Idi na sadržaj

Levoruki levaci :)


Preporučene poruke

Svoj diplomski sam radio na temu "Levorukost medju decom mladjeg školskog uzrasta" što je bilo jako zanimljivo ispitati kroz teoriju i praktičnim ogledima u beogradskim školama.

Kroz mnoge vekove levorukost je smatrana manom i do skoro su roditelji i nastavnici silom prevežbavali levoruke na desnorukost.

Levorukost je najučljivija,ali svi mi vidimo bolje jednik okom,čujemo bolje jednim uhom.

Poznato je svima da levorukost ili desnorukost određuje suprotna mozdana hemisfera.Kod neopredeljenih levaka (sasvim pogrešno ovaj izraz je postao pogrdan,a potpuno gramaticki odgovara izrazu dešnjak) prelazak na služenje desnom rukom,ali kod izrazitih levaka pokušaji prevežbavanja dovode do poremećaja u mišljenju,pa samim ti mi govoru što dovodi do mucanja i sl. problema.

Ako niste sigurni u svoju opredeljenost postoji jedan jednostavan test.Uzmite kockice za jamb i počnite da ih slažete jednu na drugu...kada dođete do momenta kada kula postaje "nesigurna" tada ćete veću sigurnost osećati kada kockicu spuštate rukom koja vam je preciznija...

Izraziti levaci imaju mnogo problema u svetu stvorenom i prilagođenom dešnjacima...Istraživanja kažu da je odnos 50-50,ali da uticaj dešnjaka privuče sve one neopredeljene na svoju stranu.

Neka istraživanja kažu da su levaci kreativniji od dešnjaka...pa evo dela preuzetok spiska svetski poznatih levaka iz istorije i sadašnjosti...

"Kroz istoriju su mnogi ljudi koji su koristili glavu koristili i levu ruku za ostavljanje traga. Evo, na primer, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albert Einstein i njegovi rođaci Klaus i Udo Einstein, Maria Curie, Franz Kafka, Mark Twain, Beethoven, Mozart, Goethe, Aristotel, Charlie Chaplin, Cezar, Robert de Niro, Matt Dillon, Keanu Reeves, Sylvester Stallone, a i Rocky Balboa, logično. I Luke Perry, Drew Barrymore, Greta Garbo, Nicole Kidman, Marilyn Monroe, sestre Olsen, Julia Roberts, Paul McCartney, Ringo Star, Martina Navratilova, Connors, Monika Seleš, McEnroe, Lendl, Bobby Charlton, Pele, Maradona, Romario, Platini, Hugo Sanchez, Gullitt, Van Basten, Van Baturan, Larry Bird..."

Jeste li levak....izraziti ili neopredeljeni.Radite li nešto levom a nešto desnom rukom.Pričate li telefonom sa slušalicom na levom ili desnom uhu.Imate li problema u svetu dešnjaka?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam priučeni dešnjak.

Mnogo stvari mi je lakše da uradim levom rukom. Kada sam bila na lekarskom pregledu za vozački ispit, lekar koji je obavljao psiho test je to otrkio i dobila sam prvu dozvolu sa ograničenjem na 5 godina. Obrazloženje je bilo sledeće: Vama je leva strana mozga jača od desne. Desnom kočite, a ona vam sporije reaguje.

Naravno sledeći pregled je išao u moju korist. Znala sam kako da se prikrijem.

Sms mogu da kucam isključivo levom rukom jer palac desne ruke ne mogu toliko da savijem da bi otkucala neka slova. Telefon držim na levom uhu. Dugo vremena sam imala mobilni telefon isključivo Motorolu, jer se kod nje na desnoj strani nalazi taster za poziv a na levoj- gasi a taj položaj mi je lakši za manevar po tastaturi. Sada na touch ekrenu nemam taj problem. Mogu da pišem i levom i desnom rukom. Naravno ne tako lepo kao desnom, ali mogu.

Bez problema makaze koristim levom rukom, nož...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Jeste li levak....izraziti ili neopredeljeni.Radite li nešto levom a nešto desnom rukom.Pričate li telefonom sa slušalicom na levom ili desnom uhu.Imate li problema u svetu dešnjaka?

Zanimljiva tema, narocito uvodni post.

Znaci prema ovome sto sam procitala, nisam sigurna da jesam izraziti desnjak. Naime,desnom rukom pisem i radim puno stvari, ali telefon dok pricam uvek mi je u levoj ruci. Nikad, ali nikad od kad znam za sebe nisam koristila desnu ruku da pricam telefonom. I jos ne mogu da umesim testo desnom rukom vec uvek pocinjem levom.

