Idi na sadržaj

Kapetan Dragan: Srbijo, pomozi!


Preporučene poruke

Kapetan Dragan: Srbijo, pomozi!

14. maj 2011. 11:50 > 11:53

Dragan Vasiljković iz australijskog zatvora apeluje na državne organe Srbije da se u njegovom slučaju zauzmu "bar koliko u slučaju Purda". Kapetan Dragan zatvoren u samicu i sve lošijeg zdravlja, čeka odgovor na žalbu za izručenje Hrvatskoj.

v206091p0.jpg

Srbijo, pomozi mi! Ležim nevin u zatvoru, iako mi nije ni suđeno ni presuđeno! Čamim u samici, koja nema ni prozor! Ne dobijam svež vazduh, niti viđam sunce! Ni knjige za čitanje mi ne daju, a ograničen mi je i susret sa drugim zatvorenicima. Imam pravo na telefonski razgovor od pet minuta, koji zatvorska uprava prisluškuje. Tražim da se država založi za mene bar onoliko koliko se založila za Tihomira Purdu!, apeluje Dragana Vasiljkovića, poznatiji kao Kapetan Dragan, iz zatvora „Silvervoter“ kod Sidneja, a pišu Večernje novosti.

Kapetan Dragan, koji u zatvoru odluku australijskih vlasti o izručenju Hrvatskoj, uhapšen je 2005. godine po poternici Hrvatske zbog navodnih ratnih zločina, zatim je pušpten dase brani sa slobode pa zbog neodazivanja pozivu ponovo uhapšen posle 43 dana "bekstva".

Zbog toga što je procenjen kao „ekstremno rizična osoba“, Vasiljković je smešten u samicu i može da prima posetu dva puta mesečno. Najčešće ga posećuju supruga Nada Lukić i brat po majci Kića Makuljević.

"Živim u mestu, udaljenom devet sati vožnje od Sidneja, a moj dever u Pertu. Nismo uvek u stanju da posećujemo Dragana. Sudske vlasti dozvoljavaju da ga vide još samo dvojica srpskih prijatelja. I niko više. Vladiki Irineju i sveštenicima SPC u Australiji nije dozovoljeno da ga posete i ispovedaju", kaže za Novosti Nada Lukić.

Da je zdravlje Dragana Vasiljkovića ugroženo, potvrdila nam je ćerka njegove supruge Kejt Lukić Brus, medicinska sestra, koja kaže „da mu je boja kože siva, oči anemične, da pati od avitaminoze“.

"Posle odluke Federalnog suda Australije da nema smetnji da moj brat Dragan bude izručen Hrvatskoj, žalili smo se i čekamo rešenje Vrhovnog suda, a potom i odluku ministra pravde Brendona Okonora. U međuvremenu smo podneli zahtev da se Dragan premesti u humaniji zatvor Parkli, ali nam Ministarstvo pravde Australije nije ništa odgovorilo", kaže brat Kićo Makuljević.

Grupa od 39 Srba iz Australije uputila je Vladi Srbije, ministru pravde, ministru dijaspore i svim poslanicima u Narodnoj skupštini Srbije pismo sa molbom za diplomatsku i političku pomoć Kapetanu Draganu.

"Pisali smo i liderima opozicije. Od 270 pisama koliko smo poslali u Srbiju, odgovorili su nam samo predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović, potpredsednik Jovan Krkobabić, jedan poslanik, kao i Bruno Vekarić i Savo Štrbac. Predsednica nas je uputila na Ministarstvo pravde, a potpredsednik je rekao da će se založiti za naš problem", kaže brat Kićo i dodaje da niko od ministara, od lidera opozicije nije odgovorio da li će i da li mogu da pomognu kapetanu Draganu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

:cesces:

E, ali zato reč ne može da im se prigovori za Miladina Kovačevicha :zakletva: i za Nastiche :zakletva:

Tu su stvarno ispali frajeri. Sa stvarno velikim moodima.

DoKazanom SiledŽiji-sportashu-miladinu dadaše iz cuga DžePpot od milion dolarJa i DžemsBondov prebac u majku Sebiu..

NeDokazanim seksualnim zlostavljačima-roditeljima-nastićima doduše malo kilave sa: podrškama, posetama, dopisivanjima, pravnim pomoćima plačanjima sudskih troškova i sićom od 20.000 dolarJa..

ali ne može se reći da nisu zagrizli.. da nastići neće videti fajde..

i možda uskoro doleteti u majku Serbiju s'ovim novim vLadinim aviJonom.

