Idi na sadržaj

Dakle,sta je istina?


Preporučene poruke

Iskreno, ne znam kako bih tačno trebao odgovoriti na ovo pitanje, ali krenuću, pa kud me odvede. Istina je činjenično stanje, nepobitan niz događaja. Ona je čisto savršenstvo, jednostavnost. Ako u vezi s njom ima problema, ima ih isključivo usled nesavršenosti ljudske prirode. Uvek (neko manje, neko više) težimo tome da svoje postupke učinimo ispravnim, pa ponekad iskrivljujemo sliku o onome što se dogodilo. Time stvaramo utisak da je istina iskrivljena, ali ona to nikako ne može biti. Iskrivljen je naš pogled na nju usled neznanja ili nedostatka želje za saznanjem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Istina je složen pojam. Može postojati filozofska istina, naučna istina, istina u običnom životu.... Puno je ređa nego što to ljudi obično misle. Obično se pod istinom podrazumeva odnos prema činjenicama, odnosno realnošću. Njeno potpuno podudaranje sa činjenicama je željeni standard. Do istine se dolazi različitim metodama i tehnikama.

U običnom životu i kolokvijalnom gorovu, pa i u nekim humanističkim naukama do istine nije lako doći. Ali, to je već neka druga priča...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sto sam starija, sve manje znam sta je istina..

Sve je podlozno promenama, priroda, ljudi..pa i ja se stalno menjam..i sto sam danas smatrala istinitim, sutra se pokaze kao najveca laz..

I da, sto sam starija, sve mi je manje bitno sta je ustvari istina..ionako danas jesi, sutra nisi, a to malo izmedju brzo prodje..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Istina je ono sto ljudi u danasnjem vremenu najmanje primenjuju...Jako je tesko sresti osobu koja stalno ili bar cesto govori istinu...Cast izuzetcima...Istina je po meni nesto sto svako treba da ima i da ispoljava,jer ma koliko i ta istina boli,treba teziti uvek govoriti istinu...Ja ne podnosim laz organski,i uvek sam za istinu,mislim da covek moze uvek da govori istinu,ali samo ako shvati da nekada i kada je tesko,i kada povredjuje nekoga tom istinom to je pravednije nego da slaze...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

A cuj sad,slusali mi filozofe ili ne,naucnike,ove ili one...jedna stvar je nepromenjiva-istina...

Stoga se ne trebamo truditi objasniti je,trebamo je ziveti...

Uvek,govoroli je,ili opovrgavali je,podupirali je ili ne,istina je jedna i mi to dobro znamo;cak i onda kad lazemo...

Stoga-Sta je istina?

Mi,ili istina?

Mislim da je to bolje pitanje :astasad:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 2 meseci kasnije...

Istina je relativna!

Naprotiv, istina je samo jedna i jasno određena. Ne zavisi od toga da li će je neki pojedinac ili grupa shvatiti i uspeti objasniti. Nesavršeno i relativno je ljudsko sagledavanje istine, jer je razvlačimo i prilagođavamo svojim potrebama iz različitih razloga.

Uzmimo krivi toranj u Pizi. Gledano iz jednog ugla on je nakrivljen ulevo, gledano iz drugog ugla nakrivljen je udesno, gledano iz trećeg ugla nije uopšte nakrivljen. Šta je istina? Nakrivljen je, a termini "levo" i "desno" su nepotrebni jer su relativni, menjaju se u zavisnosti od pravca gledanja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Naprotiv, istina je samo jedna i jasno određena.

Živa istina.................................... "al' ne mora da znači".

Uzmimo krivi toranj u Pizi.

Uzmimo primer rata.. i Ratka Mladića... tj. njegovog herojstva.

Ako ga pogleda srbin reći će - heroj.

Ako ga pogleda drugi srbin reći će - pffff.

Ako ga pogleda treći srbin reći će - bruka.

Ako ga pogleda musliman reći će - zločinac.

Ako ga pogleda hrvat reći će - ubica.

Ako ga pogleda slovenac - .... :cesces: ne znam šta će reć..? al' heroj garant neće .

Ako ga pogleda NatO reći će - bombarduj i njega i sve srpsko.

