Idi na sadržaj

Moguć referendum EU ili Kosovo


Preporučene poruke

Beograd -- Država odlučuje o daljoj kosovskoj politici posle GS UN. Ako Brisel bude insistirao na priznavanju, građani će odlučiti, saznaju Novosti.

Kako je rečeno za "Novosti", državni vrh je potpuno svestan da je politika - i Kosovo i EU - praktično udarila u zid posle nemačkog zahteva da Srbija uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom.

Ukoliko se bude ogoljeno ispostavljao uslov da Srbija faktički prizna Kosovo da bi nastavila evropske integracije, nije isključeno da se u našoj državi raspiše referendum sa pitanjem - Kosovo ili Evropa - potvrđeno je i u Vladi i u Predsedništvu.

Ceo tekst

Brine me ovaj deo "potvrđeno je i u Vladi i u Predsedništvu", inače bih mislio da je u pitanju zakasnela prvoaprilska šala. Ovako je to sprdnja sa ovom zemljom i njenim građanima. Prvo, dilema je veštačka i građani (pa ni država kad smo kod toga) na nju nemaju nikakav uticaj. Biralo bi se između onoga što ne možemo imati i onoga što ne možemo izbeći. Naravno, rezultat referenduma je unapred poznat, pa bi se vlada vrlo brzo našla u ulozi Slobe Miloševića potkraj devedesetih - morala bi da ignoriše rezultate tog istog referenduma. Treće, referendum ne bi ništa rešio. Izabravši Kosovo naterali bismo vladu da i dalje udara glavom u zid u pokušaju da nešto (verovatno deo teritorije, na to smo naročito osetljivi) izvuče iz južne pokrajine da bi mit preživeo. Izabravši EU, samo bismo nastavili da se krećemo u pravcu neizbežnog članstva u "evropskoj porodici naroda", samo bismo se možda našli u bržoj traci tog autoputa.

Četvrto, ispod časti mi je da izađem na takav referendum - vređa mi elementarnu logiku.

Dinar za vaše misli? :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pitanje je izlišno kad na njega unapred znaš odgovor. Takvo opravdanje im uopšte nije potrebno, osim za istorijske udžbenike, ali sumnjam da će baš ovi likovi u njima biti zapamćeni. Nadam se da neće. :lol:

Da ti prognoziram rezultate eventualnog referenduma:

Izašlo: ~ 70% (propaganda + inat + totalni idiotluk)

Opcija 1 - Kosovo: 87.5% (velika većina običnih građana, tvrdo krilo SNS-a, Dveri i slični, DSS, patriJote po profesiji)

Opcija 2 - EU: 10% (LDP, delić DS-a, fanatični zagovornici građanskog društva, LGBT)

Nevažećih listića: 2.5% ("beli" glasovi + ekstremni primerci iz ove dve grupe od gore)

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Што лепо написа Адријан, нека прво промене Устав РС па онда нека причају о референдуму, мада не знам какав ће то устав написати који ће дозволити расписивање једног таквог референдума :roll: И шта који кур, они који су за то да се Косово призна добијају мање од 20% сви заједно и сад као имамо дилему и треба да расписујемо референдум да питамо грађане :lol: па како су гласали на изборима тако би и на том референдуму гласали, можеш мислити.

:beyond:

Глупост укратко а ова власт себи само скаче у стомак са таквим стварима.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pitanje je izlišno kad na njega unapred znaš odgovor. Takvo opravdanje im uopšte nije potrebno, osim za istorijske udžbenike, ali sumnjam da će baš ovi likovi u njima biti zapamćeni. Nadam se da neće. :lol:

Nije izlisno, jer time se pravda neuspeh pregovora sa EU. Znaci ova vlast je sve probala, ali narod je odlucio. O takvom pitanju svakako treba narod da odluci. Ustav se moze promeniti i kao posledica rezultata referenduma, znaci ne mora se prvo menjati ustav. A da kosta novaca, pa kosta...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

...

Ustav se moze promeniti i kao posledica rezultata referenduma, znaci ne mora se prvo menjati ustav. A da kosta novaca, pa kosta...

Da smo pravna država, to ne bi moglo. A i mislim da tako neće biti. Raspisivanje takvog referenduma je protivustavno!!!

Po ustavu, ne znam tačnu formulaciju, ne sme se pozivati na cepanje države. Omogućiti postavljanjem takvog pitanja da neko zaokruži da se odriče Kosova, prdstavlja delovanje u tom smeru. A zamisli sad da neko na nekom okruglom stolu sazvanom pred referendum podrži naglas tu opciju!?! Automatski bi tužilaštvo moralo da reaguje, jer poziva na cepanje države.

