Idi na sadržaj

Zdravo do manjka kilograma!


Preporučene poruke

Ulazak u novo toplo godišnje doba dobar je poticaj za detoksikaciju tela. Osim što telo želimo očistiti od teške zimske hrane, želimo ga stanjiti za barem nekoliko kilograma i to na kritičnim mestima poput struka i bokova. Uz pomoć jednostavnog napitak masnoće će se otapati baš na tim ključnim mestima.

Osam čaša vode navodi se kao osnova svake zdrave ishrane. Bez obzira želimo li izgubiti kilograme ili održavati postojeću težinu, voda pomaže da sve telesne funkcije rade bez poteškoća. Zdrava probava i uklanjanje nakupljene tečnosti u telu najvažnije su ‘vodene’ beneficije za one koji žele smršati.

Zavisno o potrebama i stepenu fizičke aktivnosti, preporučena količina može varirati, a voće i povrće koje su sebi sadrži visoki postotak vode poput lubenice i krompira takođe doprinose njenom dosezanju.

Kako bi ovo najzdravije piće učinili još blagotvornijim i efektnijim prilikom gubljenja kilograma, nutricionistica Cynthia Sass osmislila je jednostavan napitak koji smanjuje nadutost i poboljšava probavu.

Osvežavajuća ‘sassy voda’ nije jedan od onih neukusnih i neprijatnih ukusa koje ćete morati ispijati začepljenog nosa. Osim što će vas razbuditi, osvežiće vaše telo i temeljito ga istuširati iznutra.

Sassy voda:

8 čaša vode

1 čajna kašičica naribanog korena đumbira

1 sveži krastavac srednje veličine, oguljen i narezan na tanke ploške

1 limun srednje veličine, narezan na ploške (ukoliko se ne radi o limunu iz ekološkog uzgoja preporučljivo je ukloniti koru)

12 listića mente

Navedene sastojke pomešajte s vodom. Ostavite preko noći kako bi se opustile arome i konzumirajte tokom sledećeg dana.

Ovaj napitak neće napraviti čuda, ali uz umerenu prehranu podeljenu u pet manjih obroka i redovitu fizičku aktivnost, vaš će struk postati tanji, a trbuh ravniji bez ijednog dana gladovanja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Гојазност је све чешћи проблем савременог доба..зато је све више и више брзих дијета и препарата за мршављење који у највећем случају само погоршају ствари и чак упропасте здравље..

Желим да вас упознам са програмом здравог мршављења уз бројање калорија и индивидуланог прилагођавања јеловника..

Сви сте чули за појам убрзаног и успореног метаболизма..код убрзаног метаболизма, човек уноси доста хране, а не гоји се, а код упореног обрнуто..једва да ишта поједе, а све му се залепи..а метаболизам се успорава управо гладовањем..наш организам функционише тако што је просто програмиран да чува енергију за опстанак..сав вишак калорија који уносимо, организам складишти у облику сала, а када пожелимо то сало да скинемо, организам се побуни..када кренемо на неку брзу дијету на пример, ми у почетку заиста мршавимо, сало се топи, али убрзо организам укапира да му се троше резерве и побуни се тако што успори метаболизам..и што више гладујемо, метаболизам се све више успорава..и тако до границе када више не можемо да издржимо и кренемо да једемо..организам и даље метаболизам држи на успореном нивоу, а храну коју поново добија убрзано наново складишти у сало..е то је чувени јо јо ефекат после брзих дијета, када се брзином светлости враћају сви скинути килограми, па се још дода и који приде..

Пре упуштања у овакав начин мршављења, треба се упознати са три вредности које се израчунавају за сваког појединачно, спрам висине, тренутне килаже, пола, година, дневних активности..то су BMI ( Body Mass Index), BMR ( Basal Metabolic Rate) и TDEE ( Total Daily Energy Expedinture)..

BMI ( Body Mass Index), је индекс телесне масе израчунат помоћу тежине у кг, подељене висином у метрима на квадрат..нормалном телесном масом је све у распону BMI од 18,5 до 24,9..од 25 до 29,9 је повишена телесна тежина, а преко 30 је гојазност..

