Idi na sadržaj

Otpor prema promenama


Preporučene poruke

Nikako da razumem šta je to u promenama u nekim svakodnevnim stvarima što ljude plaši i čemu se često suprotstavljaju na prilično ekstreman način?

Razumem da se ljudi naviknu na to da rade stvari na određeni način ili određenim redosledom, ili na neki životni prostor, neku osobu ili nešto sasvim peto, deseto, i da u tome nalaze neku sigurnost, ali ne mogu shvatiti to da svaku promenu, pozitivnu ili negativnu, unapred osuđuju i odnose se prema njoj i onome ko ju je uveo sa neskrivenim neprijateljstvom. Rekao bih u ekstremnim slučajevima čak i mržnjom. Takvi ljudi su totalno nespremni da novinama daju šansu, da isprobaju pre nego što donesu sud.

Nisam psiholog, ali rekao bih da to ima veze sa nekim nerazrešenim problemima iz detinjstva. Nije mi logično da odrasla osoba ne može prihvatiti da se realnost oko nje menja i da se s vremena na vreme mora prilagoditi novim okolnostima. Kakve god okolnosti da su u pitanju.

Kako tumačite ovakvo ponašanje? Nailazite li na njega u vašoj okolini?

Kako se vi nosite sa promenama? Kritikujete li odmah čim vidite da je nešto drugačije ili bez predrasuda isprobate novine pa onda sudite?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Otpor prema promenama je odraz nesigurnosti.

Sve je u ovome. Lakše je "utabanim i sigurnim stazama" nego ulagati napor da sebe promenimo. Još ako treba uz to menjanje malo i učiti, menjati navike, uložiti trud....džaba ti! Neka... bolje je bude sve kako jeste...

Ja ne dam sebi da se učaurim. Stalno se trudim da budem "u toku" i to prilagodim svojim potrebama. Novotarija treba da služi meni, a ne ja njoj.

Iako mi je telefon sa klasičnom tastaturom bio sasvim ok, naterah sebe da uzmem telefon sa tač skrinom, jer je to tehnologija sadašnjosti i budućnosti...I psovao sam dok sam grešio, i psovao...ali evo naučih da mi prsti budu precizni! :)

Ako ne možete promeniti nešto bitno i veliko krenite od onog što možete. Počnite od rasporeda nameštaja po kući!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Bas sam se juce raspravljala sa meni jako dragom osobom, na ovu temu..toliko ne pristaje na promene, da ide na svoju stetu..a razlog je-sta mogu, takav sam..bem ga u razlog!:dry:

Ne razumem i nikad necu razumeti toliku inertnost, toliki otpor cak i pdema nekim jako jednostavnim stvarima..cak i kad svesno povredjujes nekoga, ali ne odustajes ni milimetar od utabanih staza..

Ne razumem i jako se nerviram..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nekako ljudi izlaze tesko iz svojih komfor zona, konstantno se vrte u njima, jer su pre svega prijatne. Ne zove se dzabe komfor, ali posledica komfora je chaura. Neko je primeti na vreme pa reaguje, a neko jednostavno na to navikne. Imate ljude koji su pre bilo kakvog kompleksa,greske iz detinjstva itd pasivni po prirodi. Oni kao takvi nikad ne preduzimaju inicijativu, njihova razmisljanja se uvek vode u pravcu "Neka se meni stvari dogode, ja tu ne moram nista". Pored pasivne prirode, postoji i drugi slucaj naravno. Onaj najceshci je da su promene nesto strasno, ako je npr dete dozivelo neku tramum putem neke drasticne promene, moze da ostavi jak utisak kasnije, pa se ispoljava u tom vrtlogu. Treci slucaj je tipican strah od nepoznatog, kazu da imamo 3 osnovna bazicna straha(pada,buke i nepoznatog). Svaka novonastala situacija je donekle nepoznata, to neke ljudi plasi, pogotovo one koje vole da je sve pod kontrlolom. Imamo i cetvrti slucaj najgore vrste, nemaju neke vece nesigurnosti i strahove, vec postanu mediokriteti koji odbijaju bilo kakvu promenu, jer oni "su u godinama" najceshci izgovor za sopstvenu lenjost.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa eto, mene trenutno boli promena

radne koleginice :dry:

I to nema veze sa inertnoscu, lenjosti ili kako god.

Ima veze sa tim da ja moju Nadu obozavam

najvise od svih

delimo isto misljenje, iste stavove

i u zivotu a sto je najvaznije i na poslu.

I niko ne gleda dobrobit za decu

nego nam svi masu zakonima koji se postuju

samo kad to tamo nekim glavonjama odgovara :ljutko:

Ostale promene prihvatam, volim, zelim

i sama iniciram...

Ali ova najnovija... boli... :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Psiholozi kažu da je otpor prema promenama sasvim normalna stvar.

Urođena.

Moje mišljenje je da je svaka promena,

kako god se ona činila i delovala u samom startu

i više nego dobrodošla.

I uvek je na bolje.

Danas sam se smejala najvećem problemu,

koji se eto.. zadesio na Naselju.

Naime :lol:

komšije su negodovale na to, što će im kontejneri biti udaljeniji 150m.

Najbanalniji mogući primer.

Moja konstatacija na tako drastičnu promenu je bila:

''Što da ne? Bićemo u boljoj formi.''

Nije moje da kritikujem.

Gledam svoja posla, prilagođavam se - ako želim,

ne prilagođavam se, ako nije u skladu sa nekim mojim parametrima.

Uživam.

