Idi na sadržaj

Kako ih sačuvati od njih samih?


Preporučene poruke

Pa, ovu devojčicu teško da možeš sačuvati... od same sebe i njenih postupaka... :dry:

Pitanje je uopšte da li je to moguće u današnje vreme i

s obzirom na sve ono što je našoj deci u današnje vreme dostupno.

Ali, ajde da probam redom...

Prvo,

sa decom treba ozbiljno razgovarati o prednostima i

nedostacima interneta.

Koje su to opasnosti, koje zamke mogu da ih vrebaju sa svih strana,

kakvi likovi mogu da čuče sa druge strane monitora...

Drugo,

koliko god vi verovali svom detetu,

mislim da mora postojati određeni nadzor i kontrola.

Treće,

velika krivica kod ovakvih slučajeva je i kod samih roditelja,

jer su svojoj deci priuštila sve te spravice,

ne pitajući se za čega im služe i koji za će im to očin?!?

Četvrto,

taman da ste i sve rešili kako treba,

i razgovarali sa decom,

kontrolišete ih,

imaju tj nemaju kamere i nabudžene kompjutere,

opet je tu uticaj vršnjaka veliki...

Možda moja deca nemaju sve to,

ali su bila u poseti kod drugara koji im je pokazao i

objasnio princip rada skajpa i kako to f-oniše,

pa kad odu kod njega tamo rade ko zna šta... :dry:

Ne znam odgovor na to da li ih i kako možemo sačuvati od ovakvih situacija...

Volela bih da znam...

Samo,

volim da verujem da su moja deca dovoljno svesna i bistra da znaju da misle svojom glavom

i da ih ne može navesti na neku glupost neko od drugara... :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Jedini način ja da se sami roditelji edukuju o ovome. Da poznaju novu tehnologiju i prate šta se dešava, bar dok im dete ne preraste pubertet.

A onda razgovor, kontrola i gradjenje poverenja. Treba im pričati drastične priče o nasilju na internetu i opasnostima istog i objasniti da se to ne dešava "tamo nekom" nego tu...u komšiluku.

Opet ću preporučiti knjigu o kojoj pisah na ovoj strani:

http://nsportal.info/showthread.php/441-UHkakva-knjiga?p=70684#post70684

jer govori i o ovome problemu...

Najnovija tendencija je da se SVE prijavljuje policiji, koja je postala jako osetljiva na ovu vrstu nasilja i sve što se pojavi o detetu ( na FB, youtube, twitter-u...) a ugrožava ga NIKAKO NE BRISATI jer je to DOKAZ...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A onda razgovor, kontrola i gradjenje poverenja.

Ovo bih posebno istakla što si napisao :uredu:

Prvo - razgovor - ozbiljan, otvoren razgovor o svemu što se dešava na ovom virtuelnom nebu,

bez ulepšavanja i dodavanja, nego bukvalno drastične primere iz života da ih osveste o svemu...

Drugo - kontrola - obavezno. Koliko god to zvučalo strašno ili neprihvatljivo,

svako od nas ko je roditelj zna da mi moramo na neki način da kontrolišemo decu,

jer bez obzira na to da li imamo ovakav ili onakav odnos sa njima,

ne smemo dopšustiti da nam neke stvari izmaknu iz vida...

Treće - građenje poverenja - ovo je možda i najbitnije od svega,

jer deca treba da znaju da šta god radili i šta god im se dešavalo,

mi smo tu da ih saslušamo, savetujemo ili pomognemo...

da moraju biti otvoreni i iskreni sa nama, jer boljih prijatelja od nas nikada neće imati...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dok su bili tinejdzeri racunar je bio u dnevnoj sobi i pod sifrom.

Svali pristup je bio kontrolisan i odredjen vremenski...radnim danom jedan sat, vikendom dva.

Mocno vaspitno dejstvo-prvi je bio ukidan po "zasluzi" :kez:.

