Idi na sadržaj

Podela Kosmeta - rešenje ili izdaja?


Podela Kosmeta je  

10 glasova

  1. 1. Podela Kosmeta je

    • Dobro rešenje za Srbiju
      5
    • Izdaja i neprihvatljivo rešenje
      5


Preporučene poruke

Podela pokrajine je nešto što se pokušava aktuelizovati od strane naših političara u ovom momentu. Prvi probni balon je bio od strane Borka Stefanovića, a evo sada i od Dačića. Navodno podela ne znači priznanje pokrajine, odnosno razgraničenje kako to još nazivaju u medijima. Da li su ova dvojica političara Tadićevi megafoni, ili iznose 'sopstveno' mišljenje a ne mišljenje vlade ili predsednika (što je jako odgovorno i uobičajeno je l' da) ali ova priča se sve više spominje u javnosti.

Moguće je da je naša strana rešila da u ovim pregovorima izdejstvuje podelu pokrajine i na taj način se reši pritisaka koji se na Srbiju vrše godinama da prihvati nezavisnost njene južne pokrajine.

Podela pokrajine se odbacivala kao rešenje, još kada se prvi put govorilo o statusu pokrajine i pre nego što je došlo do samoproglašene nezavisnosti. Zanimljivo je da su predlog zvanično odbacivali i srpska i albanska strana, kao i međunarodna zajednica a sada ovo zagovara upravo naša strana.

Da li je podela Kosova, došlo do nje ili ne, rešenje ili izdaja?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • Odgovori 53
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

Pobogu zasto bi neko mislio da je to resenje? Eto vrlo lako mozemo se podeliti i na vojvodinu ,beogratski pasaluk i bas ce nam onda biti super privreda! Ako cemo tom logikom. Naravno da je izdaja,pa b

Nema to veze što neke države priznaju Kosovo, ni prvi ni zadnji teritorijalni spor sa takvim razvojem stvari. Tajvan isto tako priznaje nekoliko država i egzistiraju kao država defakto, pa ih Kina ne

Prvo što bi to bila pljuvačka na sve one koji su dali život braneći taj Kosmet, pa i na sve one koji su ga branili, izgubili zdravlje itd. Drugo što bi sami sebi pljunuli u lice na taj način i priznal

Ne razumem sto bi bila izdaja??

Da li Srbi na Kosovu ,zapravo u nekim delovima Kosova zive u strahu,bez struje,egzistencije?

Da li im Srbija sad u ovom trenutku,pod ovim okolnostima moze pomoci? Tesko.

Mislim treba da *igramo* sa kartama koje imamo u rukama.

A to bi bila opcija dobra za Srbe .

Izdaja?

Pa Kosovo su neke drzave priznale kao samostalnu drzavu.

Koga bi izdali podelom?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prvo što bi to bila pljuvačka na sve one koji su dali život braneći taj Kosmet, pa i na sve one koji su ga branili, izgubili zdravlje itd. Drugo što bi sami sebi pljunuli u lice na taj način i priznali da smo bombardovani sa razlogom. Zatim bi stavili tačku i na pitanje državne imovine Srbije time što bi Kosovo postalo sukcesor, odnosno pravni naslednik Jugoslavije. A da ne govorim da bi imali igranku kakvu smo već imali sa BiH i Hrvatskom, tužakanja pred međunarodnim sudom, interpolove poternice za našim građanima itd. Otvorili bi pitanja još nekih regija u Srbiji i dali vetar u leđa secesionistima da nastave da kidaju Srbiju, pogazili bi sopstveni ustav, itd.

Da li Srbija može da pomogne Srbima na KiM tako što bi došlo do podele? Može samo onima koji žive na severu. šta ćemo sa Srbima u enklavama? Iseljenje će biti još intenzivnije, a pritisci zbog podele bi bili sve veći na njih. Da li bi tri opštine sa juga Srbije Preševo, Bujanovac i Medveđa mogle da ostanu po strani u toj priči? Ili bi se njima trgovalo za severne opštine na KiM?

To što su Kosovo druge države priznale ne znači da treba i mi da ih priznamo. Isto to sutra može da uradi i neka druga regija u Srbiji, pa hoćemo li i njih da priznamo?

Na kraju kada se podvuče crta, šta bi Srbija dobila podelom, osim što bi se par opština sa severa i formalno vratilo pod upravu Srbije (a nisu pod upravom Kosova) a koliko država zapravo gubi i to trajno?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pljuvacina na one koji su branili Kosovo?

