Idi na sadržaj

Promenom izbornog sistema do dvopartijske Srbije


Preporučene poruke

Sadašnji izborni sistem je takav da i male stranke mogu da 'nategnu' cenzus i postanu parlamentarne. Promenom izbornog sistema iz proporcionalnog u većinski bi se to najverovatnije promenilo. Uvođenjem većinskog izbornog sistema partije koje uživaju najveću podršku građana bi nesumnjivo osvajale znatno veći broj mandata i imale bi stabilniju većinu. To bi smanjilo mogućnosti za postizbornu kombinatoriku jer bi broj stranaka u parlamentu sigurno bio znatno manji nego danas, ne bi se toliko trgovalo prilikom formiranja većine i ne bi bilo toliko zadnjica za fotelje kao što je bio slučaj sa formiranjem sadašnje vladajuće većine. Međutim, vraćanjem većinskog izbornog sistema bi se svakako uvećale mogućnosti vodeće stranke odnosno stranaka za dominaciju i znatno lakše formiranje, znatno jače i stabilnije većine. To donosi političku stabilnost u zemlji ali ne treba posebno napomenuti da se baš na taj način i Milošević učvrstio na vlasti pre skoro 20 godina. Zamislite da u dvopartijskoj Srbiji koaliciju naprave DS i SNS... Đelić je već pričao o tome kako je za Srbiju najbolji dvopartijski sistem.

Kakav je vaš stav - proporcionalni ili većinski izborni sistem? Dvopartijska Srbija ili ovakva kakva jeste?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Možemo mi imati bilo kakav izborni sistem ,uvek će se pojavljivati isti ljudi koje gledamo već poprilično dugo.

Jedino promenama Ustava,ograničenjem prava biranja na najviše dva mandata i naterivanjem stranaka da moraju imati za svake izbore najmanje trećinu novih ljudi,verovatno bi se pojavile i nove snage i novi ljudi.

Ali pošto se to neće dogoditi,onda bih uvek izabrao dvopartijski sistem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Izborni sistem, pa i izbori sami po sebi su totalno obesmišljeni, bar meni. No, ako bismo posmatrali idealne uslove i pretpostavili postojanje slobode izbora, onda bih izabrao većinski sistem. Zašto? Jer u proporcionalnom sistemu postoji velika mogućnost, a u Srbiji je gotovo neizbežno, da stranka sa minornim uticajem u biračkom telu ucenjuje mnogo veće koalicione partnere. Da ih ucenjuje na dobrobit građana i države, to ne bi bio problem. Međutim....

Većinski sistem nije idealan, naravno. I u njemu se "volja naroda" u izvesnoj meri prekraja, ali mislim da je ipak za politički sistem bolje da stranke koje nisu u stanju skupiti dovoljnu podršku za svoj program na državnom nivou postanu lokalne i bore se za eventualni rast poverenja birača.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Možemo mi imati bilo kakav izborni sistem ,uvek će se pojavljivati isti ljudi koje gledamo već poprilično dugo.

Tako je. Naročito zato što su sve aktuelne stranke povezane dugogodišnjom "saradnjom", ili saradnjom, obračunima, trgovinom, interesima, pa jedni druge drže za vratove. Ako jedan krene da pada, povući će sve za sobom. Zato svima i odgovara da opstaju tako đuture.

Jesam za dvopartijski sistem, ali je nažalost moje viđenje na nivou utopije. Kompletna politička scena u Srbiji danas se više bavi snalaženjem u datom trenutku, nego što zaista ostvaruje neku programsku viziju. Razlike su tek tolike da bi bilo opravdano baviti se politikom i biti onaj koji vlada. Meni sve to liči na unutarstranačko previranje, jer bilo ko da od njih sad dođe na vlast, radio bi i govorio manje-više isto. Nasuprot svima njima nedostaje jedna zdrava partija levice, koja ne bi bila nastavak političkog delovanja JUL-a i SPS-a, nego proizvod udruživanja urbane levičarske inteligencije, novih ljudi koji bi bili druga valjana strana tasa. Problem je što su takvi ljudi ili previše okupirani neplodnom analizom, ili nespremni za suočavanje sa kompletnom političkom scenom u Srbiji, ili su svesni da to još uvek nije moguće...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 meseci kasnije...

Proporcionalni sistem je pravedniji u drzavi koja ima toliko razlicitosti kao Srbija.

Najveci problem u srpskoj politici jeste jednoumlje koje vlada u partijama, diktatura partijske vodje. Na taj nacin Srbijom vlada i medjusobno trguje oko 6 ljudi, partijskih vodja i u svim relevantnim pitanjima njihovo misljenje presudno. To nije demokratija, to je lazna vladavina naroda!

Zar nije paradoksalno u izborima u mesnim zajednicama glasati na partije i partijske vodje? Nije li sramno asfaltirati one ulice, gde zive partijski aktivisti? :bljak:

Promenom politickog sistema, ali u cilju favorizovanja nezavisnih kanditata, demokratizacija bi bila mnogo jaca. Nisam pohadjao politicke nauke, ne znam kako je to moguce uraditi, ali svaki put pokipim kada vidim kako se partije ponasaju prema svojim lokalnim i malim aktivistima.

Znaci proporcionalno i sa sto manje partija na lokalnim nivoima, uz sto vecu decentralizaciju (mada i to je stvar medjupartijske trgovine)... :zeva:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Izbori i sam izborni sistem su ovde totalno obesmisljeni.

To je sve jedna elita , elita za sebe , elita iznad svih drugih .

Iznad svih gradjana ciji bi interes trebalo da zastupaju.

Ja sam za diktaturu i to onu "meku ".

Ako ni ona ne da rezultate onda za cvrstu ruku.

Jedini nacin da se zemlja koliko - toliko upristoji i lici na nesto.

Tu pre svega mislim na smanjenje pljacke , kriminala , korupcije , bahatog trosenja narodnih para , odsustvo svake odgovornosti ....

Svega onog sto imamo sada .

S obzirom da se to nece desiti ............mislim ta Diktatura ........svetli nas dani ocekuju.

Sa vlasti jednom ili drugom koja ce biti izabrana na slobodnim i demokratskim izborima.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Sad malo razmišljam i shvatam da je ovde suštinski svejedno da li će sistem biti dvopartijski ili višepartijski, da li će izborni sistem biti većinski ili proporcionalni... u situaciji u kojoj sve partije koje imaju glasače i uticaj vode istu politiku - izborni sistem nije ni od kakvog značaja. Ipak, ostajem pri tome da previše partija na sceni otvara mogućnost trgovine glasovima, mandatima i podrškom, a to je situacija u kojoj se interes države i građana gubi u izmaglici.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...