Idi na sadržaj

Bračni par koji živi u „trabantu“: "Nama je najvažnije što se volimo"


Preporučene poruke

GORNJI MILANOVAC Ponos automobilske industrije nekadašnje Istočne Nemačke “trabant” odavno je vozilo čiju nostalgičnu vrednost prepoznaju samo pasionirani kolekcionari oldtajmera. Međutim, Stevanu Antiću (21) i Dani Marković (19), romskom paru koji se iz Lajkovca pre mesec dana preselio u Gornji Milanovac, ovaj automobil je i krov nad glavom.

120832_cacak03-trabant_f.jpg?ver=1298933

Ciča zima u naselju pored gornjomilanovačke stočne pijace u led i sneg okovala je “trabant” karakteristično plave boje. Dok se približavamo plastičnom vozilu, kroz prozor primećujemo nasmejana lica domaćina ove kuće na točkovima. Zvali bi nas da uđemo, ali se izvinjavaju, kažu, nema mesta, jedva staju i njih dvoje. Na podu i sedištima čitavo pokućstvo - ćebad, nekoliko šolja, tanjiri, čizme...

- Sedam godina sam radio za jednog čoveka u Lajkovcu, ali me je retko kad plaćao. Na tom poslu povredio sam desnu ruku i ostao invalid. Pošto nisam imao kuću niti stalno mesto gde sam živeo, nekoliko puta sam se obraćao opštini Lajkovac da mi pronađu neku kućicu gde bih mogao da se smestim. Dali su mi smeštaj u romskoj koloniji, ali me tamo nisu prihvatili. Razbijali su mi prozore, maltretirali me, prozivali, pa sam morao da se iselim. U to vreme upoznao sam i Danu i zajedno smo odlučili da se trbuhom za kruhom preselimo u Gornji Milanovac - priča Stevan Antić.

120834_cacak04-trabant_hs.jpg?ver=129893

Sa nešto stvari koje su poneli na stočnoj pijaci u ovom gradu napravili su improvizovani dom od najlona koji su postavili preko četiri šipke. Međutim, kako im je vetar često odnosio konstrukciju, zbog čega noćima nisu mogli da spavaju, Stevan i Dana odlučuju da uslove života poboljšaju kupovinom “trabanta”.

- Od jednog čoveka kupili smo “trabant” za 5.500 dinara. Tu smo se koliko-toliko skućili. Jeste hladno, ali makar smo zaštićeni od vetra. Ovde nam je baza, a preko dana idemo po gradu i skupljamo sekundarne sirovine koje kasnije prodajemo. Nekad očistimo nečiji podrum ako nas neko zovne, iscepamo drva, prebiramo krompir. Skupi se neki dinar, ali nedovoljno da bismo imali siguran obrok svakog dana. Srećom, ljudi su nas ovde lepo prihvatili, donose nam čaj, ćebad, hranu. Najviše nam pomaže gazda obližnjeg bifea gospodin Ljubivoje, koji nam pored hrane ponekad da i novac - kaže Stevan i naglašava da bi on i njegova devojka pre umrli od gladi nego što bi se odlučili da prose. Upravo je to ono što komšije kod Stevana i Dane najviše i cene.

- I pored toga što žive na točkovima u bukvalno dva kvadratna metra, uvek su vedri i nasmejani. Svako jutro kulturno se jave i odu da rade. Vraćaju se tek uveče sa punim rukama raznih stvari - pričaju komšije koje žive u blizini stočne pijace.

“Trabant” će i dalje biti njihova kuća sve dok, kako ističu, ne skupe malo novca i pronađu drugo stambeno rešenje.

120833_cacak01-trabant_hs.jpg?ver=129893

- Nama je najvažnije to što se volimo. Tako lakše podnosimo i to što se istrošio akumulator, pa u kolima nema grejanja. Zato moramo čvršće da se pribijemo jedno uz drugo, tako da nas greje ljubav. Zasada decu ne planiramo, ali će i ona doći na red kada se malo bolje skućimo. Ali ja se ni sada mnogo ne žalim - kroz osmeh kaže Valjevka Dana Marković.

