Idi na sadržaj

Ta jednostavna rec izvini


Preporučene poruke

Ako si nekog povredio, izvinu mu se.

Izvinjenje nece zaleciti ranu, ali hoce secanje na nju.

Svesni svojih postupaka ili krivih stavova, da li tvrdoglavo idete napred znajuci da ste preterali?

Ili ste od onih, kojima je izvinjenje samo jedna usputna rec u sopstvenom recniku?

Umete li da prevalite preko usana tu jednostavnu rec izvini?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Umem ja za tom rečju posegnuti i prebrzo. Pošto se uvek trudim da nikoga ne povredim ni rečima ni delima, "izvini" mi je uvek pri ruci za slučaj da ipak nekome nehotice nanesem bol. Često bi mi se događalo da se izvinim i kad za tim nema logične potrebe, da bi se kasnije ispostavilo da u stvari i nisam pogrešio. Ali, više volim i da se izvinim bez potrebe, nego da ostanem grešan prema nekome ko to ne zaslužuje. Ako sam siguran da sam u pravu i da nisam pogrešio nema te sile koja će me naterati da se izvinim.

Ljudi imaju problema s procenjivanjem iskrenosti te reči. Događalo mi se u prošlosti da potrošim reči i reči iskreno žaleći za greškom - i naletim na zid. U takvim situacijama prosto prestanem da se trudim, ne želim uzalud ubeđivati nekoga ko ne želi slušati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni je rec izvini postala vec izlizana u recniku,jer ne volim da se osoba pored mene oseca neprijatno...cak i ako nisam kriva kazem izvini,al se nekad pokajem. To mi je mana,jako losa mana,valjda cu je vremenom iskoreniti. Boze dragi,da smo svi savrseni ni ta rec izvini nikad ne bih bila potrebna. Zanimljivi su mi ljudi koji su druga krajnost od mene,kada uopste ne bih prevalili tu rec preko usta,pa taman ih taj ponos ubio. Izgleda se tesko pronalazi sredina kada bi se ta rec, onako od srca izgovorila(makar kod mene).

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Nije mi teško da kažem "izvini" kako za nešto krupno tako i za sitniju stvar.

"Izvini" u mom rečniku nije izlizano i uvek ga je dobro reći.

Skoro sam bio nešto jako ljut na poslu i zvao sam redom kolege da vidim "ko je kriv". Prema prvoj osobi sam onako ljut bio malo grublji (ne i nepristojan), zbog adrenalina. Ta osoba naravno ništa nije bila kriva. Kada sam se o'ladio malo, pozvao sam je ponovo i za svaku slučaj joj se izvinio i objasnio razlog mog malo grubljeg nastupa. I sve OK.

Kada zabrljam malo žešće isto kažem "izvini". Ako me osoba dobro poznaje zna da je to iskreno. Ako ne, dodatnim rečima malo pojačam izvinjenje.

Poznajem ljude kojima ta reč jako teško prelazi preko usana i nije mi jasno zašto. Svašta će drugo reći, ali "izvini" nikako. Kao da bi time sebe obezvredili ili dali suprotnoj strani da je 100% u pravu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nemam problema da priznam krivicu. Jednaku važnost pridajem tom izvinjenju i kada to izgovaram deci i kada je upućena odraslima. Pogrešila sam? Svi mi ponekada pogrešimo. Izvini, bio/la si u pravu, priznajem JA sam pogrešila.

Imam utisak da deca moje izvinjenje mnogo više vrednuju, nego odrasle osobe. Deca zaista shvataju značenje te reči.

Mnogo puta sam do sada sam je izrekla, uvek iskreno...i preživela.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svesni svojih postupaka ili krivih stavova, da li tvrdoglavo idete napred znajuci da ste preterali?

Ne. Ako sam svjesna toga da sam pogriješila ili da nisam u pravu, nije mi uopšte problem da to i priznam.

Ili ste od onih, kojima je izvinjenje samo jedna usputna rec u sopstvenom recniku?

Daleko od toga. Onda to izvinjenje ne bi imalo smisla ako bih riječ "izvini" koristila kao i dobar dan.

Umete li da prevalite preko usana tu jednostavnu rec izvini?

Umijem. Tako sam vaspitana. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Kao što reče lenja,

''izvini'' je reč, koja se toliko izlizala,

tako da sam je izbacila iz vokabulara.

Nema potrebe za istom.

Nekako mi to ''izvini'' zvuči kao ''izvini, ALI...''

Jesi li uradio to što jesi,

ili sam uradila to što jesam?

OkEj je, idemo dalje.

Svesni da za svaki postupak postoji

uzrok, samim tim i posledica.

Ja, od nečijeg ''izvini'' nemam ništa.

U čitavoj priči, o reči ''izvini''

potenciram na

uzročno - posledičnim vezama.

Nije ''nikad izvini'',

ali u mom sistemu vrednovanja

ne postoji ''izvini''

- postoje dela.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Naravno da umem da kažem tu reč,

svesna sam svojih postupaka i

ukoliko se desi da pogrešim, preteram, šta god, izvinim se...

ali, ne samo to...

tada se trudim da toj osobi pokažem da zaista nisam mislila ništa loše,

da prihvatam krivicu i odgovornost i da mi je zaista stalo da bude i dalje sve ok.

Naravno, svesna sam posledica svojih grešaka

i da neki tragovi ostaju, neki se prepričavaju kao anegdota,

a neki se povlače... zavisi samo o čemu se radi...

Uz sve to, ne preterujem sa upotrebom te reči,

zna se i vreme i mesto pa i način kako je izgovaram... :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iza reči "izvini" ne treba da postoji nikakvo ali.

Izvini znači "pogrešio sam, svestan sam toga, žao mi je zbog toga, neće se ponoviti".

Primetio sam i ja da iza tog "izvini" ljudi često stavljaju "ali" i to razumem tako da ustvari nisu iskreno spremni da priznaju naglas da su pogrešili. Inače smo generalno svi postali previše sujetni, nespremni na kompromis, nespremni da priznamo greške kao da će nam to upropastiti oreol savršenosti koji gajimo o samima sebi.

Možda je jedan VB "smeće od programa" ali je sjajan presek psiholoških profila ljudi. Da li su oni koji gledaju ikada čuli da u nekom sukobu neko kaže "izvini"? Jaaaaaaaako retko...

E takvi smo!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...