Koliko je ljudi izgubilo zivot braneci ljude koji zive u Vukovaru,pa smo ga ipak dali Hrvatskoj?

Zar ne mislis da se istorija ponavlja?

Mislim da mi nemamo puno opcija da bar nekim ljudima sa Kosova obezbedimo koliko-toliko miran zivot.

Da li ce to biti samo sever ili mozda jos neki deo Kosova,ne znamo.

Ovako nemamo nista.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nikad nije bio?

Kako nije bio kad je bio deo teritorije SFRJ?

Ako nije bio sto su ljudi ginuli za Vukovar?

Mislim da mešamo babe i žabe. Nije to dobro poređenje. Vukovar je bio deo Republike Hrvatske, koja je defakto i dejure država. A Kosovo to nije bio, te mu takav status može dati samo Srbija svojim priznanjem.

A zašto se ginulo za Vukovar, to je neka druga priča i ovde bi bila oftopik.

Ponavljanje istorije mislim na gubljenje teritorija jedna po jedna u zadnjih 20 godina.

A sta ce doneti boljitak?

Pa, eto baš zato bi trebalo to ponavljanje istorije prekinuti.

A sta ce doneti boljitak, zaista ne znam. Ali sam siguran da podela nije (dovoljno) dobro rešenje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne može se porediti sa Vukovarom jer su bile sasvim druge okolnosti i sasvim drugačiji politički i pravni status nego po pitanju Kosova i Metohije.

Priznanjem Kosmeta dobijamo samo ono što sam nabrojao gore, ništa više. E sad meni se čini da bi to bilo mnogo više problema nego što ih sada i ovako imamo. šta rešavamo time, ne rešavamo gotovo ništa, samo sebi pucamo u noge.

Na kraju krajeva lošu praksu davanja srpskih života 'nizašta' treba jednom prekinuti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne može se porediti sa Vukovarom jer su bile sasvim druge okolnosti i sasvim drugačiji politički i pravni status nego po pitanju Kosova i Metohije.

Priznanjem Kosmeta dobijamo samo ono što sam nabrojao gore, ništa više. E sad meni se čini da bi to bilo mnogo više problema nego što ih sada i ovako imamo. šta rešavamo time, ne rešavamo gotovo ništa, samo sebi pucamo u noge.

Na kraju krajeva lošu praksu davanja srpskih života 'nizašta' treba jednom prekinuti.

Mozda i mozemo porediti a mozda i ne.

Ali zar nista nismo naucili za ovih 20 godina?

Losu praksu treba prekinuti,:) ali mi opcija nemamo,sem da se dogovorimo oko podele.

Inace cemo ostati i bez toga.

Mislim da mešamo babe i žabe. Nije to dobro poređenje. Vukovar je bio deo Republike Hrvatske, koja je defakto i dejure država. A Kosovo to nije bio, te mu takav status može dati samo Srbija svojim priznanjem.

A zašto se ginulo za Vukovar, to je neka druga priča i ovde bi bila oftopik.

Pa, eto baš zato bi trebalo to ponavljanje istorije prekinuti.

A sta ce doneti boljitak, zaista ne znam. Ali sam siguran da podela nije (dovoljno) dobro rešenje.

A sto?

A koje je dobro poredjenje?

A zar i tad nismo stali u odbranu srpskog naroda tamo?

Uostalom ,u pravu si.

Teritorije nikad nisu ni bile ni babe ni zabe.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

E vidiš, u tvom pitanju je pola odgovora. U Vukovaru je branjen narod, a na Kosovu teritorija.

U tome je razlika.

A što se tiče podele...

Ne bi smeli biti nestrpljivi.

Ništa nećemo, niti možemo rešiti preko kolena.

Mnogo je primera u istoriji, ali i u sadašnjosti, kako se teritorije (ne)mogu otuđiti.

Pa evo Japan i posle više od pola veka potražuje Kulirska ostrva, Kina Tajvan, Kipar svoj "turski" deo...

Ovako, ako se odreknemo (dela) Kosova, samo gubimo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ti pricas o teritorijama.

A ja mislim da je u celoj prici bitniji narod.

Nece dobiti nista ni ako ih ostavimo bez mogucnosti da zive mirno u svom severnom delu Kosova mirnim zivotom.