izvor: Blic

Ah, ta ljubav... :treptrep:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Malo sam se pogrešno ODrazio... Naravno da jeste osećanje, hteo sam reći da je ono na šta nas to osećanje podstiče važnije od samog osećanja. Možemo da se volimo koliko hoćemo, ali to nam ništa ne vredi ako tu ljubav ne potkrepimo delima. Koliko ljudi bi u današnje vreme ostalo zajedno u ovako teškim okolnostima, delilo dobro i zlo, bilo zadovoljno mrvicama? Jako malo njih. To što su zajedno, srećni i nasmejani i pored tolikih problema koji ih okružuju pokazuje da zaista vole jedno drugo i da to nije ostalo samo na rečima i u zbirkama lepih fraza.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Znala sam da tako ne misliš, reči znaju biti varljive. Ipak, u nečemu se i dalje ne slažem. Osnovno osećanje je ljubav i uvek je stimulativno. Ljubav je u službi života, impuls za svaki korak, pokretač nad pokretačima.

Naravno da jeste osećanje, hteo sam reći da je ono na šta nas to osećanje podstiče važnije od samog osećanja.

Ovo mi nije jasno. Šta to može biti važnije od osećanja? Dokaz je priča s početka.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Priča sa početka je dokaz, ali moje tvrdnje. Kod njih ljubav postoji, ne samo kao romantična ideja u njihovim mislima, nego kao stvarno stanje koje se delima dokazuje iznova i iznova. Postoji mnogo parova kod kojih ćeš na prvi pogled primetiti neizmernu ljubav pokazanu rečima i poljupcima, ali kad jedan partner za drugog treba odvojiti vreme i posvetiti mu pažnju, pružiti podršku, ti dokazi koji "ljubav" pretvaraju u LJUBAV izostanu. Kad nekoga zaista voliš, za njega si spreman učiniti sve, tu se vidi da li je ta ljubav stvarna.

Nisam siguran da li se jasno izražavam, imam jasnu ideju u glavi ali je često ne predstavim na pravi način. Ako nas ljubav koju osećamo ne natera da žrtvujemo deo sebe, svog vremena, prostora, intime, da bismo drugoj osobi život učinili lepšim i da bismo učestvovali u zajedničkom putovanju kroz životne avanture, ona ostaje prazno slovo na papiru. Ne vredi ni pišljiva boba, možemo da je okačimo mačku o rep. Možemo doveka ponavljati da je/ga volimo, ali to ništa ne znači.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa naravno. Da nema ljubavi, ne bi bilo ni dela. Ne možeš u obrnutom smeru.

Što se priče tiče, meni baš i nisu neki reprezentativni primerak za ljubav a naročito delo. :kez: Molim te, u 2 m2 a ona zadimila sa sve filterom. Da je skupljao sa deponija odbačene daske, građevinski materijal itd. itd., mogli su napraviti brvnaru, a ne u trabantu. Možda će delovati grubo, ali ne bih mogo govorila o njhovoj marljivosti.

- Nama je najvažnije to što se volimo. Tako lakše podnosimo i to što se istrošio akumulator, pa u kolima nema grejanja. Zato moramo čvršće da se pribijemo jedno uz drugo, tako da nas greje ljubav.

O, kako da ne! Još da nije čike koji im daje povremeno, kako bi je tek onda voleo. Patetika.

Zbog čega bi moja ljubav bila manja ako smo partner i ja više stekli? (ovo hipotetički, ja sam cura :lol: )

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu da posmatram ovaj par kao primer velike ljubavi. Znaš koliko njih je krenulo od nule? Iz ljubavi i želje da im bude toplije i udobnije stekli su toliko da se gospodja nije smrzavala po ciči zimi jer njen dragi to nije dopustio. I sada on nju kao jako voli a to što joj bubrezi i krsta trnu od hladnoće nema veze. Malo su preterali sa ovim "spektaklom".

Pođi od sebe.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Možemo malo i da se udaljimo od naših junaka, poslužili su kao motiv za priču, što da ne.

Često se kaže kako ljubav moramo negovati. Šta se zapravo neguje? Niko još nije pasivno voleo. Ako jeste, to je bila iluzija (protiv koje nemam ništa protiv,ali nije tema) ili neka od bezbroj čudesnih, velikih i tužnih ljubavi, nikada okončanih. Zatim, šta ćemo sa roditeljskim instinktom? Sve su to motivi koji nagone na akciju jer ništa ne traje kao u bajci.

