Idi na sadržaj

Brak i ljubav


Preporučene poruke

Već si dala odgovor na pitanje.

Ima nas različitih.

Ne bih se trudila i ulagala sebe u nešto, za šta već unapred vidim da nema budućnost.

Kada i ako nešto ne ide - ne ide. Nema tu velike mudrosti.

Jedno je veza, drugo je zajednica.

Od samog starta bi trebalo znati da je i to jedna vrsta ''dugoročne investicije'' u koju bi trebalo ulagati, i činiti to.

Ukoliko se ispostavi da ne fercera (pre, ili kasnije), da ne postoji akcija i reakcija - ae, zdravo :gur:

Nebitno je ko je kriv, zašto, kako.

Bitno je samo ići napred.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mogu da govorim kao filozof i neutralni posmatrač. :lol: I delom na osnovu primera mojih roditelja. Da, ljudi sami ruše ljubav i brak. Mislim da nema tih problema i tih okolnosti koje mogu da sruše ljubav, pa time i brak, uspostavljene na realnim osnovama.

Zašto to kažem? Moji roditelji nisu imali stabilnost gotovo ni u jednom aspektu života. Pripadnici "radničke klase" koji su se seljakali iz jednog podstanarstva u drugo, s malim detetom, i brdom neraščišćenih porodičnih odnosa iz prošlosti, a bez nekog naročitog obrazovanja... Ali, ni u jednom trenutku niko nije doveo u sumnju njihovu ljubav i privrženost jedno drugom. Od samog početka su uspostavili odnos pun poštovanja i razumevanja, sve tekuće probleme su rešavali dogovorom, uzimajući u obzir realnost situacije u kojoj žive. Voleli su se, ali su bili svesni da ljubav nije sve što je potrebno da bi imali dobar brak. Radili su na toj ljubavi. Brak uništ ljubav ljudima koji nisu spremni da na njoj rade, da se za nju bore.

Ne možemo generalizovati, ali ovo smatram nekom uobičajenom situacijom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

:)

Pa sad, nije da brak uništi ljubav... ali pomeri se na drugu poziciju kada stignu deca. :beyond:

Sada je to više neki vid zajednice, koju čuvamo, negujemo i pokušavamo da uskladimo potrebe svih.

Bude tu i nesuglasica i raskoraka u željama i potrebama, ali jbg :beyond: tako to ide...

Pre neki dan sam baš komentarisala sa jednom koleginicom čiji su roditelji obeležili 50 godina braka :uredu: I komentariše ona kako se oni još uvek vole...e, pa teško... prokomentarisala sam... više je to neko uzajamno poštovanje i razumevanje i usklađenost tokom svih tih godina, ali da je to ljubav kao ona s početka braka, malo sutra. Možda sam ja tu malo sumnjičava, ali ja i dalje mislim tako...:beyond:

Prema tome, odgovor bi bio, brak sa svim propratnim elementima ne ubija ljubav, ona samo preraste u nešto malo složenije od onog osećanja sa početka...ali i oko toga se treba truditi i negovati...

Izmenjeno od strane člana Smucalica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kada nekoga zaista volis,onda prema toj osobi imas postovanje,a postovanje je kljuc svega.Kada nekogoga prvenstveno postujes mozes sa njim i da zivis u zajednici.A kada nekoga volis sa njim delis i dobro i zlo.Osoba koju volis mora da ti bude prvo prijatelj,pa ljubav,jer ako neko koga volis ti nije prijatelj onda ili ne volis tu osobu dovljno,ili ona tebe ne voli doboljno.Mislim da je kljuc braka postovanje,iskrenost,zajednicka borba kroz zivot i trud da pomognes koliko god mozes u toj zajednici.To je i brak i ljubav.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa ne bih rekla da brak unistava ljubav, vec vreme..ne verujem u vecnu ljubav i sigurna sam da se vremenom svaka ugasi, neka pre, neka kasnije..

Ostaje postovanje, navika, ulozena mladost, roditeljstvo...... pa i kapital..

Za opstanak bilo kakve zajednice, pa i braka je potreban trud obe strane, mada vrlo cesto opstaje cak i kada se samo jedna strana trudi..