EtoJaToTako.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

poTseTi me GoGo.. koliko ja "neVolEm" promene, p'to je čudo jedno

U starom komŠiluku sakupi se tušta i tma stanara moje zgrade i.... napisaše peticiju:

"aFtobusu, koji nam zbog krivine na "našem" delu ulice nepodnošljivo (za)škripi i zbogZ kočenja isPusti oblak otrovnogA izduvnogA gasa - IMA SE UDALJITI STANICA (koja je u.b.r. udaljena dvaestak-trestak met'ra) JOŠ 100 METara (najmanje)."

I... zvoni meni preCenik kućnog saveta (ujedno preCednik komisije za izmeštanje stanice)u pratnji tri smora (ujedno članova Visoke komisije (a ujedno i stanara visoke zgrade)).

- Milice, samo još vi ovo (sranje) niste potpisali? Why? :ljutko:.. ako smem da pitam? :toljaga:

- Dajte 'vamo.. da vidim wotafak.. :closed: Jestel' vi ljudi normalni? ja ovo (sranje) ne potpisujem!

- but Why? :ljutko:

- but Thaj.. što sam im'la nameru (baš ovih dana) da zamolim GSP za pribliŽaj upravo te stanice. Želim da mi stane tik ispred našOg ulaza, da ne moram da gulim štiklu i dŽon ni tih dva'es met'ra. :narcisa:

Drugo (ovo iznad je bilo prvo) on (aFtobus) će onda (za)kočiti, (za)škripiti i (za)smrdeti onima prIje naše zgrade, a kod našs će će zgrade lepo stati i ja ću još lepše (ujedno brže i lakše) u njega uTrčati :guza:

Visoka komisija ode ljuta.. i od tada mi se ne javljaše

a ja se i tad i od tad i sad samo smejaše (ujedno zaceniše) :lol:

jble vas glupe promene, daj ukljuchimo (za promenu) moZak! :zakletva:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Uvodni post nije dovoljno jasan i zaista se vidi da autor teme nije psiholog. ;)

Ne razumem na kakve se to promene misli? Kakvi su to ekstremni oblici otpora prema promenama i u kojim slučajevima se taj i takav otpor ispoljava? Itd, itd...

Inače, ko se iole bavio psihologijom ličnosti sigurno zna da je jedna od 3 najvažnije karakteristike svakog od nas kao ličnosti (uz јedinstvo (celovitost, integritet) i јedinstvensot (osobenost)) upravo doslednost u ponašanju. Ova doslednost nije apsolutna, ali je relativno predvidiva pa je tako neko lenj ili vredan, setan ili veso, sebičan ili nesebičan...

Dakle, ako je to tako, a jeste, onda nije lako zaključiti da je svako od nas kao ličnost relatvno stabilan u svojim nekim karakteristikama i da tu neko prečesto menjanje stavova, navika i mišljenja nema realnog osnova da se događa što po prirodi stvari opet ukazuje da novine nisu baš uvek dobro došle u našim životima ma kakve one bile, posebno ako pri tome imamo mogućnost izbora...

Mislim da je jasno šta sam želeo da saopštim, ali, iako ni ja nisam psiholog, postavljač teme je na tragu jednom problemu koji (po meni) zaista postoji samu mu treba dati nešto jaču rezoluciju i bliže ga definisati. :)

Izmenjeno od strane člana Apolodor
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Postavljač teme je šablon primetio na krajnje banalnim stvarima iz IT sveta, pa nije hteo da ih bliže opisuje. A i izuzetno loše stoji sa primerima. :lol: No, na osnovu komentara vidim da su forumaši ipak shvatili šta sam 'teo da kažem.

Slažem se u vezi doslednosti u ponašanju, ali ovde je reč o spoljnim okolnostima i uticajima na koje persona nema nikakav direktan uticaj, ali psihički nije u stanju da se izbori sa činjenicom da "od sad mora biti ovako" i da će zbog toga morati malo promeniti svoje navike i privremeno izaći iz zone komfora.

Slučajevi koje nisam opisao bi bili ekvivalentni tome da neko ne može da se navikne na novi raspored nameštaja u kući i da zato po ceo dan hoda unaokolo i govori kako je sto klimav, krevet pun buva a porodična fotografija nakrivljena, a da im u stvari ništa ne fali osim što su fizički na drugom mestu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

mal' onomad nisam sprndecala neku babu kolima

100 godina vozim, i oni bas onomad turili kruzni tok

i nikako da se naviknem ...nekako i udjes, aj cik da izadjes

i sta je falilo ranijoj raskrsnici da ih covek pita

tu se bar znalo ko traktor vozi, ko kapiju otvAra

neke novine bas i ne moraju da zakace moju epohu

i od kad to kola nemaju normalan branik???

spcim coveka u zadnji mu deo, rupa ko vrata, da je imao branik, odemo na kafu i kraj price

ovako ...pola kola mora da menja, sve suva plastika ...

da li da napomenem da imam metalni branik(ne, ne vozim tenk):kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Volim promene..al' polako...da ja to sazvacem. :lol:

Menjala sam i stav i misljenje ali da bi mi bilo bolje. Ako se potkrala i koja greska.. nema veze, iz nje se nesto naucilo. Ne moz' cov'k i s dvadeset i trideset misliti, gledati, zeleti isto. Moze, al' ce ostati cangrizav, nezadovoljan i u svom idealnom svetu ne shvatajuci da je do njega "greska u koracima".

Ma, svaka promena je dobra pa makar i na gore.. sam' neka je promena. :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Danas sam baš objašnjavala mojoj kozmetičarki,

ne volim da menjam ništa,

počevši od Bohora za veš, preko Mera za sudove,

pa sve do šampona za kosu, za koji sam u stanu obići pola grada

dok ne nađem baš taj bordo :uredu:

Velike promene u životu, poput promene na poslu me najčešće pomeraju

i treba mi vreme da sažvaćem sve to... polako...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...