- Volim te i neću da budeš gladan; neću da ti bude hladno; ne mogu ti kupiti zlatni lanac, ali te volim.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vazno da imaju za cigare :smoke: no nije da ih je samo ista nedaca zadesila, nego ipak tu postoji nesto. Kada pogledamo nju s cigarom, ta cura kad bi se mesto kupovine cigara, kupila malo lepih krpica mogla bi naci boljeg , ali ne! Ona ostaje s njim i greje se dal akomulator radio ili ne. U poredjenju sa danasnjim mladim parom, msm da bi bila najgora kletva "da bog da imao, pa nemao" to bi rastavilo ne dvoje , nego i jednog coveka na pola. No, ne znam sad ni sta sam htela da napisem, ali uglavnom nek se ljudi samo voledu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sad smo na dobrom putu, rekle ste isto što i ja samo drugačijim rečima. :lol:

:hhh::hhh::hhh:

Ne Morphy, i dalje se ko pijan plota držim moje da su oni samo malo lenji mada, ako skupljaju sekundarne sirovne, ne bi trebalo baš toliko da nemaju. (dokaz: cigarete sa filtrom :kez: ) Mnogi pribegavaju tom triku pa onda traže stan od opštine i naravno dobiju ga. Svedok sam.

Evo pitanje za tebe: npr. ti nekoga voliš ali ono dibiduZ i ona tebe takođe, da li bi dozvolio da joj krsta otpadaju od leda? Pa naravno da ne bi jer iz ljubavi se rađaju plemenite ideje, što bi značilo da bi se postarao da dragu utopliš još nečim osim zagrljajem pa da može skuvati kakvu čorbicu, a ribe za dž, pun Dunav. Ljubav gradi! To je fundament u kome se mimoilazimo. (a možda se samo drugačije izražavamo :lol: )

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A-ha, sad sam s'vatio. :roll: Dakle, dokaz da on nju dibiduZ voli bi bio kad bi uradio nešto što on objektivno ne može, što zauzvrat kazuje da nema šanse da je zaista voli. Aj lajk it sa sirove logičke strane, gotovo da nema manu. :ok:

Da ja nju dibiduZ volim pod tim istim okolnostima, naravno da bih se svim silama trudio da nam obezbedim neki topliji smeštaj, bolju hranu, sigurniju budućnost. Ako ne bih uspeo u tome to ne bi značilo da je manje volim, značilo bi samo da nisam uspeo. Dalo bi se reći da sam nesposoban, dalo bi se delom opravdati ako bi me ona napustila, ne želi da bude sa slabićem i nesposobnjakovićem. Ali to ništa ne govori o ljubavi.

A imaju za cigarete? Hm, zar nikad niste videli takve parove koji funkcionišu uprkos svim razumnim merilima? Imao sam (imam valjda i dalje, nismo u kontaktu) jednog daljeg rođaka i njegovu suprugu koji su živeli u sličnoj bedi kao par sa početka priče. Imali su, doduše, krov nad glavom. Svakako ne zaslugom mog rođaka, verujte mi na reč :lol: On je propali slikar, strahovito talentovan ali nesposoban da se posveti ozbiljno svom hobiju, a ona "čistokrvna beograđanka" koja je izigravala damu u selendri sa 10 kuća. Svi smo mislili da su oboje "pomalo" ćaknuti. Zarađivali su na gotovo isti način kao ovaj par, a najveći deo para trošili na piće i cigarete. I funkcionisali su, i danas su zajedno dvadeset godina kasnije. Čak su (sreća prati lude) prošli mnogo bolje u životu od nekih ljudi iz njihovog okruženja koji su bolje finansijski stajali i bili nesumnjivo mnogo inteligentniji u opštem smislu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A-ha, sad sam s'vatio. :roll: Dakle, dokaz da on nju dibiduZ voli bi bio kad bi uradio nešto što on objektivno ne može, što zauzvrat kazuje da nema šanse da je zaista voli. Aj lajk it sa sirove logičke strane, gotovo da nema manu. :ok:

Tačno! Kada volim, ja ginem (znaš onu debilnu pesmu kada ona gine za njim :lol: )

Ali to ništa ne govori o ljubavi.

Ovo se može odnositi na čoveka dibiduZ nesposobog za opstanak, a teško da takvih ima među zdravima i upravu si, to ništa ne govori o ljubavi ali mi govorimo o sposobnom čoveku i za ljubav i za delanje.

A imaju za cigarete? Hm, zar nikad niste videli takve parove koji funkcionišu uprkos svim razumnim merilima?

Relativna su "razumna merila", sve je u opticaju.

... (sreća prati lude)...

Sreća prati one kod kojih odsustvuju "razumna merila" (šta će svet reći)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...