Slazem se sa onim ko je rekao da je brak najneprirodnija institucija..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Što se mene tiče, naš brak je još više učvrstio našu ljubav!

I njeni i moji roditelji su imali takve divne brakove, iz kojih smo mogli da naučimo šta i kako treba raditi, da bi brak uspeo, a ljubav svakodnevno rasla.

Da bi brak bio uspešan, obe strane moraju stalno da rade na njemu, da poštuju jedno drugo, da ne kriju bilo šta, da u svemu teže kompromisu, da ga ne uzimaju zdravo za gotovo, da ne dozvole da se uspostavi rutina, da... ma, bre, da rade!

Inače, imao sam prilike više puta da vidim da su deca iz loših brakova i sama imala loše brakove. Ako se brak njegovih/njenih roditelja raspao i sami imaju predispozicije za prekid, jer smatraju da je razvod normalna stvar. To je ono: bolje dobar razvod, nego loš brak. No, to je samo bedan izgovor, kojim se služe, kako bi opravdali svoj loš brak.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Ljubav na početku braka je zaljubljenost i zanesenost.

Vremenom ta ljubav preraste u neku drugu vrstu ljubavi, sa više poštovanja i tolerancije. Postane nekako drugačije, toplija, mirnija, i opuštenija.

(Naša deca kažu da smo nas dvoje već 100 godina zajedno.)

Bilo je padova i uspona, ali nikad nekih ozbiljnijih. Tada smo imali običaj, (ja ga još i dan danas imam, da se spakujem i odem kod moje kume u goste na 10 dana dok moj dragi voli da šmugne u vikendicu). Sami. Kad se vratimo, prosto se obožavamo !! To mi zovemo, odmor za mozak.

Ono što je po meni jako bitno, je to, da li postoji razumevanje u ljubavi. Kad ovo kažem, mislim na svaku vrstu razumevanja, kako za neka moja interesovanja i želje tako i za partnerove-podjednako.

(Ja ću da blejim na netu, on će da gleda TV po sopstvenom izboru...on će da izađe sa društvom gde god to bilo, ja ću ostati kući i mirno spavati, bez razmišljanja gde je, s kim je..šta sad radi....ja ću otići na kafu on će ostati kući i gledati tenis....)

Po meni je brak jedno poduže putovanje. Sad je samo pitanje-da li jedan od supružnika uvek vozi, a drugi samo sedi i posmatra okolinu, ili se u toj vožnji naizmenično smenjuju i podjednako odmaraju.

U ljubavi je normalno da žena izađe sa svojim prijateljicama na piće i trač-alapač partiju, kao i da muškarac ode sa svojim društvom, na isto tako trač-alapač partiju. Sigurno znam da tračaju isto kao i mi, i da u tome uživaju. (Dosta tračeva znam, isto kao i on što zna, ali prija nam oboma izlazak sa svojim društvom.)

Puno poverenja u braku, i ljubav opstaju, ali sazreva i sve je lepša i lepša. Pogotovo kad vam deca porastu, pa imate dovoljno vremena jedno za drugo.

Možda smo moj suprug i ja malo neobičnih rezona, ali nama je to od prvog dana normalno, i eto još malo pa će zaista biti 100 godina kako smo zajedno hhhk.gif

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Brak i ljubav se nužno ne isključuju ni posle dužeg vremena, a ponekad ljubav traje između supružnika i do njihove smrti.

Za uspešan brak osim malo sreće potrebno je dosta strpljenja, poverenja, nesebičnosti i zrelosti, kao i svest da je život toliko brzo prolazan da su nam šanse za neke nove početke zaista male i uglavnom teoretske.

Kada želim da nerviram ljude u svom okruženju (a dobro znajući kako funkcionišu njihovi brakovi u odnosu na moj) imam običaj potpuno iskreno i sa čvrstim uverenjem da kažem:

- Bračni partner je svakom od nas najbliži i najpouzdaniji rod.

Uglavnom se kao slože sa mnom, ali kiselo, nažalost. :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Eto, čitam jutros, tekst baš na ovu temu i oduševim se napisanim.

