Idi na sadržaj

Vaša krsna slava je


Preporučene poruke

Моја девојачка слава је св. Никола :uredu:

Мужевљева слава је св. Атанасије Велики који се слави 31. jaнуара. Док нисам први пут отишла у Македонију ,нисам чула за овог свеца, тако да сам се послужила савременим изворима података да би дошла до неког сазнања.

''Свети Атанасије се родио у Александрији у грчкој хришћанској породици, последњих година трећег вijека, вероватно 293. године. У својој младости он је био свjедок Диоклецијановог гоњења. На изучавање световних наука и на опште образовање, како каже свети Григорије Богослов, „он није утрошио много времена". Ипак, он је веома добро познавао античку философију, прије свега, неоплатонизам. Главну пажњу он бjеше обратио на изучавање Светог Писма које је познавао до детаља. Највjероватније га је изучавао у Александријској дидаскалији. Врло рано га је примjетио свети Александар Александријски. Свети Атанасије је живио у његовом дому и под његовим руководством је стекао образовање у граматици и риторици. Нешто прије почетка аријанских смутњи он је рукоположен у чин ђакона и постављен за секретара епископа. Свети Атанасије је пратио светог Александра у Никеју, где је „врло храбро устао против аријанске нечастивости". Убрзо после Сабора свети Александар је окончао свој живот, највероватније указавши на Атанасија као на свога насљедника. „Све мноштво становништва, сви који припадају Цркви, сабраше се заједно и једнодушно, и као да у једном тијелу вапијаху и узвикиваху, иштући Атанасија за епископа Цркве. Они свенародно мољаху Христа, током многих дана и много ноћи"... (Свједочанство Александријског сабора из 339. г.). И 8. јула 326. године, у присуству многих епископа, свети Атанасије бјеше посвећен за александријског епископа.''

Лето, након венчања, док смо били доле, на језеру, у једној цркви смо купили икону за кућу :)

atanas.jpg

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

220px-Saint_Stephen_11cent.jpg

Свети Стефан (назван Првомученик) је био архиђакон првобитне јерусалимске цркве и сродник апостола Павла.

Стефан је био први од седам ђакона, које су свети апостоли рукоположили и поставили на службу око помагања сиротних у Јерусалиму. Зато се и прозва архиђаконом. Био је Јеврејин који је живео у грчким областима царства.

Српска православна црква слави га 27. децембра по црквеном, а 9. јануара по грегоријанском календару.

P.S.Ovo je jedina slava koja ne moze da se posti,jer pada posle Bozicnog posta.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sveti Nikola...

I da ne bi bilo samo nabrajanje da kažem još par detalja meni zanimljivih.

Kako mi je otac bio oficir JNA i kako je prekinuo tradiciju, kada sam postao "domaćin" u svom stanu poželeh da nastavim tamo gde je on stao. Pitao sam sveštenika, inače najboljeg predstavnika svoje "branše" šta i kako treba da radim...da li je potrebna neka posebna procedura...Reče mi da ne...jer prekid od 50-ak godina nije ništa naspram vekova tradicije...

Kako se gosti kod nas skupljaju tek uveče, najedeni i napijeni sa slava odakle dolaze, godinama unazad praktikujemo "švedski sto" sa svim posnim đakonijama, tako da svako uzima šta voli i koliko voli...

Volim taj dan...onako svim srcem. Dragi ljudi, puno smeha, prebiranja uspomena...jedino ne volim što je počelo da se dešava da nekih ljudi to veče više zauvek nema...i tada mi baš nedostaju...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Petrovdan..:)

Petrovdan je crkveni praznik posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu, koji se slavi 29. juna po julijanskom kalendaru (12. jul po gregorijanskom).

Kod Srba postoji običaj da se uoči ovog velikog praznika pale lile, koje se prave od mlade kore divlje trešnje ili breze. Obično se to radi na mestima gde se narod okuplja, na trgovima, raskršćima i u tome učestvuju deca i omladina. Paljenje vatre i lila simboliše na ona vremena kada su hristoborni carevi progonili i mučili hrišćane, vezujući ih za drvene stubove, natapajući ih smolom i paleći ih. Njihova tela su tada gorela kao buktinje, osvetljavajući trgove kao danas simbolične vatre i lile.

(vikipedija)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Otac mi je bio vojno lice, što će reći ateista.. tako da nikakve slave nismo slavili. (Što ne znači da ih nismo imali).

Kućna slava i maminih i očevih bila je Sveti Nikola.

Mama je u "to vreme" umela (to mi je posle "toga vremena" priznala:lol:) da.. raznorazne (prepoznatljive) slavske kolačiće, hlebiće, pite sa paricama, farbana jaja...i kojekakve "ukrase" po kući) prijavi kao:

"ijaaaao Rade, vidiii :treptrep: poslala nam..." a onda bi svaki put ime pošiljaoca/poklonioca menjala, ili je to bila njena/njegova majka, ili neka tetka, strina, ujna, neka baba... a na kraju podugačkog spiska , kao rezervni igrač uvek je mogla poslužiti i bilo koja (draga) komšinica.

Izvlačila se za medalju, alal joj vera.. jer otac nije ni posumnjao da je sve to ustvari pravila i spremala baš ona.

I ja sam do '96 bila ateista. Ne u nekom pravom/izričitom smislu reči.. ali slave svakako nisam slavila.

Doduše od '78 (do danas) u mojoj kući se uvek skupljalo društvo .. i treštala bi mjuzika dok se prejedalo i pilo.. slavio se baš dan Svetog Nikole

ali ne kao slava

nego kao datum rođenja.. ujedno i imendan mog starijeg sina Nikole.

Taj dan volim iz sveg srca.. a njemu prepuštam da odluči sam, hoćemo li i_kada, slavlje njegovog rođendana "pretvoriti" u Slavu.

Kićina slava, po kući očevih roditelja je sveti Jovan. Taj podatak ću mu kada bude malo veći, svakako preneti.

but...

preneću mu i podatak, da mu otac nikada nije "poštovao" nikakve datume, ni jednom se nije "klanjao".. niti je time bio "opterećen",

ali, ako je prema nečemu pokazivao to neko, nazovi "više".. versko poštovanje, onda je to bila sv. Petka.

Zašto baš ona, ne znam.. ali eto,

ja u kući (još uvek) imam njenu ikonu. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 1 godinu kasnije...
  • 5 meseci kasnije...
  • 2 meseci kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...