Idi na sadržaj

Selo hvali, a u gradu živi


Preporučene poruke

Jeste poslovica

:)

Da li je baš tako?

Koje su prednosti, i, ili nedostaci života u selu, ili gradu.

Po skromnom mišljenju, nekako mi periferija deluje kao idealno rešenje, pod uslovom, da možemo da biramo.

Ovo nije tema aka ''šta bi bilo, kad bi bilo'', već bih volela da razmenimo koje slovce u vidu mišljenja... verujem da možemo da saznamo i spoznamo nešto novo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam nikad zivela u selu!Selo kao selo,nikad,ali i moje mesto rodjenja i deo Beograda u kojem sad zivim,mi tako izgledaju!

Prednosti sela ili grada?!?!Jako diskutabilno,jer neko je navikao i voli guzvu i ludilo,neko voli miran zivot!

Slazem se sa tobom da je predgradje idealno resenje,ali opet kad pogledas u gradu se sve desava!

Volela bih da zivim u svom rodnom mestu,ali deca imaju druge potrebe!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovdje nisam živjela na selu nikada...sviđaju mi se više vojvođanska i mogla bih da živim tako u miru i u skladu sa prirodom...naravno, uz opciju blizine grada i korištenja svega onoga što nudi.

Mislim da mir na selu i potpunu predanost istom možemo doživjeti tek kad smo ostavili dobar dio života iza sebe, zatvorili neka poglavlja...i uplovili u mirnu luku.

Isto tako mi ni svaki grad ne odgovara, naročito oni užurbani koji više guše nego što daju širinu.

Volim selo zbog zvukova, tišine, što barem odiše boljim kvalitetom života od gradova: ispušnih gasova, vječite jurnjave...

Neka meni one moje kućerde na lakat... :stid:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Slazem se sa tobom da je predgradje idealno resenje,ali opet kad pogledas u gradu se sve desava!

Jeste, dešava se u gradu, ali i u našim glavama.

U ovom slučaju se vezujem za Bgd, jer mi je bliži, kilometarski.

Kada poželim, mogu da skoknem do velikog prljavog grada, prošetam...

Odgledam bioskopsku, pozorišnu predstavu... šta god...

Pod uslovom da postoji volja i želja, a toga imam na, i za izvoz.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Volim da živim u gradu.

Imamo kućicu u selu. Volim da odem tamo, uživam u tišini, ali jednostavno ne bi mogla da živim stalno tamo. Možda će neko reći da sam previše razmažena, ali ceo svoj život sam živela u stanu, u gradu i navikla sam na sav konfor koji mi grad i stan pružaju.

Sa godinama, sve više prija mi boravak u kućici u selu, da malo pobegnem u mir i da se odmorim-no samo tako i samo toliko ( na kratko) bi mogla živeti na selu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kao mlad....selo me ič nije interesovalo, što nije ni čudo jer sam odrastao "na betonu".

Kako su godine prolazile sve mi je više prijao boravak u miru i tišini jednog malog sela (u pravom smislu reči) podno Divčibara...

Sada....da mi neko da peMziju od 30 - 40 000 ne bih ni trenutak razmišljao da odem tamo da živim. Posadim nešto malo, trčkaraju sitne životinje po dvorištu, gajim cveće...u varoši blizu otvorim neku knjižaricu da imam čime da se zanimam....pečem rakiju na jesen od šljive, kajsije, dunje....I Bog da me vidi.....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Haha, bas sam takav!

Zivim u gradu a najradije bi ziveo pored sume. Nije da je neostvarivo ali dok su deca bila mala, pa i sada se ne selim zbog skole, pa radnog mesta... Zimi sneg moze spreciti dolazak u grad... Inace bilo bi tamo svega, baste, ogreva, telefona, adsl neta, jedino kablovskog Tv nema. Prelepo je kada sumske zivotinje zadiru u vas stambeni prostor. A i lepo je posle pozorisne predstave se vracati u ``divljinu``. :)

Mozda cu se jednom odseliti i tamo a kucu ostaviti deci... Taman da ulepsam penzijske dane!

(ah da, tamo kada se napijete, pa pevate zemljanom avlijom u pola noci, niko vas nece grditi)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 meseci kasnije...