Danas se sve češće čuje maksima „bolje dobar razvod, nego loš brak“. Donekle s tim mogu i da se složim, samo se uvek postavlja pitanje koliko smo mi prethodno učinili da brak ne bude loš. A ljudi su danas poprilično lenji kada je u pitanju održavanje odnosa, nema posvećenosti i živimo u eri lakog zadovoljenja potreba. Opsednuti smo reklamom tipa „uđeš, izađeš i gotovo“ i danas se i brak veoma često tako doživljava, što nam neke od javnih ličnosti svojim ponašanjem i propagiraju. Ljubav i brak se shvataju kao postojanje potrebe koju neko treba da zadovolji i kada je više ne zadovoljava treba izaći iz tog aranžmana?! Pritom se mnogo više postavlja pitanje voljenosti, nego voljenja i uočavanja toga koliko mi sami zadovoljavamo potrebe svog partnera, umesto da to samo očekujemo od njega.

I na kraju odlično rečeno:

„Zapamtite da brak nije nadmetanje – nema skupljanja poena“.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Brak ne može da uništi ljubav.

Brak je dogovor dvoje ljudi ozvaničen zakonom da bi štitio oba partnera i decu koju budu imali.

I razlaz dvoje ljudi je praktična stvar koju samo treba ozakoniti presudom o razvodu.

Održavanje duge i stabilne veze je umetnost kojoj moraju da teže oba partnera. Da je čuvaju, maze, paze i zalivaju.

Podrazumeva prvo "davanje" jer ako obe strane čekaju da prvo "dobiju" teško da će da dočekaju.

Tolerancija se podrazumeva, razumevanje i najvažnije puno iskrenog razgovora bez predumišljaja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

Ni ja se ne slažem sa tim da brak guši ljubav.Normalno je da u životu ni za šta ne postoje garancije,pa ni za brak.A činjenica je da je brak (kao i veza) nešto što se treba negovati,pa će onda i potrajati.Mnogo toga zavisi i od očekivanja u braku-neki brak smatraju "samo paiprom",neki ,opet preozbiljno,pa pokušavaju da budu ono što ustvari nisu..Pre svega ljubav,međusobno poštovanje i razumevanje, stalna komunikacija( i tolerancija) mogu da doprinesu dobrom funkcionisanju u braku..:uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Mislim da su sami ljudi krivi za to sto se brak tretira kao ubica ljubavi. Kad su ljudi zaljubljeni i vole se, najvise sto zele jeste da provode sto vise vremena sa partnerom, da razne stvari rade zajedno. Medjutim, mnogo ljudi brak dozivljava na pogresan nacin. Zene prestanu da vode racuna o sebi, zapuste se sto za direktnu posledicu moze da ima i manje interesovanje muskarca.Sa druge strane za muskarca prestaje izazov osvajanja.

A ono sto najvise ubija ljubav u svim stadijumima jeste nedostatak izazova.

Uz sve to, naravno dolaze i drugi problemi, sitni ili krupni, i ljubav i negovanje iste se gurne u neki cosak.

Jer tu si gde si, nit ce on, nit ce ona pobeci zbog jedne sitnice.

Zbog jedne nece, ali je dovoljna samo kap da prelije casu i cao.

A kad se realno pogleda unazad, o da, moglo se nekad nasminkati lice samo zbog njega

i mogao se ubrati cvet negde usput.

Sitnice kupuju ljude.

I na sitnicama se pada.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da brak može da uguši ljubav, ali ne sam po sebi, nego pogrešno shvatanje braka. Može da se desi npr da neko želi da se uda/oženi samo udaje /ženidbe radi i zato što je to tako normalno, a to mislim da nije redak slučaj, naročito u nas. Naravno da takvi brakovi uspeti neće.

Takođe može da se desi da neko počne misliti, ja sam se oženio, sad ću pustiti stomak, brkove i neću se brijati, ostavljaću gaće nasred kuće i čarape u dnevnoj sobi da obraduju goste kad dođu.:lol:

Tako i žena može prestati da čupa brkove, da se brije/depilira gdje treba, i da se prestane mirisati, pa krene smrđeti na prženice i podvarak.

Ali to je najmanji problem, jer kad se napije čo'ek, kriterijumi padaju i može kresati i sa svojom ženom :lol: , pa makar i brkove imala i prašumu Tarzanovu u međunožju.