BMR ( Basal Metabolic Rate), односно Базални метаболизам..то је уствари минимум калорија који је потребан да се унесе у организам да би тело обављало основне базалне функције када би тело било у стању потпуног мировања..значи, то је број калорија које организам потроши на рад срца, дисање, рад унутрашњих органа, терморегулацију и тд и тд..BMR варира од особе до особе и у зависности од година, пола, тренутне телесне тежине, активности у току дана.. значи, када данима уносимо мање калорија од потребног да организам испуљава

своје основне функције, он успорава метаболизам и тако штеди енергију, а ми стагнирамо са скидањем килограма..

TDEE (Total Daily Energy Expedinture) је број калорија који је потребан особи да одржава постојећу телесну тежину и израчунава се на основу BMR-a и физичке активности који особа има..

Izmenjeno od strane člana Aiko
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Да би почели са боријањем калорија прво треба израчунати све три ове вредности и упамтити пар основних правила..

Прво и најважније, никада, али никада не ићи испод BMR-a да не би успорили метаболизам..најбоље је уносити мало више, а појачати физичку активност, тј потрошњу калорија..

За здраво мршављење, најбоље је уносити TDEE минус 250 до 500 калорија..

И још једна битна ствар, такође је важно и одакле те калорије потичу..значи није довољно само унети одређени број калорија, него да буду здраве и корисне и намирнице одакле те калорије потичу..поврће у буквално неограниченим количинама, воће, житарице, немасно месо, млечни производи, редуковани слаткиши и избачена масна храна и газирана пића..

Многима све ово звучи веома компликовано, али гарантујем да греше..не видим ни један једини разлог зашто не одвојити време које ћемо посветити себи и свом здрављу и научити како да се правилно хранимо..и наравно, зашто не би били лепи и поносни на своје тело..

За почетак је потребна кухињска вага, неки роковник, оловка, дигитрон и таблица калорија којих има свуда по нету..све вредности у тим калоријским таблицама су изражене за 100г неког производа..дакле рачуна се онолико грама колико поједемо пута вредност намирнице за 100г..на пример, ако поједемо 60г нечега, рачуна се 0,6 пута вредност намирнице за 100г или ако је то 260г, онда се рачуна 2,6 пута вредност намирнице за 100г..

Најидеалније је све оброке распоредити у три главна оброка и две ужине..а и ту постоје нека правила којих се треба држати ради бржег мршављења и лакшег варења..

Јако је битно водити рачуна о размацима између оброка..између главних оброка мора да прође бар 3 до 4 сата, а између ужине и ручка може и мање, поготово ако је за ужину било воће..али узети воће после оброка никако не треба радити јер успорава варење, изазива надимање јер долази до врења..исто тако треба пазити и на кафу после јела..и она такође доводи до надимања и успорава варење и требало би после оброка сачекати са кафом бар 2-3 сата..

Izmenjeno od strane člana Aiko
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

А сада нешто о намирницама по групама..

Поврће , апсолутно све и у неограниченим количинама..треба припазити само на кромпир, кукуруз, сочиво, пасуљ, грашак, само њих треба ограничити на неколико пута недељно у количинама до 150г..поврће се слаже са свим групама намирница, тј може се комбиновати уз све и треба јести бар 2'3 порције дневно..

Воће, такође све..једино ограничити банану на једну дневно и грожђе због шећера ..најбоље га је јести за преподневну ужину и најбоље га је јести само или евентуално са млечним производима или неким кексом..а убитачна је комбинација воће после меса..коштуњаво воће може да се конзумира, али 30-40г дневно и никако пржено и сољено..

Месо, порција не би смела да буде већа од 15г дневно..а треба узети у обзир да се црвено месо на пример, вари и по осам сати..најбоља је пилетина и ћуретина, немасна телетина и јунетина, може и пилећа џигерица понекад, а свињско два до три пута месечно..од сухомеснатог прашка шунка, пилећа и ћурећа прса, а у широком луку избегавати саламе, виршле, кобасице...