Ako ga pogleda Evropa reći će - u Hag s' njim.

Ako ga pogledaju svetske (kolo)vođe pomisliće - gle, isti ludak k'o i mi... a reći će - fuj, kakav balkanski divljak und primitiV.

Ako ga pogleda Tadić reći će - juhuuu, naš'o sam ga :uzbud: saĆem se uvučem eUropi

Postoje malobrojne univerzalne istine.. poput one da je zemlja okrugla,

pa sad, dal' je gled'o srbin, musliman, hrvat, papuanac, japanatz ili vanzemaljac :neznam: ona je okrugla pa je okrugla.

Gledano i s' Zemlje i s'Marsa.

sve ostalo je "luk i voda".

I da.. istina je da je skoro svaki ratnik, vojskovođa - heroj.

but, pošto mu je veličina herojstva u zavisnosti od količine ispaljenih metaka (ili ispucanih naređenja)

a meTci nisu okončavali u jabukama na granama, već u ljudskom mesu i kostima,

pa još ako pritom znamo da je svako ubistvo zločin,

dolazimo do istine da je svaki heroj - ustvari zločinac.

Neko veći.. neko manji.

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Glisho, tvoja priča "ako ga pogleda" ne govori ništa o Ratku Mladiću. Kapiš? :kez:

Ta priča govori o tome kako ga drugi ljudi doživljavaju, a ne ko on jeste. Ne govori istinu o njemu. Istina o njemu, jednoznačna i određena, postoji, samo retki među nama znaju sve detalje o njemu i njegovom životu, pa tako i istinu.

To što je mi ne znamo, ne znači da ona ne postoji.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Znaš kaj.. priča "ako ga pogleda" je samo nastavak tvoje priče o gledanju PiCinog Tornja :lol:

međutim (iako se ni malo (ama uopšte) ne slažem sa tvojim objašnjenjem mog objašnjenja :hahaha:)

složiću se da u vezi s'njim postoji jedna jedina, najjedinija nepobitna istina (koju zna samo njegova žena i možda retki (retke tetke) među nama) a to je:

da je on muŠkog sPola. :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Naslov je jasan,ali odgovor i tekako nije. Parmenid je jednom rekao da se do istine dolazi misljenjem i da je to njen princip...znaci cista misao..budite slobodni da vas vodi misao do istine ,takodje i toliko hrabri da tako veliku rec odredite nekim rezlutatom. Makar i ne znali,pokushajte.

Odgovor uglavnom nije jasan,dok ne dođem do njega u datom trenutku...ja se često vodim onom:Kad vidim cilj,vidim i put.Dakle,cilj i put su istina.U međuvremenu na tom putu svašta biva...srećem putnike razne,i namernike i slučajne...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne postoji potpuna istina, kao sto ne postoji ni potpuna laz.

Istina je relativan pojam, koja se u izgradnju licnog imidza i ega najvise zloupotrebljava.

Tako, svi mi imamo neke licne i kolektivne kvazi istine, koje delimicno i podlezu odredjenim proverama, znaci vaze, ali umnogome zavise od svesti, tim pre sto u odredjivanju istine mora se cesto i donositi odredjeni sud, koja opet moze biti nepristrasna jedino uz posedovanje svih informacija. Kao sto znamo sve informacije poseduje samo Bog.

Matematika je jedina ``egzaktna imaginacija`` koja poseduje potpunu istinu.

Valjda!

A, sta, ako ni tu ne posedujemo sve informacije? :blink:

No, da skratim pricu, radi se o sledecem. Uvek govorimo u prenesenim znacenjima, pa kad kazemo istina, zapravo mislimo: ``ja smatram da je ovo istina`` ili ``po mom znanju stvari tako stoje``.

Istina je to, da niko od nas nema ni trunke istine! To je privilegija Bogova!

:D

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Glisho, pa nas dvoje smo rekli apsolutno identičnu stvar. :lol: Istina je da je pomenuti muškog pola i to ne podleže našim ličnim opservacijama i shvatanjima istine. Ne možemo ni utvrditi nekoliko "istina" oko kojih ćemo se prepirati.