Ne može referendum (ovakav) pre promene ustava.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Svi se nesto pozivaju na Ustav.

Koji ustav.?

Protivustavni ustav.

Nelegalan i nelegitiman.

Pa kada je takav akt , najvisi akt jedne drzave, vec takav kakav jeste ...to govori i o samoj drzavi.

Prosipaju godinama . ne maglu vec maglustinu o Kosovu.

Sverceri ..profiteri .."" patriote "" ..politicari...

Pricaju bajke .....narodu.

Lova.

Kosovo ...Ende.

Ko je za to kriv.?

Pa naravno...mi.

Mislim ...Oni.

Pogresna Politika.

Kao i uvek kroz celu istoriju.....jer BG "" politicka elita""".....nikako ne moze drugacije.

Iz objektivnih razloga.

Posledice te politike trpimo vekovima ...godinama ..i iz dana u dan.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svi se nesto pozivaju na Ustav.

Koji ustav.?

Protivustavni ustav.

Nelegalan i nelegitiman.

Pa kada je takav akt , najvisi akt jedne drzave, vec takav kakav jeste ...to govori i o samoj drzavi.

Prosipaju godinama . ne maglu vec maglustinu o Kosovu.

Sverceri ..profiteri .."" patriote "" ..politicari...

Pricaju bajke .....narodu.

Lova.

Kosovo ...Ende.

Ko je za to kriv.?

Pa naravno...mi.

Mislim ...Oni.

Pogresna Politika.

Kao i uvek kroz celu istoriju.....jer BG "" politicka elita""".....nikako ne moze drugacije.

Iz objektivnih razloga.

Posledice te politike trpimo vekovima ...godinama ..i iz dana u dan.

Rančeru, hajde obrazloži barem jedan od stavova uz upotrebu, ne novih stavova, nego nekih činjenica.

Evo, mene najviše zanima, pa bi mogao sa time da počneš, kako je to Ustav neustavan?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ustav je nelegitiman iz sledecih razloga:

-nije donet konsenzusom vecine svojih gradjana, vec satiranjem volje dela gradjana Republike Srbije

-neprofesionalan je jer radi politickog interesa su izokrenuti principi i logika krajanja takvog dokumenta, te tako je i ranjiva

-donet je (ako se dobro secam) referendumom ciji rezultat je diskutabilan

Obzirom da proglaseni Ustav ne moze biti nelegitiman, ono jeste legitiman ali ranjiv! Ranjiva je i Republika Srbija jer se u Srbiji vrsi vladavina jaceg. Prokleti patrijarhat zaostao iz turskog doba, nadouban, licemeran, koruptan, neproduktivan, neprilagodljiv i jako stetan.

I sad se pojavljuje jos jedna dimenzija: Srbi A, koji su svoj mentalitet kaljali u Austrougarskoj su u manjini svojom politickom voljom i proglasavani su nekompetentnim, stetnim. Srbi B, koji vekovima zive na prostoru (nazovimo) centralne Srbije, potiskuju politicku volju Srba A, cak i nedozvoljenim prljavim radnjama (na pr. i tim famoznim Ustavom), dok Srbi koji su se doselili sa zapadnih krajeva bivse Juge, preziru Srbe B i njihov mentalitet jer se smatraju jacim i pametnijim.

Ja bi pitao, ko onda vlada Srbijom i koliko vremena treba da shvatite da je Kosovo izgubljen jer vise nemate potrebe ni da napisete ime Kosovo i Metohija, vec ga i sami zovete Kosovom? Kako ne razumete da je Srbija do kolena potucena samom svojom gluposcu u svim rativoma `90 i zato je i pala na najnize grane od bivsih SFRJ Republika? Lakse je verovati stranim zaverama, znam. Glupost tinja, drzava i dalje tone.

Nemam lepe reci!

/Naravno ljudi se ne dele na Srbe A, B i C, oznake su uzete samo da se izbegne suvisno pisanje ;) /

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Srbi koji su se doselili sa zapadnih krajeva bivse Juge, preziru Srbe B i njihov mentalitet jer se smatraju jacim i pametnijim.