Obojica su kupili lap top tek kada su se oparili za punoletstvo i kada sam bio siguran da je opasnost prosla.... :)

Mobilni telefon? Dok su u nezgodnim godinama, ogranicen od strane operatera po protoku MB i racunu....

I tako....sve se moze kad ima prave zelje i razmisljanja...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kako ih sacuvati?

Prvo ih pridobiti svojom otvorenoscu, tako i oni postaju otvoreni..

Svakodnevnim razgovorima ne samo o ovoj temi, naravno..ali svakodnevnim..i ne ofrlje, nego dubinski..pod razgovorom podrazumevam da ne prica samo roditelj, nego podjednako..

Budnim okom roditeljskim kome ne moze da promakne zamisljen pogled, sjaj u oku, tuga, nemir..

Nije to lak posao..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Budnim okom roditeljskim kome ne moze da promakne zamisljen pogled, sjaj u oku, tuga, nemir..

:uredu:

Ovo je vrlo bitno, u vreme kada nam deca postaju preosetljiva, kada dođu u one godine,

treba ih posmatrati i pratiti, svako ponašanje, razgovarati sa njima, otvoreno i iskreno o svemu...

Postoje mnogi slučajevi kada sam čula da roditelji kažu da nisu primetili promenu u svom ponašanju kod deteta,

a meni to nije jasno... jer, ako svoje dete posmatraš, živiš sa njim i uz njega,

nemoguće je da ne primetiš da se nešto dešava...

Doduše, ima nas raznih... :hmm:

Nije to lak posao..

:uredu:

Slažem se.

Nije to nimalo lak posao.

Ali, ako zaista želiš da ti dete bude sigurno, srećno i uspešno,

ako želiš da bude bezbedno u ovom današnjem društvu,

moraš se posvetiti svojoj deci...

koliko god nam to vremena oduzimalo...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U knjizi koju pomenuh već par puta pametan čovek objašnjava, kako je svako ko očekuje da je vaspitavanje i čuvanje tinejdžera lak posao u velikoj zabludi.

Kaže....očekujte da bude teško, očekujte da bude JAKO teško, očekujte ponekad i pravi rat sa tinejdžerom koji je osposobljen za najsavremenije taktike ratovanja,ali verujte, da ako se trudite....da će vam se vaše umiljato i pametno dete jednog dana vratiti...isto takvo...ali kao odrasla osoba...što je i poenta svakog vaspitanja...

Prvih nekoliko noći nisam spavao dok ne dodju, da vidim kakvi su došli, na "šta mirišu", da li su došli kada su obećali....poznavao sam im društvo sa kojim izlaze, tražio sam da im društvo dolazi u kuću da ih "vidim"...kažnjavao svaki prekršeni dogovor o vremenu povratka, bez mnogo milosti zabranom izlaska sledeći vikend.

I joše jednom...ko stvarno želi on može da sačuva svoje dete.

I još jedan savet pisca knjige...šta god da vaš tinejdžer uradi.... Dok svi dišu ima nade!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I još jedan savet pisca knjige...šta god da vaš tinejdžer uradi.... Dok svi dišu ima nade!

Bas tako!

Nikad sebi necu dozvoliti nemoc nad svojim detetom, nikada..

Upravo prezivljavam prve izlaske svog starijeg potomka..znam gde je i sa kim..dogovorimo se oko vremena za povratak i obavezno mora da mi se javi sa porukicom negde na pola..prosli vikend je dosao pijan, pio covek rakiju, pa pivo...zajedno smo povracali celu noc..ali opet sam nekako bila opustena jer mi sve, ali bas sve isprica..

Nije dobio zabranu za izlazak, samo zabranu da mesa pica..:lol:

Bas je lepo gledati svoje dete kako odrasta, uci se zivotu, sazreva, slusati njihova razmisljanja...pa i uciti od njih..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

aaa, ja sam tu vaspitnu meru iskoristila da iskorenim naviku ostavljanja prljavih carapa na svim mogucim mestima..poslala sam mu sms sledeceg sadrzaja: ako jos jednom nadjem prljave carape bilo gde, sem u korpi za ves, skupljam ih u kesu, donosim ti na cas i istresam na sred ucionice..

