Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Po ovome ispada da je reč tradicija vezana samo za naciju?! :blink:

Meni DA!Jel smeta?:blink:

Традиција је скуп материјалних, техничких и духовних знања и достигнућа, вредности и образаца понашања. Одржава се усменим преношењем на којем почива континуитет и идентитет једне културе.

Moj bold.

Kultura jednog naroda(nacije)nije kao kod drugog naroda(nacije).

Tradicija u Srba,nije ista kao tradicija kod npr.Slovenaca :neznam:

Izmenjeno od strane člana Kumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Citirana definicija je meni u redu, dok god ne podrazumeva izdvajanje i izolovanje jedne društvene grupe/nacije pod plaštom brige za očuvanje identiteta. Vrednosti i obrasci ponašanja treba da budu promenljivi i prilagodljivi, u suprotnom vode otuđivanju i zaostajanju grupe koja ih se strogo drži. Do problema dolazi kad se reč identitet shvati kao nešto što nas razdvaja od nekog drugog identiteta, umesto kao nešto što nas opisuje drugom identitetu.

Moram priznati da malo obraćam pažnju na tradiciju, naročito onu koju smatraju nacionalno i verski određenom. Ona mi je prilično strana. Neke tradicije (dobro reče Adrijan, navike) vučem iz prošlosti, iz porodice. Ostale mi nisu važne.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni DA!Jel smeta?:blink:

Moj bold.

Kultura jednog naroda(nacije)nije kao kod drugog naroda(nacije).

Tradicija u Srba,nije ista kao tradicija kod npr.Slovenaca :neznam:

Ma ne smeta. ;)

:streber:

"Moja mama tradicionalno za slavu pravi profiterole."

Kako okarakterisati ovu rečenicu i upotrebu reči "tradicija"?

Ni njena mama, ni i svekrva, nisu ni čuli za profiterole, a kamo li da su ih pravile za slavu. Znači, ta "kultura" je vezana samo za moju majku i njen obrazac ponašanja. Da li će se posle nje, neka od snajki odvažiti da proba da nastavi tu tradiciju, dostigne je ili zaseni, ne znam reći.

Ovim primerom sam samo hteo da ti naglasim da se u definiciji koju si citirala ne spominje nacija, odnosno, da se pojam "jedne kulture" mora mnogo raznovrsnije čitati.

:deda2:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma ne smeta. ;)

:streber:

"Moja mama tradicionalno za slavu pravi profiterole."

Ovim primerom sam samo hteo da ti naglasim da se u definiciji koju si citirala ne spominje nacija, odnosno, da se pojam "jedne kulture" mora mnogo raznovrsnije čitati.

:deda2:

Ovo nije primer tradicije nego pomodarstva :lol:

Tradicija je ono sto si nasledio,sto se pocelo primenjivati mnogo pre profiterola :hahaha:

U mojoj je kuci naprimer tradicija da se za Badnjak pre zore ide u secu Badnjaka(kao sto su i moji preci)da se mesi cesnica,pre Sunca...Da za Drugi dan Bozica,kad mi je Krsna slava,moj otac zapali svecu i da prvi uzme zito(kao glava porodice)kao sto je i njegov otac radio pre njega,a moj to otac vec 53godine radi..Da se sa kumom izlomi Slavski kolac(staro kumstvo,nasledjeno)...TO je ono sto nam je od starih ostalo...

Tradicionalno slavim i rodjendan svoj,ali to je tradicija dok budem ziva :kez: i nije tradicija,nego pomodarstvo :lol::lol::lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Tradicija (opšte uzev) kao veza sa prošlošću,

sa njenim nekad, negde uspostavljenim pravilima, granicama, obavezama, tumačenjima, načinima postupanja.. etc

deluje na mene dvojako.

Neke stvari* me dotiču, imaju mi smisla.. tiču se "kichme", pa ih se (s)lepo pridržavam.. i uz naklon poštujem

dok me neke (ič) ne dotiču, total su mi besmislene.. pa ih nit čujem, nit vidim, nit 2% zarezujem.

Što se naše national tradition tiče, naj mi se sviđa što naše Izborne po_Bednike.. kasnije Vladare

tradicionalno likvidiramo.

Pre ili kasnije, na ovaj ili onaj tradicionalni način... jerbo ih Bogu hvala, imamo više.

To mi je skroz super. :ok::uredu:

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovo nije primer tradicije nego pomodarstva :lol:

Tradicija je ono sto si nasledio,sto se pocelo primenjivati mnogo pre profiterola :hahaha:

U mojoj je kuci naprimer tradicija da se za Badnjak pre zore ide u secu Badnjaka(kao sto su i moji preci)da se mesi cesnica,pre Sunca...Da za Drugi dan Bozica,kad mi je Krsna slava,moj otac zapali svecu i da prvi uzme zito(kao glava porodice)kao sto je i njegov otac radio pre njega,a moj to otac vec 53godine radi..Da se sa kumom izlomi Slavski kolac(staro kumstvo,nasledjeno)...TO je ono sto nam je od starih ostalo...

Tradicionalno slavim i rodjendan svoj,ali to je tradicija dok budem ziva :kez: i nije tradicija,nego pomodarstvo :lol::lol::lol:

Predajem se. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 2 sedmica kasnije...

Ima raznih tih pomodarstava.

Pomodarstvo je postovanje tradicije ali sa odsustvom iskrenosti i znanja

a sa prisustvom bahatosti pa se tradicija pretvori u nesto sasvim drugo .