:jok: Ja sam ovaj (Srbin C?) i ovo nije tačno. Iz iskustva sa mnogim zapadnim Srbima, oni sebe smatraju poštenijim od Srba B i zameraju im što im nisu pomogli u odbrani od Hrvata A, ali ih ne preziru. Upravo obrnuto, Srbi A i Srbi B preziru Srbe C i smatraju ih zaostalim pijandurama i drvosečama, što ovi ruku na srce uglavnom i jesu.

Ustav je legitiman, donesen trenutno legalnim metodama. To što je donesen uz malu izlaznost birača i što se jedan deo Srba A s njim ne slaže nije kriterijum za ocenu legitimnosti. Većina donosi odluke, ma kakva da je.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ono sto sam napisao je generalan stav, izuzetaka naravno ima. Ti kazes nisi, ja sam ih slusao uzivo, jos `91.

Ustav jeste legitiman jer ne postoji mehanizam da se njegova legitimnost ospori. Takodje ne postoji ni nehanizam da se takvo mentalno politicko uredjenje, koje je doveo zemlju u ovo stanje promeni.

Rezultat ce stvarno biti katastrofalan:

-ekonomska propast drzave

-nemogucnost uredjivanja unutrasnjih politickih odnosa zbog pitanja KiM

-dalji beg mladih iz zemlje, samim tim enorman porast romske populacije, i to ce biti generator sledece krize

-zakonodavno/moralno srozavanje

-potpuna prodaja svega strancima

-sve veca teznja odredjenih oblasti za usamostaljivanjem

Jedino resenje je demokratizacija i modernizacija:

-pusti KiM, uredjuj odnose sa Srbima koji su tamo ili su se doselili Srbiju, ostvari tehnolosku zavisnost nad Albancima

-napravi moderan Ustav, regionalizuj Srbiju, daj sansu sposobnim regionima da se razvijaju

-modernizuj da bi prisao EU, vise ces dobiti nego gubiti time

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Šumice, žao mi je, odnosno, neprijatno mi je, ali ja takvu podelu i karakterizaciju moram da nazovem kretenskom.

Niti su svi pripadnici tih takozvanih grupa (a, b c) isti, valjda svako misli svojom glavom i ima svoje razloge za za i protiv, niti Srbe čine samo ljudi koji bi se mogli "svrstati" u takve tri grupe. Šta ćemo sa "mešanim" brakovima između tih grupa? Šta sam ja, koji sam rođen ovde u Vojvodini, ali su moji preci došli odnekud? Niti se smatram jačim niti pametnijim od "Srba B". Zaista veoma prizemno razmišljanje.

I oko Ustava.

Šta ti smatraš kosenzusom?! Da se svi građani Srbije slože?!? To se ni u jednoj državi ne može desiti, da ne kažem posebno ne u Srbiji, ali zbog toga je i neophodna dvotrećinska većina za proglašenje Ustava. Uvek će biti nezadovoljnih, ali zbog pripadnosti tom preglasanom delu, više nego bezobrazno je tvrditi da je proglašen satiranjem nečije volje.

A moj koeficijent inteligencije nije dovoljan da dokuči značenje drugog argumenta ("neprofesionalan je jer radi politickog interesa..."), pa bi te molio da to malo prizemnije objasniš.

O izjavama o Kosovu, trenutno nemam vremena da pišem. Ali bi ga karakterisao vrlo slično kao i podelu Srba.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam rekao da ta podela nije uopstena, ali da postoji, pa procitaj samo komentare na pr. o Nenadu Canku na bilo kom internet portalu, nisu to komentari o njemu, vec izrazavanje politicke volje i nadmoci nad stavovima A.

Da, ta dvotrecinska vecina nikada nece uzeti u ozbir misljenje i zelju te jedne trecine, zato treba regionalizacija da svako u svom dvoristu najbolje prilagodi uslove svojim potrebama.

Sto se Kosova tice... kocka je odavno bacena.

Inace, sto se donosenja ustava tice, mora se doneti konsenzusom. Samo to moze stvoriti stabilnu drzavu!

Znaci ako imas pitanja koje ne prihvataju svi, izbaci iz ustava i spusti ih na nizi nivo na zakonsku proceduru, gde se vec moze preglasavati a i menjati kako se menjaju politicki odnosi tokom vremena. U ovom nasem Ustavu su ubacene stvari koje su se trebale definisati zakonskom procedurom.

Pored konzensusa u donosenu ustava, potrebna je jos jedan vrlo bitan cinilac a to je pravo veta. Ukoliko bilo koji politicki cinilac ulozi veto, takvo pitanje se ne sme instituciolizovati!

