Sign in to follow this  
Followers 0

"Reprezentacija takozvanog Kosova"

4 posts in this topic

Posted · Report post

Da li samo meni rečenica iz naslova teme ide na nerve?

Sasvim je nelogična na više nivoa. Kosovo nije takozvano, tako se zaista zove i tako ga mi zovemo. Mi smo mu dali ime.

Ono ima reprezentaciju i ona igra Ligu nacija. Mi ga ne priznajemo kao nezavisnu državu, ali... zašto mu ne priznajemo reprezentaciju? Malo mi je to uvrnuto. Ja sam ovde ranije u toku godine, delom iz zajebancije ali delom i s porukom, kosovske klubove u kvalifikacijama označio istom bojom kao klubove iz ostatka Srbije. Jer, ako već Kosovo zvanično smatramo svojim, onda su i njegovi klubovi i reprezentacije - naši. Makar de jure.

A de jure je bitno. Tokom celog rata u Hrvatskoj na HTV su Krajinu nazivali "privremeno okupiranim područjem" i od toga nisu odstupali ni za pedalj. Nije to bila ni takozvana Krajina ni takozvana reprezentacija - bila je "privremeno okupirano područje". Dosledno. Logično. U skladu sa hrvatskim ustavom. U skladu sa njihovom tvrdnjom da je Krajina njihova. Zašto mi nismo u stanju da tako autistično ponavljamo i, makar u rečima, "prihvatamo" Kosovo kao svoje sopstveno? Za moj pojam, mi bi trebalo ciljano da se "ozbiljno zajebavamo" i da u svim vestima i pominjanjima repprezentacije Kosova navodimo "ponosno" kako smo mi jedina država pored Ujedinjenog kraljevstva čije dve reprezentativne selekcije nastupaju u sportskim takmičenjima. Dosledno. Logično. U skladu sa ustavom i našom tvrdnjom da je to naše.

Posted · Report post

Ne znam odakle ti tačno naslov, ali veoma često se može čuti i pročitati takva i slična konstrukcija, a meni se tada okrene stomak. Za mene bi jedino bilo prihvatljivo da se kaže "reprezentacija takozvane Republike Kosovo". A takozvana Republika Kosovo se nalazi na našoj teritoriji Autonomnoj pokraini Kosovo i Metohija. Skraćivanjem kovanice "takozvana Republika Kosovo" u "takozvano Kosovo" se čini šteta, navikavajući ljude da je to nešto drugo, a ne ono što jeste.

Nije baš da su imali prilike da imenuju Krajinu u nekom drugom smislu, jer ista nije imala reprezentacije niti nekih kulturnih dešavanja, ali Hrvatima svaka čast na istrajnosti i jedinstvu. Tako se bori za ono što misliš ili hoćeš da je tvoje, i ako se većina što živi na tom područiju ne slaže sa tobom.

Morpheus likes this

Posted · Report post

Naslov je sa B92, ali oni su pre pravilo nego izuzetak po tom pitanju. Hrvati su mi samo primer kako se nešto naziva u skladu sa trenutnim državnim narativom, što je onda usvojeno i od strane medija i od šire javnosti. Mi bi svakako trebalo to da usvojimo, ako želimo da nas svi ozbiljno shvate. Imala je Krajina i ligu i reprezentaciju, mada je naravno nastupala samo protiv RS i RS u nezvaničnim susretima.

Kod nas je ovo malo suludo kad razmisliš. Smatramo Kosovo delom svoje teritorije, puno nam srce srca Srbije, volimo Kosovo. A onda kad to Kosovo silom međunarodnih okolnosti negde dobije pravo nastupa mi pokazujemo otvoreno neprijateljstvo prema njemu. Po meni, ako je Kosovo po Ustavu deo Srbije i ako želimo da to "ostane", onda moramo (makar i totalno neiskreno) Kosovo kao takvo uvek i svuda prikazivati kao deo Srbije i kao drugog predstavnika Srbije. Insistirati na tome da su njegovi trenutni politički lideri i status neprihvatljivi i nelegitimni, ali ga voleti kao deo sebe. Time pokazujemo i kako bismo se prema njemu odnosili kad bi zaista bilo deo nas. Kad bi nekim čudom Kosovo bilo vraćeno u sastav Srbije, mi bismo ga morali prepoznati kao suvereni konstitutivni element i Albance kao legitimne predstavnike većine građana. Ono ne bi moglo da bude reintegrisano u unitarnu Srbiju, to bi moralo da bude u nekom obliku ogromne autonomije ili čak federacije/konfederacije.

Adrijan likes this

Posted · Report post

Khm.... Srbija je jedina država čije su se dve reprezentativne selekcije plasirale u viši rang Lige nacija istog dana! :fijuk: A reprezentacija se plasirala u Ligu B, a B reprezentacija u Ligu C.

:srbija: 

Adrijan likes this