Dzabe nam teritorije ako izgubimo ljude.

Ako cemo pravo u Vukovaru nismo odbranili ni jedno ni drugo.

Zar nam to nije lekcija?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čuj, ne bi da ovo liči na prepucavanje, al' lekcije se mogu tumačiti na razne načine.

Na primer, možda nismo uzeli dovoljno velik čekić?! :cesces: Šalim se malo. (Pokušavam.)

Da, možda si u pravu što se tiče "odbrane" Vukovara, možda (sigurno) nismo uspeli. I baš zato ne smemo se odricati onoga što je, pa barem i na papiru, još uvek naše.

A što se tiče izbora između teritorije i "naroda", malo mi to licimerno.

A šta sa onim ljudima koji ne mogu, neće da se isele iz južnog dela pokraine?

Šta sa onim ljudima (narodom) koji se već izselio sa južnog, a i sa severnog, dela pokraine? Na kojoj teritoriji oni da žive?

Šta sa parama koje smo ulagali u "razvoj" Kosova?

Šta sa manastirima i ostalom kulturnom baštinom? Odričemo li se i toga?

Ne javljaju se oni koji su za podele zbog naroda koji živi dole, nego zbog svojih, i samo svojih, guzica. Na ovaj ili na onaj način.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Evo Adrijan me je preduhitrio, ne žive Srbi samo na severu Kosova i Metohije.

mongomeri.jpg

Kao što kažu ovi okvirni podaci, mnogo više ih živi južno u enklavama nego na severu, tako da ja ne vidim kako je podela dobro rešenje za ove ljude koji njom nisu obuhvaćeni. Redefinisanje granica Srbije može da bude jaaako opasna igra i Srbiji sigurno mnogo više odgovara ovakav status i da čeka.

Zašto je Vukovar loš primer, imaš bezbroj razloga zašto se ne može porediti. Priča sa Vukovarom se dešava u SFRJ a ova druga u SRJ. U Vukovaru je neka druga vojska branila neku drugu državu i srpski narod. Vukovar je prema avnojevskim granicama i tadašnjem ustavu bio deo republike Hrvatske, tako da nismo mogli izgubiti nešto što u tom momentu nije bilo naše a ja ulazak JNA u Vukovar ne bih nazvao osvajanjem jer to nije ni bila prvenstvena namera.

Nažalost ljudi nisu ginuli samo u Vukovaru, ginuli su i kod Skadra i u Makedoniji i na još mnogo mnogo mesta od Alpa do Jedrena pa su nas sveli na ovo države što imamo danas.

Kosovo i Metohija po svemu pripadaju Srbiji kao što i Anatolija pripada Turskoj ili Bajern Nemačkoj. Ako se odrekneš Kosova budi spreman da se odričeš i još mnogo čega. Šta je sa pitanjem državne imovine na Kosmetu? Šta će biti kada krenu zahtevi za ratnim odštetama i sličnim glupostima kao što smo već imali sa dve bivše YU republike. A priznanjem Kosova si i priznao da si radio sve ono za šta te terete da si radio da bi te bombardovali, a to je gomila masnih neistina.

Dakle, kako će podela poboljšati položaj Srba, kada na severu ionako defakto rade naše institucije a ne kosovske? Kako mi menjamo položaj Srba u enklavama i srpskih crkava i manastira? Te stvari treba rešiti pregovorima a ne pitanje priznanja Kosova što je želja Šiptara.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čuj, ne bi da ovo liči na prepucavanje, al' lekcije se mogu tumačiti na razne načine.

Na primer, možda nismo uzeli dovoljno velik čekić?! :cesces: Šalim se malo. (Pokušavam.)

Da, možda si u pravu što se tiče "odbrane" Vukovara, možda (sigurno) nismo uspeli. I baš zato ne smemo se odricati onoga što je, pa barem i na papiru, još uvek naše.

A što se tiče izbora između teritorije i "naroda", malo mi to licimerno.

A šta sa onim ljudima koji ne mogu, neće da se isele iz južnog dela pokraine?

Šta sa onim ljudima (narodom) koji se već izselio sa južnog, a i sa severnog, dela pokraine? Na kojoj teritoriji oni da žive?

Šta sa parama koje smo ulagali u "razvoj" Kosova?

Šta sa manastirima i ostalom kulturnom baštinom? Odričemo li se i toga?