Mislim da doneti ustav dvotrecinskom vecinom, a posle ocekivati slepu lojalnost politickih subjekata je besmisleno. Niko se nece postaviti naspram svojih ubedjenja samo zato sto Ustav tako diktira.

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Што је баби мило... овако, за доношење устава односно за промену устава РС постоји одређена процедура која је у случају важећег устава испоштована. И краааај. Када се у Србији па постигао консензус око било чега, шта год да је у питању. То што се рецимо Пери не допада што су га Мика и Ђока прегласали, па јеби га и то је демократија. Какав бре вето, какве глупости ја знам да би неки волели да ово што је од Србије остало уреде по неком федералном принципу или ваљда као нека лабава конфедерација али то ће да буде јуче. И боље је што је тако јер ми је држава већ довољно смешна и мала да би је штакори даље уситњавали. Држава је распад. Ни сто признања Косова као државе нам неће решити ништа од нагомиланих проблема. Постоји низ системских грешака које не може да реши никакво признање Косова, никаква финансијска помоћ јер ми смо нешто налик Бугарској која је ушла у ЕУ па није решила све ово на шта ја мислим. Какви бре региони да се сами развијају, па погледај на шта ти држава личи. Имаш преко 30000 људи у државној управи са само једном аутономном покрајином и нема шансе да држава покрије трошкове толике администрације. Сад чекам ко ће да напише да да би Војводина то могла да финансира, бла, бла трућ али ту опет долазимо до промене устава, уређења државе, одсуства консензуса изд. Сизифов посао са оваквом поставком ствари, једино један велики рестарт па све испочетка.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam rekao da ta podela nije uopstena, ali da postoji, pa procitaj samo komentare na pr. o Nenadu Canku na bilo kom internet portalu, nisu to komentari o njemu, vec izrazavanje politicke volje i nadmoci nad stavovima A.
I ti treba da se spustiš u svojoj argumentaciji na nivo nekih neobrazovanih budala?

Da, ta dvotrecinska vecina nikada nece uzeti u ozbir misljenje i zelju te jedne trecine, zato treba regionalizacija da svako u svom dvoristu najbolje prilagodi uslove svojim potrebama.

A što se ne bi podelili po sobama? Sećam se koliko se ja nisam slagao sa mojim ćaletom. A vidim da i moje devojke ne fermaju sve što im ja kažem.

A sad bez zajebancije. Kažeš da svako uredi svoje dvorište po svom ćeifu? Pa koji kurac se onda Evropa i ostali "demokratski" svet mešaju u naše dvorište? Što Ameri bombarujući šire "svoj način života" bukvalno na drugom kraju sveta? Slab ti je argument.

Sto se Kosova tice... kocka je odavno bacena.
Ali ti i ostali sa sličnom argumentacijom nikako da shvatite da je istorijska kockarnica non stop otvorena i kockice nikada ne miruju!
Inace, sto se donosenja ustava tice, mora se doneti konsenzusom. Samo to moze stvoriti stabilnu drzavu!

...

Mislim da doneti ustav dvotrecinskom vecinom, a posle ocekivati slepu lojalnost politickih subjekata je besmisleno. Niko se nece postaviti naspram svojih ubedjenja samo zato sto Ustav tako diktira.

Hajde, molim te, navedi mi jednu demokratski uređenu državu u kojoj je kosenzusom proglašen ustav!?!

... Сизифов посао са оваквом поставком ствари, једино један велики рестарт па све испочетка.

Ne znam šta si mislio pod restartom, ali nama su svaki izbori restart. Kao da se vreme počinje brojati "od kad sam ja izabran"!?! I to je veliki problem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Тотални рестарт у смислу комплетно рушење овог накарадног система и изградња новог здравог система, била шанса 2000. али је пропуштена. Румуни, Чеси, Пољаци и остали нормални народи то нису пропустили ;) Избори су свирање у фалус, нама лоше па лоше, проблеми остају а смењују се само ови горе.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Šumice, ulaziš u opasnu generalizaciju. Stavove jedne grupe ljudi pripisuješ celoj Vojvodini, kao da cela Vojvodina tako misli. Ne misli, stranke koje se zalažu za nekakvu ogromnu autonomiju Vojvodine uzimaju jedva 10% vojvođanskih i ispod 5% glasova u celoj Srbiji - gotovo da su na nivou statističke greške. Generalizacija je opasna jer umnogome potpomaže ideju nekakve suprotstavljenosti Vojvodine i Srbije koja (1) ne postoji i (2) može biti iskorišćena za stvaranje uslova za secesiju čak i ako to ogromna većina stanovnika Vojvodine ne želi. Ni Albanci na Kosovu je nisu želeli sve dok im ona nije predočena kao realna i ostvariva mogućnost. A predstavljena im je kao takva da bi teritorija Kosova poslužila kao meka za transfer narkotika na zapadnu hemisferu i kao izvor besplatnog rudnog bogatstva. Na sličan način bi Vojvodina mogla biti iskorištena kao izvor nepreglednog zemljišta za "kupovinu" po bagatelnim cenama koje bi vrlo brzo bilo privedeno nameni (GMO), poslužilo za veštačko podizanje BDP-a, i posledično za siromašenje građana Vojvodine. I to siromašenje prema kojem bi im propadanje u okviru Srbije delovalo kao letovanje u tropskom raju.

