvi utisak i nikada ne obracam mnogo paznju na njega..mozda nekom jednostavno ne bude dan, ustane na levu nogu, neko ga uvredi, povredi i bude totalno drugaciji od onoga kakav je ustvari..

Ma koliko imala dobru intuiciju, vise volim da dam ljudima vremena i priliku da se pokazu i dokazu..e taj utisak mi je bitan..a jos bitnije mi je to sto na taj nacin ne gubim stvarajuci pogresnu sliku o nekome na osnovu saamo tog jednog prvog utiska..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 9 meseci kasnije...

Prilikom upoznavanja, i pored nekih opštih kriterijuma u proceni do tada nepoznate osobe, svi mi imamo i neke svoje, lične, metode i (kao psihološke) tehnike. Meni je, recimo, važno kako se ta osoba rukuje, da li joj je stisak ruke čvrst, ili blag, zatim pogled pa onda način komuniciranja, gestikulacija itd, itd...

Na šta vi obraćate pažnju kada upoznajete nekog i koliko vam je prvi utisak o nekoj osobi bitan u formiranju mišljenja o njoj?

Meni vazan prvi utisak.

Mnogo.

Mozda zato sto sam *okupirana*zapazanjem mnogo puta ljudima zaboravim ime.

Zapamtim stisak ruke i on odaje kakav je neko.

Ima tako sitnica koji kao puzzle se sklope u jednu sliku o nekom.

I retko,vrlo retko pogresim.

Vazno je i kako prica.

Gestikulacija.

Gledam i oci.

One su ogledalo duse.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne obraćam mnogo pažnju na prvi utisak...osim što izuzetno ne volim osobe koje mi pruže ruku kao "mrtvu ribu". Naravno ne mora da mi polomi šaku, ali korektan stisak je sasvim OK.

Drugi razlog je zato što imam deformaciju da u ljudima želim da vidim samo "dobro" i često pogrešim.

Ali se ne opterećujem time, jer svako se pokaže pre ili kasnije.

Više volim da budem kao "Alisa" i da toj osobi dam šansu, nego da na osnovu nekog prvog utiska koji možda nije "naj" pogrešim.

Naravno da su još neki detalji bitni...urednost, kultura ponašanja i govora, ali ni tim detaljima ne dozvoljavam da "precrtavam" osobu unapred.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 9 meseci kasnije...

Svi mi krecemo od sebe, svojih pobuda i uporedjujemo ponasanje onog drugog na osnovu razlike njegovog ponasanja u odnosu na naseg, kada bi bili u njegovoj kozi.

Tu je i sama klopla multikulturalnih sredina, jer bez poznavanja mentaliteta osobe, nas model pada u vodu. Ponasanje posmatranog zna biti potpuno pogresno interpretirano, tendenciozno, maliciozno, ili prosto iracionalno.

Sto se ljubavi tice, stvari su malo drugacije, jer se u prvoj proceni upletu i nase emocije koje ruzicastom bojom cenzurisu sve ono sto bi nas odvratio nase zelje.

Mislim da dobro procenjujem ljude, verovatno zato sto poznajem mentalitet ljudi oko mene. :jok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 7 meseci kasnije...

Prilikom stiska ruke može da se oceni recimo energija te osobe,da li je energičan(živahan) i čvrst(autoritativan) ili slab(bojažljiv,nesiguran,nezainteresovan)..

pogledom ako čkilji(lukav,ciničan),direktan otvoren pogled(veseo,otvoren),fiksiran-ucakljen pogled(šizenje/ludenje):smeh:,oboren pogled,poluspušteni kapci(tugaljiv,pesimističan...),

O gestikulaciji štošta;naklonost,napadnost,otvorenost,zatvorenost,seksipil,.. (milion varijacija),

boja glasa na neviđeno ne znači ništa a uživo može da oda recimo nečiju smirenost ili uznemirenost,senzualnost il' odbojnost,dominantnost...

Tako svašta nešto mož' da se sazna iz tog prvog susreta ako se obrati pažnja,mada većina stvari čoveku i promakne...što je i normalno.:cica:

Izmenjeno od strane člana DzeS
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

joj kako ja mrzim kad mi neko pruzi ruku, a kao da ti je dao mrtvu ribu...jbt kako me to iznervira...cvrsto bre stisni to...nekad stvarno devojke imaju jaci stisak nego muskarci...ne jaci, vec cvrsci...kad pricam sa nekim i kad neko prica sa mnom ne volim da zveram okolo, vec gledam u onoga kome pricam...tako ocekujem i od sagovornika...ima tu jos par sitnica...ali bejZikli na ovo prvo obratim paznju...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na šta vi obraćate pažnju kada upoznajete nekog i koliko vam je prvi utisak o nekoj osobi bitan u formiranju mišljenja o njoj?

