Idi na sadržaj

Raskošna venčanja - zašto?


Preporučene poruke

Pre neki dan sam, tražeći poznaniku koji je dobio sina pesme na internetu naleteo i na snimke raskošnih venčanja s kojima se sprdamo u trenucima dokolice. Te ovaj imao par hiljada gostiju, te torte na toliko i toliko spratova, te desetine hiljada evra na poklone, te do zla boga ružna mlada sva u zlatu... o čemu se radi? Da li je kod nas u pitanju samo to da budemo "bolji" od komšije, da se o našem venčanju duže priča ili nešto drugo?

Ali, nije to svojstveno samo našem podneblju. Slično je i u drugim krajevima sveta. Istraživači u Velikoj Britaniji su primetili da su venčanja sve bogatija i raskošnija i da su mladenci često nakon venčanja u dugovima do guše.

"Ovo nerezonsko trošenje navodno ima i psihološku pozadinu. Barem tako tvrdi psiholog Oliver Džejms: “Poslednje studije temelje se na pretpostavci da skupa venčanja daju parovima osećaj da će budućnost biti sigurnija.” Istraživanje sprovedeno na 572 parova pokazuje da oni imaju mnoštvo nedoumica vezanih uz budućnost: jesu ili odabrali pravog partnera, da li se uopšte treba venčati i kako će izgledati njihov dalji život.

“Međutim, kada impresionirate goste skupim venčanjem, ti se strahovi potisnu”, komentariše Džejms. Drugim rečima, što je veći nespokoj zbog budućnosti, veća je šansa da će se na venčanje potrošiti vrtoglavi iznosi.

“Polovinom prošlog veka venčanja su bila skromna, ali mnogo se žena zapravo udavalo zbog novca. Danas je obrnuto: troše se ogromni iznosi za svadbe, a niko ne želi da prizna da se venčao iz materijalnih razloga”, smatra Džejms.

Izvor: B92"

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

S jedne strane, u glavi mi slika onih gastarbajterskih svadbi, gde se roditelji par godina spremaju i rintaju da bi se na taj dan pokazali pred zavicajnim selom ...u svoj raskosi i neumerenosti. S druge strane, u glavi mi i reci moje koleginice (koja zeni sina), koja sa toliko ljubavi priprema tu svadbu, da ne postoji pojam 'skupo'! Lm, rece: Zivim za decu, i za taj njihov dan. ...... P'da, nek ide zivot! Nek se ljudi raduju i vesele ...i neka svoj, mukom zaradjeni novac, potrose na tri dana svatovanja ...bolje to, nego da je neka muka :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svi smo nekako skloni da "na prvu" osudimo nesto kao ovaj primer...

Ali...ako su ljudi koji placau svadbu (citaj-roditelji) posteno zaradili taj novac, ako im je to merak (pa i to da "crkne selo") ko moze da im zameri?

To je dan za koji zive, rade, sticu i od uspomena i slika (snimka) tog dana ce ziveti ko zna koliko.

Pa neka ih!

Ono sto kaze Duga...to je njen "nacin" na koji i ja razmisljam (nikad dosta lepih putovanja, pa makar i 50km od Beograda).

Razliciti smo. Sticajem okolnisti moje prve komsije (dosle u veliki grad pre 15 godina radi skolovanja dece) nikada ne bi odvojili novac za pozoriste, bioskop, veceru ili neko lepo putovanje...ali zato svakog vikenda imaju krstenje, veridbu, do skora ispracaj, svadbu, slavu, punoletstvo i silne pare dadose na poklone (gorivo). Idu u kraj odakle su dosli na razne proslave. I to je njihov svet i oni su srecni. A dusu bi ti dali da im trazis. Mi smo "dva sveta", ali se lepo komsijski slazemo oko onoga u cemu smo "isti".

Jesenas su slavili punoletstvo cerki, u istom rodnom kraju, pozvali su 1000 gostiju. Sve one kod kojih su isli...nosili, sa njima slavili. Puno im srce bilo kada su skoro svi dosli. Nista mi tamo nije posebno prijalo...ni muzika, ni nacin veselja, ni obicaji...ali sam bio korektan zbog njih. HaljinE male komsinice (3 puta se presvlacila), enterijer...sve je bilo po mom ukusu na ivici kica...

Ali opet kazem...Svoj novac potrosili, presrecni bili svi...proveselili se kao nikad... i neka su! Zasluzili su!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Eto kako smo razliciti.