Млечни производи, нискомасно млеко, јогурт, кефир, павлака са 12%млечне масти, млади немасни сир, чоколадно млеко понекад..избегавати качкаваље, зденке, димљене сиреве, кајмак..

Јаја, изузетно здрава намирница која савршено може да се комбинује а поврћем..на пример омлет од блитве, спанаћа, са паприком, парадајзом, печуркама..изузетан оброк..али не треба више од 2 јаја и не баш сваки дан..

Риба, још једна од изузетних намирница која може да се једе конзервирана или свежа..конзервирана се оцеди од уља и може да се комбинује са поврћем, пиринчем, тестенином..свежу рибу не треба поховати, ни пржити, већ спремати на роштиљу или у рерни са минимумом масноће..

Слаткиши и грицалице, су јако калоричне намирнице и треба их заиста свести на минимум..може мали колач или сладолед зА поподневну ужину два пута недељно, а осталим данима може нека бонжита, суви кекс пар комада..мед је изузетан и не треба га избегавати, џемове такође..у комбинацији са црним хлебом може бити идеалан доручак..

Пића, вода, вода и вода..у великим количинама..могу и лимунаде и цеђени сокови од воћа, али их тада рачунати као оброк, а не као пиће..чајеви такође са мало меда или још боље без шечера..кафа, 2-3 дневно, такође без шећера са мало млека..

Хлеб, житарице, теста..избегавање хлеба је честа грешка и заиста не треба то да се ради..само треба изабрати неки квалитетнији хлеб од интегралног брашна, избегавати бели хлеб..ни тестенине не треба избегавати, идеалан су ручак у комбинацији са неким поврћем на пример..такође се могу правити нискокалоричне пите са врло мало уља од блитве, спанаћа, сира..и оне са јабукама на пример са врло мало шећера..оно што треба избегавати су пекаре, јер то што се тамо продаје су само празне калорије..а бомбе су..муслији су такође одлични, али само за доручак..

Izmenjeno od strane člana Aiko
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

кафа, 2-3 дневно, такође без шећера са мало млека..

:jok:

Dokazano da kafa sa mlekom utice na nepravilan rad srca i slabljenje srcanog tonusa!

I nikako kafu ne treba piti posle 17casova!

Recept za prociscavanje organizma ukoliko nemate cir na zeludcu!

0,5dl vode sa jednim celim cedjenim limunom!Sutra dan dva i tako do sedam i onda sledece nedelje vracate krug,ali sa sedam limunova pocinjete!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Puno vremena i paznje posvecujem ishrani i godinama prikupljam informacije o tome..

Veliki sam protivnik uniformnih dijeta tipa kupus, kardiloska, pilot, na poene i ne znam kakva sve jos..i puno vremena trosim da edukujem ljude iz svoje okoline da ih ne drze i ne upropascuju svoje zdravlje..a kada uspem, nikog srecnijeg od mene..

Jedina prava dijeta je zdravo mrsavljenje uz brojanje kalorija i pridrzavanje gore navedenih pravila..

I sto je najvaznije, tako se sticu zdrave navike za citav zivot koje se itekako isplate..:ok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nije da se hvalim

a nije ni da se žalim.

Nije da se ponosim

al' nije ni da se stidim.

Nije ništa od svega toga..

(i verovatno će se Aiko i kompletna družina "Mens sana in corpore sano" radovati da me na ovoj temi više nikada ne vide) :lol:

but :neznam: ja moram da reknem il ćem da puknem

Po svemu što radim ispada da se ja zezam.. al' ja se ne zezam uopšte!!!

Ne slušam nikog (savete), ne interesuju me tuđa iskustva, nisam rob ničemu (i nikome), ne zanima me šta drugi rade..

osluškujem, slušam i pratim :) samo sebe.

Ja nikada neću moći svome unuchetu da kažem:

"ŠTEDELA PARU NA PARU, JELA KOSKE I KAČAMAK, PUŠILA NAJGORU KRDžU, I ŠTA SAM UŠTEDELA?