:neznam: Neće naši da se bakću s'nekim tamo ratnicima.. kapetanima. Pipava im je to oblast.. plus mali i sumnjiv čin.

Procenili su, nisu mutavi.. bolje im je da se prave Toše i da iz prikrajka tiho fućkaju :fijuk:

Nego se bojim, ako keptN nastavi da talasa.. ovi naši mogu lako da se iznerviraju,

da presaviju tabak i da diplomatski zamole australijsko/Sidnejski zatvor.. da ga odaNde već jednom puste

jer, kakav je to način, držati čuveka toliko u tako dalekom zatvoru

neka ga ODMAH! (slobodno) poš'lju za Hag.

Za tamo već imaju bolje "veze" a i bliže im je.. pa će mU lakše pomažu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Srbija bi mogla da pokaže zainteresovanost za zaštitu ljudskih prava, ako ništa drugo. Redovan boravak u samnici nije nešto što spada pod humanost. K tome, on nije osuđen, pa da izdržava kaznu. Njegovu krivicu tek treba dokazati.

I nema ovo veze sa "muškim stvarima".

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Srbija bi mogla da pokaže zainteresovanost za zaštitu ljudskih prava, ako ništa drugo. Redovan boravak u samnici nije nešto što spada pod humanost. K tome, on nije osuđen, pa da izdržava kaznu. Njegovu krivicu tek treba dokazati.

I nema ovo veze sa "muškim stvarima".

Pretpostavljam da nije jedina osoba koja u tom zatvoru zivi u samici.

Da li tada Srbija treba da optuzi Australiju za nepridrzavanje ljuskih prava? Ukoliko USA i ostale zemlje stanu pri takvoj optuzbi na stranu Australije, vadeci se na neke pravne i druge akte, da li Srbija treba i dalje da insistira da Australija ne pridrzava ljudska prava?

I onda se otvara pitanje i drugih, koji su izruceni iz Australije raznim zemljama zbog raznih ratnih zlocina... Mislim, izuzetno slozeno pitanje...

Ja ne razumem sta se zeli? Da li covek zeli da ubrza proces ili da dobije vecu celiju? Pustiti ga ocito nece...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Postoje međunarodne konvencije kojih se Australija u ovom slučaju ne pridržava. Ko je spominjao da treba Srbija da je tuži? Kakva sad podrška Amerike? Kakvi drugi zatvorenici?!? Ode ti dalekoooo sa predpostavkama.

Ovde je reč o jednom konkretnom imenu i prezimenu, o jednom konkretnom optuženom i njegovim ljudskim pravima. Niko nije spominjao nadležnost i mešanje u sudske odluke, no samo status i uslove u kojima ga drže.

Dovoljno bi bilo, za početak i prvi korak, da naš ambasador ili neki zvaničnik iz ambasade pokaže zainteresovanost za kapetana Dragana. Makar da priupita za njegovo zdravlje. Mislim da bi to bilo i sasvim dovoljno da mu se poboljšaju uslovi.

Ali ne, od ove usrane zemlje i političara koji se boje i vlastite senke, ni najnormalnija zainteresovanost za sunarodnika se ne može očekivati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Srbija bi mogla da pokaže zainteresovanost za zaštitu ljudskih prava, ako ništa drugo....

Srbija bi mogla štošta da pokaže..

ili još bolje - da uradi..

prvo za ovaj svoj narod.. kobajagi slobodan.. bez ikaKe krivice

a onda da se bakće sa krivicama, dokazanim i nedokazanim

al' ne može od ovih vladajućih parazita na grbachi.

A ova pretakanja iz šupljeg u prazno

i oko crazy Radovana i mad SheShelja i oko đEneralske poBegulje RaTka i oko cute keptN Dragana..

su obična mlataranja prazne slame.

Zbog tih istih i zbog njihovih po Hagu pomrlih pajtosa..

a još više zbog ovih koji ih 'apse

celi Srpski narod je

jedna velika žrtva

... svojih sopstvenih budala. Kako ratnih, tako i mirnodopskih.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovde je reč o jednom konkretnom imenu i prezimenu, o jednom konkretnom optuženom i njegovim ljudskim pravima. Niko nije spominjao nadležnost i mešanje u sudske odluke, no samo status i uslove u kojima ga drže.

Dovoljno bi bilo, za početak i prvi korak, da naš ambasador ili neki zvaničnik iz ambasade pokaže zainteresovanost za kapetana Dragana. Makar da priupita za njegovo zdravlje. Mislim da bi to bilo i sasvim dovoljno da mu se poboljšaju uslovi.