Za mene je to kic i preterivanje za nekog uzivanje,super provod.

Zavisi ko sta voli.

Samo sto i da imam para,da sam puna kao brod,ne bi placala neke raskosne svadbe o kojima ce selo da prica.

Pre bih te pare ulozene u svadbu,na veselje,pijanku do zore,trubace,tamburase,uplatila na knjizicu mladencima ili njihovoj buducoj deci za skolovanje.

Ne volim preterivanja.

Jbg 100 ljudi 100 cudi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To što si šefe gledao na you tube-u to su stvarno granična preterivanja... to se često graniči sa neukusom i razno raznim situacijama koje baš i nisu za pohvalu... ali tako je... sto ljudi i sto ćudi i sto želja... pa kako kome odgovara... :neznam:

Nisam za preterivanja, ali kada je bilo dogovora oko moje svadbe, svekar nije hteo da čuje o malom venčanju, daleko od rodbine... Glavna stvar i razlog njegove želje da organizuju svadbu je bio da je on išao na desetine svadbi kada su njegovi prijatelji venčavali svoju decu i veselio se, a sada on ženi sina... i ništa... samo će počastiti ljude na farmi... jok :jok: I nije mi bilo strašno... samo ono ljubljenje po tri puta u tri- četiri navrata sa preko 300 ljudi... eeee... to je bio problem... posle sam zaglavila sa nekom gadnom virozom i ležala sledećih nedelju dana bolesna :hmm:

Sada, iz ove perspektive, razmišljam o situaciji koju je opisala Ela... daće valjda Bog da dočekam moje dečake... pa sad, volela bih da organizujem neku lepu svadbu... da doživim takav dan i da bude za njih sve onako kako bi oni želeli... a ako ne budu hteli neka velika i raskošna venčanja... ok je... prihvatiću i to... :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma, nisam ja otvaranjem teme išao na to da kažem da veliko venčanje (u smislu mnogo gostiju, nekakav orkestar, mnogo hrane - to i ne mož' biti naročito jeftino) ne treba organizovati. I veliko venčanje može biti napravljeno s ukusom i bez desetaka hiljada evra i uvaljivanja novopečenih mladenaca u govna do guše. Da prosti Veca. :lol: Nisam mislio ni na ta preterivanja s milionskim iznosima, mislio sam na obične ljude koji nemaju brdo para da se njima hvale, ali ipak pate od ogromne svadbe koja ih umesto u srećan život uvede u novčane probleme, svađe i razvod.

Gde je granica u kojoj proslava započinjanja zajedničkog života u prisustvu ljudi koji nam nešto znače preraste u terevenku bez cilja i smisla? Šta će mi venčanje zbog kojeg ću biti dužan i čarape s nogu? I da li je poenta u venčanju ili u zajedničkom životu posle njega?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Ma koje vencanje, ima da napravim festu sa 500 zvanica, kada mi cerka bude napunila 18 godina! Ima da sve goste preobucemo u rozu boju, roze torte na svakom tolu, Barbika i Ken od cistog zlata ce joj biti pokloni i ima da nam sviraju svi trubaci sa Guce! Tri dana cemo slaviti!

Posle cemo takva slavlja periodicno ponoviti, kada se zaljubi, kada nadje momka, kada je zaprose...

Svadbu cemo drzati na Sejselima, iznajmit cu Boeing da nam prevozi goste do tamo, a jedan manji za trubace!

Neka cela zemlja zna kada ja budem vencavao svoju cerku! Ima da se pamti i prepricava! :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Venačanja sa puno zvanica uz sav ritual je tradicionalizam. Treba imati razumevanja, svako po svome.

Ono što mi smeta jeste što retko koje venčanje bude po ukusu mladenaca jer uglavnom roditelji finansiraju pa smatraju da mogu i da odlučju o svemu, i po meni to nije u redu.

Poslednjih godina broj razvoda je u porastu što ukazuje da dvoje sklapaju brak bez ozbiljnog pristupa a naročito ako brak ozvaniče i u crkvi. Nakon spektakularne svadbe i rođenja deteta, mnogi brakovi se razvode.

Ok, momenat venčanja se obeležio po želji, čijoj god. Odakle mladom bračnom paru smelosti da neozbiljno ulaze u brak i time na neki način iskažu nepoštovanje prema roditeljima koji su dooobro potegli (u većini slučajeva). Po malo degutantno za posmatrače, a vrlo verovatno očajno za njih.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...