Idi na sadržaj

Sitne "cake" kao pomoć u kuhinji i kuvanju.


Preporučene poruke

Petljam po kuhinji i setim se da ove teme još nema. Postoje neke sitne cakice koje vam često mogu pomoći prilikom spremanja hrane.

Naprimer:

*Želite da ogulite svež paradajs i upotrebite ga tokom kuvanja kao dodatak nekom jelu. Ne morate ga bariti pa ljuštiti. Dovoljno je da tupom stranom noža pređete po celom paradajsu i potom ga vrlo jednostavno oljuštite kao da je obaren.

*Seckate beli luk, i nervira vas miris koji vam još dugo ostane na prstima. Pređite prstima po slavini nekoliko puta i miris sa ruku će nestati.

*Ukoliko imate običaj ( kao ja) da prstima uhvatite vruću dršku od šerpe pa se "lepo" opečete :fijuk: delove prstiju koje ste opekli čvrsto prislonite na resicu uha i držite dok vas bol ne popusti. Nema plika, nema otoka, kako da se nista ni opekli. (provereno!!)

*Ukoliko plačete dok seckate crni luk, i to vas nervira, pokušajte da dišete na usta! Zatvorite nos i nema suza. :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Ljuštim ja onaj krastavac danas zlica.gif (ELA...Glisho.... smajlimalasmijeh.gif) i kao i uvek, kad odsečem krajeve, probam da li je gorak..krastavac naravno. I on za divno čudo gorči...

E sad se ja setim jednog trika kako ukloniti tu gorčinu iz krastavca i sačuvati krastavac za salatu. Kada odsečete krajeve krastavca, nemojte ih odmah baciti. Kad oljuštite krastavac, probajte jednu šnitu. Ako je krastavac gorak, protrljajte onim odsečenim krajem po samom krastavcu. Bilo bi poželjno da to bude baš onaj odsečeni kraj krastavca. Trljajte pola minuta odsečeni kraj o krastavac i gorčina iz krastavca će nestati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Kada pravite neki specijalite od pohovanog povrća i još ga punite nekim nadevom (kao ja danas pečene paprike punjene rolovanim sirom), da vam se ne bi raspalo prilikom pohovanja, umotajte 2x u smesu za pohovanje.

Brašno->jaja->prezla->jaja->prezla.

Dobiće onu lepu čvrstu koricu poha i neće se raspasti. Ova caka isto važi i za Karađorđevu šniclu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Ako vam klinci ne vole seckani crni luk u pasulju (ili imate, kao ja, problema sa probavnim traktom), nemojte ga seckati! Ubacite ga celog.... onoliko koliko ste i planirali da stavite. Pre nego sto treba da stavite zaprsku, luk izvadite cetkom, malo ga istiskate kasikom da sokovi iscure, i bacite. U ukusu nema razlike, ali je 'laksi' za stomak. :maike mi: :strikeraj:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Ovo je fora moje mame. Kada treba da ispecete vecu kolicinu pomfrita, pa jos za one, 'za koje ne znate kada ce da stignu' ...tada krompir 'blansirate'. Naime, standardno, krenete da pecete krompir u vrelom ulju - ali nesto manje do pola (nista, ono, da porumeni) ...pa izvadite u ciniju. Ako je veca kolicina krompira, 'blansirate' sledecu turu. Ok? Tako vam krompir stoji sa strane (dok vi, npr. seckate salatu, pecete meso, lakirate nokte, telefonirate, itd)), i kada osacujete da je vreme da se klopa, ugrejete ulje, i vratite pomfrit da se dopece. ....... Super je ... :balavi: hrskav i topao! (bar ga ja ne volim ukocenog) ....... Ps. Mama je keva za te stvari :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 6 meseci kasnije...

Razna peciva od dizanog testa ne vole kada se "šokiraju" vrelinom rerne. Pecivo stavite u hladnu rernu i tek onda je uključite. Dok se rerna zagreva, pecivo će još narasti a kiflice (kroasani, pužići, pogačice, pogače...) će biti mmmmmmmmljac!

Naravno, kada pečete više od jedne ture ovo je neizvodljivo..

Sva peciva će biti još ukusnija ako na dno rerne stavite posudu sa malo vode da isparava, dok se pecivo peče. Od te pare pecivo dobije onu vazdušastu mekoću.

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...
  • 3 sedmica kasnije...

Vrste začina koji se koriste uz određena jela

Riba: lovor, mirođija, ruzmarin, majčina dušica, origano

Piletina: lovor, beli luk, mirođija, senf, biber, žalfija, majčina dušica

Junetina: lovor, biber, beli luk, senf, origano, peršun, žalfija, majčina dušica

Jagnjetina: žalfija, kim, mirođija, beli luk, origano, senf, peršun, majčina dušica

Jaja: mirođija, origano, peršun, majčina dušica

Sir: kim, mirođija, beli luk, origano, senf, oraščić, peršun, majčina dušica

Pasulj: origano, peršun, žalfija, majčina dušica

Krompir: kim, mirođija, origano, peršun, ruzmarin

Paradajz: lorber, beli luk, origano

Razno povrće: mirođija, peršun, origano

Salate: mirođija, nana, senf, peršu

Voće: cimet, korijander, đumbir, nana

Slatkiši: cimet, kim, limunova kora, oraščić

Način korišćenja začina

— Ne preterujte u količini i nikada ne dodajte dva vrlo jaka začina.

— Ako koristite suve začinske biljke, dodajte ih na početku kuvanja, a sveže na kraju.

— Začinske trave stavite u hladna jela nekoliko sati pre služenja, da bi se sjedinili ukusi.

— Ako duplirate količinu u receptu, ne morate da duplirate i količinu začina (dovoljno je da stavite još 50 odsto).

— Suvi začini imaju jači ukus od svežih. Ekvivalent jednoj četvrtini kašičice praha je tri četvrtine suvog ili dve kašičice svežeg začina.

Izmenjeno od strane člana Orion Lady
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Ko ne voli jela sa zaprškom, a po pravilu u jelo ide zaprška ili brašno, izrendajte krompir u jelo i izrendajte ga odmah, čim završite sa npr. dinstanjem luka i kad počnete da dodajete ostale namirnice. Krompir će se raskuvati a od njega će dobiti gustinu. Od kako mi je to ćale otkrio ja ne koristim brašno u kuvanju više.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 6 meseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Juče ćera kaže-jela bi samo supicu sa griz knedlama. 
Dobro...Što poželela to i dobila.

"Kevo kako tvoje knedle uvek budu mekane? Meni se desi da mi u sredini ostanu tvrde..?"

Pitaj babu što želiš da znaš :hhh::hhh:  tako su meni govorili.

E pa ako još neko ima isti problem kao moja ćera evo tajne. 
Jaje i griz se pomešaju neposredno pre ukuvanja u supu. 
Smesa ne sme da stoji!!
Odmah čim ste ih izmešali jaje i griz vadite male knedlice i zakuvavate u supu.
Supa ne sme jako da ključa. Čim proključa smanjute vatru na najmanje i tada stavaljate knedle. 

 

Eto....ja tako. 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...