Idi na sadržaj

Ekranizacija knjizevnih dela


Preporučene poruke

Uvek kad citam neku zanimljivu knjigu, zamisljam kako bi izgledali glavni junaci - "u zivo". danas sve cesce smo svedoci da najpoznatija (a i ona manje poznata ) knizevna dela dobiju svoju filmsku verziju. Medjutim impresije od ekranizovane knjige, romana... najcesce su - razocarenje. To je iz jednostavnog razloga jer ne moze se doloviti svaka emocija na filmu, kao sto se moze opisati u knjizi. I sto ne moze se prikazati na velikom platnu sve ono sto je tamo ispricano.

Inace trebace im jedno 3-4- 5 i vise nastavka za jednju knjigu :migosmeh:

Koje je vase misljenje? Dali obavezno pogledate ovakve filmove ili nisu vam narocito privlacni?

Izmenjeno od strane člana Malena
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Retko kad me film oduševi poput knjige... :beyond:

Izuzetak su jedino ''Gospodari prstenova'' jer sam čitajući tu knjigu zamišljala kako bi mogli izgledati svi ti fantastični likovi...i na prvo gledanje, film me oduševio :ok:

Sve ostale ekranizacije su uglavnom blede kopije knjiga... još kad režiser i društvo daju sebi slobodu da ubace, izbace ili bilo šta promene...:ljutko:

Imam jedno pravilo, a to je da uvek prvo pročitam knjigu, pa tek onda gledam film :uredu: Nekako, knjiga je knjiga, volim da uživam dok čitam nagađajući sam rasplet na kraju dela, tako da tu neizvesnost i lepotu, ne dam da mi kvare filmovi

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Ovako, na prvu loptu, mogu da se setim par knjiga koje su ekranizovane, i od tih ekranizovanih, samo mi je "Gospodar prstenova" ostao kao film koji je ispao dobro (ali, to vec i vraBci znaju). Jednostavno, film u koji je ulozeno, koji pravi radnju knjige (koliko moze, komercijala je cudo), koji je uspeo da docara filing koji sam imala i dok sam citala knjigu. Igrom slucaja, to je film koji sam pogledala pre citanja knjige, a koji me je isto oduvao kao i knjige.

Ne volim da gledam filmove radjene po knjigama, zato sto sam ja jako gadan kriticar :kez: Uvek glasno komentarisem kako to u knjizi nije tako, kako je knjiga bolja a ovo sranje, kako su promasili glumce.. Prvi film koji mi na pamet pada jeste "Druga Bolenova kci" sa Erikom Banom ( :balavi: ), Natali Portman i Skarlet Johanson. Boze zali potrosenog vremena. Knjiga je fenomenalna, a film je katastrofalan. Em sto ne prati radnju knjige, em sto su izvrnuli istorijske cinjenice. Nije to ne znam kako bitno, ali meni je upadljivo.

Uglavnom film ne moze da prati knjigu iz razloga sto bi dobar film radjen po knjizi trebalo da traje bar 5 sati ili da bude uradjen kao mini - serija. Kao sto je uradjeno sa vecinom Agatinih romana ili kratkih prica.

Jos jedan razlog zasto ne volim ekranizovane knjige. Obicno se ono moje izmastano dok citam ne poklopi sa onim na ekranu. Naravno, sve je to vizija onog koji pravi film, ali eto, meni to kvari utisak.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

I meni retko kad legne ekranizacija.. Poslednje totalno razocarenje u odnosu na knjigu je film Lovac na Zmajeve.. Mnogo prelepih recenica ispusteno, neke misli glavnih junaka koje knjigu cine zanimljivom je nemoguce pretociti u film.

Frka mi malo i za ovog Hobita. Bila sam odusevljena knjigom pa imam zebnju.

Svidja mi se kako je uradjen Kingov Shining, Ekovo Ime Ruze..

Da ne zaboravim da pomenem Milovana Glisica i film Leptirica. Kult bre. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Frka mi malo i za ovog Hobita.

Ako ti se dopao "Gospodar prstenova", kontam da ce i ovo. A ako nije.. Pa, onda ce mozda ovaj da ti se svidi :kez:

Zaboravih da reknem. Ekranizacija knjiga o Hari Poteru je blagi uzas. Sve bih ja to spalila sto ubise filing knjige. Dopada mi se samo poslednji deo, tacnije prvi deo poslednjeg dela, jer je najbolji od ostalih koji su katastrofa.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Stars, slazem se da film nema ni priblizno onaj filing, kao kad se 'uvuces u knjigu'.... ali, bar po pitanju Harija Potera, nisu puno omasili ... kod citanja prvog dela (a bez gledanja filma), postoji radoznalost povodom f. efekata - kako ce sta odraditi (npr. zar nisi bila radoznala da vidis utakmicu kvidica? Kako ce da lete na metlama? Itd) Meni se svideo i film :beyond: ..............ps. Snimljen je film iz trilogije 'Polarna svetlost', ali nemam 'gde i kako' da ga pogledam :uzdise: a voleO bih...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Stars, slazem se da film nema ni priblizno onaj filing, kao kad se 'uvuces u knjigu'.... ali, bar po pitanju Harija Potera, nisu puno omasili ... kod citanja prvog dela (a bez gledanja filma), postoji radoznalost povodom f. efekata - kako ce sta odraditi (npr. zar nisi bila radoznala da vidis utakmicu kvidica? Kako ce da lete na metlama? Itd) Meni se svideo i film :beyond: ..............