- ŠTA? KAŽI BAKO, ŠTA?

- NIŠTA!!!"

:lol::lol:

Jer ja nikada nisam štedela feb0ba75.gif.. jela sam šta sam htela.. pila kafu kao turčin.. radila šta mi se radilo.. pušila šta mi se htelo i koliko mi se god pušilo.. jela jednom ili dvadeset puta dnevno, svejedno.. spavam dva.tri sata prosečno.. tamanim slatkiše.. i masno

i ne pada mi na pamet da uskraćujem sebi (n)išta.. za to mi je speciAlno zadužena mademoiselle fatE

i voila..

evo me 7e279f04.gif rasitnila 6ticu.

Kakve crne dijete..

Pa, celog sam životKa bila i vitalna i vitka.. ne baš ko pritka, ali tako, reklo bi se tanana, a umela sam da dodam i po 30 kilograma.:uredu:

Dva puta u trudnoćama i jednom kada me udario klimaX.. :( k'o da me ošinuo Mad MaX

i sve to.. kad prođe.. eliminisala u par meseci. Molim lepo.1c0b7c19.gif

i tako.....

A sad me izvin'te.. mnogo žurim 74ef8d2d.gif idem s'maratoncima da protrčim počasni krug

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Eeee, ali nisu svi k'o Glisha..Glisha je jedna..:srce:

Salu na stranu..srecni su oni koji nemaju problem sa kilazom i ja sam jedna od njih..gojila sam se samo u trudnocama i sve otislo..

Ali..mnogo je veci procenat onih koji problem imaju..i onih koji misle da ga imaju i iscrpljuju organizam rigoroznim uniformnim dijetama i gladovanjem..a posledice takvih dijeta zaista znaju da budu katastrofalne..

Njima sam posvetila onaj tekst gore..mnoge sam ubedila da pokusaju na taj nacin i svi su uspeli..:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam debela,ali imam visak kilograma,ali nikad nisam ni pokusala da "mrsavim"uz tablete,tabletice,dijete i dijatice...

Leti skinem kilograme jako brzo i bez vezbi i vezbica i broajanja kalorija!

Ziveli krastavci i kruske :treptrep: a pomaze i plivanje u brzacima :kez:

Ne opterecujem se sta jedem,hedonista sam i ne zelim sebe da uskratim ni za sladoled ni za cokoladu.Iskreno nemam mere u slatkisima,ali zato naprimer ne jedem beli hleb i testeninu napravljenu od belog brasna...Ne jedem meso,tj jako retko...Jaja samo kao dodatak u nekom jelu!

:cesces: ja zivim na vocu povrcu i cokoladi :lol:

Pijem jako mnogo sokova,negaziranih...Voda mi ima gadan ukus :(

Iskreno bas nisam kompetentna za ovu temu,ali volela bih da cujem jel neko zna neki prirodan,zdrav nacin da se skinu kilogrami...:uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Umerenost...

Reče neko ko je neumeren :lol:

Posle porođaja sam imala fazu, kada sam želela da skinem par kilograma.

Namučila sam svoj organizam, kao da nije moj.

Tada sam shvatila, da ću da jedem, kada mi se jede, i šta mi se jede.

Da jedem, bez griže savesti aka hoću li se ugojiti ili ne...

već uživam...

pod uslovom da mi se jede.

Čak i ovde mislim da je ''problem'' u glavi - kao i njegovo rešenje ;)

Ne verujem u čarobne čajeve... pilule za lilule, kafe zelene :ggg: ...

Užas... :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čak i ovde mislim da je ''problem'' u glavi - kao i njegovo rešenje ;)

:ok:

Dakako da je u glavi..pola posla je upravo rascistiti sa sobom i zaista shvatiti da ne postoje carobne pilule i jos carobnije dijete..niti svaka dijeta moze odgovarati svima..

