Idi na sadržaj

Urbane legende i mitovi


Preporučene poruke

Urbane legende i mitovi su deo, rekao bih, moderne narodne usmene epske književnosti, verovatno nastale kao produžetak i sublimat tradicionalne mitologije zbog ko zna kojih sve razloga, među kojima je, verujem, i nasušna potreba običnih ljudi da se nađe u ulozi očevidca ili aktera nekog važnog i značajnog događaja makar i na izmišljen i fantastičan način.

Urbane legende u principu ne moraju biti potpuno bez osnova u realnom životu, ali svakako nemaju veze sa istinitošću po formi i načinu kako se već prezentiraju, pošto se friziraju, ulepšavaju sa bitnim elemntima hiperbole.

Prve urbane legende koje sam čuo bile su o Ljubi Zemuncu, Ćiri Čiti i još nekim tadašnjim likovima iz beogradskog podzemlja. Ali, takve i slične priče su karakteristične i za sve druge krajeve i obično su uvijene u lokalni milje likova i mesta događanja.

Recimo, dok sam služio vosku, među nama regrutima je kolala priča kako je neki kapetan deset godina ranije poludeo i poklao sve stražare u jednoj kasarni i da je još u stražari napisao na zidu: "Vratiću se kroz deset godina!", što je, zaključujete, baš u vreme kada je moja klasa trebala početi davati stražu. E, sve bi to bilo lepo da kasnije u životu nisam nekoliko puta čuo identičnu priču od različitih ljudi koji su bili različitog godišta i koji su služili vojsku ko zna sve gde širom bivše Juge...

Urbane legende i mitovi bujaju posebno posle nekih važnih događaja, kao što su rat, elementarne nesreće, lokalne tuče, sukobi navijača itd.

Ili, sećate li se one priče kako je vodoinstalater prčkao ispod lavaboa kada se nenadano vratila supruga i uhvatila ga s leđa za onu stvar misleći da je to njen muž... Itd, itd, itd...

Šta mislite o urbanim legendama i mitovima? Znate li neku takvu priču iz vašeg kraja i o čemu govori?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...