Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Upravo gledam u dva priveska koja nosim oko vrata, i razmišljam kako oni imaju jedan poseban značaj, po jedno divno podsećanje na ljude i događaje koji me čine ili su me činili onim što jesam.

Jedno je, oni koji me znaju će se nasmejati, krst. Kršten sam, a kuma beše jedna divna gospođa po imenu Evangelia (Ευαγγελία). Neko je u temi pomenuo osobu koja zrači toplinom i saosećanjem, dobrotom. To je ona. Svetionik.

Drugo je malo dublje i tužnije. Nosim privezak sa početnim slovom mog imena. Isti onakav kakav je moj otac nosio ceo život i jedino što je posle njega ostalo... a ni to nije sačuvano. Ono je sećanje, ono je opomena. To je drugi svetionik.

Imate li vi svoje svetionike? Tu mislim pre svega na predmete koji predstavljaju uspomene na drage osobe ili značajne događaje iz života za koje ste posebno emotivno vezani. U kom obliku se nalaze i šta vam znače? Nosite li ih, ili ih ljubomorno čuvate na nekom specijalnom kutku vašeg univezuma?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čitam ovo što si napisao i shvatam koliko smo slučajno slični. Ne robujem predmetima po kući i nemam neke "jako bitne" jer mi nešto znače.

Ali kao i ti nosim dva priveska oko vrata. Jedan već 25 godina, a drugi dodah pre 14. To je inače zajedno sa lančićem jedini "nakit" koji nosim.

Prvi mi je pokonila, tada devojka mog života za prvu godišnjicu zabavljanja, iako sam ja već tada znao da ću je načiniti majkom moje dece.... :roll:

Drugi je moja majka nosila poslednjih desetak godina života. On je u obliku jedrenjaka Nisam sujeveran ali nekako volim da mislim da mi on olakšava plovidbu po nemirnom moru zvano život.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Imam svoj svetionik, mali krstic od tisovine..nosim ga na nekom obicnom kanapcicu oko vrata i to mi je jedini nakit..

Dobio ga je sin od monaha na prvoj ekskurziji u zabavistu u nekom od fruskogorskih manastira..i bio je tako vazan kad mi ga je poklanjao jer mu je monah rekao da ce taj krstic cuvati onog kome bude poklonjen..

Da li me je sacuvao?

Ne bas..

Ali bez njega ne mogu ni pet minuta..

Preprosle godine, dodala sam jos jedan drveni krstic sa Hilandara..poslat je mojoj cerki kao blagoslov pred operaciju..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Preprosle godine, dodala sam jos jedan drveni krstic sa Hilandara..

Da... jedan drveni krstić sa Hilandara...

Koji sam dobila, kada sam bila u trećem mesecu trudnoće...

Nisam ga skidala...

I nisu mi ga skinuli, čak i kada sam se porodila... carski...

Verujem... da mi je pomogao... jer smo bili na ivici... i Kiki i ja...

Končić, na kome je visio, pukao je odavno... ali je krstić uvek tu... da li u novčaniku... rancu... džepu..

Kao uspomena... na pobedu... životnu :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 godina kasnije...

Imate li vi svoje svetionike? 

​Imam.

Nije privezak, lančić, niti bilo šta slično...

u pitanju je jedna fotografija,

davno slikana... januara '73.

imamo osmeh i on i ja... 

i kad god mi se steški, kad god trepavice budu teške,

da zadrže navalu suza,

izvadim tu fotografiju i pitam se - dokle?
Mnogo nedostaje...

mnogo nedostaje...

Pogled na nju mi daju snagu da izdržim sve ovo što je preda mnom,

jer znam da bih u njemu imala svu podršku koja mi je potrebna...

moj tata je moj svetionik... on je moja svetlost u svem ovom mraku koji me okružuje...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...