Hm, ja se opet pitam. Ako je rec o jednom jedinom coveku, da li to znaci da Australija vrsi diskriminaciju nad uhapsenima? Ne daj boze ne tretira jednako sve uhapsene? Da li sam bas ja taj koji daleko odlazi sa pretpostakama?

Ja ne znam je li kapetan Dragan srpski drzavljanin. No, poseta zvanicnika srpskom drzavljaninu ne bi li iniciralo nesto o uplitanju Srbije u neke tamo ratne tokove? Jos gore ako K. D. nije srpski drzavljanin... Mislim, spoljna politika treba to vrlo delikatno i diskretno da odradi.

Ne verujem da su u samici uslovi tako nepodnosljivi, da bi zdravlje stradalo. Ne vise od nas koji smo svoje zdravlje zalagali na terenu, pod puskom. Po blatu i snegu...

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dok narod nije imao leba da jede keptn je uredjivao zabaljske atare praveci golf terene sa sve prateci objekti, a vozni park klijentele koja je tamo obitavala je bio skuplji od budzeta republike srbije. Ja vid'la svojim ocima.

Sto nije otvarao narodne kuhinje i placo deci lecenje ako je imao para za bacanje.

Najbolje da se sad i tamo salju kojekakvi strucni timovi o trosku drzave.

Gluva sam i slepa za ovakve jadikovke.

K tome, on nije osuđen, pa da izdržava kaznu. Njegovu krivicu tek treba dokazati.

Bez obzira!

20110613.jpg

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hm, ja se opet pitam. Ako je rec o jednom jedinom coveku, da li to znaci da Australija vrsi diskriminaciju nad uhapsenima? Ne daj boze ne tretira jednako sve uhapsene?
Možda. I to barem u ovom jednom slučaju. Ako ništa zašto ne proveriti? Što bi to kome smetalo?

Da li sam bas ja taj koji daleko odlazi sa pretpostakama?
Jesi, jer u razgovor o temi unapred uplićeš (predpostavljaš) mešanje Amerike u predpostavljenu tužbu, pa predpostavljaš otvaranje pitanja ranijih Australijskih izručenja... Dok ti nisi, to niko nije spomenuo niti predpostavio. Reč je samo o interesovanju za jednog australijskog pritvorenika.

I ništa više.

Ja ne znam je li kapetan Dragan srpski drzavljanin. No, poseta zvanicnika srpskom drzavljaninu ne bi li iniciralo nesto o uplitanju Srbije u neke tamo ratne tokove?
Kakve sad ratne tokove?!? Rat(ovi) u kojima je KD učestvovao su odavna završeni. Ili ti ne misliš tako?

Jos gore ako K. D. nije srpski drzavljanin...
Kakve veze ima da li je KD srpski državljanin?! Jel to znači da treba da nas je baš briga za nekoga ko nije državljanin naše zemlje? Podsetiću te samo kako su vajne zapadne demokrate nezainteresovane za kineske političke zatvorenike.

Mislim, spoljna politika treba to vrlo delikatno i diskretno da odradi.
Slažem se. I mislim da je jedno pitanje i molba za odobrenjem posete sunarodniku u pritvoru nikako nije pretnja i neprimerno diplomatsko delo.

Ne verujem da su u samici uslovi tako nepodnosljivi, da bi zdravlje stradalo. Ne vise od nas koji smo svoje zdravlje zalagali na terenu, pod puskom. Po blatu i snegu...
Opet ti mešaš u razgovor "muške stvari". Garantujem da je i KD spavao u blatu i snegu. Dok je trajao rat. Možda ne koliko i ti, ali sigurno jeste. Ali to nije bitan podatak. On nije sada u ratnoj akciji, on je pritvoren kao civil u jednoj (nadam se) demokratskoj i civilizovanoj zemlji. Pa zašto onda i njemu ne obezbediti humane uslove, kakve bi trebalo svi da uživaju?

I ko si ti, ili ja, il' bilo ko drugi da mu ne verujemo? Šta tu ima da se (ne) veruje. Nije to priča o Deda Mrazu. Ako je on rekao da mu smeta, tako je. Samnica nije jednokrevetna hotelska soba. Pročitaj malo šta znači samnica i kada i koliko se može koristiti kao sredstvo kazne i prinude, barem u našem zakonodavstvu. Koliko mora sunca da se zatvoreniku obezbedi, a kamo li pritvoreniku. To svakako ne sme da bude pravilo u smeštaju, no izuzetak.