Kad god ljudi raspravljaju oko toga šta je istina, oni u stvari govore o "istinama" - svojim ličnim doživljajima istine. Istina kao takva nema nikakve veze s našim ličnim doživljajima.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nismo.

(To nije Istina :hahaha:)

Imam utisak (ne znam odakle mi to :lol:) da ti pokušavaš Istinu da digneš na nivo "Bogova".. i učiniš je nedodirljivom

što bi bilo sasvim u redu da si ser Gogsy ili da makar u Boga veruješ.

Ja govorim upravo suprotno.. da je teško uhvatljiva, da često (u zavisnosti od tematike) ima više "boja" i "oblika",

ali da je uglavnom vrlo dokučiva.. da je svakako tu, među nama.. i da je kristalno jasno vidljiva

(doduše samo) neutralnim posmatračima.

Istina kao takva nema nikakve veze s našim ličnim doživljajima.

Ima. Ako smo akteri, ili nekom istinom na neki drugi način baratamo upravo mi.

To onda više nije samo naše "viđenje istine" ... nego - istina. Glavom i bradom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Teško je uhvatljiva, to je istina (:hahaha:)

Ne pokušavam je uzdići na nivo božanskog, ona jednostavno postoji. Mi smo nesavršeni, pa je često ne možemo shvatiti, ili je namerno ignorišemo, ili je uzvrćemo. Ali, bez obzira na naše shvatanje, ignorisanje ili izvrtanje, ona je uvek ista.

Onaj čovek kojem vizuelno toranj u Pizi ne izgleda nakrivljen može do beskraja tvrditi da nije nakrivljen, ali to ne menja istinu - on jeste nakrivljen. Crkva je mogla vekovima tvrditi da se Zemlja ne okreće oko Sunca, ali to ne menja istinu - okreće se.

Naučnici danas ne znaju koliki je svemir i koliko svemira ima, ali će jednog dana saznati. Oni će tada samo shvatiti istinu koja postoji danas i postojaće u trenutku kada je otkriju. Danas možemo imati samo brdo teorija o tome, više različitih "istina" od kojih će se neka možda osloboditi navodnika u budućnosti. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čovek koji tvrdi da toranj u Pizi nije nakrivljen je budala. :lol:

I.. pustimo sad i svemir i te istine koje će nam otkriti budućnost (ako nam ih otkrije) imamo mi (do tada) ovde i sada, toliko jučerašnjih, današnjih.. svakodnevnih, običnih i neobičnih istina kojima treba da se bavimo.

Istina je ono što je tačno. :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dobro reče Glisha-istina je ono što je tačno.

Međutim, istina je obično ono što naš mozak želi da prihvati kao istinu. Kao što logika sa logikom nema nikakve logike....kao što su pravo i pravda dve različite stvari, tako je istina ono što naš mozak želi da prihvati. Ovo kad kažem mislim na neka naša ubeđenja, na naše stavove i sopstveni život uopšte. Ponekada se teško pomoriti sa činjeničnom istinom i prizanti je samom sebi. Ne prija uvek i verovatno zato ljudski mozak ima "emebargo" na istinu. :lol: Još teže je izgovoriti reč izvini kad shvatiš da si pogrešio i da je nešto drugo istina a ne ono što ti sam želiš da bude istina....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Istina..za filozofe to jedna tema bez kraja, za mene to je svaka misao koju imam u glavi, koju ima svaki covek,

laz ne moze da se zamisli, jer lagati znaci lagati nekoga, a da bi se to desilo mora se izgovoriti, ali zamisliti laz je po meni nemoguce.

Dakle sve sto sam ja zamislio u svojoj glavi je istina za mene, ako to podelim sa drugima bas kao sto mislim, recicu istinu, a ako slazem znaci da ne slusam svoje misli..prilicno je jednostavno..mozda i vise nego sto sam ja sada pokusao da objasnim..

ko zna..sta ja sada mislim :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

"Istina" je samo trenutno stanje nečije svesti neko može danas tvrditi da je voda plava ai to će biti za njega istina a sutra može promeniti mišljenje i reći da je voda bezbojna mnogo je stvari posebno nematerijalnih za koje ne postoji jedna i jedina istina ...ljudski mozak je takav kakav je i tu se ništa nemože promeniti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...