Najveći deo ranog detinjstva sa proveo paralelno u maleckom selu sa desetak kuća (ček da ih prebrojim u mislima... tačno 9 kuća) i skoro-pa-metropoli Zagrebu. Uspeo sam zavoleti i jedno i drugo. Selo mi je kao klincu nudilo nepregledno prostranstvo za razgledanje i igru, očuvanu prirodu, mir i tišinu kad mi zatreba. Kako sam na selu voleo tišinu, tako sam u gradu voleo buku, užurbanost, živost... teško je objasniti kako čovek može voleti i jedno i drugo istovremeno.

Kad bih sad birao - izabrao bih grad. Nudi više opcija i za posao i za zabavu, ima svu infrastrukturu koja mu je potrebna, sve je bliže i lakše u njemu. Verovatno će se to pod starost promeniti, pa ću poželeti povratak prirodi. Do tad - u predgrađu živim, selo hvalim, a gradu težim. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja bih volela i jedno i drugo..ustvari, kad bih bas mogla da biram, onda bi to bio neki manji gradic, poput mog i jedna koliba u sumi, a u oklini nikog..pa spram raspolozenja da biram..:lol:

Blizu su mi i Novi Sad i Beograd..u Beogradu ne bih mogla da zivim, ni pod tackom razno, ali u Novom Sadi bih..a kad bolje razmislim, moj gradic mi je najdrazi..a i idealan za sve..plus jos radim u dva sela, pa su mi sve opcije u opticaju..

I dok ovo pisem, jedna misao mi se mota po glavi..a to je, da ako znas da zivis i u tom zivotu uzivas, onda je sasvim svejedno da li je to selo, grad, predgradje, seoce, zaseok, salas ili bilo sta drugo..u umecu zivljenja je caka i u sklonostima svakog od nas..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Mislim da ću se odmetnuti u selo ili napraviti kuću na nekom proplanku čim se deca osamostale. Razmišljam da sve bude prilagođeno mojim potrebama, od boja, mirisa, ukusa.

Bez ovoga ni pomena na kuću:

240661173808620502_cgXePFKc_f.jpg

Deo iza bio bio rezervisan za jednu kozu, par kokošaka i puno voća i povrća, tek da ga ima za moje potrebe, da šaljem deci i za drage mi goste. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Rođen sam na selu gde sam proveo i deo detinjstva, a školovao se i dugo živeo u gradu. Nikada se nisam osećao seoskom, a još manje gradskim facom. Grad je sjajan za mnogo šta. Pre svega za praktične stvari (doktori, trgovine, škole, fakulteti...), ali ne samo one (sport, kultura...) čine grad privlačnim. Selo zato ima neki svoj šarm koji se teško nalazi u gradu i tu pre svega mislim na međuljudske i rođačke odnose, ali i na prirodni okoliš, mikroklumu, neke prehrambene proizvode i slično...

Kada se sve sabere i oduzme i tome pridoda različitisto ritma i tempa života koji vladaju u selu i gradu, mislim da bi bilo najbolje nekako podeliti život pa komad njega živeti u gradu, a komad opet na selu. Sve što više starim selo mi je bliže i draže, a grad potrebniji.

Jebi ga... :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi obicno iz ne znanja i nezadovoljstva govore kako je svuda bolje samo ne ovde. Pa tako i selo je bolje nego grad. Ustvari je to odraz njihovog unutrasnjeg nemira. No ovako gledajuci cinjenice selo je prelepo, ali tu imas 60% vise posla oko kuce i dvorista, nego u stanu. Po meni bi najbolje bilo dok sam mlada da sam u gradu, a da imam vikendicu, pa kada ostarim da odem da zivim na selu. Idealno :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

moja kuca zapravo i nije u selu....prve kuce su na tri i po kilometara...moja kuca je u pripizdini....bukova suma,izvor,gorski vetar....

sa svih strana je oktruzena gustim,mracnim bukovim sumama,i svaka od tih suma vodi u neku udaljenu mahalu....izmedju su pecurke,borovnice,jagode,okasnele tresnje,lekovito bilje

nad kucom prelecu jastrebovi

u cetinarima obitavaju sove

smederevac koji se lozi svakog dana,pre svega radi hleba,koji ima sasvim drugi ukus kad se pece na bukovom drvetu

a uvece su zvezde toliko blizu da ti se cini da ih mozes dohvatiti ako se popnes na prste

ja kao ljubitelj mora sve vise pocinjem da volim tu zabit....

