Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Homoseksualnost ili istopolnost je emocionalna, seksualna, fizička, duhovna sklonost i privlačnost prema osobama istog pola. Homoseksualnost se smatra jednom od seksualnih orijentacija (pored heteroseksualnosti i biseksualnosti). Kao vid seksualne orijentacije homoseksualnost je osnova za izgradnju psiho-socijalnog identeta. Muškarci homoseksualne orijentacije se nazivaju gejevi, a žene homoseksualne orijentacije lezbejke.

Homoseksualnost je postala posebna tema krajem 19. veka, u vreme kada psihologija počinje da se razvija i interesuje za ljudsku seksualnost. U isto vreme (s kraja 19. veka) javljaju se zagovornici teze da je homoseksualnost poremećaj, kao i oni koji zagovaraju društvenu toleranciju i prihvatanje homoseksualnih osoba. Danas je homoseksualnost tema širih naučnih rasprava iz oblasti biologije, psihologije, politike, genetike i istorije, koje nastoje da razumeju ukupnu ljudsku seksualnost i različite seksualne prakse. Zakonski i društveni položaj homoseksualnih osoba u svetu se uveliko razlikuje od države do države.

Kod nas se o pitanju homoseksualnosti raspravlja najčešće u danima održavanja gej parade i pripremama za istu. U društvu postoji izrazita netolerancija prema pripadnicima LGBT populacije. Kvalifikacije idu od poštovanja njihove seksualnosti (izuzetno retko), preko blage netolerancije ("to je neprirodno", "oni su nemoralni" i slično) do izrazito negativnih gde se pominje potreba za njihovim lečenjem, pa čak i ubijanjem.

Lično ne dajem sebi za pravo da donosim moralne sudove o nečijoj seksualnosti. Verujem da svaka osoba treba imati mogućnost izbora i slobodu da taj izbor održava. Tako me ni malo ne interesuje šta ko radi u spavaćoj sobi, dok god to nema direktne veze sa mnom. Za mene su homoseksualci sastavni i ravnopravni deo društvene zajednice i treba da imaju ista prava kao i ostali članovi iste.

Kakva su vaša razmišljanja na temu? Poznajete li nekog homoseksualca? Da li vam je njegova/njena seksualnost prepreka za ostvarivanje poznanstva ili prijateljstva? Kako reagujete u njihovom društvu?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • Odgovori 159
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

Uopste nije vreme da drzava pokazuje kapacitete i trosi novce, kad ima mnogo precih stvari na koje bi se ti novci mogli potrositi..i uopste se ne daje vetar u ledja huliganima, vec se postuje misljenj

Duso, ja ti nisam Beogradjanka i mrzim Beograd iz dna duse..ja sam Vojvodjanka (od pre neki dan kad sam dobila majcu).. I zivim u provinciji.. I radim u dva sela.. I jako dobro poznajem kako disu o

Meni je drago sto je sve to otkazano. Dosta mi je bre vise i njihove zelje za paradiranjem i njihove zelje da ih razbiju. A ti isti sto nam sad dele lekcije iz ljudskih prava su se do pre neku decen

Ja mislim da većinu ljudi u Srbiji ne zanimaju neke marginalne stvari kao to kakva je nečija seksualnost. Ima naravno naroda sa tom crtom radoznalosti da ih zanima sve iz komšijinog dvorišta ali danas su ljudi generalno okupirani mnogo bitnijim stvarima i ozbiljnijim problemima.

Priča o homoseksualnosti mi je postala prilično dosadna, naročito neka priča o ugroženosti istih. Koliko znam homoseksualci se školuju, privređuju, zapošljavaju kao i svi ostali u Srbiji. Čak bruje abrovi da ih ima prilično u državnim organima i da čine dosta velik procenat u državnoj upravi. Tako da sigurno ima mnogo ugroženijih u ovoj državi od homoseksualaca. Neko će reći da nije ok to što nekad moraju da kriju svoju seksualnost, pa moraju ljudi u Srbiji šošta da kriju kako ne bi naišli na udar društva.

Sklapanje istopolnih brakova i usvajanje dece je neka druga priča o kojoj se može otvoriti čitava nova tema. Obzirom da je vanbračna zajednica u Srbiji gotovo jednaka pred zakonom kao i brak ne vidim neku veliku potrebu da homoseksualci zakonski ozvaničavaju svoju vezu. Na kraju uvek ima država gde to mogu da urade. Što se usvajanja dece tiče kategorički sam protiv, jer mi se ne dopada ni ovako nametanje vrednosti od strane homoseksualaca, naročito deci.

Koliko znam u mom okruženju nema homoseksualaca, možda ima a da ne znam. i da imam ne smeta mi što je neko homoseksualac sve dok me ne davi tom činjenicom. Nije da sam nešto homofobičan ali usled nečije navalentonsti umem da budem vrlo neprijatan iako nisam imao slučaj da neko navalentan bude homoseksualac (da ne budem pogrešno sfaćen :roll: ). Dakle niko mi ne smeta dok ne počne da mi gura prst u oko što apsolutno važi i za ovu populaciju.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nije bolest, nije za smrtnu kaznu i premlaćivanje ako je neko gay. Nisam homofob, ali mi se ne sviđaju neke stvari koje neki koji pripadaju toj populaciji, rade. Znam priličan broj gay ljudi i sasvim ok odnos imamo. To se i ne naglašava previše, samo neko ko je neandertalac može da posmatra osobu isključivo kroz to s kim spava i šta radi.

Činjenica da je sve više javnih osoba izašlo iz ormara govori o tome da je to prisutno u svim sferama života, odavno...i sviđa mi se što imaju hrabrosti da naprave takvo nešto, a da ne izgube na vrijednosti druge stvari kojima se bave. :ok:

Gay is ok.

Ne volim samo kada neko potencira svoju sexualnost, isto kao što ne volim kada neko potencira svoju religiju, ili sličnu stvar. Radi šta te volja, ali ne ubjeđuj druge u svoje, i sve će biti dobro.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iskreno, mene su malo počeli da nerviraju. Kap koja je prelila čašu je kažnjavanje Kobi Brajanta sa 100000 dolara zbog toga što je u afektu rekao sudiji da je je*eni peder. I, naravno, morao je da se izvinjava gej populaciji koja je, naravno, najavila tužbu protiv njega.

E sad, da je sudiji opsovao kewu ili nešto slično, sve bi bilo ok i završilo bi se bez velike pompe, ali je pomenuo pedere u negativnom kontekstu, jao njemu. Naravno, nije se izvinuo sudiji.

Ispada da su na ovom svetu pederi najzaštićenija vrsta koja se najviše žali.

I takooo...

:vez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisi u pravu njino.

Niko nema pravo nikog da vređa. Da je bilo kojim "imenom" nazvao sudiju isto bi prošao. Osim toga, gde je tu poštovanje suda? Pa nije u kafani da priča šta hoće. Ni tamo to ne može...I zašto uopšte bilo koga nazivati bilo kojim imenom? Ovo nema veze sa nazivom pe*er, ovo se odnosi uopšte davanje epiteta bilo kakvog, bilo kome.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da se ne mogu porediti te dve grupacije.

--- Update ---

Nisi u pravu njino.

Niko nema pravo nikog da vređa. Da je bilo kojim "imenom" nazvao sudiju isto bi prošao. Osim toga, gde je tu poštovanje suda? Pa nije u kafani da priča šta hoće. Ni tamo to ne može...I zašto uopšte bilo koga nazivati bilo kojim imenom? Ovo nema veze sa nazivom pe*er, ovo se odnosi uopšte davanje epiteta bilo kakvog, bilo kome.

Sudiju na košarkaškoj utakmici. Kobi Brajant. Košarkaš. :hahaha:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sve bih ih spalio.

I kevu i ćaleta. :hahaha:

Sad ozbiljno (mada ne mogu da verujem da sam malopre shvaćen ozbiljno), mislim da uglavnom svi ovde prisutni znaju moje stavove po tom pitanju, a koji se poklapaju sa izjavom proslavljenog fudbalera Dijega Armanda Maradone:

"Voleo bih da su svi muškarci na svetu pederi. Tada bi sve žene bile moje."

Elem, niti mi smetaju parade ponosa, niti njihove aktivnosti u bilo kojoj oblasti, smeta mi preterivanje, u svakom pogledu. A sa njima baš preteraše.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prosto je neverovatno kolika se buka diže kada neko uvredi homoseksualce a ljudsko dostojanstvo se vređa na svakom koraku pa nikome ništa...

To je samo zato, što još uvek nemamo naviku da biramo reči u komunikaciji. Kada nam samokontrola bude na višem nivou, neće biti vređanja. Tu možemo da pričamo i o psovkama u našem rečniku, koje su po meni sasvim nepotrebne i neprimerene, ali to nije ovde tema...pa ću otići u off...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To je samo zato, što još uvek nemamo naviku da biramo reči u komunikaciji. Kada nam samokontrola bude na višem nivou, neće biti vređanja. Tu možemo da pričamo i o psovkama u našem rečniku, koje su po meni sasvim nepotrebne i neprimerene, ali to nije ovde tema...pa ću otići u off...

Nema to veze sa time. Psovanje je slobodno mogu reći normalna pojava u svakom društvu i daj da vidim toga koji nikada ne psuje. ja recimo vrlo pažljivo biram kada ću da psujem i ispred koga, a kada psujem to radim prilično sočno. naravno desiće mi se u afektu da opsujem, nije ni bitno šta.

Ovo u vezi vređanja homoseksualaca, SAD su prve u svetu u kojima je ova grupa ljudi dobila prava u svetu kakva je malo gde imala, gde su održali prvu svoju gej paradu itd. Pa gle čuda i tamo ima ljudi koji će vam reći 'you fagg' tako da to nema veze ni sa kulturom, ni ruštvenim okruženjem ni bilo čime.

Ja mislim da strejt ljudi više nemaju toliko problema sa homoseksualcima koliko oni imaju problema sa strejt ljudima, jer ta zaštita kao belih medveda više toliko ide u krajnost da počinje da gubi svaki smisao. Dakle ne u Srbiji, nego u Americi gde realno imaju slobode kakve malo gde imaju u svetu. Sav ovaj cirkus koji se više vodi oko njih, je postao obično guranje prsta u oko ljudima. Niti su oni najugroženiji u ovoj zemlji a pogotovo van ove zemlje da bi se toliko pažnje njima posvećivalo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kakva su vaša razmišljanja na temu? Poznajete li nekog homoseksualca? Da li vam je njegova/njena seksualnost prepreka za ostvarivanje poznanstva ili prijateljstva? Kako reagujete u njihovom društvu?

Odrasla sam uz komšiju, homosekusalca ( meni i mojim roditeljima je to bilo nebitno)

Učena i naučena da tražim čoveka u osobi,

bez ikakvog zanimanja i guranja nosa u njegov - njen krevet, gde je bio, šta je radio, i s' kim je radio.

S' kojim pravom?

Odrastanje uz Ž. je bilo sjajno, opet najmlađa i u komšiluku, i opet mažena i pažena.

Imao je mnogo više strpljenja, od ostalih, nežan i pažljiv.

Prvu video igricu sam videla i odigrala zahvaljujući njemu, učila engleski, zahvaljujući singlicama, koje mi je nesebično davao... On se nesebično davao...

Problem sa nekim nastavnim predmetom - bio je tu.

Ono, što je mene, malo kasnije iritiralo je pljuvanje

(obeležen, kao niže biće, nazivan kojekavim pogrdnim imenima...)

po mom drugaru - homoseskualcu.

Mala sredina... a zadrtih koliko hoćeš... za moj ukus i previše.

Mala sredina, kao mala sredina... Ni Bgd se nije pokazao, kao sjajno rešenje...

Trpeo je maltretiranja, skidanja do gole kože u centru Zemuna, uzimanje novca, i ko zna šta još... čega još... što sam znala.. i što nisam...

Otišao je iz ove zemlje.

Sada je u Švajcarskoj, i živi... uživa... radi ono što voli...

znam da je srećan i da mu je lepo.

Zašto je fakultetski obrazovan čovek otišao iz države, pitanje je, a mogućih odgovora mnogo.

Što se gay popuacije tiče - ok.

Ne smetaju mi, osim kada javno ističu svoje seksualno opredeljenje.

Mada i to jeste njihovo pravo.

Vodim i ja ljubav sa svojim suprugom, pa ne udaram na sva zvona, o tome.

Smetaju mi šetnje u smislu paradiranja čedista i njemu sličnih, koji na taj način kupe političke poene.

(neko reče da cilj opravdava sredstvo- jasno)

Izmenjeno od strane člana Goga
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne smetaju mi homoseksualci, ni najmanje..vec sam pisala da imam jako dobrog prijatelja koji je gej i mnogo, mnogo ga volim..izborili smo se zajedno za nase prijateljstvo, a to nije bio ni malo lak posao..i sad ima problema, ali odolevamo..:uredu:..vec smo se ispraksali..:lol:

Ono sto meni smeta su te parade i sve budalastine vezane za istu..od toga se jezim..:dry:

Znam da im nekada nije ni malo lako, osetila sam to i na svojoj kozi uz mog gej ortaka, ali te parade sigurno nisu nacin da se problemi rese, vec samo izazivaju jos veci bes ovog naseg naroda..

Iskreno, ne znam kako im je u drugim zemljama, ali u ovim nasim sredinama mnogi nadrljaju ni krivi ni duzni..najbolje prolaze oni koji kriju da su homoseksualci, ali to mi je bas bezveze..isto kao sto mi je bezveze da gledam gej parove kako se fackaju u javnosti..nem' pojma..:beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Imala sam drugaricu koja je BI ,al to je njeno opredeljenje i ja ga postujem. Sasvim mi je sve jedno,njen izbor. Msm da cak ovakvim pitanjem "sta mislite o njima" vec na neki nacin distanciramo i posmatramo sa oprezom. Naravno,svako cuva svoj rektum :smeh: ,ali izgleda da mnogi i pazljivo biraju stav. Kao da su druga vrsta ljudi,nadljudi ili ispodljudi :hahaha: . Ne odnosi se ovo na predhodne postove,odnosi se na vecinu ljudi koja se distancira od njih. Sve sto je deo nase realnosti, jeste ono sto je predmet nase paznje. Ukoliko se to ne bih uopshte prikazivalo,ako se o tome ne bih razgovaralo,mi zapravo ne bi smo ih odvajali u "posebnu grupu" ljudi vec bi ih gledali kao ljude. Upoznavali ih kao licnost. Al realnost je takva kakva je,duh vremena jednostavno ovakve posledice donosi sa sobom.

U ljudskoj prirodi je takvo stanje stvari da mi ne mozemo da stvorimo nagon,osecaj za nesto,ne mozemo ga prouzrokovati ,jer se takve stvari tesko racionalishu. Mi mozemo kontrolistai,potiskivati,analizirati,ali svakako ne mozemo stvoriti osecaj. Ne mozemo reci danas hocu da se zaljubim i hocu da volim Peru iz Moshorina :smeh: to jednostavno tako ne ide.

Ne mozemo odrediti ko ce nas privuci,zato je homosekusalnost sasvim normalna pojava,prirodan proces koji ukoliko se potiskuje moze lose da se odrazi na druga podrucija zivota.Samo mi je drago zbog jedne stvari,hvala bogu sto nismo svi homosekusalci i sto porodice jos uvek postoje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To se, Lenjka, zove 'dvostruki moral'. Ja to priznajem. :beyond: Koliko god da sam 'otvorenog uma' i tolerantna za tamo neke, za nepoznate... toliko ne bih volela (cuj, 'ne bih volela' :brr: - tresem se) da to ne bude izbor MOG sina (ili brata, sestre...). Naravno, da bih prihvatila, ali mi ne bi bilo svejedno...ne zato sto bi me bilo sramota, vec zbog svih onih riskantnih 'pratilaca homoseksualizma' (side, prebijanja od homofoba). Ne bih marila za izbor svoje najbolje drugarice-druga...apsolutno to ne bi uticalo na prijateljstvo....i sto bi? :kafa: ..............ps. msm, ima tu 'kanta predrasuda'...da li je gej manje moralan, od strejta?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moja najbolja prijateljica, pritom vencana kuma, je gej. Ne smeta mi, bas naprotiv, volim je takvu kakva je i gotovo. Nikada mi nije palo na pamet da je zbog toga gledam nekim drugim ocima, da se udaljim od nje, ne! Ona je moj prijatelj, moje rame za plakanje, moja pomoc u svako doba i nikakvo sexualno opredeljenje to ne moze da promeni.

Imala sam priliku da upoznam vise homosexualaca, nemaju ni sest ruku ni sest nogu, obicni su kao i ja, imaju osecanja kao i ja, imaju i probleme kao i ja...Ne znam kako neko moze da kaze da ih mrzi?! Nista se mi od njih ne razlikujemo, osim u sexualnom opredeljenju, a zbog toga niko nema pravo da ih osudjuje, to je njihova, i samo njihova intimna stvar.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam homofobicna,nemam nista protiv njih.Njihov izbor,njihov zivot.Niti zelim,niti hocu da se mesam u njihove intimne stvari!Jedino mi smetaju te parade,iskreno!Sta imaju da se setaju?!?!

Izlazila sam u njihove klubove(to je za temu"To samo meni moze da se desi")nije mi bilo prijatno kad sam saznala gde sam,ali mi je posle toga bilo extra izaci tamo!:ok:

Nemam u svojoj okolini nikoga sa tim sklonostima,ali i da imam mislim da ga nebih gledala drugacije.

Pa u mojoj porodici imamo svega,od dilera do crnaca,pa to meni dodje ko dobar dan..Jedan homoseksualac,jaka stvar ;)

Neka zive kako hoce,ali sam protivnik da usvajaju decu!Pa cak i onim putem surogat majke!:uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kad smo kod ovoga što Kumica kaže... ako je parada njihov način da izraze stav o tome s kojim problemima se susreću u svakodnevici, podržavam je. Protestuju mnoge druge društvene grupe iz raznoraznih razloga, zašto bi njima to pravo bilo uskraćeno? Tih sat-dva (koliko uopšte traje?? nikome neće naneti nenadoknadivu štetu kad je u pitanju vreme.

Što se tiče usvajanja, moram reći da to ni ja ne bih dozvolio, osim u izuzetnim slučajevima. Jer, koliko god insistirao na jednakosti, neke od tih jednakosti nisu logički ni prirodno moguće. U prirodi isključivo heteroseksualni parovi imaju potomstvo, a uloga čoveka nije i ne sme da bude da menja prirodne zakonitosti. Izuzetna okolnost o kojoj govorim je u slučaju da je homoseksualac najbliži preostali srodnik detetu o kome treba voditi računa, recimo.

Ostaje pitanje lezbejskih parova... ženi niko ne sme zabraniti rađanje. Ako se žena u lezbejskoj zajednici odluči na, recimo, veštačku oplodnju ne vidim kako bi joj to pravo zakonom i zdravim razumom smelo biti uskraćeno.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ček da vidim sada... ok je recimo da jedan bračni par, oboje nezaposleni, nemaju svoj krov nad glavom, nakaleme nekih 8 potomaka, koji su u startu musavi, nikad dovoljno siti, sa šansama da se školuju, uspiju svedenih na minimum, i koji će biti tema raznoraznih socijalnih emisija u kojima mi trebamo da se sažalijevamo i šaljemo pare na žiro račun...

vs. ajmo jedan banalan primjer poznatog Ricky Martina koji je dobio blizance zahvaljujući surogat majci, koji itekako ima sredstva da im pruži odličan život, da ih školuje...svjesno ušao u sve to i brinuo se o njima.

:cesces:

Mda, ali onih 8 je legitimno začeto! :zakletva:

Toliko je rasturenih porodica iz kojih su djeca izašla povrijeđena, sa doživotnim traumama, koje se u nekom momentu izraze na ovaj ili onaj nepovoljan način, često stvarajući te ljude nesposobnima da i svoju porodicu osnuju na pravi način, ne isključivo, ali se dešava...a da recimo jedan gay par koji može da pruži djeci ljubav, skladnu porodicu, obezbijedi sve što dijete treba da ima, ali ne mogu jer očito u očima mnogih ta su djeca potencijalni novi pripadnici gay populacije? Apsurd.

Pored svojih roditelja...jedino bih voljela da me je odgojio neki gay par. :uzdise:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...