Znaci ovo mu dodje da jesam neopredeljena :D

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Znaci prema ovome sto sam procitala, nisam sigurna da jesam izraziti desnjak. Naime,desnom rukom pisem i radim puno stvari, ali telefon dok pricam uvek mi je u levoj ruci. Nikad, ali nikad od kad znam za sebe nisam koristila desnu ruku da pricam telefonom. I jos ne mogu da umesim testo desnom rukom vec uvek pocinjem levom.

Ovo što navodi Malena mislim da uslovljeno a ne urođeno.

Naime telefon verovatno držimo levom rukom zbog toga što desnom biramo brojeve (okrećemo brojeve :lol:).Baš zato što desnom bira mislim da je dešnjak.

Ja volan držim samo levom rukom (loša navika...), ali zato što je menjač sa desne strane.Ako vozim bicikl i imam nešto u ruci, volan držim levom rukom opet jer desnom bolje pridržavam tu stvar.

Inače gledao sam u bliskoj familiji kako prirodnog levaka pretvaraju u dešnjaka.To mi nikako nije bilo jasno i da je moj sin prirodni levak ne bi mi palo na pamet da ga teram da radi ono što mu ne leži.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Telefon samo u levoj ruci, ali to je zato sto desnom u isto vreme nesto pisem. Volan isto, cak kad stavim obe ruke na volan, ne umem ni da vozim. Setih se sad neceg sto sam davno procitala o voznji- naime, kazu onaj ko levom rukom drzi volan a desna mu je uvek na menjacu ( kao sto je moj slucaj ) taj voli da upravlja, komanduje i da sve bude po njegovom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Postoji jedna zanimljiva (izmišljena) priča, koja se uklapa potpuno u ovu temu.

Zamišljena je kao "zagonetna priča" (stvorena od moje malenkosti) te je možete upotrebiti u nekom društvu. Podatak koji obrazlaže tačan odgovor je istinit.

Naime...na Zemlji se sprema "smak sveta". Čovečanstvo ima mesec dana da se organizuje da spasi šta se od ljudi spasti može. Ali na svemirskim brodovima koji će biti korišćeni za evakuaciju ima mesta samo za pola populacije. Kapetan misije odlučuje. Povešće samo izrazite dešnjake i tako povećati šansu ljudskom rodu za opstanak...jer niko ne zna koliko će trajati putovanje do neke nove bezbedne planete?

Zašto je tako odlučio?

Zato što dešnjaci u proseku žive 9 godina duže od levaka. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Odgovor Lenjki :)

Svet je napravljen po modelu desnjaka zato sto je vekovima unazad levorukost smatrana anomalijom, manom koju treba leciti i ispravljati (do jos pre samo neku deceniju).

Mnogi ljudi su nesvesno presli na koriscenje desne ruke jer im je tako bilo lakse..iako su u osnovi levoruki.

Sam cin prevezbavanja moze usporiti razvoj ili zapostaviti neke talente za koju je leva ruke (citaj desna hemisfera mozga) potencijalno sposobnija.

Eto zato.... :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Ja sam čisti levak, i sve radim levom rukom.. Čak prvi put kad sam sela za volan pri vožnji u rikverc okrenula sam se nalevo umesto nadesno.. A posebno ne umjem da razlikujem levo od desnog. Kad objašnjavam nekom kako doći do neke lokacije obično pogrešim, jer ono što meni dođe da je levo obično bude desno. Kao mala mislila sam da nisam dovoljno inteligentna, pa ne umjem da razlikujem levo od desnog, a onda sam jedne prilike u razgovoru sa levakom čula kako ni on nije sposoban da razlikuje isto. Mama me je učila raznoraznim stvarima, tako što bi mi pokazala kako to ona radi DESNOM rukom, a onda bih ja pokušala isto to uraditi desnom, ali prije ili poslije par sekundi posao bi preuzela levica.. I još jedna sitnica, iako nisam primjetila da išta primarno obavljam desnom rukom, kad vidim drugog levaka kako npr. piše, totalno mi deluje čudno i "smotano".

NAJVIŠE OD SVEGA NERVIRA ME DŽEZVA ZA KAFU KOJU SVAKI PUT MORAM PREBACITI IZ LEVE U DESNU RUKU DA BIH NASULA KAFU..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mene levorukost impresionira.. bar u delu koji se tiče pisanja. (ne Š :lol: S - kao Slovo)

Ne znam šta mi znači (al' mi znači) kada gledam levaka dok pišE... obavezno uvek prokomentarišem. Dopada mi se to... izgleda baš nekako cool.

Uvek kada primetim da je neko levak.. u startu pomislim - gle malca genijalca :uredu:

A ako i nije genijalac, svakako jeste poseban. :ok:

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...