Idi na sadržaj

Da li biste oprostili prevaru ?


Preporučene poruke

;) 

A, sada ozbiljno. Mislim da tu nema univerzalnog recepta i da je stvar izrazito individualna. U svakom slučaju, ako nekog zaista volimo, prevaru je jako teško oprostiti ma kako je klasifikovali. :)

​Ja mislim da bas onda oprastamo kada jako volimo. No problem je da prastanje nije garancija da se prevara nece ponovo dogoditi, ljudi su nekad skloniji losijim resenjima. 
Izuzetak naravno postoji, ako prevara razbije onu staklenu sferu ljubavi, pa se odljubimo u trenu...

Ne, ne bi oprostio prevaru. Rasturio bi ljubav u kamikaze stilu... Volim to! :kalas:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...
  • Odgovori 189
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

Ako bi sex mog muškarca sa drugom ženom posmatrala kao prevaru.. ne bi mu oprostila nikad. Bolje da mi se na oči ne pojavljuje i ne pita ništa... a kamoli da mi kamči i isKa oproštaj. Za to nek ide

Ne. Bez izgovora,kalkulacija,vaganja tipa šbb-kbb.Tako je to kad volim...bez rezerve i bez usputnih kresova,kako je neko već naveo na temi. Istina,nikad ne znamo šta nam život nosi,al sve i da zamis

Ne znam po čemu je prevara tako veliki događaj da ništa ne bude isto i da prouzrokuje velike probleme. U proceni situacije uvek treba poći od mogućnosti da se mi nađemo u istoj. Da li biste vi želeli/

  • 3 meseci kasnije...

Ovaj   tekst  mi  se  dopao,cini  mi  se  da  lepo  opisue osecanja  koja nas muce  uopsteno  oko  oprastanja,ne samo  kad je  prevara u  pitanju

Mrzim sve postojeće klišee o praštanju.

Znam svaku poslovicu, svaki savet, svaku opštepriznatu mudrost, zato što sam pokušavala pronaći odgovore u literaturi. Pročitala sam sve postove na sajtovima i blogovima, posvećene iskustvu opraštanja.

Ispisala sam citate Bude, i naučia ih napamet – ni jedan od njih nije proradio. Znam, da rastojanje između „rešenosti oprostiti“ i pravog osećaja duhovnog mira može biti beskrajno daleko. Ja znam.

Praštanje – je neprohodna džungla, za svakog od nas ko želi pravdu. Sama misao o tome da će neko otići nekažnjen, posle svega što je učinio, nanosi bol.

Praštanje izgleda kao izdaja sebe. Ne želite da se predate u borbi za pravdu. Ljutnja gori u vama, i truje vas sopstvenim otrovom. Vi znate to, ali i dalje ne možete otpustiti situaciju.

Ljutnja postaje deo vas – kao srce, mozak ili pluća. Znam taj osećaj. Meni je poznat taj osećaj, kada bes u krvi udara u ritmu vašeg pulsa.

Ali, ono što treba zapamtiti o ljutnji: to je instrumentalna emocija. Mi se ljutimo, zato što želimo pravdu. Zato što mislimo da ćemo imati korist od toga. Zato što smatramo: što smo više ljuti, time možemo učiniti više promena. Ljutnja ne razume da je prošlost već završena i šteta je već načinjena. Ona kaže da će osveta sve ispraviti.

Biti ljut – to je kao stalno čeprkati po rani koja krvari, smatrajući da će tako ožiljci biti izbrisani. Kao da će čovek, koji vas je ranio, jednog dana doći i napraviti šav takvom neverovatnom preciznošću, da od rane neće ostati ni traga.

 

 

Istina o ljutnji je takva: to je odbijanje lečenja. Vi se plašite, vama je strašno, jer, kad rana zaraste, moraćete živeti u novoj, nepoznatoj vam koži. A vi želite vratiti staru. I vaša ljutnja vam šapuće da je najbolje ne zaustavljati krvarenje.

