Idi na sadržaj

Net neutrality - bitka za slobodan internet je izgubljena?


Preporučene poruke

Federalna služba za komunikacije SAD je sa tri glasa za i dva protiv ukinula net neutrality regulativu u Sjedinjenim državama. U praksi, ovo daje pravo internet provajderima da korisnicima zabrane ili posebno naplaćuju pristup pojedinim sajtovima, ili da pojedine sajtove u potpunosti blokiraju od prikazivanja. Ono što izaziva posebnu bojazan je mogućnost da se time utiče na javno mnenje donošenjem odluka o tome šta treba a šta ne treba da bude prikazano korisnicima interneta.

Da li ste pratili ovu priču i da li ste uopšte zainteresovani/zabrinuti zbog budućnosti pristupa internetu i slobode nekontrolisanog informisanja na njemu?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi kažu konektovaće se preko VPN. OK, da bi videli šta? Sajt koji je blokiran, čiji DNS zapis nije dostupan mreži nikakav VPN neće učiniti vidljivim. On za mrežu ne postoji. U krajnjoj instanci, kad svi provajderi budu primorani da blokiraju sajt univerzalno smatran štetnim po korisnika... zbogom taj sajt. To je ono što brine.


To što će provajder sastaviti spisak "elitnih" sajtova iz različitih oblasti pa posebno naplatiti pristup njima, to je manja briga. Tu je problem "samo" što će država, njene agencije, i "zainteresovane kompanije i pojedinci" na jedan klik moći da saznaju mnogo toga o vama što nije njihov posao ni briga. Političke stavove, seksualne sklonosti, mračne fantazije... a znanje je moć.


Ja imam to prokletstvo u razmišljanju da uvek vidim krajnju moguću posledicu. I da se bunim ako ta krajnja moguća posledica podrazumeva gubitak ljudskih prava i sloboda. Nisam teoretičar zavere, samo smatram da potencijalnosti te vrste moraju da budu sistemski sprečene pre nego što postanu realne. Jer kad postanu realne može da bude kasno. Znam da će ljudi reći da je ovo što sam napisao paranoično, jako teško zamislivo. Ali samo da podsetim da je ogromna većina normalnih Nemaca do pred samo paljenje Rajhstaga i jurišanje Hitler Jugenda i SS divizija ulicama nemačkih gradova mislilo "Ma, taj Hitler je karikatura, šarlatan... iza njega niko ozbiljan neće stati".


Rušenje net neutrality zakona u SAD je internet paljenje Rajhstaga.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da i sad postoji ogranicenje sta je za net sta nije..ti si misljenja da je sve dostupno? Onda sam ja veci teoreticar zavere od tebe.Recimo ja mislim da se vrlo vesto plasira apsolutna sloboda putem neta,a da se i sad i te kako zna sta se gleda,sta privlaci paznju,sta je dostupno,sta plasirano radi eksperimenta.Inace,licno me raduje blaga smrt neta,previse je snage dobio,previse se zloupotrebljava .Previse smo ga olako uzeli i sami ga -hranimo-.Ranije ga nije bilo,ipak se sve saznavalo.Postoje i drugi izvori informisanja ili to zaboravljamo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sve jeste dostupno. Čak i previše dostupno. Ekstremo je lako stvoriti konfuziju veštim plasiranjem dezinformacija. Ali, ako želiš, imaš mogućnost da saznaš i drugu stranu priče. Informacija postoji, možda je teško doći do nje, ali igurno je negde zapisana i možeš da je nađeš. Ako net neutrality zakoni propadnu, druga strana priče može da bude trajno ugašena. Klik. Ima da znaš samo ono što mi mislimo da je važno da znaš.

Slažem se, postoje i drugi izvori informisanja, ali mislim da je internet daleko najslobodniji trenutno. 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...