Problem nastaje kada se realne nesuglasice guraju pod tepih da bi se svijetu pokazalo kako imaš dobar brak, a muž/žena te kodkuće maklja i stalno ti je plavo ispod oka, a seksa niste imali od preklane (osim mentalnog koji i nije mnogo zdrav) :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sve zavisi od toga kako dvoje ljudi gledaju na brak,a kako gledaju na ljubav. Ljudovi se jednostavno ponasaju u skladu sa svojim shvatanjem. Ako veruju da kada se brak sklopi treba se opustiti,jer su manje shanse da ostanu sami,onda je vrlo lako da se sve porushi u tom braku. Greska je ako jedno na drugo zaboravi,ako jedno se takmici s drugim,ako jedno stavi sebe pre drugog,a uspeh je ako dvoje rade zajedno,zarad njih samih. Ne kao pojedinca vec kao skupina. Ako je ljubav uzrok pocetka zajednice,onda je ta zajednica jedno,jer njihov uzrok je zajednicki,onda nuzno se nepita dal ce taj uzrok u braku opstati,u penziji,jer oba clana te zajednice ce se zajedno truditi da ocuvaju to jedno. Ono sto odrzava,sto pokrece jeste ljubav,zato neki brakovi se sklope za 10 dana i traju ceo zivot....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 3 sedmica kasnije...

upravo tako,treba nastaviti davati sebe partneru maksimalno i traziti paznju zauzvrat.I pored dece i svih obaveza treba naci vremena samo za vas dvoje.Mada iskreno danas se sve raspada i pre nego sto pocne pa tako i brak.Za sve se trazi drugi krivac a krivi smo ustvari mi sami.Netreba dozvoliti monotoniji i svakodnevnoj kolotecini da nam pokuca na vrata.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Mala diverzija sa "istraživanjem". :)

********

Da matematika može biti korisna i zabavna dokazuje i formula uz koju možete izračunati da li će vaš brak potrajati. Mnogi se danas pitaju hoće li njihov brak potrajati, a s obzirom na to da je razvod sve češća pojava, takva razmišljanja nisu nimalo čudna.

Najlakši način da otkrijete budućnost svoga braka je jednostavna formula: učestalost vođenja ljubavi minus učestalost svađa.

Pozitivan skor naravno predviđa bračnu sreću, dok negativan govori da ste u problemu.

Ma koliko neverovatno to zvučalo ova formula je rezultat decenijskog istraživanja. Niz analiza koje su obavljene od sedamdesetih godina prošlog veka do danas pokazale su da parovi koji se deklarišu kao srećni češće vode ljubav. Oni koji su izjavili da se često svađaju, najveći deo vremena nisu zadovoljni u braku.

Iako je teško pronaći matematičku vezu između emocija i logike, formula ipak ima smisla, jer je zasnovana na algoritmu prema kom funkcioniše i ljudski mozak.

Prema mišljenju stručnjaka ova formula ima smisla i kada se posmatra logički, jer ljudi koji se češće svađaju, a manje vode ljubav ne mogu biti srećni u životu. U svakom slučaju, formula iza koje stoje profesori Džon Havard i Robin Dejvis privukla je mnogo pažnje.

Izvor: tportal.hr

Foto: sxc.hu

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

to su ipak samo formule koje su u praksi veoma tesko sprovodljive..U gotovo svim balkanskim zemljama vecina stanovnistva vodi bitku za egzistencijalno odrzavanje tako da i oni retki trenuci opustenosti prodju u nekom traljavom seksu ili pokusaju ne ulaze u prosjek..Taj presjek ucestalosti sex.. odnosa je srazmerno ucestaliji u zapadnim zemljama gde ljudi nemaju toliko problema... tamo je ova formula i misljenje nastalo zar ne... Uostalom balkanci imaju svoju formulu koja bi otprilike glasila..pun stomak d..dobar sex..:kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...

...

Ako je prostitucija najstariji zanat na svetu; ako je preljuba takođe pojava od kada je sveta i veka, postavljam pitanje: da li je prirodno da dvoje ceo život žive zajedno u intimnosti? Npr. ceo život jedeš pasulj, ceo život nosiš samo jednu boju robe, ceo život radiš samo jednu stvar, ceo život čitaš samo jednu knjigu itd. itd.

