Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Veverica (od reči „verati se“) je rod glodara iz porodice Sciuridae.

Dugo se zadržavaju na drveću pa su im udovi prilagođeni penjanju. Veverice planinskih krajeva su redovno tamnije crvenkasto smeđe boje, a nekima je leti krzno tamno poput uglja, dok je zimi sivo. Na uspravnim ušima imaju pramenčić dlaka. Rep im je dug i kitnjast, služi kao kormilo pri skakanju i penjanju. Veverice su živahne dnevne životinjice dobrog sluha, vida i njuha. Prave gnezda i skloništa u koja sakupljaju hranu za nepogodno vreme.

Areal i stanište

Rasprostranjene su po celoj Zemlji, osim Australije i Madagaskara. Veverice se hrane semenkama, plodovima, gusenicama, pticama i njihovim jajima, čak i strvinama, a glođu i koru drveća, pa mogu biti i štetne. Ženka se koti leti dva puta i okoti od 3 do 7 mladih.

Najraširenija je evropska veverica (Sciurus vulgaris)

Zanimljivost

Veverice ne mogu da obole od besnila, niti mogu biti prenosioci ove bolesti.

izvor

images?q=tbn:ANd9GcSmKRMbsZbKWdAOsE9TU0W

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...
  • 1 mesec kasnije...

Sedim ja tako danas prepodnevno vreme,piuckam kaficu,ka ona mala beštijica skočila sa bandere,povela sa sobom još jednu beštiju .

Nisam saznala dali je neki beštijac.Lepo ih gledam kad uputiše se ko prave na višnju,pa grickaju jednu po jednu.Da čovek poludi,i tako nema bog zna koliko višanja.

E kad skočih sa stolice al one ništa kao da ja nepostojim.Nemogu da verujem da su se tako odomaćile.Beštije,a ovde jede kupine

EichhornInternGr1.jpg

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

Opet mi je napravila štetu.Bez pitanja:huh:se popela na kajsiju na kojoj ima pet kajsija,doduše mlado drvo i dve kajsije izgrickala.I to joj nije bilo dosta pa se navrzla na moj prelepi lešnik i počela da gricka,eh samo da mi je da je dohvatim.Teško ću ja to uspeti.:)

halapljiva-veverica-01.jpg

Evo je proždrljiva ,najela se samo što nepukne:osmeh:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...
  • 3 sedmica kasnije...

Kod mene u mojoj šumi gde živim ove godine ih ima broja im se nezna.Sada nekoliko dana u nazad viđam neke žute šetkaju po mojim brezama.A stalno se spuštaju niz bandere i silne kablove koji su od raznoraznih priključaka:fijuk:ni sama neznam od čega su sve.

A lešnik ne zaobiđu.Skakuću preko bagrena i pravac na njega.Po koji ukradu:astasad:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...