Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Emir_Kusturica.jpg

Emir Kusturica, filmski režiser jugoslovenskog i bosanskohercegovačkog porijekla, scenarista, producent, kompozitor i glumac sa francuskim i srbijanskim državljanstvom, rođen je 24. novembra 1954. godine u Sarajevu. Kao režiser, dobitnik je više velikih nagrada svjetskog značaja. Živi i radi u Beogradu, Parizu i Drvengradu, selu izrađenom po njegovom projektu na Zlatiboru u Mokroj Gori kod Užica, na granici Srbije i Bosne i Hercegovine. Od 2007. godine Kusturica je srpski ambasador UNICEFa. Oženjen je sa Majom Kusturicom, sa kojom ima dvoje djece: sina Stribora i kćerku Dunju.

Studije filmske režije Kusturica završava 1978. godine u klasi profesora Otakara Vávra na Filmskoj akademiji u Pragu.

NAGRADE

1978. Najbolji kratki film Guernica na Studentskom filmskom festivalu u Karlovym Varima

1981. Nagrada za najbolji film Sječaš li se Dolly Bell? na Venecijanskom filmskom festivalu;

1985. Zlatna palma, nagrada za najbolji film za Otac na službenom putu na Kanskom filmskom festivalu,

1989. Nagrada za najbolju režiju za film Dom za vješanje na Kanskom filmskom festivalu,

1989. Nagrade AVNOJ-a za 1989. godinu.

1993. Nagrada za najbolji film Arizona Dream na Berlinskom filmskom festivalu;

1995: Zlatna palma, nagrada za najbolji film za (Underground) na Kanskom filmskom festivalu,

1998. Srebrni lav za film "Bela mačka, crni mačor" na Venecijanskom filmskom festivalu

2001. Zlatni kentaur za film Super 8 Stories,na medunarodnom filmskom festivalu dokumentarnog filma u Sankt Petersburgu

2007. Francuski orden Ordre des Arts et des Lettres, za doprinos umjetnosti

wiki

1. Sjecas li se Dolly Bell (1981)

2. Otac na sluzbenom putu (1985)

3. Dom za vesanje (1988)

4. Arizona Dream (1993)

5. Underground (1995)

6. Crna Macka Beli Macor (1998)

7. Zivot je cudo (2004)

8. Zavet (2007)

...

Znaci, letece krave, strojenje bikova, leteci ljudi, sa'rane i svadbe u istom kadru... Sta ste gledali i kako vam se dojmilo?

Volim sve njegove filmove osim ovog zadnjeg. Mislim, njega nisam gledala. U Francuskoj je dobio sve sto se dobiti moglo od nagrada, priznanja, ordenja sto mi je totalna enigma i paradox s obzirom na njegov politicki stav.

Radi na sjajnim scenarijima, a poznavaoci kazu da rezira - bez greske.

Sta god da covek misli o Kusturici i o njegovom politickom i javnom angazmanu, on je jednostavno filmska vrednost kakvu nemamo u ovom drustvu i cini se da je necemo skoro imati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svakako je vrednost , nas najveci reziser , ovencan nagradama i priznanjima

ali moj utisak, moje skromno misljenje o njegovim filmovima je raspoluceno

na dva dela , dva perioda.

Prvi u koje spadaju

Sjecas li se Dolly Bell (1981):ok::ok::ok:

Otac na sluzbenom putu (1985):ok::ok:

A onda je poceo da mu ga daje po specificnom umetnickom izrazu ,

koristeci naturscike , ILO i NLO kako bi sto upecatljivije docarao

taj nepatvoreni zivot ... iskricav u svojoj posebnosti.:kul3:

Sve je postalo previse napadno ......ubrzano.

Eto naprimer "Crna macka , beli macor '

Ili jos bolje : 'Podzemlje'"

Scene se nizu , jedna za drugom , 200 na sat

ali ja nisam Husein Bolt.

Taman jednu rastumacim a ono vec stigla sledeca.

I tako sve do samog kraja filma.

I stigao sam nekako do poslednje scene u znoju lica svog ,

a poslednja scena opet neka simbolika.

I to ono bas, bas ...najveca.

Nesto je hteo da kaze , da prenese poruku na umetnicki nacin ....sigurno.

Ali nisam vise imao snage za tumacenje , sav zadihan ,

sav preplavljen usled ogromne kolicine umetnosti na velikom ekranu.

I tako ...kao obicnom zaljubljeniku u filmove.prva dva mi se svidjaju,

sve posle toga mi je ponavljanje , koriscenje jednog te istog...i to preterano mnogo.

I zanimljivo je kakvi nasi filmovi imaju prodju u svetu.