Ono na cega obratim paznju je kao i kod vecine, stisak ruke ali i izraz lica. Kao neko "nepisano" pravilo pokazalo se da oni koji drze mrtvu ribu i jesu takvi po karakteru. Ne volim to i u startu me takav stisak ruke, necu reci odbije ali mi "ne legne". Ono na cega definitivno ne obratim paznju (iako to nije pitanje :) ) jeste ime. Dakle nikad, ali nikad iz prve nisam zapamtila ime. Nekako sam izgleda vise skoncentrisana na one prve dve stavke pa mi mnogo i ime da zapamtim. :lol:

E sad, taj prvi utisak nije uvek i presudan da bi na osnovu toga formirala misljenje o osobi sa kojom se upoznajem. Dalje kroz razgovor mogu da procenim kakav/kakva je ali mi ponekad ni taj prvi susret ne bude dovoljan.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hmm...retko kada forimiram mišljenje na osnovu prvog utiska. Još ako je to neko kratko vreme, gotovo nikad. Ako samo više vremena proveli u društvu...par sati, onda slažem deo po deo slagalice.

Ono što na mene ostavi prvi, onaj (što bi deca rekla-) najprviji utisak je rukovanje. Ne podnosim ljude koji se sa "pola ruke" upoznaje. Ili si ceo čovek/žena ili nisi. Ako si se na "pola" rukovao/la prilikom upoznavanja već ti je polovina nestala.

Jesam nekada sticala neki utisak na prvi pogled, i par puta sam se prevarila. E sad dam malo vremena i toj nekoj osobi i samoj sebi-gre'te dušu grešiti.

Međutim ako mi se na drugom susretu, ili nakon par sati, ne svidi, odbije me nečim-zaboravi. Možemo se družiti formalno i reda radi međutim tu je priči kraj. Nema prisnijeg ulaženja u moj život.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Nikad mi nisu bili zanimljivi ordinary people. Retko kad uvedem nekog bez najave u život.Prvi utisak...više slušam onaj glas iznutra koji mi govori o potencijalu osobe. Prvi utisak ne mora biti ispravan, ali ne presuđujem tek tako. Ostavim i verujem u slučajnosti.Obično posmatram osobu i slušam o čemu priča. Odbacujem ljude koji dok razgovaraju sa mnom, ne gledaju u oči, nego pola metra od mene. Ne umem da budem formalna (osim na poslu).

Volim lucidne ljude, koji imaju priču, rade na sebi i ne okrivljuju čitav svet zbog stanja u kojem se naleze.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na šta vi obraćate pažnju kada upoznajete nekog i koliko vam je prvi utisak o nekoj osobi bitan u formiranju mišljenja o njoj?

Prvo mi je bitan pogled, mora da me gleda u oke :uredu:

Drugo - stisak ruke, ne volem ono mlitavo i tek ovlaš rukovanje

to mi je sasvim :bljak:

I treće - rad rukama: gestikulacija sa rukama, da li maše sa njima, mlati, vija muve ili

ume da lepo ''priča'' sa njima :stid2:

Mada,

i pored svega toga

naravno da je bitno i kako i šta priča

puno ili malo

brzo ili polako

i takoto...

Jbg, jedini problem imam sa imenima,

ne mogu da zapamtim kod prvog upoznavanja,

ali zato pamtim likove :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

U čitavoj priči mi je veoma bitno da sam apsolutno svesna kakav utisak ja ostavljam

na neke nove ljude u okruženju.

Obično napravim neki geg, zez na svoj, ili na račun osobe koju upoznajem,

(naravno da pri tome vodim računa da moje ponašanje ne uvredi new personu)

i na osnovu reakcije donosim zaključak.

Da, obraćam pažnju kakav je stisak ruke, ali mi je to totalno nebitno.

Zakone akcije i reakcije primenjujem i na ovom polju uspostavljanja komunikacije.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nikad mi nisu bili zanimljivi ordinary people. Retko kad uvedem nekog bez najave u život.Prvi utisak...više slušam onaj glas iznutra koji mi govori o potencijalu osobe. Prvi utisak ne mora biti ispravan, ali ne presuđujem tek tako. Ostavim i verujem u slučajnosti.Obično posmatram osobu i slušam o čemu priča. Odbacujem ljude koji dok razgovaraju sa mnom, ne gledaju u oči, nego pola metra od mene. Ne umem da budem formalna (osim na poslu).

Volim lucidne ljude, koji imaju priču, rade na sebi i ne okrivljuju čitav svet zbog stanja u kojem se naleze.

(na bold)

To bi bio sto prvi utisak. Najdraže mi je kada taj sto prvi potvrdi prvi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 6 meseci kasnije...

Ja, u prvom utisku, gresim 100%. To sam, verovatno, vec i pisala. A interesantna stvar je i ta da ljudi o meni jako retko steknu dobar prvi utisak. Verovatno jer ja znam da ne procenjujem dobro, i to mi nije bitno, i ne trudim se da utisak koji na nekog ostavljan na prvu bude dobar. Znam da ima vremena da se predomisli. Ili ne, ali onda nije ni vazno. Mislim da sopstvena merila prenosimo na druge, sto je u startu pogresno. Nemamo svi iste polazne osnove. Zato ja ljude, kasnije, mnooooogo iznenadim. :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...