Dok narod nije imao leba da jede keptn je uredjivao zabaljske atare praveci golf terene sa sve prateci objekti, a vozni park klijentele koja je tamo obitavala je bio skuplji od budzeta republike srbije. Ja vid'la svojim ocima.
Vid'o i ja. Pa šta onda?

Sto nije otvarao narodne kuhinje i placo deci lecenje ako je imao para za bacanje.

Najbolje da se sad i tamo salju kojekakvi strucni timovi o trosku drzave.

Gluva sam i slepa za ovakve jadikovke.

Bez obzira!

20110613.jpg

QL! :ok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Adrijan

Volim generalne odgovore, ili odgovor na deo posta. Citiranje recenice na recenicu je besmislena. Rat jeste zavrsen, Srbija u njoj nije ucestvovala, zato ja necu dobiti staz za ratne meseci.

Australija je suverena zemlja i ne treba jedna Srbija da se mesa u stvari, kako se drze zatvorenici u samici.

Zdravo musko celjade koje je odluzilo vojsku nece kukati na uslove samice i sl., jer nije dostojno.

Moras prvo da resis, da li Srbija treba da se uplete u slucaj ili na uslove zatvaranja. U slucaj se Srbija nece uplesti jer nije ucestvovala u ratu i kao takva, nema zasto da se uplice. U uslove zatvaranja se nece uplesti jer je to uplitanje u unutrasnje stvari jedne drzave a trenutno nam to treba najmanje. Nijedan zvanicnik nece preduzeti privatnu posetu jer ce se time izloziti politickim napadima kod nas.

Prema tome ostaje jedino mogucnost privatnog zalaganja neke neevropski orijentisane partijske vodje ili neke nevladine organizacije.

Meni je sasvim logicno da Republika Srbija nece preduzeti korak. Ne razumem, kako to kapetanu nije jasno?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Adrijan

Volim generalne odgovore, ili odgovor na deo posta. Citiranje recenice na recenicu je besmislena.

Ti voliš onako, ja volim ovako. Stvar ukusa. Al' meni je besmisleno generalno odgovarati i tako ne odgovoriti na postavljena podpitanja, na teme koje si sam započeo.

Rat jeste zavrsen, Srbija u njoj nije ucestvovala, zato ja necu dobiti staz za ratne meseci.

Australija je suverena zemlja i ne treba jedna Srbija da se mesa u stvari, kako se drze zatvorenici u samici.

Isto kao što se ni Australija nije mešala u suverenost naše zemlje. I Srbije i Jugoslavije.

A i interesovanje za konkretan slučaj nije mešanje u suverenost.

Zdravo musko celjade koje je odluzilo vojsku nece kukati na uslove samice i sl., jer nije dostojno.
Čini mi se da si malo previše hrabar na rečima. Jesi li ti ikada bio u samnici i koliko? Ako ništa, da li si gledao američke filmove? Pa i u Alkatrazu je bilo vremenski ograničeno držanje zatvorenika u samnici! No, ko će ga znati, možda tebi ne bi smetalo. Ali to ne znači da KD ne smeta. I već je rečeno da on nije zdrav. Zar takva argumentacija nije dovoljna?

Moras prvo da resis, da li Srbija treba da se uplete u slucaj ili na uslove zatvaranja. U slucaj se Srbija nece uplesti jer nije ucestvovala u ratu i kao takva, nema zasto da se uplice. U uslove zatvaranja se nece uplesti jer je to uplitanje u unutrasnje stvari jedne drzave a trenutno nam to treba najmanje. Nijedan zvanicnik nece preduzeti privatnu posetu jer ce se time izloziti politickim napadima kod nas.

Prema tome ostaje jedino mogucnost privatnog zalaganja neke neevropski orijentisane partijske vodje ili neke nevladine organizacije.

Nemam ja šta da rešim. Ja jasno iznosim svoje mišljenje da Srbija treba da se zainteresuje za stanje čoveka (koji pismeno obratio organima Srbije) u australijskom pritvoru. Nikakvo drugačije mešanje Srbije ja nisam spomenuo.

Meni je sasvim logicno da Republika Srbija nece preduzeti korak. Ne razumem, kako to kapetanu nije jasno?
Ovaj deo razumem. Mislim, jasno mi je šta je tebi logično. Ali i dalje ne kako je to logično. Verovatno ni ova naša pisanija neće doprineti obostranom razumevanju. No, c'est la vie.
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...