S ovim rajem sam se zakucao, imao bih napisati još stotine stranica, ali čemu? Konglomerati koriste naše plitke motive da bi ostvarili svoje namere, a mi slepo saučestvujemo i lagano prihvatamo njihove planove kao svoje.

Kocka kosovska jeste bačena i mi ne možemo da je vratimo, ali možemo da je ne potpišemo (čekajući to prekomponovanje sveta za koje ja lično ne verujem da će do njega ikad doći) i da naučimo iz kosovskog primera kako da ne ponovimo bacanje na primeru Vojvodine. Poslednji čovek koji je razumeo sa čim se suočavamo i pokušao to da preokrene bar jednim delom u našu korist je ubijen 2003. godine.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Tesko da si u pravu Morphe, bas obrnuto. Vecina gradjana Srbije je slep i ne vidi ogromno ucesce srba u urusenju i raspadu SFRJ. Pored toga potpuno nepravedno i neosnovano optuzuje Vojvodinu da tezi odvajanju, iako takve teznje tamo ne postoje. Upravo takvim nametanjem i takvim stavovima Srbija se grcevito drzi neproduktivne i nepravedne centralizacije. Najgore je da centralizacija sluzi uskoj grupi politicke elite da se enormno bogati a vama mazu oci nekim tamo separatizmom.

Elem, ja pricam o Kosovu a ne o Vojvodini. Treba ga pustiti jer nikada vise Srbija nad Kosovom nece imati suverenitet. Deoba Kosova je takodje besmislena, je Srbija to ne moze da uradi. Treba dati Srbima tamo da saradjuju sa Kosovskim vlastima i da se integrisu jer ovakvo stanje opet sluzi samo uskoj politickoj eliti.

Moja procena je da ce Srbija priznati Kosovo za oko 30 godina. Hocemo li se kladiti na to? Uostalom tada cemo uci i u EU.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vidi shumice, Srbima na KiM niko i ne brani niti može da zabrani saradnju sa institucijama u Prištini. Čak mislim da veći deo Srba je prinuđen na saradnju pa nešto ne vidim da im je to donelo bilo šta dobro. I dalje žive u getima, bez osnovnih ljudskih prava u narko kriminalnom okruženju. Reći da Srbija nikada neće imati suverenitet nad Kosovom je kao i reći da će Grčka uvek imati suverenitet nad Rodosom. Ne znaš i nikada ne možeš znati kako će se stvari odvijati i menjati u Evropi jer za samo 100 godina su se granice veoma veoma izmenjale i smenjivali su se oni koji su imali suverenitet nad nekim delom teritorije. Jedino ako ti Nostradamus dođe neki rod pa da ti verujemo na reč. Ja lično smatram da Srbija ništa ne bi dobila priznanjem Kosova već bi samo sebi učinila loše. U EU nećemo ni za 30 godina, ljudi su odavno ravnodušni po tom pitanju, a političarima je ipak lepše ovako.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Srbija nema suverenitet nad Kosovom, tačno, ali ne vidim kakvu bi razliku ili korist imala od njegovog zvaničnog priznanja. Zanimljive su mi ove priče koje dovode u vezu proces pristupanja u EU i opciju po kojoj nepriznavanje Kosova dovodi do nečlanstva u EU. Znam da je to tako predstavljeno javnosti i da je teško nepoverovati takvim pričama, ali Srbija će u EU ući sa priznanjem ili bez njega, sa Kosovom ili bez njega, ma... sa Srbijom ili bez Srbije. Samo je pitanje pod kakvim uslovima, trenutno deluje kao da će biti katastrofalni po njene stanovnike.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...