Ovo mi se čini kao prikladnija tema za odgovor na postavljeno pitanje.

Ja bih rekao da je prirodno da dvoje ceo život žive zajedno u intimnosti.

- Može se ceo život živeti na pasulju, ako se taj pasulj s vremena na vreme obogati kakvim novim začinom ili načinom pripreme.

- Može se ceo život nositi i samo jedna boja odeće. Seti se da pre nekoliko vekova ljudi, sem izuzetaka i nisu imali izbor.

- Ceo život raditi samo jednu stvar? Ako si mislila na zaposlenje, a ne vidim drugo značenje, onda je to sasvim normalno.

- Postoje knjige u kojima svakim novim čitanjem pronalaziš nove, do tada skrivene detalje. Ali ipak ne vidim logiku u poređenju knjige sa suprugom.

Zaključak je da, moguće je i prirodno da dvoje prožive ceo vek zajedno. No nismo svi te sreće da na vreme pronađemo srodnu dušu, tako da je i sasvim prirodno tražiti je.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Može se ceo život živeti na pasulju, ako se taj pasulj s vremena na vreme obogati kakvim novim začinom ili načinom pripreme.

Sve je u začinu...i mudrost i veština i lepota.

Kao i kod kulinarskih majstora.

Ni jedna veza ne opstaje sama od sebe. Itekako je potrebno na njoj raditi. Obostrano.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovo mi se čini kao prikladnija tema za odgovor na postavljeno pitanje.

Ja bih rekao da je prirodno da dvoje ceo život žive zajedno u intimnosti.

- Može se ceo život živeti na pasulju, ako se taj pasulj s vremena na vreme obogati kakvim novim začinom ili načinom pripreme.

- Može se ceo život nositi i samo jedna boja odeće. Seti se da pre nekoliko vekova ljudi, sem izuzetaka i nisu imali izbor.

- Ceo život raditi samo jednu stvar? Ako si mislila na zaposlenje, a ne vidim drugo značenje, onda je to sasvim normalno.

- Postoje knjige u kojima svakim novim čitanjem pronalaziš nove, do tada skrivene detalje. Ali ipak ne vidim logiku u poređenju knjige sa suprugom.

Zaključak je da, moguće je i prirodno da dvoje prožive ceo vek zajedno. No nismo svi te sreće da na vreme pronađemo srodnu dušu, tako da je i sasvim prirodno tražiti je.

Zaključak ti je dobar samo što on ne govori da li je u svakom od slučajeva to i iskreno već da li se dešava, a svi znamo šta se dešava; da brakovi traju, neguju se, vole, maze, paze; a zatim drugi model - lažu, potkradaju, mrze, varaju, pljuju po svojoj familiji protiv partnera, maltretiraju decu svojim brutalnim ponašanjem prrd njima, i da ne nabrajam.

Mnogo je licemerja, dragi moj Adrijan, a onda razvedena slovi za raspusnicu, razvedeni jadničak se oslobodio oštrokonđe i njene mame i sl. gluposti.

Ostaju u braku tobož zbog dece - kažu neki. Pa zbog koga će ostati nego zbog dece? Zar to nije normalnije, štaviše nužno, nego što mnogi ostaju zbog zajednički stečene imovine. Meni friz, tebi frižider, meni usisivač, tebi pegla a onda cepaj kauč na dva jer nemaju dva ista... i tako u beskraj, ciganisanje.

Sarađivala sam sa centrom za socijalni rad i odlično mi je poznato kakvih je slučajeva bilo. U svakom od takvih i sličnih, najveći stradalnici su deca jer im je roditelje pojela sujeta pa ne vide nikoga do svoje uvaženo dupe.

No nismo svi te sreće da na vreme pronađemo srodnu dušu, tako da je i sasvim prirodno tražiti je.

Koliki je procenat onih koji nisu te sreće?

P.S. Nisam govorila o knjigama već o knjizi i ne o zaposlenju već o bilo kojoj dobrovoljnoj aktivnosti. :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...