Pomodarstvo je i kopiranje odredjenih pravila ponasanja, tendencija i sistema vrednosti

koji su postali aktuelni u jednom drustvu ili u nekim oblastima drustvenog zivota.

Ne "Protiv " vez "Za"

Ne "Izvan" - vec "U "

Ne "Aut" - vec "In"

Biti u Trendu.

Eto , i upotreba stranih reci je pomodarstvo.

Mozda je najbolji primer nagli porast "verujucih " i svih propratnih manifestacija koji uz to idu ,

posle promene drustvenog sistema kod nas.

Pa tako nisi mogao uci u crkvu od mnogobrojnih vernika sa skrusenim izrazima na licima ,

brojanicama na rukama , krsticima ili krstacama oko vrata

u zavisnosti od kolicine vere ... u zavisnosti koliko je vera jaka.

Pa slavljenje Bozica , uz pucanje iz pistolja do topova i pevanje prigodnih pesama

koji uz taj praznik svakako idu.

Pa osvestivanje svega i svacega od kladionica do stadiona.

U stvari , ukratko receno , pomodarstvo je " kud svi , tu i mali Mujo."

Ili .."Mnogi to imaju , mnogi to rade , pa cu i ja.":uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Tradicija je ono delovanje zajednice, kojom ona cuva svoj identitet i jaca zajednistvo na osnovu delovanja predaka.

Sklona je promeni i sklona je prodaji, u cilju razvoja i sebicnosti.

Ono, cime se uvek cudim da postoji nacija, koja tradiciju stvara u sadasnjosti, te je za svega jedan vek uspeo izgraditi pozamasnu tradiciju. Oni cini mi se, tradiciju kupuju!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 sedmica kasnije...

Evo opisa tradicije s kojim se potpuno slažem:

Recimo da imate kavez s pet majmuna.

U kavez obesite bananu na užetu i ispod nje stavite stepenice. Za kratko vreme, jedan će se majmun početi penjati stepenicama da dohvati bananu.

Čim stane na prvu stepenicu, poprskajte sve majmune hladnom vodom. Nakon nekog vremena drugi majmun će se pokušati popeti, ali učinite isto – sve majmune polijte hladnom vodom. Rezultat - kada se idući majmun počne penjati stepenicama, ostali majmuni će ga pokušati sprečiti iako ih više nećete polivati hladnom vodom.

Udaljite jednog majmuna (od prvih pet) iz kaveza i umesto njega stavite novog majmuna. Pridošlica vidi bananu i želi se popeti stepenicama. Na njegov užas, ostali majmuni ga napadnu. Nakon što još jednom pokuša i bude napadnut, novi majmun brzo nauči ne penjati se stepenicama. Iskustvo mu govori da će biti napadnut, iako pojma nema zašto.

Nakon toga, udaljite još jednog od prve grupe majmuna i zamenite ga novim majmunom. Drugi pridošlica će krenuti ka stepenicama i opet biti napadnut. Prvi pridošlica se pridružuje kazni s entuzijazmom.

Udaljite i trećeg originalnog majmuna i stavite novog. Novi će krenuti ka stepenicama i biti napadnut od ostale četvorice koju sada čine dva majmuna iz prve grupe i dve pridošlice koje nemaju pojma zašto nije dopušteno penjati se stepenicama niti zašto sudeluju u premlaćivanju trećeg pridošlice.

Zamenite i četvrtog i petog majmuna iz originalne, prve grupe, sve dok u grupi više nema nijednog majmuna koji je ikada bio zaliven hladnom vodom. Bez obzira na ovu činjenicu, nijedan majmun od pet koja ste naknadno stavili u kavez, neće se više približiti stepenicama da dohvati bananu. Zašto? Zato što je u tom kavezu tako oduvek bilo. Na taj način dolazi do indoktrinacije i onoga što zovemo društveno prihvatljivim ponašanjem, kulturom, tradicijom. Novi "majmuni" nemaju pojma zašto se ponašaju tako kako se ponašaju, ali ZNAJU da se tako moraju ponašati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Sta je tradicija? Kako bi ste vi odredili tradiciju ,a kakve su definicije nje same? :cesces:

Tradicija,tradicionalizam-preterana privrzenost obicajima,koji nemaju drugog razloga opstanka do navike koja ih jedina opravdava...Tradicionalista ne mari mnogo za progres..i cini samo one pokrete ,koje su njegovi predhodnici cinili i misli da je oslobodjen svih drugih obaveza i prema drustvu i prema sebi samom...Interesantno je reci..da je ova tendencija zajednicka i ljudima bez volje i bojazljivima,uvek sklonim da shvate jednu novinu kao odstupanje od zakona,koje oni rado drze za nepromenljive...Ali,oni koji koji hoce da se uzdignu iz koloseka mediokriteta,treba tvrdo da veruju u sledecu istinu:Niko od sebe ne moze da stvori licnost ako se ne oslobodi uskih veza tradicionalizma..

I onda oni,koji se pod izgovorom sentimentalnosti sakrivaju u zasenak rutine i tradicionalizma,obicno su oni u kojih nema volje,koji su srecni sto mogu ulepsati kakvim razlogom svoj moralni nerad,svoju telesnu lenjost i svoju umnu zakrzljalost...(sto naravno ne znaci da sve stvari iz proslih vremena treba prezirati...naprotiv zasluzuju veliku paznju uz zelju da ih se sto bolje upozna,da se izuce i da se iz njih izdvoji sve ono sto je korisno)...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...