P'posto sam ja knjige procitala puno puta, napamet znam i koju emociju treba da prikazu :smeh: Jesu puno omasili po pitanju tih knjiga. Mnogo je izostavljeno, nakaradno ubacene neke stvari u delove kojima ne pripadaju.. :beyond: Postoji radoznalost da vidim sta ce ubaciti od onog sto u knjizi ni ne pise, btw :smeh:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Kada gledas film on se nikada ne moze poklopiti sa onim filmom

koji vec imas u svojoj glavi,

koji stvaras citajuci knjigu na osnovu koje je snimljen film koji gledas.

Sam stvaras svoj film.

Samim tim , mogucnost razocarenja je velika.

A ako nije razocarenje ....

u svakom slucaju ...dozivljaji su drugaciji.

Trebalo bi ih razdvojiti ..odvojiti ..poslati na dve suprotne strane sveta .....ne porediti ......

A to je jako tesko.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Film i knjizevno delo nisu isti i ne mogu biti isti.

Kolika je slicnost izmedju njih, zavisi od motiva ekranizacije:

Da li je motiv sama radnja,

raspolozenje ili ambijent,

velicanje istorijskog lika, dogadjaja ili nekog dela(dogadjaja)?

Ne citaju istu knjigu svi jednako!

Ne gledaju isti film svi na isti nacin!

Neki uzivaju u dogadjaju, neki u glumackom umecu, neki u dijalozima, muzici, vizuelnoj predstavi, dinamici, nacinu raspleta ili na osnovu zajednickog utiska.

Za referencu predlazem Dan Sakala (Sakal) od Frederika Forsajta, gde roman fenomenalno opisuje Francusku `60-ih i film Dan Sakala, Freda Cinemana gde je pored odlicno vodjene dramaturgije pristupacan i nit karijerskog uspinjanja glavnog inspektora.

Posle pogledajte sund sa Brus Vilisom (Sakal) na istu temu...

Nego, kako bi filmski adaptirali knjigu Solaris? (skoro da je nemoguca misija).

Film Rambo (First Blood) je odlican film, a knjiga je mnogo manje vredna).

Da li androidi sanjaju elektricne ovce (Blade Runner) je takodje primer gde je film mnogo bolja od samog dela.

U klasicnu knjizevnost ne bi zalazio, ona se uvek rezira nanovo i drugacije...

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni su mi se dopale ekranizacije '' Tihog Dona'' i '' Dr. Zivaga ''.

E sad ne znam da li je razlog sto sam ''Tihi Don '' citao kao lektiru a

''Dr. Zivago'' i nisam, pa je tu malo bilo uporedivanja ali su mi ti filmovi ostavili su mi

utisak na mene. ( Aksinju sam bas tako zamisljao npr )

A od losih ekranizacija , a nasih , mi je najbolji primer ekranizacija romana '' Seobe ''

Dopala mi se serija Pesma i film Una ....koliko se secam.

Ima sigurno jos dobrih ali sada ne mogu da se setim ........trenutno.........:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Ne volim da gledam ekranizacije knjiga koje sam procitao.

Njih sam doziveo na svoj nacin, zamislio, naslikao u glavi likove, predele i sve ostalo.

Svaka koju sam pogledao ni izbliza nije ostavila emociju kao knjiga.

Secam se da sam kao mali procitao 2 puta "Tom Sojer" i ziv nisam bio od uzbudjenja kada sam video da ce na TV-u biti film. 7 dana sam goreo od nestrpljenja. Mom razocaranju nije bilo kraja posle gledanja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Citao sam Orlovi rano lete..."nekoliko puta"...a film me promasio kad sam bio djete ( moze i dijete) ...nego sam ga gledao "nekoliko" puta kad sam bio stari klipan...od nekih 23-4 pa sve do danasnjih dana...i uvijek uzivam u njemu...uvijek...i nikada da dosadi...e sad...vjerovatno da malo odstupa od mojih reziserskih zahtjeva...ali mi je jako drag...i sve to pada u vodu...zbog jednog jedinog razloga ...a to je da taj film uopste postoji...:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 sedmica kasnije...

Pre neki dan sam se ubacila na po' filma Decaci Pavlove ulice. Prvi shok je bio zbog italijanskog jezika ...bilo mi je tesko da se slusno presaltam na njega, mada, cinjenica je da bi bilo cudno gledati ga (izvorno) i na madjarskom. S druge strane, to me nekako raznezilo ...jednu prelepu knjigu i pricu isto dozivljavaju, kojim god jezikom govorili, i u kojoj god drzavi ziveli. Tri puta ura za prevodioce! :ajde::lol: .......... Film mi se nije dopao, ali verovatno sto ga nisam gledala od pocetka. Previse je 'siv', i asocirao me je na prve verzije filma Oliver Tvist. .............. 5 bambija za knjigu - 1 za film.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Čitam ovih dana kritike nove verzije ''Ane Karenjine'',

koju su naravno, napravili Englezi... i ne mogu da verujem da opet pokušavaju da snime film

po ovom romanu... mislim da je to jednostavno nemoguće...

Posebno se odnosi na ovaj roman, koji svojim obimom, čarobnim scenama i likovima

me je potpuno očarao...

Nakon čitanja, već ko zna koje po redu, negativne kritike,

znam da ću ovaj film obići u širokom luku...

Dovoljno mi je to što sam videla ulickanog Vronskog,

a moja slika je bila totalno drugačija...

Isto važi i za Anu, koju glumi Kira Najtli...

Još jednom je potvrđeno, da sem par zaista fantastičnih ekranizacija,

sve ostalo zaista gubi svaki smisao nakon doživljaja knjige...

i uglavnom se to odnosi na klasike :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...