Meni zaista nije do prepucavanja:jok:

Samo sam branila svoj stav da ta opcija nije losa, jer sad Kosovo imamo samo na papiru ,mada mi i to diskutabilno.

Imamo a nemamo.

Sta ce biti?

Ne znam.

Da li cemo dobiti ono sto smo ulozili?

Pa mozda.Moramo pokusati da bi znali.

U svakom slucaju za one koji zive tamo, mislim,da bi bio znak da neko ,ipak,misli na njih.

Ovako su ostavljeni na milost i nemilost.

Dok mi ne dokazemo Sudu sta je nase,sta njihovo,mnogo vode ce Ibrom da protekne.

A da li cemo ih priznati?

Ako nas pritegnu kao uslov za ulazak u EU,mislim da cemo morati ili necemo?

Izmenjeno od strane člana Turkmenbashi
citat
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa zavisi šta je kome bitnije, ulazak u EU ili očuvanje države. Turska recimo zbog onog malog parčeta Kipra prilično dugo čeka na ulazak u EU. Ja znam da je nekima u Srbiji bitnije sopstveno dupe od države (pri tome ne upirem prst u bilo koga lično) i da bi neki dali pola države za beli šengen, ali ima i ljudi koji drugačije razmišljaju.

Dva prioriteta ove države i zvanična politika su ulazak u EU i očuvanje KiM. Da jedno sa drugim ne ide svesni su i ovi koji zastupaju tu politiku samo vešto igraju za sada da nisu stavljeni pred svršen čin da to moraju da priznaju. iako brojnim svojim postupcima čine da posredno priznaju Kosovo vade se da to ne čine deklarativno, valjda misle da i ovo može da se izvede na sličan način (da dođe do podele bez priznanja ostatka kao države).

Nego meni i dalje nije jasno kako će Srbija tom deobom da pomogne onim Srbima koji nisu obuhvaćeni podelom? Oni u enklavama?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni zaista nije do prepucavanja:jok:

Samo sam branila svoj stav da ta opcija nije losa, jer sad Kosovo imamo samo na papiru ,mada mi i to diskutabilno.

Imamo a nemamo.

Sta ce biti?

Ne znam.

Da li cemo dobiti ono sto smo ulozili?

Pa mozda.

Dovde OK. Diskusija, različiti stavovi.

Moramo pokusati da bi znali.
Sa ovim stavom se ne mogu ni malo složiti, jer je, bez uvrede, veoma nerazuman.

To isto kao i:

- Mogli bi preplivati more?! Moramo pokusati da bi znali.

- Mogli bi skočiti sa krova i preživeti?! Moramo pokusati da bi znali.

- Mogli bi gurnuti prste u utičnicu, da vidimo ima li struje. Moramo pokusati da bi znali.

- Mogli bi...

Neke stvari se ne mogu i NE SMEJU probati. Povratka nema, ako se ne može ili ne odgovara ono što se pokušalo. O takvim koracima se mora dobro razmisliti, pre no što se učine.

Neki su i more preplivali, ali pre toga su dobro razmislili i organizovali se, a to ne znači da svi to možemo. Neki su i sa krova uspešno skočili što su morali ili hteli. Ali to ne znači da mi to moramo ili da bi im još jednom uspelo. Neki mogu da kobasicu isprže držeći je rukama sa golim žicama, ali to ne znači da bi i mi to mogli. Neki... Ne, neke stvari se ne smeju probati.

U svakom slucaju za one koji zive tamo, mislim,da bi bio znak da neko ,ipak,misli na njih.

Ovako su ostavljeni na milost i nemilost.

Dok mi ne dokazemo Sudu sta je nase,sta njihovo,mnogo vode ce Ibrom da protekne.

Pažnja se može na mnoge načine pokazati. A šta misliš da se podela može brzo rešiti? I da će većina biti zadovoljna?!

A da li cemo ih priznati?

Ako nas pritegnu kao uslov za ulazak u EU,mislim da cemo morati ili necemo?

Ne mogu da verujem da postavljaš ovakvo pitanje. Ti imaš dvojbu?
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dovde OK. Diskusija, različiti stavovi.

Sa ovim stavom se ne mogu ni malo složiti, jer je, bez uvrede, veoma nerazuman.

To isto kao i:

- Mogli bi preplivati more?! Moramo pokusati da bi znali.

- Mogli bi skočiti sa krova i preživeti?! Moramo pokusati da bi znali.