Kada u vama sve kuva, praštanje izgleda nemoguće. Želimo da oprostimo jer naš um shvata da je to zdrav izbor. Želimo mir, spokoj, koji nudi oproštaj. Želimo da se oslobodimo. Želimo da ova vreva u mozgu prestane, ali ništa sa sobom ne možemo uraditi.

Zato što nam glavnu stvar o praštanju niko nikad nije rekao: ono ništa neće  ispraviti. Ono nije gumica koja će izbrisati sve što vam se dogodilo. Ono neće ukinuti bol sa kojim ste živeli, neće vam pružiti momentalno smirenje. Traženje unutrašnjeg mira – to je dug i težak put. Praštanje je samo ono što će vam  omogućiti da izbegnete „dehidraciju“ na tom putu.

Praštanje je odustajanje od nade.. To je shvatanje da je sve gotovo, prašina se slegla i ništa se ne može vratiti prvobitnom obliku. To je priznanje toga da se nikakvom magijom ne može popraviti šteta. Da, oluja je bila nepravedna, ali ipak,  morate živeti u porušenom gradu. I nikakva ljutnja ga neće podići iz ruševina. Moraćete to uraditi sami.

Praštanje je preuzimanje lične odgovornosti  – ne za uništenje, već za obnavljanje. Ovo je odluka o tome kako povratiti svoj mir.

Praštanje ne znači da morate biti prijatelji sa onima koji su vam naneli bol. Vi, jednostavno, razumete da su oni ostavili trag, i sada ćete živeti sa takvim ožiljkom. Prestaćete čekati čoveka koji vas je slomio, da bi on vratio sve „kako je bilo“. Počećete lečiti rane, nezavisno od toga hoće li ožiljci ostati. Nastavite živeti dalje sa svojim ožiljcima.

Praštanje nije trijumf nepravde. Reč je o stvaranju sopstvene pravednosti, sopstvene karme i sudbine. Suština je u tome da se ponovo stane na svoje noge, i odlučiti  ne biti nesrećnim zbog prošlosti.

Praštanje je razumevanje toga da vaši ožiljci neće određivati vašu budućnost. Praštanje ne znači da se predajete. Ono znači da ste spremni sakupiti snagu i krenuti dalje.

http://uspesnazena.com/mudre-misli/ako-ne-mozete-nekome-oprostiti-jednostavno-procitajte-ovo/

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Koliko se ova logika iznad ralikuje od moje lokgike...

Pratanje je cin ljubavi. Ako volim, prastat cu. Uopste mi ne pada na pamet da ce neko proci nekaznjeno, prastanje znaci i pokajanje druge strane. 
No, prastanje je visi cin, prastam jer sam jaci, mogu da podnesem bol koji mi je ucinjen i mogu da krenem dalje... Prastam jer druga strana ne zna sta cini. Nesto u tom smislu.

Interesantno je da druga strana od mene i ocekuje prastanje.

Inace ljubavnu prevaru ne zelim da prastam logicki, jer sam uvideo da prastanje nije garancija da me nece opet izdati. No, da me se pita, verovatno bi dopustio partnerki seksualnu avanturu, te ne bi bilo potrebe ni prastati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Život i iskustvo mi je pokazalo da opraštam ali ne zaboravljam.

Ne prelazim preko toga.

Tačka.

Tu se zatvara poglavlje i kraj.

Preskočim to i nastavim dalje.

Praštam, ne zaboravljam, jednostavno - strpam u fioku prošlo je...

 Praštanje nije čin ljubavi. 

Praštanje je čin kojim se oslobađaš ljutnje zbog samog čina koji se desio,

i sposoban si ići dalje kroz život... :beyond: 

teška tema...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ma koliko bio zaljubljen u tu osobu , ne bih joj oprostio prevaru ni po koju cenu , ako ja mogu njoj biti veran , ocekujem zauzvrat isto... :)

​Cenim da nismo na pJaci. Ja tebi, ti meni. 
Očekivanja i u ovom slučaju svesti na minimum i eto iznenađenja. 
Da li će spRajZ da bude prijatno, ili ne.. stvar je subjektivnog osećaja. 