ne marim za komsiluk niti mi treba

neko od prijatelja vazda ide s nama,a covek koji nas vozi desetak kilometara po stazama i bogazama do imanja,potrpa u svoju ladu nivu sve sto nam je potrebno za sledecih mesec-mesec i po dana

ako bas zafali ljudima pivo,ili koka-kola mom jedincu,mi se spustimo u selo od dve kuce,tri i po kilometara nize,usput naberemo koficu jagoda i u povratku ga pretvorimo u slatko....

zabit moja lepsa od Pariza....:kez:

ali da, volim puls grada

i miris mora....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi obicno iz ne znanja i nezadovoljstva govore kako je svuda bolje samo ne ovde. Pa tako i selo je bolje nego grad. Ustvari je to odraz njihovog unutrasnjeg nemira. No ovako gledajuci cinjenice selo je prelepo, ali tu imas 60% vise posla oko kuce i dvorista, nego u stanu. Po meni bi najbolje bilo dok sam mlada da sam u gradu, a da imam vikendicu, pa kada ostarim da odem da zivim na selu. Idealno :)

Dušo moja milena, nema to veze sa godinama. Uvek sam želela oba jer mi je takva narav. A nemiri, ne bi valjalo da ih nema, kako bi čovek opstao bez nemira slatkih, omamljujućih? :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Heh i nema veze s godinama :) . Nego ti nemiri se ne odnose na slatke, nego one gorke unutrasnje, snop unutrasnjeg nezadovoljstva koji se kod nekih nakupi. I ja zelim da zivim u selu, ali bi bilo nemoguce ostvariti normalan posao i rad oko kuce,baste...itd. Mada se sve moze srediti kada se zeli, sta znam :) . Ocu da kazem da ima ljudi koje se odnosi sam naziv teme "Selo hvali, a u gradu zivi" . :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moguće je da se neko zbog "gorkih nemira" odlučuje na taj korak. Blisko mi je razmišljnje Apolodora pa da ne ponavaljam. Kod mene je sve slatko kao slatko od dunja.

Svakako da je važna vezanost za posao ali, kako sam ja slobodni umetnik, eto meni radosti i na selu i u gradu ali više na selu jer je konfornije. Selo zapravo i ne mora biti selo već kućica daleko od grada. Potpuno nebitno kako se zove, može i zadanja pošta.

U bogatim državama imućniji ljudi žive daleko od grada.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da preovlađuju ovi što bi na selo. Odvajajte pare, imam kuću na selu koju ću vam prodati kad se odlučite na sudbonosni korak... :lol:

Pa sad, važno je i kakvo je selo. Ne volim urbano sa seljanima. Volim vukojebinu; šume, ognjište, izvor, planinčine. Sumnjam da je tvoje selo i kućica takva. Za sada vodi Beliverka:roll:. Ti se usudi i podeli sa nama svoj raj:), pa ćemo videti posle za tu sudbinu:smeh:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

moja kuca zapravo i nije u selu....prve kuce su na tri i po kilometara...moja kuca je u pripizdini....bukova suma,izvor,gorski vetar....

sa svih strana je oktruzena gustim,mracnim bukovim sumama,i svaka od tih suma vodi u neku udaljenu mahalu....izmedju su pecurke,borovnice,jagode,okasnele tresnje,lekovito bilje

nad kucom prelecu jastrebovi

u cetinarima obitavaju sove

smederevac koji se lozi svakog dana,pre svega radi hleba,koji ima sasvim drugi ukus kad se pece na bukovom drvetu

a uvece su zvezde toliko blizu da ti se cini da ih mozes dohvatiti ako se popnes na prste

ja kao ljubitelj mora sve vise pocinjem da volim tu zabit....

ne marim za komsiluk niti mi treba

neko od prijatelja vazda ide s nama,a covek koji nas vozi desetak kilometara po stazama i bogazama do imanja,potrpa u svoju ladu nivu sve sto nam je potrebno za sledecih mesec-mesec i po dana

ako bas zafali ljudima pivo,ili koka-kola mom jedincu,mi se spustimo u selo od dve kuce,tri i po kilometara nize,usput naberemo koficu jagoda i u povratku ga pretvorimo u slatko....

zabit moja lepsa od Pariza....:kez:

ali da, volim puls grada

i miris mora....

O tome maštam!!!:uzbud:

I, kad me vodiš:kez:? Ti kao dobra Vila moja Dobrila:lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...