Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Ne znam odakle tačno da počnem, ali pretpostavljam da je direktan pristup ujedno i najbolji. Kako je uopšte došlo do situacije da se pitam kako se meri vrednost nečijeg života? Uzeću dva primera iz najbliže moguće prošlosti, s kojima smo svi manje ili više upoznati. Ejmi Vajnhaus i Luis.

U čemu je razlika između smrti narkomana Ejmi Vajnhaus u Londonu i narkomana Pere Mitića u Vučju kod Leskovca? Da li ih (i zašto, pobogu?) različito žalimo zbog njihove zle sudbine?

U vezi Luisove smrti... nesumnjivo veliki umetnik, i meni samom je žao što je tako završio svoj život. Nek' počiva u miru. Ali, dolazimo do problema. Na Facebooku svi RIPuju Luisovu smrt, ali se niko nije setio da RestInPisuje vozača automobila mađarskih tablica kojeg je Luis ubio tako što se zakucao u njegov automobil prešavši u suprotnu traku na putu! E pa, jbm mu sve, neka počiva u miru i nevini neimenovani čovek koji je iz čista mira poginuo daleko od svoje porodice!

Zašto su široke narodne mase toliko sklone saosećanju sa javnim ličnostima, čak i kad ove debelo zajebu stvar?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pričamo li o dvostrukim aršinima?

U uvodnom postu si dao odgovor - psihologija mase.

Nemam običaj da pričam o nekome, ko više nikada neće da progovori,

mogu da se prisetim neke lepe stvari, koja me vezuje za tu osobu..

Luis.. Ejmi.. neimenovani čovek...

Neka počivaju u miru...

i..

''sve to nije dobro... mrtvi nisu roba...

pustite da mirno leže na dnu groba...''

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

ali se niko nije setio da RestInPisuje vozača automobila mađarskih tablica kojeg je Luis ubio tako što se zakucao u njegov automobil prešavši u suprotnu traku na putu

neka počiva u miru i nevini neimenovani čovek koji je iz čista mira poginuo daleko od svoje porodice!

Samo "mala" izmenica..

"U nesreći je povređeno šest osoba.

Najteže povrede zadobili su majka i dvoje dece iz drugog automobila, R. Ž. (33), njen osmogodišnji sin R. A. i petogodišnja ćerkica R. R.

Troje Luisovih saputnika, A. D. (51), S. D. (39) i K. N. (30), lakše su povređeni i pušteni su na kućno lečenje posle pružene lekarske pomoći."

Znači.. oduv'o je "neimenovanog" čoveka k'o prašinu .. a za malo i celu njegovu "neimenovanu" porodicu.

"Bezimenu" porodicu u kojoj uzgredbudirečeno svi zajedno imaju mnoooogo manje godina nego što ih je on sam napuc'o.

Zašto su široke narodne mase toliko sklone saosećanju sa javnim ličnostima, čak i kad ove debelo zajebu stvar?

Ja imam trenutnu dozu ljudskog respekta prema smrti.. bilo čijoj

ali kad ta doza prestane da deluje.. nisam sklona utapanju u tugu širokih narodnih masa.. niti delim saosećaj po javnosti ili nejavnosti usmrćenih ličnosti.

"O pokojniku sve najlepše".. ali najlepše što ja trenutno mogu da smislim i kažem je ... Pet sati nije baš najlepše vreme za povratak s'tezge. Il' te najlepše stigne umor il' te najlepše stigne piće..

.. i tako...

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam odakle tačno da počnem, ali pretpostavljam da je direktan pristup ujedno i najbolji. Kako je uopšte došlo do situacije da se pitam kako se meri vrednost nečijeg života? Uzeću dva primera iz najbliže moguće prošlosti, s kojima smo svi manje ili više upoznati. Ejmi Vajnhaus i Luis.

U čemu je razlika između smrti narkomana Ejmi Vajnhaus u Londonu i narkomana Pere Mitića u Vučju kod Leskovca? Da li ih (i zašto, pobogu?) različito žalimo zbog njihove zle sudbine?

Zašto su široke narodne mase toliko sklone saosećanju sa javnim ličnostima, čak i kad ove debelo zajebu stvar?

Vrednost zivota je ista ,zapravo nije ista.

Smrt je ista.

Kraj.

Vreme staje za one kojih vise nema.

A opet nije ista jer mi koji ostajemo vrednujemo ono sto su uradili za zivota,pa tako se javnim licnostima prasta i cak greska placena necijim zivotima.

Mozda zato sto ce javna licnost nedostajati mnogima ,a tamo neki Pera Mitic samo najblizima.

Ili gresim:cesces:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Javna ličnost kao ličnost će takođe nedostajati najbližima. Možda će velikom broju ljudi nedostajati nenapisane pesme, nenaslikane slike i slično, ali u smrti smo svi jednaki. Ili bismo bar trebali biti. Možda bi i Pera kasnije u životu postao neko, da se nije odao konzumiranju droga, kao što bi i Ejmi postala još slavnija da nije prerano umrla. Ali, javnim isticanjem žaljenja zbog smrti jedne osobe, a nepominjanjem druge, koja je takođe stradala, pokazujemo da više cenimo jedan život od drugog. A toga ne bi smelo biti. Život je vredan, ma čiji da je.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Javna ličnost kao ličnost će takođe nedostajati najbližima.

Život je vredan, ma čiji da je.

Naravno Morfi.Za najblize Ta osoba nije javna licnost vec voljeno bice.

Dotle je prica za sve ista.

Ali javne licnosti imaju horde obozavalaca koji zale ,a mi obicni smrtnici par prijatelja i porodicu.

Zivot je dragocenost.

Znamo li to kad ga tracimo na gluposti kao sto je droga,alkohol?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

"Problem" kod ovakvih uvodnih postova je što pokretač teme u samo jednom postu iskaže suštinu i onda je vrlo malo, skoro ništa ostalo da se kaže.

Kaže se da smo "svi jednaki pred Bogom" i ja stvarno verujem u to. Naravno, postoje ljudi koji više zaduže čovečanstvo i njihova ih iznenadna smrt stvarno onemogući da "daju" još ko zna šta. Ali to sigurno, bar za men,e nisu javne ličnosti tipa estradnih umetnika.

Više me pogodi smrt recimo onog momka i devojke od pre neki dan u Beogradu kada se autobus nekontrolisane zaleteo u park, ili ona dva snimatelja neki dan u Subotici.

Čim sedneš u auto ti si potencijalno životno ugrožen, ali to sigurno nisi dok si u parku ili radiš svoj posao...

Da...nepošteno je. Poznata ličnost u novinama, na netu....a anonimna kao da nije ni postojala...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...