Idi na sadržaj

Sad je bolje biti debeo nego mršav?


Preporučene poruke

Sad je bolje biti debeo nego mršav?

13. jul 2012. 08:20

Nedavno istraživanje u okviru kojeg su naučnici uporedili zdravstveno stanje gojaznih i neuhranjenih, pokazalo je da su debeli ljudi zdraviji od mršavih.

v251722p0.jpg

Guliver/Getty images

Studija sprovedena na medicinskoj školi Kalifornijskog univerziteta u Dejvisu, otkrila je da je daleko bolje biti svrstan među "preterano gojazne" nego među "neuhranjene".

"Postoji opšte mišljenje da bilo koji stepen prekomerne težine i gojaznosti povećava rizik od smrti. Naše istraživanje je, međutim, pokazalo da to ne mora da bude slučaj", kazao je prof Entoni Džerant koji je zajedno sa svojim timom tokom šest godina pratio zdravstveno stanje više od 50.000 Amerikanaca svih uzrasta na osnovu kategorija i indeksa telesne težine.

Upoređujući gojazne sa neuhranjenim osobama, istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Journal of the American Board of Family Medicine, pokazalo je da je debljina manje štetna po organizam.

Kod osoba koje su bile svrstane u grupu neuhranjenih, naučnici su zabeležili dvostruko veći rizik od smrti nego kod osoba s normalnom telesnom težinom. Gojazni ili debeli su, pak, imali 1,26 puta veći rizik da će umreti pre vremena nego ljudi normalne telesne težine.

Takođe, debele osobe nisu oboljevale ni od bolesti - poput dijabetesa ili visokog krvnog pritiska, ništa češće nego što bi se to, s obzirom na "rizično" zdravstveno stanje, očekivalo.

(MONDO/Tanjug)

_____________________________

:kul3:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Istrazivanje, ipak, govori o krajnostima. Daleko bilo da se gojaznost preporucuje. Moze biti da je bolje biti gojazan nego neuhranjen (i ratovati sa holesterolom, trigliceridima, hipertenzijom, itd), nego da se, usled gladovanja, obori imuni sistem, i otvore vrata raznim virusima i dr bolestinama. No, zdravorazumski, treba biti negde u sredini :jebiga: ........... Ps. Odo' da je'm slanine i paradajza :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zamisljam ... na jednoj strani terazija su oni dvesto-kilasi (sto se gegaju i jedva krecu a da se ne zadisu, pocrvene i preznoje), a na drugoj, oni skeleti iz Bijafre (kost i koza ... malaksali i nemocni ...a oko njih roj muva, koje kruze kao lesinari). P'da ... 'zdravije' izgledaju gojazni. Cak je i verovatnoca veca da ce nadziveti neuhranjene :uzdise: ........... Ps. Stvarno me zanima koliko je ozbiljno to istrazivanje, koliko naucno i medicinski sveobuhvatno, jer mi je na pameti, da Pancevci nisu mogli da urade pristojnu studiju o uticaju aero zagadjenja na zdravlje lokalnog stanovnistva, jer je tesko izolovati ostale uticaje na zdravstvenu sliku coveka (od genetike, licnoj brizi o sopstvenom zdravlju, itd, itd).

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 sedmica kasnije...
  • 2 meseci kasnije...

Naučne institucije moraju nešto da rade. Čim objave svetu neko otkriće, svet se uzdrma, pridržava se naučnog zaključka i već nakon par dana zaborave na isti.

Zatim prođe vreme, naučnici tragaju dalje, a onda plasiraju novo otkriće i sve tako u krug.

Poslednje što sam čula jeste kako se u salu nalazi sav balast što bi značilo da ga treba hitno izbaciti. To što su naučnici "otkrili", ja sam znala i pre njih, i ne samo ja s tom razlikom što nisam znala da se baš u salu deponuje balast već u drugim organima koji služe za to.

Stari kažu kako su mršavi zli a buce dobre što je besmislica. Neka mi ne zamere buce, ali sam sigurna da je to izmislio baš neki buca. Slično bih pisala i kada su u pitanju vicevi na račun plavuša.

Ne valja ni jedna krajnost, dok je sredina zlatna. Svi dugovečni ljudi su mršavi i to mi je uverljivije od svih naučnoistraživačkih zaključaka.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...