- Mogli bi gurnuti prste u utičnicu, da vidimo ima li struje. Moramo pokusati da bi znali.

- Mogli bi...

Neke stvari se ne mogu i NE SMEJU probati. Povratka nema, ako se ne može ili ne odgovara ono što se pokušalo. O takvim koracima se mora dobro razmisliti, pre no što se učine.

Neki su i more preplivali, ali pre toga su dobro razmislili i organizovali se, a to ne znači da svi to možemo. Neki su i sa krova uspešno skočili što su morali ili hteli. Ali to ne znači da mi to moramo ili da bi im još jednom uspelo. Neki mogu da kobasicu isprže držeći je rukama sa golim žicama, ali to ne znači da bi i mi to mogli. Neki... Ne, neke stvari se ne smeju probati.

Pažnja se može na mnoge načine pokazati. A šta misliš da se podela može brzo rešiti? I da će većina biti zadovoljna?!

Ne mogu da verujem da postavljaš ovakvo pitanje. Ti imaš dvojbu?

Ako je tebi nalazenje resenja,kompromisa za Kosovo ISTO sto i skakanje sa sprata:blink:neka ti bude.

Imas bolje resenje kad negiras stalno podelu?

Koju to *paznju* mozemo pokazati??

A drugo mislim da njima ne treba paznja nego sigurnost.

A da li ce svi biti zadovoljni?

Ni u to ne verujem:jok:Kad smo mi bili zadovoljni resenjem.

A ja? Ja nemam dvojbu.

Al mene niko ne pita.:jok:

Mozemo samo da polemisemo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pobogu zasto bi neko mislio da je to resenje? Eto vrlo lako mozemo se podeliti i na vojvodinu ,beogratski pasaluk i bas ce nam onda biti super privreda! Ako cemo tom logikom. Naravno da je izdaja,pa bombardovali su nas samo zbog kosova,jer ono ima najbolji geografski polozaj,pored ruda koje poseduje. Ista stvar je i sa Libijom...jezivo sta rade ,al mi smo jadni i lakoveri,pa vecina veruje kako je resenje. Drzava bi trebala biti taman tolika da se drzavne aktivnosti mogu sprovoditi,da se moze uvesti red i mir. Treba taman toliko poroizvoda da bude koliko je potrebno za narod,a visak da se izvozi,eto ako bi Kosovo bilo resenje,onda bi i podela Srbije na Vojvodinu i Beogradski pasaluk bilo resenje,pa bi drzava bila toliko mala,da me zabrinjava dal bi smo imali dovoljno toga da izvezemo,prozivedemo,da se obrazujemo....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma kako smatrali losim resenjem ili izdajom podelu Kosova, taman nam se ne svidela ta opcija, bicemo dovedeni do tog resenja.

A evo zasto....Mnoge zemlje su priznale Kosovo,ne mora da nas *pritisnu* ulaskom u EU.:jok:

*Sargarepa* mogu da budu investicije u nasu zemlju,krediti koji nam se odobravaju,sve ono sto je povezano sa standardom nasih gradjana.....

Tako da ce to onda biti veoma prihvatljivo iznudjeno resenje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nema to veze što neke države priznaju Kosovo, ni prvi ni zadnji teritorijalni spor sa takvim razvojem stvari. Tajvan isto tako priznaje nekoliko država i egzistiraju kao država defakto, pa ih Kina ne priznaje :beyond: Isti slučaj sa Abhazijom, Južnom Osetijom, Palestina itd. Primera koliko hoćeš. Krediti će se uvek odobravati iz prostog razloga što je to neki obostrani interes, bez obzira na status KiM. Pa čak i investicije ne izostaju zbog toga već zbog nekih drugih elemenata nesigurnosti (politička nestabilnost, nepoštovanje zakona i privatne svojine, naša valuta, korupcija, itd).

Pitanje Kosmeta mi bukvalno možemo da prolongiramo na X godina kao što se to isto dešava sa gomilom teritorijalnih sporova u svetu. Jednostavno ignorisati i ne priznavati ih i to je to. Uspostaviti nekakav model međusobnih odnosa kojima se ne prejudicira status pokrajine koliko je to moguće i to je to.

Kosovo možda može postati član EU i NATO (mada nešto sumnjam da ih je iko željan tamo) ali nikako ne može ući u UN i ostale bitne svetske institucije :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...