Koji su dobili najvece nagrade.

Eto i "Skupljaci perja " na primer.

I ja nasao da kritikujem Kusturicu.

Mislim ...stvarno...:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Aj ovo malo obrazlozi, nebilo ti zapovidjeno.

Bas me kopka.

Hocu ...kako necu.

Emir Kusturica nas najcenjeniji reziser u svetu.

"Skupljaci perja' pobrao nagrade u Kanu , bio nominovan za Oskara.

Dobri filmovi , umetnicki vredni filmovi sigurno .

Da dodam i "Srpski film " koji je dobio sve pohvale stranih kriticara, ako se ne varam.

Nisam ga gledao ali sam cuo tematiku filma...

Kako smo mi predstavljeni u tim filmovima ?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hocu ...kako necu.

Emir Kusturica nas najcenjeniji reziser u svetu.

"Skupljaci perja' pobrao nagrade u Kanu , bio nominovan za Oskara.

Dobri filmovi , umetnicki vredni filmovi sigurno .

Da dodam i "Srpski film " koji je dobio sve pohvale stranih kriticara, ako se ne varam.

Nisam ga gledao ali sam cuo tematiku filma...

Kako smo mi predstavljeni u tim filmovima ?

Kusta je dobio palmu za Oca na sluzbenom putu i za Podzemlje i Lava za Doli bel. To su navece nagrade koje je dobio u karijeri i ni u jednom od tih filmova se ne radi o ruznim, prljavim i zlim (ciganima) srbima kako ti hoces ovde da izgleda.

Ti stvarno mislis da bi trebalo da se snimaju samo filmovi o rastenju cveca jer je to jedina realna slika koju o sebi treba da odashiljamo u beli svet?

Mislim, stvarno, imputirati tako nesto coveku koji je odlucio da bude srbin u nejbezglavijem razdoblju srbstva..

Izmenjeno od strane člana Lillith
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kusta je dobio palmu za Oca na sluzbenom putu i za Podzemlje i Lava za Doli bel. To su navece nagrade koje je dobio u karijeri i ni u jednom od tih filmova se ne radi o ruznim, prljavim i zlim (ciganima) srbima kako ti hoces ovde da izgleda.

Ti stvarno mislis da bi trebalo da se snimaju samo filmovi o rastenju cveca jer je to jedina realna slika koju o sebi treba da odashiljamo u beli svet?

Mislim, stvarno, imputirati tako nesto coveku koji je odlucio da bude srbin u nejbezglavijem razdoblju srbstva..

Nemam ja "sta da hocu ovde da izgleda " kada su te filmove gledali i vrapci na grani.

Hoces da kazes da nasi filmovi nisu u vecini slucajeva tmurni , teska socijala , sa obaveznim ubistvom ili samoubisvom na kraju filma , prepuni nasilja ...?

Ne treba da saljemo u svet filmove sa leptiricima sharenicima , livadi rosnoj sa puno cveca ali trebalo bi snimati neke filmove u kojima cemo biti predstavljeni u lepsem svetlu.

Sta da misli o nama neki gledalac tamo koji je gledao "Srpski film " ili 'Tockovi " ili "mehanizam " ....ili vecinu Kusturicin filmova?

I nikakve veze sa filmskom umetnoscu i kvalitetom Kustinih filmova nema njegova odluka u tom delikatnom trenutku.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I nikakve veze sa filmskom umetnoscu i kvalitetom Kustinih filmova nema njegova odluka u tom delikatnom trenutku.

Pa nema ali nemaju ni Tockovi ni Mehanizam, a bogumi ni Zone Zanfirsko ni Selo Gori a Baba Se Ceslja. Mislim, to je alternativa. Po tvojoj logici, pola oskara bi trebalo da bude vraceno jer kakvu sliku o britancima prikazuje mucavi kralj, zbog slamdog milionera bi trebalo da se digne indijska kuka i motika itd.. Ne radi se samo o shugavim nama. Kritika kanda volije socijalne teme, bavljenje problemom no rastenje cveca.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa nema ali nemaju ni Tockovi ni Mehanizam, a bogumi ni Zone Zanfirsko ni Selo Gori a Baba Se Ceslja. Mislim, to je alternativa. Po tvojoj logici, pola oskara bi trebalo da bude vraceno jer kakvu sliku o britancima prikazuje mucavi kralj, zbog slamdog milionera bi trebalo da se digne indijska kuka i motika itd.. Ne radi se samo o shugavim nama. Kritika kanda volije socijalne teme, bavljenje problemom no rastenje cveca.