Uz puno volje, malo matematike i sto je najvaznije, bez gladovanja se moze doci do zeljene figure..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi se okreću prejedanju iz više razloga. Velika se uteha može naći u čokoladi, kolaču ili sladoledu. Drugima je prejedanje sasvim normalno, jer jednostavno, nisu u stanju saznati kad je telo stvarno gladno i kada mu je dosta hrane. Gotovo da nema osobe koja nije bila na nekoj dijeti, pa utvrdio da je gotovo nemoguće držati je se celoga života.

Mršavite polako jer jedino ćete tako zadržati zdravu liniju

Jedan od razloga je zabrana mnogih namirnica koje čovek jednostavno voli. Ali, pretrpavanje kalorijama nije jedini razlog zbog kojeg je teško izgubiti na težini.

Postoje mnogi drugi razlozi koji nisu povezani izravno s hranom. Problemi s težinom mogu biti uslovljeni mnogim drugim faktorima, osim sa kalorijama.

Može to biti poremećaj nivoa šećera u krvi, zadržavanje tečnosti u organizmu, alergije, spor metabolizam, loše varenje i gomila drugih stvari. Ako ste razmislili o svemu, isključili sve medicinske probleme i sigurni da će vam gubitak telesne težine koristiti, za to postoje zdraviji i sigurniji načini od nezdrave stroge dete:

1. Uvek doručkujte

Ako vam je pomisao na hranu odmah ujutru neprihvatljiva, pojedite sveže voće, a sat kasnije nastavite s doručkom.

2. Započnite dan svežim voćem

Polovina svežeg grejpa sadrži biljna vlakna, puno vitamina C i može pomoći u snižavanju nivoa holesterola.

3. Jedite više svežeg voća

Hranljivo i ukusno, sveže je voće vitalna komponenta svakog programa zdrave ishrane. Bogato je antioksidansima i hranjivim stvarima za koje se smatra kako pomažu u zaštiti protiv mnogih zdravstvenih problema povezanih sa starenjem. Osim što nas snabdeva korisnim prehrambenim vlaknima, njegov visoki sadržaj vode natapa telo tečnošću koja pomaže izbaciti toksine.

4. Ne propuštajte obroke

Budući da nedostatak hrane ima razoran učinak na ravnotežu šećera u krvi, uključuje se telesni mehanizam za preživljavanje koji može dovesti do toga da se jede više za sledeći obrok.

5. Jedite sporije

Temeljno žvakanje pomaže u sprečavanju prejedanja i pruža osećaj sitosti pre nego dođete do stadijuma u kojem ste već previše pojeli.

6. Uključite dovoljno vlaknastih namirnica u svoju ishranu

Prehrambena vlakna usporavaju brzinu apsorpcije ugljenohidrata iz digestivnog sistema, pomažu u prevenciji nestalnosti nivoa u krvi i smanjuju rizik od želje za određenom hranom i konzumacijom brzih jela.

7. Smanjite šećer i slatke namirnice

Ne samo da šećer koristi velike količine hranljivih materija za vreme svoje apsorpcije, nego i prekomerno zamara gušteraču i može dovesti do osetljivosti na insulin. Započnite odustajanjem od šećera u čaju i kafi.

8. Odbacite čokoladu, smanjite masnoće

Važan je kvalitet masnoće. Promenite vrstu masnoće koju upotrebljavate. Hranu pripremajte s devičanskim maslinovim uljem. Uzimajte dovoljno esencijalnih masnih kiselina, uključivanjem namirnica kao što su semenke tikve, suncokreta, orasi, bademi, pistacije i hladno presana ulja.

9. Ako jedete napolju, jedite polagano

Izbegavajte bogate sosove, prelive od sira i deserte. Tražite nepržena jela kuvana na pari, od povrća, ribe i piletine.

10. Ne prejedajte se

Ako ste suočeni sa velikom porcijom, ne ustručavajte se reći da vam je previše ili ostavite hranu na tanjiru.

11. Jedite što je moguće prirodnije

Kad god je moguće, izaberite nepromenjene, organske sastojke bez hemikalija.

