Sign in to follow this  
Followers 0

Nedoumice

6 posts in this topic

Posted · Report post

Bio sam ubeđen da imamo ovakvu temu, kad ono jok. Zato, evo nam ga. Pitajte, možda neko i zna odgovor.

Evo ja ću prvi.

Juče sam (smo) naišli na nedoumicu koja me je i naterala da potražim i otvorim ovu temu. Radi se o jednoj staro srpskoj rečenici, obećanju, samo nismo bili sigurni kako se ispravno kaže:

a) "Dobićeš po pički."

b) "Dobićeš po pičci."

Šta vi mislite? :roll:

GlorijaTreca likes this

Posted · Report post

Ispravno se kaže pički isto kao i tački, a ne tačci, pošto u dativu i lokativu imenica pička i tačka nije izvršena sibilarizacija jer se k nalazi u grupi čk.:roll:

Posted · Report post

Ja bih to uprostila pa ne bi bilo nedoumica, a značenje bi ostalo isto:

- Dobićeš po labrnji!

U ovom slučaju "labrnja" se odnosi i na muško i na žensko jer oba pola često zaslužuju da dobiju po "piČci". :joint:

Posted · Report post

Evo šta mene muči. Uvek sam u dilemi da li se cilja meta ili meće u cilj? :roll:

Posted · Report post

Evo šta mene muči. Uvek sam u dilemi da li se cilja meta ili meće u cilj? :roll:

Odlemi se...svakako ce se meta odciljiti...ili ce se pak uciljiti meca...:smeh::smeh:

Posted · Report post

"cilja meta" je oksimoron tako da bi ispravno bilo - gađaš metu, a u cilj se može metati šta god 'oćeš. :lol:

Vojo, uozbilji se na ovako ozbiljnoj temi. Moramo dati primer mladom pokoljenju. Prva lekcija je savladana, a baš i ne moraju da je koriste. :kez: