Idi na sadržaj

Pravoslavlje u Srbiji - istina ili farsa?


Preporučene poruke

Ne mogu da ne otvorim ovu temu. Na kraju krajeva, sve teme su podjednako legitimne za razmatranje...

Takozvano pravoslavlje prisutno u zemlji Srbiji od početka devedesetih godina prošlog veka zaokuplja moju pažnju već duže vreme. Kad god se primakne neki veliki hrišćanski praznik, dobije novu dimenziju. Ljudi koji u životu nisu kročili u crkvu (a da nije u pitanju venčanje, krštenje, smrt ili veliki praznik), koji najčešće pojma nemaju šta taj praznik u stvari predstavlja i zašto se slavi, posrću u trci da se predstave kao što veći pravoslavci i poštovaoci Hrista i družine. Najčešće pod izgovorom tradicije i srpstva.

Lepo je to, rekao bi neko. Jeste lepo, tj. bilo bi, da ti ljudi u stvari nisu licemeri. Zašto ovako oštar izraz? A kako drugačije nazvati osobu koja se lažno predstavlja, sprovodi rituale o kojima ništa ne zna, da bi u društvu o njoj bio stečen utisak nečega što ni po čemu nije, niti će ikada biti?

Najnovija situacija: zahtev da se odloži večiti fudbalski derbi jer treba biti odigran na dan Uskrsa (koji ima samo jedan dan, za Boga miloga, ne tri). U svim većinski pravoslavnim zemljama igraju se mečevi fudbalskih šampionata na taj isti dan. Štaviše, igraju se i u svim većinski katoličkim zemljama na isti dan. Sad smo veći hrišćani od samog pape i vaseljenskog patrijarha zajedno. Gde je kraj ovom ludilu?

Kakva su vaša razmišljanja? Da li je srbin potreban i dovoljan uslov da neko bude pravoslavac? Odakle ljudima takva ideja? Zašto je ljude sramota da kažu da nisu pravoslavci? Zašto se vi izjašnjavate kao pravoslavci (kao što je bio slučaj sa mnom) ako ne verujete u Boga? Pišite...

Pozdrav od srbina koji nije pravoslavac. :naklon:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

http://www.youtube.com/watch?v=FTpMul5qJFY&feature=related


04:04 :hahaha:

Normalno je da je NACIONALNOST jedno,a VEROISPOVEST drugo.Nažalost,ima gomila ljudi (na našim prostorima) koji to ne "kopčaju".
p.s. ja se predstavljam onakvom kakva i šta jesam.Da se razumemo-daleko sam od fanatika,ali jesam krštena u pravoslavnoj crkvi,i držim se nekih njenih načela..I,naravno-poštujem ,cenim,i upoznata sam sa drugim veroispovestima,jer moraš poznavati druge,da bi spoznao sebe.. Izmenjeno od strane člana Jeca
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Tema bez kraja, pesma bez reči...

Kada malo bolje razmislim, ne znam... koje sam vere, ili nevere...

Postavlja se pitanje, koje je vere, ili nevere naše čedo...

Verujem u nešto... nekoga... a ne želim da ga nazovem Bogom...

Slavimo Sv.Jovana, kao zaštitnika našeg doma.

Paradoksi na sve strane... samo pršti...

Ne idem u crkvu, postim svakog petka, bez obzira da li je to ok, po pravilima crkvenog kalendara.

Ne mislim da ću ovakvim izjašnjavanjem da izgubim na ''nacionalnom identitetu''.

Poštujem ljude... njihova verispovest me baš i ne zanima.

Ja sam ta, koja sam - jesam :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pravoslavlje je pravoslavlje, a licemerje je licemerje. Licemera ima svuda pa tako i među pravoslavnima. Pravoslavac se postaje koliko znam krštenjem po pravoslavom obredu i primanjem vere. Ne možeš pravoslavlje nazvati 'takozvanim pravoslavljem', možeš samo podvući o licemerstvu među pojedinim pravoslavnima u Srbiji. Dosta dugo je pravoslavlje prisutno među Srbima a da Srbi moraju biti pravoslavni pa danas već ne moraju. Nisu bili svi pravoslavni ni kada je vladar primio pravoslavlje i kada je to bila državna religija, ali to je već neka druga tema.

E sad, ako je neko kršten i ako je verujući on jeste vernik odnosno pravoslavac. Pitanje je samo ko živi hrišćanskim životom i ko radi onako kako pravoslavlje nalaže. E tu onda dolazimo do te priče o licemerstvu i isticanja vere od strane onih koji zapravo jako malo znaju o njoj i ne pridržavaju se hrišćanskoga odno pravoslavnoga života. Lepo piše u Novom zavetu da se ne treba moliti javno i to isticati, nego to raditi iskreno i daleko od očiju javnosti. To su reči i učenje Hrista zapisane u Jevanđelju. Većina pravoslavnih to naravno ne zna, jer većina nikada nije uzela u ruke Bibliju niti se mnogo udubljivala u ono što im sveštenici govore. Zato dolazi to te vrste srbovanja što je malo je reći pogrešno.

E sad, licemerno je to kada se čini srbovanja radi, ali dosta toga se čini i iz neznanja. Opet ni tu nema nekog opravdanja, mada ne može se zanemariti i status koji je religija imala dugi niz godina u našem narodu pa se sve to kod dobrog dela naroda izgubilo.

Ovo što se utakmice tiče ne znam ko je tražio odlaganje? Ako je u pitanju organizator to je samo zbog bojazni od lošije posete a ne iz neki religioznih pobuda.

Da li je srbin potreban i dovoljan uslov da neko bude pravoslavac?

Niti pravoslavac mora biti Srbin niti važi obrnuto. Naročito danas. Danas možete verovati u ET vanzemaljca i biti Srbin. E sad, većina Srba je pravoslavno. Barem prema podacima sa zadnjeg popisa a pitanje je koliko je u Srbiji nereligioznih, što bi trebalo utvrditi sledećim popisom.

Odakle ljudima takva ideja?

Srpstvo se izjednačava sa pravoslavljem, odnosno srpstvo i pravoslavlje se kod dobrog dela naroda smatra neodvojivim. zašto je to tako ni sam nisam siguran ali verovatno je na to uticao status koji je crkva imala u našoj državi kroz istoriju. Svi naši vladari, koji su bili Srbi do novije istorije su bili pravoslavni. Pravoslavlje je bilo neodvojivo od države, pa i u novijoj istoriji sve do uspostavljanja prve republike i odlaska u jednu drugu krajnost. Srba je bilo i muslimana i katolika, ali je danas njihov broj jako mali, ali to je kao što rekoh druga tema i nije za ovu priču baš.

Zašto je ljude sramota da kažu da nisu pravoslavci?

Ne znam zašto imaš taj utisak? Ja znam dosta ljudi koji bez problema kažu da su neke druge vere ili da su nereligiozni.

Zašto se izjašnjavam kao pravoslavac, pa zato što sam pravoslavac i zato što jesam religiozan. E sad za ove nereligiozne pravoslavce, to će oni morati da objasne :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Ne govori li crkva: jedan covek, jedna zena za sva vremena?

Pa ko je uopste vernik, ako ne zna osnovne seksualne nagone potisnuti pre braka? Pokazite mi jednog takvog? Slab karakter? Odricanje od principa vere?

Crkva ima dva resenja:

1. da primi samo prave vernike, te da mu crkve propadaju i urusavaju zbog besparice

ili

2. da siri duh pravoslavlja i da prima svakog ko se nacelno tako izjasnjava.

Crkve koje su prezivele vekove, imaju izraziti osecaj za biznis.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Crkva svakako koristi priliku da proširi polje svog uticaja, a to nije teško kad dobar procenat stanovništva ne vidi nikakvu razliku između vere i nacije i pravoslavlje smatra sastavnim i neodvojivim delom srpskog nacionalnog bića. Edukacije po tom pitanju nema, jer i državi odgovara trenutno stanje. Lakše je upravljati zabludelom masom nego edukovanim stanovništvom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa sad, ne bih ja precenio uticaj Crkve. Zašto se kod nas primilo da je pravoslavlje neodvojivo od nacije već sam napisao, iako sa današnjeg stanovišta religija ne bi trebala da ima ikakve veze sa nacionalnim osećanjem. No da se Crkva mora prilagođavati vremenu sadašnjem je sasvim logično i normalno, u određenim okvirima razume se. Crkva nije 'rezervisana' isključivo za dobre vernike, vrata su zapravo otvorena svima. I tako bi i trebalo da bude. Crkva može da utiče na nekoga da on bude bolji vernik i da se pridržava zakona koje propisuju Bog i Crkva a ne da ga odbacuje, ipak je ovo 21. vek. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Pravi odgovor je tamo napolju i, po mom dubokom uverenju, glasi: farsa. Naravno, ja ne bih bio ja kad ne bih prihvatio da moje duboko uverenje možda, makar u teoriji, nije tačno.

Istinsko pravoslavlje bi, po definiciji, trebalo biti poštovanje dogme, crkvenih velikodostojnika, pravila i običaja koje propiše SPC jer podrazumevamo da smo time bliži bogu. A ne, i nikako ne, "jer tako svi rade". Naravno, mogli bismo reći da neko može verovati u boga a ne biti pravoslavan, ali takve ova tema ne dotiče.

Pošto u Srbiji, po mom skromnom mišljenju, jedva 5% (da preteramo pa kažemo 15%?) populacije uopšte veruje u boga (za razliku od popisanih 95%), očigledno je da postoji disproporcija.

Šta su oni ljudi koji ne veruju u boga, a predstavljaju se kao pravoslavci? To ostavljam vašem srcu, gramatici i logici da procene.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

:cesces:

Iskreno govoreć' baš me zaBole moja prava_slava "šta su oni ljudi koji ne veruju u boga, a predstavljaju se kao pravoslavci"

takođe, šta su oni koji veruju u Boga a ne predstavljaju se kao pravoslavci

a naročito mi se zakrivi prava od slave za one koji ne veruju u Boga i ne predstavljaju se kao pravoslavci.

eto.. pitala sam i srce i gramatiCu i logiCu, one proceniše :neznam:.. i baš tako mi rekoše. :kez:

Inače.. ja sam kosmopolit

pravoslavni.

P.S. koji voli Boga

:king:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma Boga se ni popovi ne boje, doduse oni mi i nisu sinonim za veru bilo koje vrste...eto, onomd su naseg popa omlatili kocem, jerbo je uhvacen u svaleraciji..

jurio ga muz, a ovaj sa sve dignute mantije bego preko plota.

Da se drzimo onih 10ak zapovesti(sto i nije neki velik broj), bili bi stvarno nebeski narod..

ovako smo samo narod, ovce, stado...

nisam neki uzoran pravoslavac(psujem, vicem, ne znam kad ne treba da se radi iliti kad je crveno slovo , omasim da postim za velike svece..ima tu solidan spisak)

ali se drzim nekih nacela jer verujem da sve sto radis ti se i vraca..pa ko velim

valjda cu da skupim bonus :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...