Konkretno: za prevaru sam optužena - bukvalno :lol: od tipa, koji je ustvari prevario mene. 
Jesam flertovala, ali nisam išla dalje, jer sam ovog (prevaranta i barabu) volela... onako kako se voli prvi muškarac u uslovno rečeno, ljubavnom životu. 

Sa ove distance mogu da skapiram sve njegove šeme, bavio se takvim poslom.. obožavateljki koliko hoćeš - pa ko je lud da se brani? :lol: 

Btw.. ko god da ''vara'' :roll:  vara sebe - mene ne. 

Moje viđenje ''prevare'' se promenilo. Zašto? Može mi se. Čemu trovanje lošim mislima, osećanjima? 

Desilo se - ok. Nisam za praštanja / opraštanja. 
Ovaj život je toliko lep... sa ili bez partnera... da kada realno sagledam sve.. ma dobro je.. daj sexa i igara... samo neka je veselo - niko nije nezamenljiv. 
Ni ja, ni on (tamo neki) 

 

Bonžur -by Del Boy :king:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Vidiš Veco, ja sam bila prvo kategorična sa odgovorom: ''Ne!''... mnogo toga se promenilo. 
Tačnije, ja sam se promenila, i zahvalna sam na razgovorima ''sa ogledalom'', kao i učenju..

Negde sam pisala, na konto tvog zaključka da je ''prevara jaaaaako relativan pojam'', da je i sama pomisao na prevaru - prevara. 

Mislim da bi bilo licemerno sa moje strane da kažem da nisam pomislila.. pa ljudi smo, a i žene :lol: 

DakleM: ''Napred naši!!!'' 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 

Mislim da bi bilo licemerno sa moje strane da kažem da nisam pomislila.. pa ljudi smo, a i žene :lol: 

DakleM: ''Napred naši!!!'' 

​Što volim kada se ljudi koje volim menjaju...na bolje naravno!

I fale mi malo nadmudrivanja sa vama oko osetljivih tema! :)

Napred sviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!! :laugh:

Izmenjeno od strane člana gresan
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Poznajuci  sebe i vaznije,spoznajuci  sebe, reci  cu da  bih razumela prevaru,da  bih  presla  preko  nje i  nastavila  da  zivim  s  partnerom.Ali,oprostila  ne  bih.Takav  mi  sklop :nempojma:

​Dobro. I kako bi izgledao taj tvoj "neoprost"? 

Ne bi se zapitala da li si i koliko sama doprinela? Sve bi išlo na račun suprotne strane? Stalno bi ga na to podsećala? Ne bi ga volela više? Bila bi sa njim samo zato što tako treba? :)

Po meni, vrlo je velika razlika da li je "priznata ili otkrivena". 

Da li priznanje smanjuje tvoj "neoprost"?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nista  od  toga.Da  li  si  ti  video  ono 'razumela'? Znaci,mogu  da  razumem da  se  zaljubis,razumem  da  se  osecanja ne  kontrolisu,razumem  sta  je   strast,razumem  sta  je splet  okolnosti..sve  to  gresni. I  uopste  ne shvatam to  'doprinela'.Ili  'doprineo'.To  vec   vodi  do  toga  da  te  ljude  nista  ne  vezuje,najmanje  ljubav.Ako se pominje  doprinos,ta  veza  je  i bez  toga  u   krizi.

Kako  izgleda  moj 'neoprost'?Izgleda  tako da  u  tu  osobu  vise  nemam poverenje.Ostaje  oziljak koji  uvek  boli .I  ona  recenica   predzadnja  iz  onog  teksta  gore ,jako  bih  je  emotivno  tesko  ispunila.

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...