Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Ovaj snimak je strašan. Nakupili smo gomilu plastičnih flaša i kesa, i šta ćemo s njima? Pravac reka! A da se setimo da ih (makar) bacimo u kontejner, kad već reciklaža ne funkcioniše? Ma joook, ko to još radi? Bacićemo kad nas niko ne vidi i mirna Bačka! Što je najgore, ovo ni u kom slučaju nije usamljen primer, Ima ih koliko hoćeš.

Da li nam je svest o nama samima toliko uništena da smo spremni razoriti mesto pod suncem budućim generacijama iz čiste lenjosti (moralne i fizičke)?

Neću sad tvrditi da sam apsolutni čistunac i da nikad nisam bacio papir na ulici, ali se trudim kad god je moguće da to ne uradim. Često nosim papir u džepu do prvog kontejnera umesto da ga bacim na licu mesta. Sav otpad oko kuće smeštam u odgovarajuću ambalažu i nosim na otpad. A stvari sa snimka su mi nezamislive.

Koliko vi vodite računa o zaštiti životne sredine? Na koji način odlažete otpad? Komentari na ovaj video? Predlozi rešenja, kazni?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Snimak je katastrofalan - slažem se sa tobom.

Međutim, to je naša realnost, ružna slika koja je svud oko nas... kese vise sa grana drveća blizu zgrada, papiri i flaše na sve strane... o opušcima da i ne govorim... jednostavno, svest naših ljudi je daleko, daleko ispod normalnog... a za to smo krivi svi, nosi se od kuće i vaspitanja, navike koja se usađuje od malena, pa do toga da ne postoje kazne koje bi se stvarno, ali STVARNO sprovodile u delo... čak i sada kad imamo komunalnu inspekciju, njena glavna briga je ko gde puši i da li kači veš po prozorima, a o gomili smeća na ulicama i po granama drveća niko ne govori a kamoli da kažnjava...

Strašno!

Ja se trudim da decu usmeravam i učim da imaju naviku pravilnog odlaganja smeća, sakupljamo papir, pa ga s vremena na vreme odnesemo do kontejnera predviđenog za to, pvc ambalažu odlažemo u te kontejnere, a papiriće čuvamo u džepu do prve kante. Jednostavno, pokušavam da im objasnim kako i zašto takvo primereno ponašanje utiče na nas, naše zdravlje i sigurnot, kao i ostalih živih bića. Mi smo 'čuvari prirode' - često imaju običaj da tako kažu. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 8 meseci kasnije...
  • 2 meseci kasnije...
  • 2 sedmica kasnije...
  • 2 sedmica kasnije...

kako niko...verujem da ima ljudi koji su svesni da je to danas nuznost i nasa obaveza. mozemo pricati i voditi diskusije na ovu temu, ali krajnji efekat je zanemarljiv. osnova odrzivog razvoja je prvo u vaspitanju, obrazovanju i kroz taj put individualno primenjivati nauceno i razmenjivati stecena iskustva...izmedju ostalog i ovakvim vidom komunikacije.

dobrodosli na forum :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 meseci kasnije...

Podržavam diskusiju člana iznad. Čudno je to, kod nas je svako domaćinstvo skoro sterilno, šustikle se nalaze ispod svakog predmeta koji stoji, sve je uštirkano, daljinski se ne vade iz zaštitne folije, neko čak ni sa fotelja ne skida najlon i sve tako. A na ulici... baca sve što je za bacanje. Ovo su sitnice, reklo bi se, a od čega kreće problem, pa baš od sitnica.

Neki narodi su neverovatno prljavi pa su im kriterijumi za higijenu stana daleko ispod naših, ali zato ne maše korpu za otpatke.

O ozbiljnim propustima na višem nivou da ne govorim.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 7 meseci kasnije...

Suze u očima i knedla u grlu dok gledam ovo...

I posle bude ''a kako pada led?'', ''ovako nikad nije grmelo'', ''a zašto pada sneg kad mu nije vreme'',

''a zašto su tolike temperaturne razlike u jednom danu?''...

