Idi na sadržaj

Ekonomska situacija u Srbiji


Preporučene poruke

Za hranu više od pola plate

11. januar 2011. | 12:42 | Izvor: Tanjug

Beograd -- Prosečno tročlano domaćinstvo u Srbiji troši oko 56 odsto prihoda na pokriće osnovnih životnih troškova - hrane, stanovanja i komunalija.

To ukazuje na visok stepen siromaštva u zemlji, ocenio je ekonomista Saša Đogović.

On je, na konferenciji za novinare Instituta za tržišna istraživanja (IZIT), rekao da je samo na hranu i bezalkoholna pića u trećem kvartalu prošle godine odlazilo 41,1 odsto primanja.

To je znatno iznad proseka u razvijenim zemljama Evropske unije, u kojima prosečna domaćinstva na te proizvode izdvajaju mesečno oko 15 procenata primanja.

Po ovome parametru, Srbija je slabija i od Bugarske u kojoj je prosečno domaćinstvo na potrebe ishrane usmeravalo 34,7 odsto mesečnih primanja, dodao je Đogović.

On je ukazao da prosečno tročlano domaćinstvo u Srbiji više izdvaja za alkoholna pića i duvan (4,5 odsto primanja), nego za zdravstvo (4,4 odsto) ili obrazovanje (svega 0,7 odsto zarade).

"Zdravstvo i školstvo su dva stuba jedne nacije i od stepena razvijenosti i stabilnosti ovih stubova zavisi dalja prespektiva, ne samo ekonomskog, nego ukupnog razvoja društva", naglasio je Đogović.

Prema njegovim rečima, zemlja sa slabim zdravstvenim i edukativnim performansama stanovništva ne može da računa na održiv privredni i celokupni razvoj jer nema sopstvene zdrave ljudske resurse ili su oni veoma malobrojni.

U takvim zemljama, među kojima je i Srbija, moralne vrednosti su na dnu vrednosnih parametra, dok su na vrhu lestvice prioriteta politikanstvo i osrednjost, protkani odstustvom odgovornosti, smatra Đogović.

Kakva je situacija u Vašem domaćinstvu? Da li se i vi svakodnevno borite s najezdom novih obaveza, a načina za njihovo ispunjenje je sve manje? Kako uopšte izlazite na kraj s rastućim problemima svakodnevice? Možda ste od onih srećnika koje kriza ne brine preterano - kako ste uspeli?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

Iako su i predsednik:siroma: i premijer:siroma: oko novogodišnjih praznika pokušali isterati iz nas zlo (onaj defezi..detefizam ili kako se već to zove), a uterati nam dobro (optimizam) mi se ne damo pa sve vidimo u tamnim bojama.

Ja sam nešto kont'o i našao rešenje za to i podeliću tu moju ideju sa vama ako mi dozvolite.:streber:

Izradio sam bizmis plan i pronašao šta će nas izvući iz ove krize ( koja ustvari nije ni došla do nas, ali smo je ipak savladali)

A rešenje su krave

Da drugarice i drugovi krave

Obrazloženje:

Usled, za paore, neisplative otkupne cene sirovog mleka došlo je do nestašica.Paori prodaju krave ili na klanje, ili dolaze neki ljudi, koji za neke druge ljude kupuju te krave i odvoze ih negde da se tamo muzu.Gde se to odvoze može se naslutiti, ali to za ovaj bizmis plan nije važno.

E tu je naša narodna vlast pravovremeno reagovala(kao i uvek:trt:) i ministar poljoprivrede:siroma: je ugovorio uvoz nekih 50 000 junica:pst:

Te junice ( koje će napredovati do krava) treba da kupi jedna nama prijateljska država, da bismo od junica metodom koje valjda svi znamo, stvorili te, već pominjane jel', krave.

Ta ista, nama bratska zemlja, će plaćati i lečenje :ces:junica (budućih krava)

Sad zašto lečenje, nimije baš jasno.Zašto nismo zadržali naše zdrave krave (vid' rime:kez:) ni to nimije jasno al' ajde.

Ako vam nije jasan prelazak iz statusa junice u status krave: to se desi kad na svet dođe tele.

E to tele će odneti u bratsko-prijateljsku zemlju i to će biti njihove junice koje ne treba lečiti.

E, ako neko bude imao strpljenja da čita ovo što sam dosad pisao, pitaće se možda: pa zar neće paori uzeti te buduće krave koje nam obezbeđuje ministar:siroma:

Paori neće ni svoje a kamoli neke nove...

Daklem: pretpostavka je da će uz ove, mnogo puta spominjane junice, ići i neki podsticaji.A, jel dobar plan?:kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Situacija je takva da niko u Srbiji nema kapitala...ali niko, sto znaci propast. :(

Aham, zato se u nedelji stednje samo u Intesi ulozilo preko dva miliona eura, od istih tih stanovnika Srbije koji nemaju kapitala.

To je samo Intesa...koliko banaka imamo (a svaka ima akciju "nedelja stednje")?

Radim takav posao gde ljudima ulazim u finansijsko stanje, pravim s njima plan stednje...Bolje da ne spomenem koliko ljudi "nemaju" para.

Nama je kriza vec decenijama, a ne tek dve godine. Naucili smo da zivimo s tim. Inace sam misljenja da je nama kriza u glavi. U celom svetu je sasvim normalno da ljudi rade po dva posla minimalno i naravno da imaju vise para. Ali mi smo gospoda, nama je ispod casti da radimo jos jedan posao. Taman posla da posle osam sati rada ne odemo kuci, najedemo se i legnemo na trosed da gledamo spanske serije, lige sampiona itd...a kad dodju obaveze na naplatu, kukamo kako je kriza i kako ne mozemo kraj s krajem da sastavimo. Najlakse je kukati, a niko ne razmislja da uradi nesto da mu bude bolje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Evo, bolje nam je: http://nsportal.info/home/srbija-izasla-iz-recesije/

Preneo sam pomenuti TANJUG-ov tekst kao vest mada, ako mene pitate, on predstavlja najobičniju kantu punu govana prekrivenu zastarelim ekonomskim udžbenicima. Strana kompanija je u svoje ime i za svoj račun izvezla svoje automobile, a to znači izlazak srpske privrede iz recesije? Ko još naseda na ovakve budalaštine?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...