Pa.. u neku ruku i izvesnoj meri se slazem sa tobom , i bez ikakve dvojbe, ali ako pogledas sa druge strane sigurno ces zakljuciti

da je pri oceni Kusturice , i kao rezisera , i kao svakog njegovog filma pojedinacno , jako bitan taj unutarnji osecaj licni a koji opet zavisi

i od teme a i od nacina na koji je ta tema obradjena . prikazana , i rekao bih , i prezentirana svakom obicnom ljubitelju filma ,

a pri cemu su koriscena sva ta filmska izrazajna sredstva koja svakom reziseru pa samim tim i Kusti stoje na raspolaganju.

Isto tako bih rekao ono sto sam primetio da je dodela Oskara evoluirala:roll: to jest istakao bih tu razliku u nagradjivanim filmovima tijekom godina.

Koji su filmovi dobili Oskara tokom osamdesetih (tematika i to )

a koji dobijaju poslednjih godina zavrsno sa "Kraljevim govorom ?

Nije to slucajno.

Ne.:jok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 9 meseci kasnije...

Slika402.jpg

...slikano onomad u Drvengradu,kad su nam se pogledi sreli ... :zloca:

Domaćin čovek pre svega...što se mene tiče mož' da snima šta hoće,ja kad vovim-vovim :beyond:.

Lillith kaže:Volim sve njegove filmove osim ovog zadnjeg. Mislim, njega nisam gledala.

I ja...a ako nisi do sad baci oke na Zavet...jer jedan je Kusta :).

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Kusturici džez nagrada u Montrealu

Proslavljeni filmski režiser Emir Kusturica primio je nagradu "Antonio Karlos Žobim" prestižnog Međunarodnog džez festivala u Montrealu.

1339765394ff693cea403f053646659_orig.jpg

Kusturica je deveti dobitnik te nagrade, koja se dodeljuje "umetnicima za njihov istaknut uticaj na polju svetske muzike i čiji je uticaj na evoluciju džeza i kulturnog prožimanja svetski prepoznat", navedeno je u saopštenju žirija festivala.

Nagrada Kusturici uručena je u Montrealu, na 25. godišnjicu festivala a on je u Montrealu održao koncert sa svojom grupom "No smoking orkestra". Nagrada koju je dobio Kusturica ustanovljena je 2004. godine a nosi ime po poznatom brazilskom mužičaru Antoniju Karlosu Žobimu.

"Nagrada korespondira sa originalnošću i kvalitetom, sa nečim što briše granice između svetova i čini posebnim svetski džez repertoar" rekao je za "Novosti" u telefonskom razgovoru iz Montreala Emir Kusturica. "Vrlo je zanimljiv taj izraz prevazilaženja granica u umetnosti, a posebno u muzici. "No smoking orkestra" 11 godina svira po celom svetu, upravo zbog svoje univerzalnosti, pokrenute iz korena naše muzike, koja je u svetu prepoznata i prihvaćena."

Na pitanje koliko mu znači ova nagrada i gde je granica između muzike i filma, Kusturica kaže:

"Vrlo je teško odrediti razliku između muzike i filma. Teško je znati gde prestaje slika a počinje komponovani duh, ili još tačnije, kako se sreću ili brišu razlike između stvaranja slike i komponovanja zvuka. Mislim da je to u suštini ista delatnost, a ovaj festival je to znao da prepozna."

Odmah posle koncerta u Kanadi, Kusturica i njegov bend putuju u Belgiju, gde nastavljaju turneju. Sviraće u Francuskoj, Španiji, Italiji, a samo u julu održaće 15 koncerata. Gotovo paralelno sa turnejom, izvodi se i pank opera "Dom za vešanje", koja će 16. jula igrati u Španiji, a u oktobru se očekuju i nova izvođenja. Na turneji sa "No smoking orkestrom" debituje glumac Ivan Jevtović, koji u bendu ali i u "Domu za vešanje" zamenjuje dr Neleta Karajlića.

B92

kako je krenulo, sledeca je nobelova nagrada, pa recimo za fiziku...

(brna, 6. jul 2012 11:26)

:lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Eto i Srbiji nagrade.

Svaki Nemanjin uspeh piše se Srbiji... i svima nama.

Imam utisak kao da sam nagradu dobila lično ja :uzbud:

Jedna je Srbija

i jedan Srbin EmirNemanja.

2b6675f8.gif

Hvala Kusti što poStoji

Hvala Srbiji što je usPela da ga priSvoji

Hvala Montrealu (a naroČito jaZZ festiValu).. što je um'o i usp'o "da ga prepozna".

... bash sam groZna

:lol::hahaha:

f6853ef0.gif

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...