Za one koji to nisu znali, odgovor na ova i mnoga druga pitanja leži baš u svakom pojedincu, gde bacate smeće, da li baš uvek bacite u kantu ili nekad kada nema kante u blizini bacite da niko ne vidi bilo gde?

Ja nemam decu, ne znam da li ću ih imati, ponekad poželim da se ni ja nikada nisam rodio, jer kad vidim svet oko sebe u šta se pretvara...ne živi mi se u ovakvom društvu!!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovo je zaista sramota,

na žalost,

naša sramota :dry:

Naša, u smislu sramota ljudi koji žive tamo i koji su to uradili..

Ne mogu da se pomirim sa tim da današnji svet može da radi ovako nešto

bez trunke razmišljanja o katastrofalnim posledicama koje mogu da se dese

zahvaljujući ovome...

Tuga

Sramota

Bezobrazluk

ne znam za koju reč se najpre odlučiti :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Imam ja jednu: mentalitet. Donekle blago drugačiji severno od Save i Dunava zbog različitih društveno-političkih uticaja, ali ipak u osnovi isti.

impulzivnost i agresivnost (kao potreba da se naglo, često nerazumno, reaguje na unutarnje i spoljašnje podsticaje); osvetoljubivost ("violentni tip dinarca"), rajinska osobina pokornosti prema jačem i agresivnost prema slabijem (najverovatnije šteđena osobina, za vreme i posle turskog ropstva), što stvara dvoličan karakter; moralna i socijalna mimikrija kao posledica, najverovatnije, identifikacije sa agresorom; oholost iza koje stoji potisnuto osećanje inferiornosti, krivica, otuda i sklonost mazohističkom podnošenju patnje i samokažnjavanju; žeđ za pravednošću i socijalnom pravilnošću; preovlađivanje ekstravertovane životne orijentacije, sa poznatim oznakama društvenosti, otvorenosti, nedovoljno kontrolisane iskrenosti

ili kako kaže Cvijić:

plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija

i kao posledica ovoga, rekao bih, impulsivna želja da se odgovornost za svoja dela prebaci na gospodara u kom god obliku da se on vidi. Tako će on bez ikakvog razmišljanja o posledicama, baciti flašu ili papir u reku ili park, jer "ima čiji je posao da to pokupi i dovede u red". Mentalitet građen stotinama godina, pa ga se ne može promeniti molbama i zabranama, a batinama nije prihvatljivo. Nema ni opšteg društvenog konsenzusa o tome kako početi, tako da... :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

a batinama nije prihvatljivo. Nema ni opšteg društvenog konsenzusa o tome kako početi, tako da... :beyond:

Znaš šta, ja bih sve njih lepo na društveno koristan rad.

Narandžasto odelo, onaj štap sa špicom za nabadanje smeća i na sred centra...

svaki dan, udarni termin od 9-15h

i da budu obeleženi da su oni tu zbog toga i toga...

naš narod se najviše plaši sramote i onog šta će o njima svet misliti i pričati...

tako da, štapić i džak za sakupljanje i na posao...

a sve pod sloganom ''Svoj kraj čistim i tim se dičim'' :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nema resenja dok se ljudi ne osveste ili dok se ne rebnu neke novcane kazne, zna se da smo najosetljivi na novcanik :beyond:

Selo pored mog je poznato po ogromnoj divljoj deponiji, a odmah pored te deponije je i "mesto" gde ljudi bacaju uginule zivotinje. Dakle, krave, koze, konje, pse i macke, sve. Citav taj prostor je ciscen mnogo puta ali dzaba. Ljudi nastavljaju i bacaju djubre tamo. Do skoro je to mesto sigurno bilo cisto nekih godinu dana, mozda i duze, taman je prostor poceo da se popravlja i da lici na nesto (kao, krenula trava posle godinu dana da nice, 'ej), kad eno, to je opet deponija. A u centru tog djubreta je podignuta jedna kartonska kucica i u njoj zivi nekoliko ljudi (i deca, i deca..).

Tako da, ljudi su krivi jer smo idioti. Uopste mi ne bi bilo zao kad bi postojala zakonska direktiva (ali ozbiljna zakonska direktiva) za takve stvari. Dakle, udri stoku po novcaniku.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...