Idi na sadržaj

Prisluškivanje od strane službi bezbednosti


Preporučene poruke

BETA Beograd -- MUP i službe bezbednosti imaju pristup bazama podataka telefonskih operatera o tome koga su građani, kada i odakle zvali što ostavlja mogućnost zloupotrebe.

To su pokazali objavljeni rezultati službi zaštitnika građana i poverenika za informacije od javnog značaja.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić i zaštitnik građana Saša Janković ukazali su da, po zakonu, takvog pristupa ne bi trebalo da bude bez dozvole suda, ali se, uprkos tome, to dešava i stvara opasnost zloupotrebe.

Kako su naveli, njihov nadzor rada telefonskih operatera pokazuje da je samo jedan od njih registrovao koliko puta su službe bezbednosti i policija preko interneta pristupile njegovoj mreži - više od 270.000 puta.

Janković i Šabić ocenili su da je vrlo zabrinjavajuće to što službe bezbednosti mogu da, bez odluke suda, pristupe tim podacima, i ukazali na potrebu izmene i zakona i prakse.

"Ako je od četiri operatera samo jedan uključio softver koji omogućava da se vidi koliko su puta službe bezbednosti ušle na njegovu mrežu, ostaje nam samo da se pitamo da li su naši privatni podaci zloupotrebljavani", rekao je Janković o načinu na koji službe bezbednosti pristupaju privatnim podacima građana.

Janković je podsetio da se takozvani "zadržani podaci" - o tome ko je koga, odakle i kada zvao, kao i koliko je trajao razgovor, po zakonu ne mogu dobiti bez dozvole suda i to samo u slučajevima krivičnog postupka i ugrožavanja državne bezbednosti.

"On lajn pristupom bazama podataka provajdera (četiri telefonska operatera) zaobilazi se i tužilac", upozorio je Janković i dodao da suprotno zakonu praktično samo od administratora sistema u MUP-u, BIA i VBA zavisi ko će i kada dobiti podatke o telefonskim razgovorima pojedinih građana.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je rekao da jedino Bezbednosno-informativna agencija (BIA) ima tehničke mogućnosti za svakodnevan pristup bazama podataka telefonskih operatera, na osnovu kojih može da dobije podatke o tome ko je od građana koga, kada i odakle zvao, kao i koliko je trajao razgovor.

-------------------------------------

Da li vas iznenađuje što se ovakve stvari događaju? Jeste li zabrinuti za svoju privatnost? Mislite li da snimaju i nešto više od opštih podataka o razgovoru? Podržavate li prisluškivanje razgovora u cilju hvatanja zločinaca? Itd... :)

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pitao sam jer sam naletao na netu na rasprave između onih koje zabole uvo što neko prati razgovore jer "nameju šta da kriju" i onih opsednutih privatnošću koji se zgražavaju nad samom mogućnošću da neko zna koga su i kad zvali.

Ja sam negde između. Zaista nemam šta da krijem, i što se mene tiče mogli bi pod određenim okolnostima i da slušaju šta pričam, ne bi me mnogo uznemirilo. S druge strane, postoji i ona tačka gde pozitivno (eventualno hvatanje kriminalaca ili presretanje kanala distribucije droge i slično) prelazi u negativno. Pitanje je gde postaviti granicu između onoga što se mora da bi se zaštitila bezbednost građana i onoga što može preći u instrumente kontrole nad građanima. Mora postojati neko ograničenje onoga to se sme učiniti s tim podacima. Čini mi se da policija prelazi tu granicu ako je tačno ono što piše u medijima.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Jbga a svi imate FB gde vas prati i Qrta i Murta. Realno tehnologija je toliko uznapredovala da skoro svaka budala danas može da te prati, špijunira i prisluškuje, samo je pitanje da li će to raditi sa dozvolom ili bez. Pandurima takva dozvola treba da bi na sudu mogli da iznesu dokaze koje tako prikupe. Tvoj komšija, poslodavac, poslovni saradnik ili neko deseti isto to može da radi naravno bez da će ikoga da pita. ne uzbuđujte se ljudi, svi imate FB ako ne FB onda svi imate mobilne telefone tako da... he he. :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Za ovu vest sam vec cula.

Ne iznenadjuje me,to se moglo i očekivati...

Mislim da je svako na neki način zabrinut za svoju privatnost.

Mislim da snimaju i nešto više,čula sam da mnogi ljudi dobiju otkaz zbog toga,jer su ih poslodavci špijunirali u privatnim razgovorima.

U cilju hvatanja zločinca prihvatam,ali špijuniranje normalnih ljudi ne.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 sedmica kasnije...

Ne treba se tu nista cuditi, kakvi ljudi, takva i drzava. A moramo priznati ljudi su prilicno licemerni i imaju slabu drustvenu svest. Demokracija na ovim prostorima tek se radja.

Sto se teme tice... Prisluskivanje, spijuniranje? Nije li ga oduvek bilo? Ljubavnici, on i ona, uzeli sobu u hotelu nekog grada. Savesni portir je sledeci dan iz telefonskog imenika ``izguglao`` broj njenog stana i tamo nasao njenog muza i uredno prijavio nepoznatom da je njegova zena u hotelu tom i tom, sa muskarcem tim i tim.

Policija je uvek najbolje znao ko se s kim (s)krece...

Zasto bi se to za dan promenio? I to drustvo u kojem je dovoljno da neko nekoga ocrni i odjednom svi samosvesni gradjani se okrenu protiv doticnog, bez razmisljanja...

Kako se odbraniti? Zagusiti sistem masom informacija. Znaci seksualna revolucija! Svi u hotele, motele, prirodu i tako dalje... Oni neka traze, ko s kim, i kako... :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...