12. Održavajte visok unos tečnosti

Pijte puno vode i razređenog soka od svežeg voća. Umesto običnog zašto ne biste pili zeleni čaj, jer ima blagotvoran efekt na metabolizam masnoća i šećera, a njegova snažna antioksidanska aktivnost može pomoći u zaštiti jetre od oštećenja.

13. Redovno vežbajte

Redovna fizička aktivnost se mora kombinirati sa programom zdrave ishrane. Ako vežbate, ali zadržavate stare prehrambene navike, teže ćete mršaveti.

14. Budite strpljivi i mršavite polako

Ne pokušavajte odjednom puno smršati. Gotovo svako zna da se naglo izgubljena težina gotovo uvek vrati nazad.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Ja tek sada vidim ovu temu :)

Ja sam jedan od primera da sve to ide iz glave :uredu:

Posle moje trudnoće, ostalo mi je dobrih 20kg viška, sa kojima sam se borila godinama

i nikakve dijete i dijetice nisu uspevale da naprave rezultat :jok:

A onda sam, pre tri godine, odlučila da ne želim da sebe više maltretiram,

spakovala sam se na odmor sa decom i uživala u svim čarima zlatiborskih specijaliteta :njam:

Samo sam šetala, trčala po igralištima sa njima i nisam ni primetila šta se dešava

dok nije došao septembar i dan povratka na posao...

Imala sam 25kg manje, a da se nisam mučila :beyond:

Dokle god svoj organizam mučite sa raznim iscrpljujućim dijetama

nema šanse da uspete :jok:

Prvo, sve je u glavi

drugo, morate biti fizički aktivni

treće, ne smete biti opterećeni sa tim :jok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sve je u glavi :)

Prvo, sve je u glavi

drugo, morate biti fizički aktivni

treće, ne smete biti opterećeni sa tim :jok:

Volim kada citiram sebe pa to ti je :lol:

Elem, Smucenzy je u pravu.

Prve dve ne moram da komentarišem.

Treća - kada jedete, jedite sa merakom i uživanjem,

ne sa mislima aka ''ugojiću se 100gr.,

ili daleko bilo grižom savesti.

Kretanje, kretanje i kretanje.

Uživajte u svakom zalogaju,

uživajte u fizičkim aktivnostima,

uživajte u odrazu iz ogledala.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja kad bih se opustila, imala bih 100 kila. Kod mene to ne radi :beyond: Ceo zivot sam aktivna, djipam folklor, djipam rukomet, kad dodje leto ne mozes da me isteras iz vode a i kad me isteras prva sam na terenu za odbojku na pesku i eto, u zivotu nisam bila mrsava i verovatno nikad necu biti mrsava niti u formi. Kondicija je nesto drugo, niko ne bi rekao da ja sa ovom kilazom imam toliko kondicije.

Tako da, to kod mene ne pije vodu jbg :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 meseci kasnije...

osluškujem, slušam i pratim :) samo sebe.

:ok:

Uz puno volje, malo matematike i sto je najvaznije, bez gladovanja se moze doci do zeljene figure..

Misliš do željene težine? Ne ispravi niko ono što Bog stvori. Tu i tamo nešto se može "doraditi" i to je sve. Po meni je važan sklad i daleko mi je lepša punija žena skladno građena od vitke a neskladne. Kada je zdravlje u pitanju osvrnula bih se na Glishin post a naročito ovo što sam izdvojila. Verujem da je imala na umu genetske predispozicije, metabolizam i sl.

Za koje vreme se neko ugoji, toliko je potrebno da se vrati na staru težinu da organizam ne bi opterećivao a ponajpre srce.

Sve plodove koje priroda nudi za ishranu treba jesti u svežem stanju, a što se mora kuvati nikako da to bude višečasovno kuvanje što je kotraproduktivno. Ubiju se svi hranljivi sastojci i zasigurno se stvara salasti sloj + celulit.

Fizička aktivnost se preporučuje svima zbog održavanja kondicije (vitalnosti), i tu opet moramo poznavati svoj organizam.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...