Kad mogu da se pojavim sa prljavim carapama u skoli, sto ne bih isla i na zurku? :smeh:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Šta je ovde problem?

Po meni, problem nije to šta ona, a vidim i mnogi drugi, radi. Bolje to nego da sedi na ladnom betonu. I ona blesačica iz uvodnog posta ne radi nešto strašno. Mo'š mislit', pokazala momku sise. Svi smo, svako na svoj način, istraživali sebe, svoje telo i njegove mogućnosti. Razumite, imam dve ćerke i koliko god mi saznanje o sličnim aktivnostima ne bi prijalo, razumeo bih ga i prilagodio reakciju kada bi bilo u četri zida.

Problem je u snimanju i objavljivanju snimka vascelom svetu. Ta potreba dece za dokazivanjem drugima, posebno nepoznatima, uz nerazumevanje kakve sve rizike nosi to eksponiranje na internetu, to je ono od čega se ježim.

Nedavno sam moju i bratovu mlađu ćerku, razlika izmeću njih je sedam meseci i ne mogu vam opisati koliko su bliske, nahvatao da su se prijavile na Ask, te da su tamo počele da odgovaraju na pitanja. Srećom, do tada bez nekih škakljivih pitanja i odgovora. Usledio je jedan, a potom i ponovljeni razgovor sa njima koji je za posledicu imao da su tamo ugasile profile. Za sada se drže dogovora, što pomalo pratim sam, a za detaljniju kontrolu su im zadužene starije sestre.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Problem je u snimanju i objavljivanju snimka vascelom svetu. Ta potreba dece za dokazivanjem drugima, posebno nepoznatima, uz nerazumevanje kakve sve rizike nosi to eksponiranje na internetu, to je ono od čega se ježim.

Upravo to Adrijane....bolesno takmičenje ko će blesaviji, odurniji, bolesniji snimak postaviti...da bi bili "face" i "IN" da bi se o njima pričalo medju društvom.

Juče u dvorištu, klinac opali loptu nogom iz sve snage nasumice prema gomili dece, ona pogodi u glavu jednu devojčicu. Medju njegovim drugarima smeh: "To care, kako si je spičio!" Devojčica trk u toalet da opere krv iz nosa...Mislite da je iko potrčao da vidi da li je dobro. Ne...mislim da im je bilo žao što to niko nije i snimio!!!!! Užas!!!!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Celokupan sistem vrednosti je otišao u... Honduras :dry:

Da li ste svesni toga ili ne, ja ne znam,

pošto sam u kontaktu svakog dana sa gomilom dece,

tačno znam o čemu pričam...

Ova deca će za nekih 20-tak godina (a možda i ranije :dry:)

biti roditelji, ovako vaspitani, naučeni i odrasli sa ovakvim stavovima...

Meni je sve to bolest...

taklmičenje da budeš in, snimanje sebe u ovakvim bolesnim situacijama

i izlaganje očima javnosti,

da služiš za sprdnju i podsmeh... tad si faca! :wtf:

A što se tiče tog nasilnika, oooo... i te kako se moraju izviniti,

otpratiti tu devojčicu do toaleta, pomoći joj da se umije i biti ceo dan uz nju i brinuti se da li je dobro...

To roditelji kod mene znaju da to radim i ne popuštam pred takvim stavom...

ne smeju se više takvim situacijama,

ne pričaju anegdote o tome,

nego se odistinski brinu o toj osobi :uredu:

Kada ih roditelji i okolina nisu naučili da se ne smeju bahato ponašati prema vršnjacima,

ja to ne ispuštam i nema izgovora...

Strašne su to situacije u kojima se nalaze današnja deca,

a glavna misao mi je da će ta deca jednog dana imati svoju decu, koju će vaspitati po svojim gledištima... i onda smo ga tek nadrljali... :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...